Program TV na dziś: "Światło w mroku", czyli Michael Douglas i Melanie Griffith, "Szklana pułapka 3", czyli Bruce Willis, Sylvester Stallone jako "Cobra" i od początku "Hannibal" [POLECAJ TV - 18.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 18.01

Poza tym co znajdziecie niżej, zwracam Waszą uwagę na krótkometrażowy film "Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało" Katarzyny Warzechy w TVP Kultura o godz. 22:05. Reszta niżej. Polecaj oczywiście będzie na Was czekał jutro, a dzisiaj dobrego życzę poniedziałku.

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 20:25

Prymas w Komańczy - sztuka Pawła Woldana, Polska 2009, reż. Paweł Woldan, wyk. Olgierd Łukaszewicz, Anna Cieślak, Henryk Talar, Jerzy Grałek (83 min)

To niestety nie jest dobry spektakl. Chociaż sama materia ciekawa. Akcja toczy się między 27 października 1955 r. a 28 października 1956 r. w klasztorze sióstr nazaretanek w Komańczy. Przebywa tam prymas Stefan Wyszyński, internowany przez władze komunistyczne. W ogóle tzw. scena faktu nie okazała się najlepszym pomysłem. Nie dlatego, że nie było o czym w niej opowiadać, ale dlatego, że opowiadano zwykle strasznie siermiężnie. No i tu niestety tak właśnie. Za mało w tym sztuki. Ale KRZYWDY NIE ROBI.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Prawo i pięść - film sensacyjny, Polska 1964, reż. Edward Skórzewski, Jerzy Hoffman, wyk. Gustaw Holoubek, Jerzy Przybylski, Zofia Mrozowska, Ryszard Pietruski (92 min)

Najlepszy polski western. No i co z tego, że baz kapeluszy i rączych rumaków. Oto tuż po wojnie Andrzej Kenig chcąc zaznać spokoju, za cenę nowych spodni dołącza do grupy mającej za zadanie zabezpieczyć mienie pobliskiego opuszczonego przez niemców uzdrowiska i uruchomić sanatorium. Na miejscu okazuje się, że grupa do której dołącza, to banda szabrowników, która chce oczyścić miasteczko ze wszystkiego co jest coś warte i czmychnąć. Ale Kenig im na to nie zamierza pozwolić. DZIEŁO WYBITNE JAK PIEŚŃ "NIM WSTANIE DZIEŃ", KTÓRA ZEŃ POCHODZI.TVN 7 godz. 20:00

Światło w mroku (Shining Through) - dramat wojenny, USA/Wielka Brytania 1992, reż. David Seltzer, wyk. Michael Douglas, Melanie Griffith, Liam Neeson, Joely Richardson (132 min)

Film szpiegowski z Melanie Griffith i Michaelem Douglasem, oparty na powieści Susan Isaac. Jest rok 1944, w którym pani zostaje sekretarką nowojorskiego prawnika, któren okazuje się być agentem amerykańskiego wywiadu. Oczywiście wkrótce połączy ich romans, a USA przystępują do wojny. JEST NAPIĘCIE, ALE BARDZO ZMIENNE.

Cinemax godz. 20:00

Amerykańska lista przebojów (American Hot Wax) - dramat obyczajowy, USA 1978, reż. Floyd Mutrux, wyk. Tim McIntire, Fran Drescher, Jay Leno, Laraine Newman (88 min)

Historia popularnego prezentera radiowego Alana Freeda, który sprawił, że Ameryka pokochała rock'n'rolla. A początki nie były łatwe, wszak musiał sobie poradzić z krytyką ze strony konserwatywnych polityków, działaczy rasistowskich organizacji, i wreszcie - a to chyba było najważniejsze - z rodzicami nastolatków. CIEKAWA HISTORIA, ALE FILM ŚREDNI.

Polsat godz. 20:10

Szklana pułapka 3 (Die Hard: With a Vengeance) - film sensacyjny, USA 1995, reż. John McTiernan, wyk. Bruce Willis, Jeremy Irons, Samuel L. Jackson, Graham Greene (131 min)

Ciekawe czy jest jeszcze ktoś, kto tego nie zna. No, ale może. A zatem tym razem nasz dzielny policjant John McClane zmierzy się z szaleńcem, który terroryzuje Nowy Jork, podkładając bomby w najruchliwszych miejscach. Ale oczywiście okaże się, że jest w tej historii dno drugie i trzecie. A gra szaleńca z policmajstrem jest przyczynkiem do dobrej akcji. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

Ale kino+ godz. 20:10

Skóra (La pelle) - film wojenny, Włochy/Francja 1981, reż. Liliana Cavani, wyk. Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Burt Lancaster, Ken Marshall (128 min)

Film walczył o Złotą Palmę w Cannes w 1981 roku, ale nagrodę odebrał wtedy Andrzej Wajda za "Człowieka z żelaza". Jest Neapol w roku 1943, kiedy miasto zostało wyzwolone przez amerykanów. Panują głód i nędza, a ludzie są w stanie zrobić wszystko, by przeżyć. Kobiety prostytuują się za jedzenie, rodzice oferują żołnierzom swoje córki. Nie ma miejsca na godność i moralność. CIĘŻKA SPRAWA, A FILM SUROWY, I DOBRY.

