Program TV na dziś: "Kapitan Phillips" z Tomem Hanksem w Polsacie, "Manhattan" Woody'ego Allena, powtórka nowego "Paktu", jeszcze raz "Notting Hill" i dwa razy Clint Eastwood [POLECAJ TV - 09.11.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 9.11

Jeśli chodzi o film, to wydarzeniem jest pewnie premiera "Kapitana Philipsa" z Tomem Hanksem w wieczornym Polsacie. Może dzisiaj nie zagadają finału. Ale głowy nie dam. Co jeszcze? Wybitny "Manhattan" Woody'ego Allena w Cinemax, Anthony Hopkins i Ryan Gosling w thrillerze "Słaby punkt" w TVN 7, Alan Alda i Meryl Streep w dramacie "Uwiedzenie Joe Tynana" w Ale kino+, w TVP 1 niezły niemiecki "Szlaban na wolność", a w TVP Kultura w nocy Carlosa Saury "Mama ma sto lat" z 1979 roku. I jeszcze serialowo, czyli w HBO powtórka z wczorajszej premiery "Paktu", w Ale kino+ powtórka środowej premiery rewelacyjnej sensacji "Safe House", a w FOX premiera kolejnego odcinka "The Walking Dead". I kilka przyjemności z działu "I jeszcze na krótko", czyli m.in. dwa filmy z Clintem Eastwoodem ("Kosmiczni kowboje" w TVN Fabuła i "Za kilka dolarów więcej" w Stopklatce), komedia "Galaxy Quest" i komedia bardzo romantyczna "Notting Hill". A z dokumentów proponuję "Sensacje XX wieku" w TVP 1, "Wielką japońską emeryturę" w TVP 2 i w Planete+ "Archeolodzy na tropach templariuszy", bardzo niezłe. I jeszcze może krótkometrażówka w TVP Kultura o godz. 22:00, czyli "Hitler w operze" z 2014, w reż. Michała Grzybowskiego, z Redbadem Klijnstrą. Polecaj oczywiście wraca jutro, a dzisiaj dobrego życzę początku tygodnia. Poniedziałku, znaczy. Bardzo.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Słaby punkt (Fracture) - thriller, USA/Niemcy 2007, reż. Gregory Hoblit, wyk. Anthony Hopkins, Ryan Gosling, Billy Burke, Embeth Davidtz (113 min)

O takich przypadkach jest masa dokumentów w kanałach ID czy CI Polsat. Oto bowiem pan Ted strzela do niewiernej żony swojej, potem informuje policję o zdarzeniu, przyznaje się do winy i trafia do aresztu, z którego zostaje wypuszczony w wyniku uchybień formalnych. Co ważne, sprawą zajmuje się detektyw, który był postrzelonej pani kochankiem. NO I JEST NAPIĘCIE, CHOCIAŻ ZMIENNE.

Cinemax godz. 20:00

Manhattan - komediodramat, USA 1979, reż. Woody Allen, wyk. Woody Allen, Diane Keaton, Mariel Hemingway, Meryl Streep (93 min)

Za ten film, i może jeszcze "Annie Hall" uwielbiam niezmiennie pana Allena, i tęsknię do niego takiego właśnie. Znerwicowany intelektualista rozwiódł się z żoną i podtrzymuje romans z 17-latką, chociaż ich związek nie ma przecież przyszłości. Ów uświadamia to sobie, gdy spotyka inną panią. FENOMENALNE.HBO 2 godz. 20:00

Śmierć w Pemberley (Death Comes to Pemberley) - film kryminalny, Wielka Brytania 2013, reż. Daniel Percival, wyk. Matthew Rhys, Anna Maxwell Martin, Matthew Goode, Jenna Coleman (86 min)

Brytyjski kryminał w dwóch częściach. A dokładnie to melodramat z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym w odcinkach trzech. Ale najważniejsza informacja, że to wariacja z bohaterami znanymi ze słynnego działa Jane Austin. Oto państwo Elizabeth Bennet i Fitzwilliam Darcy są sześć lat po ślubie, mają dzieci dwójkę i żyją sobie beztrosko. Co roku organizują wielki bal, ale tym razem dzień przed balem zostaje popełnione morderstwo, a głównym podejrzanym jest szwagier pani Elizabeth. No i to o tym. Jest wystawne, jest stylowe, ale okazuje się, że NAWET BBC NIE WSZYSTKO SIĘ UDAJE.

