Program TV na dziś: "Żyj i pozwól umrzeć", czyli Roger Moore jako Bond po raz pierwszy, premiera serialu "Poldark", "Władca Pierścieni" raz jeszcze i nasi szczypiorniści [POLECAJ TV - 15.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 15.01

O sporcie w Polecaju jest niewiele i rzadko, więc tylko we wstępie, ale już na jego początku przypomnę, że to dzisiaj rozpoczynają się rozgrywane w Polsce mistrzostwa Europy w szczypiorniaka. I na dobry (miejmy nadzieję) początek zagrają z Serbią. Nie z całą, tylko z jej reprezentacją. Transmisja w Polsacie od godz. 20:30, a wcześniej, czyli już od godz. 20:00, półgodzinny blok reklam przerywanych rozmowami w studiu oczywiście. A jak już nasi wygrają, bo wygrają, to o godz. 22:00 zapraszam na "Tygodnik kulturalny" do TVP Kultura.

Resztę znajdziecie w pięknie ułożonych specjalnie dla Was punktach. Polecaj TV wraca oczywiście jutro, a tymczasem spełnionego życzę piątku.

FILM

TVN godz. 20:00

Władca Pierścieni: Powrót króla (The Lord of the Rings: The Return of the King) - film fantasy, USA/N.Zel./Niemcy 2003, reż. Peter Jackson, wyk. Viggo Mortensen, Elijah Wood, Sean Astin, Ian McKellen (251 min)

Jeszcze raz, nie pamiętam już który w krótkim czasie. Podróż do świata baśni, bajek, elfów, krasnoludów i innych hobbitów. Zbliża się czas ostatecznej bitwy o losy świata. Mieszkańcy krain Śródziemia muszą zmierzyć się z armią Saurona. Frodo i Sam desperacko podążają w głąb Mordoru, aby zniszczyć Jedyny Pierścień. WIELKIE WIDOWISKO. I JUŻ.

HBO godz. 20:10

Eden - thriller, Hiszpania 2014, reż. Shyam Madiraju, wyk. Nate Parker, Jessica Lowndes, Ethan Peck, James Remar (90 min)

Premiera w telewizorze. Samolot pasażerski rozbija się u wybrzeży wyspy na Pacyfiku. Grupa członków amerykańskiej drużyny piłkarskiej udaje się katastrofę przeżyć. Ale tylko do czasu. Bo wyspa jest niewielka, zasoby na niej ograniczone, więc rozbitkowie dzielą się na dwie grupy i mają inne pomysły na przetrwanie. A to oznacza, że musi dojść do konfrontacji. SZAŁU NIE MA, ALE JEST NIEŹLE.

TVP Kultura godz. 20:25

Też chcę (Ja toże choczu) - dramat obyczajowy, Rosja 2012, reż. Aleksiej Bałabanow, wyk. Oleg Garkusza, Jurij Matwiejew, Aleksandr Mosin, Alisa Szitikowa (79 min)

Od reżysera "Brata" historia muzyka, bandyty, jego przyjaciela z ojcem oraz prostytutki. Wszyscy próbują odnaleźć tajemniczą dzwonnicę, która według legendy ma im zapewnić wieczne szczęście. A w tle współczesna Rosja, we wszystkich swoich barwach. BARDZO WARTO.

Canal+ godz. 21:00

Klątwa Jessabelle (Jessabelle) - horror, USA 2014, reż. Kevin Greutert, wyk. Sarah Snook, Joelle Carter, Mark Webber, David Andrews (86 min)

Premiera w telewizorze. Niezły pomysł. Oto młoda kobieta po wypadku powraca do domu rodzinnego, żeby tutaj spokojnie dojść do siebie. Ale na swoje nieszczęście znajduje zostawione przez dawno zmarłą matką taśmy. Nie udaje jej się zobaczyć ich do końca, bo zaczynają ją prześladować dziwne sny i majaki. Okazuje się w dodatku, że na jej powrót w rodzinne strony czekała tu jakaś zła siła. I okrutna. MOŻNA, ALE NIE TRZEBA.CBS Europa godz. 21:00

Szczęśliwe zakończenia (Happy Endings) - komediodramat, USA 2005, reż. Don Roos, wyk. Lisa Kudrow, Laura Dern, Maggie Gyllenhaal, Steve Coogan, Jesse Bradford, Bobby Cannavale (127 min)

Trzy przeplatające się historie, które opowiadają o miłości i zaufaniu. Jest o ojcu i synu, którzy są zakochani w tej samej kobiecie, jest o dwóch małżeństwach, których życie komplikuje się, gdy wychodzi na jaw, że jeden z mężczyzn może być ojcem dziecka drugiej pary. I wreszcie o kobiecie, która dziewiętnaście lat wcześniej oddała syna do adopcji, a teraz spotyka mężczyznę, który może wiedzieć, gdzie on jest. BARDZO DOBRZE SIĘ OGLĄDA. I MYŚLI.

