Program TV na dziś: Martin Freeman rusza "Autostopem przez galaktykę", widowiskowa "Godzilla", premiera "Pani z przedszkola" [POLECAJ TV - 19.12.2015]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

SOBOTA 19.12

I oczywiście, tym bardziej, że lista dzisiaj długa, nie będę wchodził w szczegóły we wstępie. Tutaj wspomnę tylko o tym, że w TVP 2 o godz. 00:15 koncert "Grzegorz Ciechowski - spotkanie z legendą" z 2014 roku, w HBO 2 o godz. 20:30 "Europejskie Nagrody Filmowe 2015", w Comedy Central Family o godz. 22:25 pięcioodcinkową dawką jeszcze raz zacznie się "Kasia i Tomek", a w Comedy Central o godz. 22:45 kolejny odcinek "Lip Sync Battle", w którym zmierzą się Justin Bieber i Deion Sanders. Polecaj oczywiście wraca do Was jutro, a dzisiaj dobrej życzę soboty.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Autostopem przez galaktykę (The Hitchhiker's Guide to the Galaxy) - film SF Wielka Brytania/USA 2005, reż. Garth Jennings, wyk. Martin Freeman, Mos Def, Zooey Deschanel, John Malkovich (105 min)

Ciut rozczarowujący film na podstawie jednej z moich ulubionych powieści pod tym samym tytułem. Opowieść o przygodach Ziemianina, którego pewien kosmita ratuje sekundy przed zniszczeniem Ziemi i tegoż kosmity, który zajmuje się zbieraniem materiałów do przewodnika dla międzygalaktycznych podróżnych. Panowie wyruszają w podróż po wszechświecie. POWIEŚĆ LEPSZA, ALE TU JEST MARTIN FREEMAN.TVN godz. 20:00

Poznaj moich rodziców (Meet the Fockers) - komedia USA 2004, reż. Jay Roach, wyk. Robert De Niro, Ben Stiller, Dustin Hoffman, Barbra Streisand, Owen Wilson (115 min)

Druga i jeszcze lepsza część opowieści o tym jak pan Greg Focker próbuje zrobić wrażenie na swoim dość pokręconym teściu. A jak już zdobył jako takie jego zaufanie, staje przed kolejnym, jak się okaże jeszcze trudniejszym zadaniem, bo teraz musi tego teścia przedstawić swoim rodzicom. A jego rodzice to ludzie wyjątkowi. Tylko ich wyjątkowość jest wyjątkowo odległa od wyjątkowości teściów. MISTRZOSTWO ŚWIATA W KOMEDII.Polsat godz. 20:05

Godzilla - film SF, USA 1998, reż. Roland Emmerich, wyk. Matthew Broderick, Maria Pitillo, Jean Reno, Hank Azaria (139 min)

Historia znana i filmowana często, a ta jest widowiskowa i z odpowiednim do rozmiarów Godzilli rozmachem. Oto w latach 50. na atolu Mururoa Francuzi przeprowadzają próbę nuklearną. Jaja waranów ulegają napromieniowaniu, a czterdzieści lat później wykluwa się mutant. Jak mówi mój zacny kolega, nawet najgorszy film z Godzillą jest lepszy od najlepszego filmu bez Godzilli. WIDOWISKOWE SZALEŃSTWO.

Ale kino+ godz. 20:10

Niczego nie żałuję - Edith Piaf (La mome) - dramat biograficzny, Fr./Wlk.Bryt./Czechy 2007, reż. Olivier Dahan, wyk. Marion Cotillard, Sylvie Testud, Emmanuelle Seigner (134 min)

Mała Edith, porzucona przez matkę, trafia pod opiekę babci - właścicielki domu publicznego, a potem ojca - podrzędnego artysty cyrkowego. By wydobyć się z nędzy, zaczyna śpiewać na ulicy. Skąd trafia wreszcie na wielkie i mniejsze sceny, ale życie nie szczędzi jej kolejnych cierpień - przed nią dramatyczna walka z rakiem. Ostatnie dwa lata życia słynnej śpiewaczki to uzależnienie od alkoholu i morfiny. NIEZŁA ROBOTA.