Polsat godz. 20:10

Kapitan Phillips (Captain Phillips) - dramat biograficzny, USA 2013, reż. Paul Greengrass, wyk. Tom Hanks, Catherine Keener, Barkhad Abdi, Barkhad Abdirahman (134 min)

Duża, oscarowa rzec można, premiera w otwartej telewizji. Ciekawe czy dzisiaj znów zagadają finał. Z faktów wysnute, ale zbeletryzowane bardzo. Oto Amerykański statek handlowy dowodzony przez kapitana Richarda Phillipsa został w 2009 roku porwany przez somalijskich piratów. Film koncentruje się na relacji pomiędzy Phillipsem a dowódcą piratów. DOBRA ROBOTA.Ale kino+ godz. 20:10

Uwiedzenie Joe Tynana (The Seduction of Joe Tynan) - dramat sensacyjny, USA 1979, reż. Jerry Schatzberg, wyk. Alan Alda, Barbara Harris, Meryl Streep, Rip Torn (113 min)

Bohaterem filmu jest liberalny senator Joe Tynan. Kiedyś wybrał, że poświęci życie osobiste dla politycznego sukcesu. Pomóc ma mu niejaka panna Karen, ale ich znajomość powoli zaczyna przeradzać się w uczucie. I TO SIĘ DOBRZE OGLĄDA.

TVP Kultura godz. 20:20

Chrzest - dramat obyczajowy, Polska 2010, reż. Marcin Wrona, wyk. Tomasz Schuchardt, Wojciech Zieliński, Adam Woronowicz, Natalia Rybicka (85 min)

Chłopak z prowincji, na którym ciąży wyrok mafii, trafia do Warszawy. Z pomocą teściów zakłada firmę, rozpoczyna nowe życie u boku żony i synka. Obmyśla, jak uratować rodzinę przed zemstą gangsterów. Gdy do jego domu wchodzi przyjaciel z dawnych czasów, który ma być chrzestnym jego dziecka, sytuacja zaczyna się bardzo komplikować. SKROMNE, ALE WYRAZISTE, I DOBRZE OPOWIEDZIANE.

TVP 1 godz. 21:25

Szlaban na wolność (Bornholmer Straße) - komediodramat, Niemcy 2014, reż. Christian Schwochow, wyk. Charly Hübner, Milan Peschel, Ulrich Matthes, Rainer Bock (90 min)

Komedia z przesłaniem, o dniu kiedy w zachodniej telewizji i w berlińskim radiu ogłoszono, że przejścia graniczne do RFN zostały otwarte. Tłumy mieszkańców Berlina Wschodniego ruszyły w kierunku granicy. I choć historia pułkownika Haralda Schafera wydaje się nieprawdopodobna, to podobno jest prawdziwa. NIEZŁA HISTORIA.

TVP Kultura godz. 23:40

Mama ma sto lat (Mama cumple cien anos) - komedia fantasy, Hiszpania/Francja 1979, reż. Carlos Saura, wyk. Geraldine Chaplin, Norman Briski, Rafaela Aparicio, Fernando Fernán Gómez (94 min)

Komedia fantasy, kontynuacja "Anny i wilków" i jeden z największych sukcesów komercyjnych Saury. No i nominacja do Oscara. Anna przed laty była guwernantką w bogatym hiszpańskim domu. Zajmowała się dziećmi jednego z braci. A teraz jako mężatka odwiedza byłych pracodawców. Przyjeżdża na zjazd rodzinny zorganizowany z okazji setnych urodzin nestorki. I na miejscu orientuje się, że losy tej rodziny nie ułożyły się najlepiej. SIĘ OGLĄDA.

SERIAL

HBO godz. 21:00

Pakt - serial sensacyjny, Polska 2015, reż. Marek Lechki, wyk. Marcin Dorociński, Edward Linde Lubaszenko, Magdalena Cielecka, Adam Woronowicz (56 min)

Nasza wersja norweskiego serialu "Mammon" (w Ale kino+ można go było zobaczyć jako "Układ"). Oto dziennikarz śledczy wpada na trop dużej afery finansowej. Kiedy wydaje mu się, że wyjaśnił zagadkę, dostaje tajemniczą wiadomość i sprawa zaczyna się komplikować, bo najwyższych i najdzikszych zaczyna dotykać kręgów władzy i finansjery. Dorociński taki sam jak zawsze, a jak ktoś zna norweski pierwowzór, to zaskoczony będzie mało. ALE SZANSĘ DAĆ WYPADA.