TNT godz. 21:30

Prawo Bronksu (A Bronx Tale) - dramat obyczajowy USA 1993, reż. Robert De Niro, wyk. Robert De Niro, Chazz Palminteri, Francis Capra, Taral Hicks (145 min)

Idolem 9-letniego syna skromnego kierowcy autobusu, jest gangster Sonny, król Bronksu. On dyktuje prawa w dzielnicy, i jeśli ktoś ośmiela się mu sprzeciwić, musi zginąć. Chłopak przekonuje się o tym stając się świadkiem morderstwa dokonanego przez Sonny'ego. Chłopak nie chce zeznawać przeciwko swemu idolowi, ratując go w ten sposób przed więzieniem. I od tej pory między ojcem, synem i gangsterem zaczyna się toczyć specyficzna gra. BARDZO DOBRE.

TVP 1 godz. 21:35

Żyj i pozwól umrzeć (Live and Let Die) - film sensacyjny, Wielka Brytania 1973, reż. Guy Hamilton, wyk. Roger Moore, Jane Seymour, Yaphet Kotto, Clifton James (117 min)

Ósmy film z serii o przygodach superagenta 007 Jamesa Bonda i pierwszy, w którym tę rolę zagrał Roger Moore, którzy był już popularny jako Simon Templar z serialu "Święty". Bond tym razem rusza śladem ukrywającego się na Karaibach handlarza heroiną. A po drodze trafia do Nowego Jorku. Zresztą nie o fabułę tu chodzi. DOBRA ZABAWA.Paramount godz. 21.55

Love Story - melodramat, USA 1970, reż. Arthur Hiller, wyk. Ryan O'Neal, Ali MacGraw, Ray Milland, John Marley (99 min)

Tak, to ten największy melodramat wszech czasów, chociaż skromny i bez fajerwerków. Broni się samą wyciskającą wszystkie łzy - nawet teraz, po latach - historią wielkiej miłości, która zderza się z nieprzyjemną rzeczywistością. Ryan O'Neal, Ali MacGraw zagrali co zagrać mieli, ale jest jeszcze coś, czyli muzyczny temat, który rozczula do granic możliwości. ŁZAWA POZYCJA KLASYCZNA.Polsat godz. 22:15

Zdarzenie (The Happening) - thriller USA/Indie 2008, reż. M. Night Shyamalan, wyk. Mark Wahlberg, Zooey Deschanel, John Leguizamo (91 min)

Fala samobójstw przelewa się przez kolejne miejscowości w Stanach. Pewien fizyk jest przekonany, że te wydarzenia mają związek ze zmianami, które obserwuje w przyrodzie. Pojawiają się też informacje o zbliżających się kosmitach. Ludzie uciekają z zagrożonych miejsc. Fizyk wyrusza więc w drogę z żoną, przyjacielem i jego córką w poszukiwaniu bezpieczniejszego miejsca. Wygląda na kretyństwo, a to ZASKAKUJĄCO NIEZŁE.

Stopklatka TV godz. 22:40

Opętanie (Stir of Echoes) - horror, USA 1999, reż. David Koepp, wyk. Kevin Bacon, Illeana Douglas, Kathryn Erbe (94 min)

Pan pozwala się zahipnotyzować, a po wybudzeniu zaczyna miewać różne tajemnicze wizje i majaki, które potem męczą go również na jawie. Potem nabiera przekonania, że w jego domu zamieszkał duch i odkrywa, że syn ma nadprzyrodzone zdolności. Krótko mówiąc, zwala mu się trochę na łeb. ŚREDNIE, ALE ZA TO BARDZO.

TVP Kultura godz. 22:55

Cotton Club (The Cotton Club) - film sensacyjny, USA 1984, reż. Francis Ford Coppola, wyk. Richard Gere, Bob Hoskins, Diane Lane, James Remar (127 min)

Harlem, rok 1928. Występujący w klubach nocnych z murzyńskimi orkiestrami biały muzyk Dixie Dwyer poznaje gangstera Dutcha Schultza, a potem ratuje mu życie. A ten w podzięce zaprasza go na wielkie przyjęcie, gdzie ma zagrać. Ale nie wszystko idzie jak iść miało. DLA UCHA ZNAKOMITE, DLA OKA I ROZUMU NIEZŁE.

Universal godz. 23:15

Dziwne dni (Strange Days) - dramat SF, USA 1995, reż. Kathryn Bigelow, wyk. Ralph Fiennes, Angela Bassett, Juliette Lewis (145 min)

Los Angeles, dwa ostatnie dni 1999 roku i miasto pogrążone w chaosie i rozkładzie. I w tych okolicznościach niesprzyjających były gliniarz, handluje clipami z zapisem ludzkich myśli, które są przebojem. Co oczywiście będzie miało przykre dlań konsekwencje. DO ZOBACZENIA, A MOŻE NAWET DO POMYŚLENIA.