TVP Kultura godz. 20:20

Lekcja martwego języka - film psychologiczny, Polska 1979, reż. Janusz Majewski, wyk. Olgierd Łukaszewicz, Irena Karel, Ewa Dałkowska, Małgorzata Pritulak (96 min)

Rzecz na podstawie książki Andrzeja Kuśniewicza "Lekcja martwego języka". Ostatnie miesiące I wojny światowej, w małym galicyjskim miasteczku. Na rekonwalescencję przybywa tu austriacki porucznik, który bierze udział w seansie hipnozy i dowiaduje się, że niedługo umrze. DO ZOBACZENIA I ZAMYŚLENIA, JAK NAJBARDZIEJ.

TNT godz. 21:00

Fletch żyje (Fletch Lives) - komedia kryminalna, USA 1989, reż. Michael Ritchie, wyk. Chevy Chase, Julianne Phillips, Hal Holbrook, Ronald Lee Ermey (115 min)

Jedna z moich ulubionych filmowych postaci. Fletch dostaje w spadku duży dom na południu Stanów, więc rzuca pracę dziennikarza i chce w swoim nowym domu poświęcić się pisaniu. Ale oczywiście nic nie idzie tak jak sobie zaplanował. I rzecz jasna pojawia się też wątek mocno kryminalny i jeszcze śmieszniejszy. ŚWIETNA ZABAWA.

Canal+ godz. 21:00

88 - thriller, Kanada 2014, reż. April Mullen, wyk. Katharine Isabelle, Christopher Lloyd, Tim Doiron, Kyle Schmid (84 min)

Premiera w telewizji. Skomplikowana sprawa, bo dziewczyna, która ma problemy z odróżnianiem rzeczywistości od fikcji próbuje dopaść morderców swojego chłopaka. No niestety, MAŁO TO PORYWAJĄCE.

TVN godz. 22:30

Cobra - film sensacyjny, USA 1986, reż. George P. Cosmatos, wyk. Sylvester Stallone, Brigitte Nielsen, Reni Santoni, Andrew Robinson (87 min)

Film znany również z tego, że zdarł dziesiątki tysięcy magnetowidowych głowic w latach 80. słusznie minionego wieku. No i Stallone jako niezłomny twardziel Cobretti z zapałką w zębach i w ciemnych okularach, który chroni przed przestępcami kobietę, która była świadkiem zabójstwa. A na deser Brigitte Nielsen, z którą się Sly później ożenił. PODRÓŻ SENTYMENTALNA.Polsat godz. 22:50

Pociąg z forsą (Money Train) - film sensacyjny, USA 1995, reż. Joseph Ruben, wyk. Wesley Snipes, Woody Harrelson, Jennifer Lopez, Robert Blake (103 min)

Akcja w obsadzie na bogato, o tym jak jeden z braci, którzy ubezpieczają w metrze pociąg, którym co noc jedzie transport sporej gotówki, wpada na szalony pomysł skoku. I chytrze wciąga w ten plan brata. SZYBKO, KONKRETNIE, I CHOCIAŻ BEZ WYPASU, DOBRA ROZRYWKA.

TVP Kultura godz. 00:00

Mona Lisa - dramat kryminalny, Wielka Brytania 1986, reż. Neil Jordan, wyk. Bob Hoskins, Cathy Tyson, Michael Caine, Robbie Coltrane (99 min)

Były więzień znajduje zatrudnia się jako kierowca luksusowej call girl, która prosi go o pomoc w odnalezieniu zaginionej przyjaciółki. On się godzi, więc wchodzi coraz głębiej w dziwny świat szemranych interesów, dziwnych ludzi i niebezpiecznych obietnic. Trochę zakurzone, ale BARDZO NIEZŁE.