Ale kino+ godz. 22:15

Safe House - serial kryminalny, Wielka Brytania 2015, wyk. Christopher Eccleston, Marsha Thomason, Paterson Joseph, Jason Merrells (45 min)

Powtórka pierwszego i drugiego odcinka, a w środę premiera dwóch kolejnych. Rewelacyjny Christopher Eccleston w czteroodcinkowym kryminale z psychologiczną głębią i znakomitym klimatem. Były policjant z trudną przeszłością na prośbę przyjaciela przyjmuje pod swój dach na dalekim odludziu rodzinę, której zagraża wielkie niebezpieczeństwo ze strony psychopaty. Rzecz jasna jest to tylko wstęp do tej historii. BARDZO POLECAM.DOKUMENT

TVP 1 godz. 20:25

Sensacje XX wieku: Enigma cz. 2 - program historyczny, Polska 2015, reż. Robert Wichrowski, prowadzący Bogusław Wołoszański (50 min)

Premiera w otwartej telewizji, i powtórka z wczorajszego National Geographic. Lepiej, bo bez reklam. Druga część programu poświęconego maszynie szyfrującej Enigma, w świetle nowszych informacji, i kulisy całej skomplikowanej sprawy. PEWNIE, ŻE WARTO.

Planete+ godz. 22:00

Archeolodzy na tropach templariuszy (La Verite Sur Les Templiers) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Stéphane Bégoin, Mathieu Pradinaud (51 min)

W październiku 2010 roku archeologowie rozpoczęli prace w sercu Paryża, w miejscu które było świadkiem panowania zakonu templariuszy w XII wieku. Wykopaliska te pomogły naukowcom w dokładnym określeniu historii Zakonu, który w 1312 roku w aurze skandalu został zamknięty. I teraz poznajemy nowe spojrzenie na prześladowania członków zakonu przez króla Francji Filipa IV Pięknego. DUŻA CIEKAWOŚĆ.TVP 2 godz. 22:55

Wielka japońska emerytura (The Great Japanese Retirement) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. John Holdsworth (50 min)

Japonia przeżywa zapaść demograficzną, i może się okazać, ze w ciągu 40 lat ludność tego kraju zmniejszy się aż o jedną trzecią. Spadek urodzeń staje się tu problemem narodowym. Ponad jedna czwarta społeczeństwa ma ponad 65 lat, a emeryci mają tam lepiej niż gdziekolwiek indziej. Troska o nich obejmuje wszystkie dziedziny życia, od wózków i półek w supermarketach po ośrodki opiekuńcze. WARTO ZOBACZYĆ I POMARZYĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

Stopklatka TV o godz. 20:00 "Za kilka dolarów więcej", czyli klasyczny spaghetti western Sergio Leone z Clintem Eastwoodem w roli najważniejszej (126 min)

Paramount o godz. 20:00 "Galaxy Quest", czyli komedia SF z Timem Allenem, Sigourney Weaver i Tonym Shalhoubem żartującymi z mitu "Star Trek" (102 min)

Canal+ Film o godz. 20:00 "Gdybym tylko tu był", czyli Zach Braff i urocza Kate Hudson o rodzinie, miłości i marzeniach z dużą satysfakcją, więc polecam (102 min)

TVN Fabuła o godz. 21:00 "Kosmiczni kowboje", czyli Clint Eastwood i Tommy Lee Jones lecą w kosmos (130 min)

TNT o godz. 21:00 "Notting Hill", czyli rozczulająco sympatyczna komedia romantyczna z Julią Roberts i Hugh Grantem (150 min)

Canal+ o godz. 21:00 "Bad Ass 3", czyli premiera z Dannym Trejo i Dannym Gloverem sensacyjnie, ale bez sensu (81 min)

AXN o godz. 22:00 "Gwiezdne wojny: Część 3 - Zemsta Sithów", czyli z 2005 roku z Ewanem McGregorem i Natalie Portman jedna z części kosmicznej sagi (130 min)

FOX godz. 22:00 "The Walking Dead 6", czyli premierowo odcinek piąty zombiaczego serialu (55 min)

Polsat Film o godz. 22:55 "Zgon na pogrzebie", czyli brytyjska komedia 2010 roku, oczywiście świetna (92 min)

HBO godz. 23:00 "Pogadanki Blunta", czyli premierowo odcinek dziewiąty bardzo dobrej satyry na media (29 min)

TVP 1 o godz. 23:05 "Wzgórze nadziei", czyli Jude Law, Nicole Kidman i Renée Zellweger w melodramacie do łzy ostatniej (148 min)

TVN 7 o godz. 23:30 "Harry Potter i Zakon Feniksa", czyli o szkole czarów część kolejna, jedna z wielu (138 min)

Polsat o godz. 00:45 "Orient Express, czyli śmierć, oszustwo i przeznaczenie", czyli jak zawsze dobry Christopher Waltz w średniej sensacji (92 min)