TVP Kultura godz. 20:20

Combat girls. Krew i honor (Kriegerin) - dramat obyczajowy, Niemcy 2011, reż. David Wnendt, wyk. Alina Levshin, Jella Haase, Gerdy Zint, Sayed Ahmad (99 min)

O trudnych wyborach w oczywistych sprawach. Oto bowiem młoda neonazistka, kiedy bliżej poznaje człowieka, którego powinna szczerze i mocno nienawidzić, zaczyna mu współczuć, potem rozumieć, aż wreszcie z narażeniem zdrowia i życia przeciwstawiając się swojemu chłopakowi i środowisku, decyduje się uratować i pomagać afgańskiemu uchodźcy. NIEZŁA ROBOTA.

TVP 1 godz. 20:25

Uczeń czarnoksiężnika (The Sorcerer's Apprentice) - film fantastyczny USA 2010; reż. Jon Turteltaub; wyst. Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina, Monica Bellucci (120 min)

W Nowym Jorku zaczynają dominować siły zła więc czarnoksiężnik postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zrobić z tym porządek. Ale okazuje się, że jest za słaby na to z czym/kim ma walczyć. I jedyną szansą jest młodzieniec, w którym czarnoksiężnik odkrywa wielkie moce. Kwestie są dwie tylko. Trzeba nauczyć go z tych mocy korzystać, i pilnować, żeby jak się już nauczy, to korzystał z nich w słusznym celu. WIDOWISKOWE BAJANIA.

Canal+ godz. 21:00

Pani z przedszkola - komedia, Polska 2014, reż. Marcin Krzyształowicz, wyk. India Dudek, Franciszek Bartłomiejczyk, Łukasz Simlat, Cezary Morawski (89 min)

Premiera w telewizorze. I mam z nią problem, bo z jednej strony fajny klimat, trochę zwiewności, a z drugiej strasznie kwadratowy czasami. Niemniej krzywdy nie robi, a przy odrobinie luzu, można kilka chwil spędzić przyjemnie. Rzecz w latach 70. się zaczyna, kiedy ogarnięty kilkulatek obserwuje zmianę wywołaną pojawieniem się w życiu jego rodziny pięknej pani przedszkolanki. MOŻNA SOBIE ODPOCZĄĆ.

TNT godz. 21:00

Krucjata Bourne'a (The Bourne Supremacy) - thriller, USA/Niemcy 2004, reż. Paul Greengrass, wyk. Matt Damon, Franka Potente, Brian Cox, Julia Stiles (130 min)

Jason Bourne, tym razem ze swoją dziewczyną, uciekając przed zabójcami, zaszywa się w indyjskim miasteczku. Wie już, że był zabójczym szpiegiem i wie, że go znajdą, by zabić. Więc jak w okolicy pojawia się tajemniczy facet, woli nie sprawdzać kto zacz, tylko bierze dziewczynę i się zmywają. Ale i tak zostaną wciągnięci w aferę z wybuchami, pościgami i śmiercią. A o wszystko najgorsze podejrzany będzie właśnie Bourne. SZYBKO SIĘ OGLĄDA.

CBS Europa godz. 21:00

Uśmiech Mony Lizy (Mona Lisa Smile) - komediodramat, USA 2003, reż. Mike Newell, wyk. Julia Roberts, Kirsten Dunst, Julia Stiles, Maggie Gyllenhaal (114 min)

W połowie lat 50. w szkolnictwie w Stanach było raczej siermiężnie. I w takie okoliczności elitarnej szkoły dla dziewcząt wkracza ze swoimi ideałami i twórczym zapałem młoda nauczycielka. Stara się przekonać uczennice, że celem życia kobiety niekoniecznie jest małżeństwo, rodzina i pilnowanie, żeby wszyscy wokół niej byli najedzeni, a mąż mógł chwalić się nią znajomym. Ale jej metody i przekaz napotykają oczywiście opór konserwatywnego środowiska. Masa banału, jeszcze więcej komunałów, ale SŁUSZNE, BEZPIECZNIE PRZEWIDYWALNE I PRZYJEMNE.