SERIAL

TNT godz. 20:10

Ostatni okręt (The Last Ship 2) - serial SF, USA 2015, reż. Jack Bender, wyk. Eric Dane, Rhona Mitra, Adam Baldwin, Charles Parnell (50 min)

W miarę nowy drugi sezon serialu, który nie jest na tyle głośny, żeby do nas docierały o nim wieści i rady, żeby go koniecznie oglądać. Ot, serial jak serial, jeden z wielu. O załodze amerykańskiego niszczyciela, której udało się przetrwać epidemię. Wirus doprowadził do śmierci prawie całej ludzkości, a oni teraz muszą znaleźć antidotum, żeby uratować siebie i to co zostało z ludzkości. DO ZOBACZENIA.

HBO 2 godz. 21:00

Pozostawieni 2 (The Leftovers 2) - serial obyczajowy, USA 2015, reż. Mimi Leder, wyk. Justin Theroux, Amy Brenneman, Margaret Qualley, Chris Zylka (60 min)

Jeszcze raz od nowa drugi sezon. W pierwszym dawałem się nabierać przez kolejne odcinki, że może wreszcie okaże się, że o coś chodzi. Ale nie udało mi się dociec głębszego sensu. Chociaż byli tacy, którzy się go doszukali, i wykazali nawet umiarkowany entuzjazm z serialem związany. No cóż. Ale drugą serię oglądałem już wyłącznie z pokręconej masochistycznej przyjemności, bo jest tak pretensjonalnie, że bywa nawet zabawnie. W każdym razie chodzi o to, że jakiś czas temu spora część ludzkości po prostu zniknęła. I teraz ludzi na różne sposoby próbują sobie z tym radzić. W tym sezonie dochodzi jeszcze jedna tajemnica. Moją recenzję drugiego sezonu możecie przeczytać TUTAJ. DRUGI RAZ NA PEWNO OGLĄDAŁ NIE BĘDĘ.

Fox godz. 22:00

The Walking Dead 6 - serial grozy, USA 2015, wyk. Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Lauren Cohan (2x80 min)

Jeszcze raz od nowa szósty sezon serialu o ludziach próbujących przetrwać w świecie, w którym roi się od głodnych zombiaków. Ale oczywiście - bo zawsze tak jest - w dłuższej perspektywie okazało się, że to nie zombiaki są największym zagrożeniem dla ich życia, a inni ludzie, ich chore ambicje i żądza władzy. CIĄGLE TRZYMA POZIOM.

AXN Black godz. 23:00

Hannibal - serial kryminalny, USA 2012, reż. David Slade, wyk. Hugh Dancy, Mads Mikkelsen, Caroline Dhavernas, Lara Jean Chorostecki (2x42 min)

Jeszcze raz od nowa, odcinkowa i momentami przerażająco niesmaczna, ale wciągająca opowieść o dr Lecterze, którego lata temu poznaliśmy jako potwora w "Milczeniu owiec", jego specyficznej przyjaźni z panem śledczym Grahamem i rozkoszach ich podniebień. ODPYCHAJĄCO DOBRE.

DOKUMENT

National Geographic godz. 21:00

Katastrofa w przestworzach (Air Crash Investigation) - serial dokumentalny, Kanada 2015 (60 min)

Rutynowy lot z Dżakarty kończy się twardym lądowaniem. Samolot odbija się od płyty lotniska i pędzi do końca pasa startowego. To seria, w której specjaliści badają przyczyny największych katastrof w historii lotnictwa. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

TVP Kultura godz. 22:40

Bill Viola (Bill Viola: The Eye of the Heart) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2003, reż. Mark Kidel (59 min)

Rzecz o Billu Violi, amerykańskim artyście specjalizującym się w sztuce video i instalacjach wizualno-dźwiękowych. Może wstyd się przyznać, ale nie znam jego dzieł. Niemniej podobno to artysta wielki, i WIEDZIEĆ O NIM TRZEBA.

TVP 2 o godz. 22:50

Na szlaku kawy (The Coffee Trail with Simon Reeve) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. Andy Wells (50 min)

Dziennikarz i podróżnik Simon Reeve oprowadza po kraju, który jest potęgą na światowym rynku kawy. Trasa wędrówki wiedzie z fabryk i magazynów firmy Nestle na plantacje kawy w Wietnamie. CIEKAWOŚĆ.

TVN 7 godz. 22:50

Chwała dziwkom (Whores' Glory) - film dokumentalny, Niemcy/Austria 2011, reż. Michael Glawogger (114 min)

Spojrzenie na prostytucję w trzech odmiennych pod względem kultury, języka i religii miejscach świata, czyli w Tajlandii, w Bangladeszu i w Meksyku. WSPANIAŁY FILM DO DUŻEJ REFLEKSJI.