TV 6 godz. 23:30

Sekretne okno (Secret Window) - thriller, USA 2004, reż. David Koepp, wyk. Johnny Depp, John Turturro, Maria Bello, Timothy Hutton (96 min)

Przeżywający małżeński i twórczy kryzys popularny pisarz przenosi się na wieś. Tam jednak zamiast pisać całe dnie przesypia. Pewnego razu w jego domu pojawia się tajemniczy nieznajomy, który oskarża go o plagiat. Życie literata zamienia się w koszmar, a on sam zaczyna popadać w obłęd. Momentami kawał dreszczowca. GROŹNIE WYGLĄDA.

TVP 2 godz. 00.00

I stanie się koniec (End of Days) - horror, USA 1999, reż. Peter Hyams, wyk. Arnold Schwarzenegger, Gabriel Byrne, Kevin Pollak, Robin Tunney (117 min)

Były funkcjonariusz policji przypadkowo trafia na ślad wybranki szatana. By uratować dziewczynę i ocalić ludzkość od władzy antychrysta, musi odnaleźć Christine, zanim diabeł ją posiądzie. MAŁO STRASZY.

TVN o godz. 00:15

Beowulf - film przygodowy, USA 2007, reż. Robert Zemeckis, wyk. Ray Winstone, Anthony Hopkins, John Malkovich, Angelina Jolie (114 min)

Jest rok 507. Rządy w królestwie duńskim sprawuje król Hrothgar, prześladowany przez okrutnego potwora Grendela. Z pomocą królowi przybywa nieustraszony wojownik Beowulf, który mężnie stawia czoła bestii. Ja za takimi bajkami nie przepadam, ale EFEKTOWNE JEST NA PEWNO.

SERIAL

TVP 1 godz. 20:25

Poldark. Wichry losu (Poldark) (1/8) - serial historyczny, Wielka Brytania 2015, reż. Edward Bazalgette, wyk. Aidan Turner, Eleanor Tomlinson, Heida Reed, Jack Farthing (59 min)

Premiera w telewizji. Adaptacja powieści Winstona Grahama, autora popularnych historycznych książek. Jesteśmy w osiemnastowiecznej Kornwalii. Niejaki Ross Poldark, który brał udział w amerykańskiej wojnie o niepodległość, wraca teraz do Anglii i stara się odbudować rodzinny majątek, a takoż odzyskać kobietę, którą był kiedyś kochał. DO ZOBACZENIA, ALE WIDZIAŁEM JUŻ LEPSZE. A NAWET DUŻO LEPSZE.

History godz. 21:00

Wikingowie 3 (Vikings) - kostiumowy, Irl./Kan. 2015, reż. Ken Girotti, wyk. Travis Fimmel, Gustaf Skarsgard (2x44 min)

Jeszcze raz od nowa, zrealizowana z przytupem kontynuacja epickiej opowieści o Ragnarze Lodbroku, wojowniku, odkrywcy, a teraz nawet królu, któremu w tej serii zagraża zdrada i pragnienie zemsty, a na horyzoncie zaś rysuje się nowa wyprawa nad Sekwanę. Odcinek pierwszy z dziesięciu. Ja trochę wymiękłem w połowie sezonu drugiego, ale NIE POTRAFIĘ ODRADZAĆ.

Ale kino+ godz. 22:20

Fargo 2 - serial kryminalny, USA 2015, wyk. Kirsten Dunst, Patrick Wilson, Jesse Plemons, Jean Smart (2x47 min)

Powtórkowo trzeci i czwarty odcinek drugiego - niepowiązanego z pierwszym, więc śmiało - sezonu, i serial uznany za najlepszy minionego przed chwilą roku. Wg mnie również na podium. Jest zima 1979 roku. Detektyw Lou Solverson zostaje wezwany do przydrożnego baru, gdzie w nocy doszło do strzelaniny, w której zginęły trzy osoby. Nieznane są motywy ani sprawca zbrodni. Odcinki premierowe w niedziele. RZECZ WYBITNA.

FilmBox Premium godz. 22:40

Pigalle nocą (Pigalle la nuit) - serial sensacyjny, Francja 2009, wyk. Jalil Lespert, Simon Abkarian, Armelle Deutsch, Catherine Mouchet (53 min)

30-letni pan Tomasz, podczas służbowej podróży z Londynu do Paryża odwiedza dyskotekę, i wśród nagich dziewczyn występujących na scenie rozpoznaje swoją siostrę. Próbuje się z nią skontaktować, ale ona znika. Policjanci sugerują, że ulotniła się z klientem, ale pan Tomek przekonany jest, że stało się coś złego i chce spotkać się z pracodawcą siostry. BYĆ MOŻE.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 4 godz. 20:00

Drapieżnik wykuty z lodu (Arctic Predator) - thriller USA 2010, reż. V~ctor Garc~a, wyk. Dean Cain, Steven Waddington, Lucy Brown (88 min)

Poszukiwacze skarbów szukają wraku przy jednej z wysp na Oceanie Arktycznym, i ku zaskoczeniu budzą przypadkiem niezwykłego stwora. ODPOWIEDNIO GŁUPIE.