Paramount godz. 22:00

American Beauty - dramat obyczajowy, USA 1999, reż. Sam Mendes, wyk. Annette Bening, Kevin Spacey, Mena Suvari, Thora Birch (122 min)

Oscary, zachwyty, wyróżnienia i uwielbienie. Oto 42-letni pan Lester przechodzi kryzys. Zauważa bowiem, że jego życie stało się jałowe, a kielich goryczy przepełniają problemy w pracy. Postanawia więc się zmienić, odnaleźć sens i radość życia. Pierwszą okazją i szansą na skuteczną odmianę wydaje się flirt z koleżanką córki. Spokojnie, z pełnoletnią koleżanką córki. ZNAKOMITOŚĆ.

TVP 2 godz. 22:15

Krzyk (Scream) - horror, USA 1996, reż. Wes Craven, wyk. Neve Campbell, David Arquette, Drew Barrymore, Courteney Cox (106 min)

Kultowa "potworna" maska w pierwszej odsłonie, z młodziutkimi naonczas gwiazdami kina i telewizji. Panna Sidney przeżywa trudny okres, wychowuje się praktycznie bez rodziców, bo rok temu w tragicznych okolicznościach straciła mamę, a ojciec pochłonięty jest robotą. Ale nawet to nie będzie w jej życiu najstraszniejsze. Bo oto w okolicy dziać się zaczyna źle. Jej szkolna koleżanka, Casey, którą ktoś dręczył anonimowymi telefonami zostaje zamordowana. A to dopiero początek. POZYCJA (JUŻ) KLASYCZNA.

TVN godz. 22:25

Francuski pocałunek (French Kiss) - komedia romantyczna, USA/Wlk.Bryt. 1995, reż. Lawrence Kasdan, wyk. Kevin Kline, Meg Ryan, Timothy Hutton, Jean Reno (111 min)

Kate boi się podróży samolotem. Niemniej decyduje się na lot przez Atlantyk, kiedy jej narzeczony zakochuje się w innej kobiecie i zostaje w Paryżu. W samolocie towarzyszy jej sympatyczny Francuz. Naiwne i przewidywalne oczywiście, ale JAKŻE UROCZE.

Polsat godz. 22:55

Zabójcza gra (Game of Death) - film sensacyjny USA 2010; reż. Giorgio Serafini; wyst. Wesley Snipes, Zoe Bell, Robert Davi, Aunjanue Ellis (98 min)

Pan Marcus jest tajnym agentem, który celem wykonania kolejnego zadania przenosi się do Detroit. Ma tu rozpracować dwóch gangsterów. Sprawa niby oczywista, ale staje się trudniejsza, gdy okazuje się, że koordynujący akcję agent CIA zdradził. BOLESNIE NIEPOTRZEBNE.

SERIAL

TVP Kultura godz. 22:15

Dekalog 6 - dramat psychologiczny, Polska 1988, reż. Krzysztof Kieślowski, wyk. Olaf Lubaszenko, Grażyna Szapołowska, Stefania Iwińska, Piotr Machalica (58 min)

Szóste przykazanie w ujęciu Krzysztofa Kieślowskiego, czyli część, która miała również swoje życie jako twór osobny "Krótki film o miłości". BARDZO, OCZYWIŚCIE.

DOKUMENT

Planete+ godz. 22:00

Brando zwany pożądaniem (Marlon Brando: Un Acteur Nommé Désir) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Philippe Kohly (89 min)

Premiera w telewizorze. W 1943 r. 19-letni Marlon Brando ubrany w dżinsy, T-shirt i czerwoną fedorę przyjechał do Nowego Jorku z kilkoma dolarami w kieszeni i postanowieniem, że zostanie największym aktorem na świecie. No i chyba można powiedzieć, że mu się udało. WARTO ZOBACZYĆ.

I JESZCZE NA KRÓTKO

TVN 7 o godz. 20:50 "Więcej niż wszystko", czyli z roku 1987 Sylvester Stallone w roli głównej (93 min)

Polsat Film o godz. 21:00 "Kapitan Phillips", czyli somalijscy piraci porywają Toma Hanksa (134 min)

FilmBox o godz. 21:00 "Weekend z królem", czyli wybitny Bill Murray w niezłym filmie (94 min)

TV 6 o godz. 21:35 "Strefa śmierci", czyli katastroficzne kino bez większego sensu, i bez szczególnej przyjemności (90 min)

AXN o godz. 22:00 "Kiss Kiss Bang Bang", czyli komedia kryminalna, w której talentem wzrok cieszy Robert Downey Jr., więc warto (103 min)