Program TV na dziś: Travolta i Hoffman w "Miejskim obłędzie", znów Travolta w "Adwokacie" oraz "Władcy umysłów" z Mattem Damonem i Emily Blunt [POLECAJ TV - 20.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 20.01

Dzisiaj wstęp będzie jeszcze krótszy, bo żadnych dodatkowych poleceń spoza listy nie będzie. Zwracam tylko uwagę, że w okolicach godz. 20 wielki ścisk, więc lepiej wybrać już teraz.

Polecaj oczywiście przywita się z Wami jutro, a dzisiaj dobrej życzę środy. Nie tylko przed telewizorem.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Miejski obłęd (Mad City) - dramat sensacyjny, USA 1997, reż. Costa-Gavras, wyk. John Travolta, Dustin Hoffman, Alan Alda, Mia Kirshner (110 min)

W skrócie największym: Max, reporter telewizyjny, wciąż myśli o minionej sławie. Historia zdesperowanego utratą pracy Sama, który grozi byłym pracodawcom bronią, wydaje mu się doskonałym materiałem na reportaż. I TO JEST BARDZO DOBRE.

TVN 7 godz. 20:00

Adwokat (A Civil Action) - film sensacyjny, USA 1998, reż. Steven Zaillian, wyk. John Travolta, Robert Duvall, Tony Shalhoub, William H. Macy (115 min)

Kronika procesu sądowego, w którym pan adwokat występuje w imieniu ośmiu rodzin z niewielkiego amerykańskiego miasteczka przeciwko dwóm korporacjom przemysłowym. I TO SIĘ OGLĄDA.

TV Puls godz. 20:00

Władcy umysłów (The Adjustment Bureau) - thriller, USA 2011, reż. George Nolfi, wyk. Matt Damon, Emily Blunt, John Slattery, Michael Kelly (106 min)

Pan Matt Damon to młody, dobrze zapowiadający się polityk, który próbuje się umówić z panią Emily Blunt, ale coś im przeszkadza. Okazuje się, że po prostu ich spotkanie może spowodować duże zamieszanie w świecie. Żeby być razem, będą więc musieli złamać system. INTRYGUJĄCE, NIEZŁE, ALE TROCHĘ JEDNAK PRZEGIĘTE. PO CO TE CZUŁOŚCI I WIELKIE SŁOWA?Canal+ Film godz. 20:00

Sils Maria - dramat obyczajowy, Francja/Niemcy/Szwajcaria 2014, reż. Olivier Assayas, wyk. Juliette Binoche, Kristen Stewart, Chloe Grace Moretz, Lars Eidinger (118 min)

Premiera w telewizorze. Nie znam, więc jak zwykle w takich przypadkach posłużę się informacją od nadawcy: Wybitna aktorka dostaje propozycję ponownego zagrania w sztuce, w której kiedyś występowała jako młoda uwodzicielka. Teraz w towarzystwie młodej asystentki rozpoczyna przygotowania do roli 40-letniej kobiety. I te dni upływają na rozmowach, które mają jej pomóc na nowo zrozumieć siebie. WYGLĄDA NA TO, ŻE MOŻE BYĆ CIEKAWIE. NO I JULIETTE BINOCHE.TVN godz. 21:30

Krwawy sport (Bloodsport) - film sensacyjny, USA 1988, reż. Newt Arnold, wyk. Jean-Claude Van Damme, Bolo Yeung, Donald Gibb, Leah Ayres (88 min)

Jeden z niemal kultowych filmów jatki z końca lat 80. i jeden z tych które najbardziej zdzierały kasety VHS i zarzynały głowice ówczesnych magnetowidów. No nic, może ktoś zechce sobie przypomnieć, jak lali się po gębach i reszcie ciała w tamtych czasach. Oto z trudem, ale i cierpliwością wychowany przez Japończyka młody Amerykanin Frank, który teraz jest porucznikiem amerykańskiej armii, jedzie na rozgrywany w Hongkongu nielegalny turniej kumite, dopuszczający wszelkie style i formy walki. I udowadnia, że jest prawdziwym twardzielem. Z półobrotu oczywiście. JATKA PO CAŁOŚCI.TVP 2 godz. 22:25

Żona doskonała (Potiche) - komedia, Francja 2010, reż. François Ozon, wyk. Catherine Deneuve, Gérard Depardieu, Fabrice Luchini, Karin Viard (98 min)

W fabryce parasoli na francuskiej prowincji w roku 1977 wybucha strajk. Właściciel zakładu ma atak serca, więc zarządzanie źle kierowanym przedsiębiorstwem przejmuje jego żona. No i się dzieje. Zwłaszcza, że na jaw wychodzą rodzinne tajemnice. NIC WIELKIEGO, ALE PRZYJEMNOŚĆ JEST SPORA.

Polsat godz. 22:35

Kto pierwszy, ten lepszy (Serving Sara) - komedia, USA 2002, reż. Reginald Hudlin, wyk. Elizabeth Hurley, Matthew Perry, Bruce Campbell, Cedric the Entertainer (102 min)

Matthew Perry w ten sposób, i przy wykorzystaniu pełnego zestawu znanych z "Przyjaciół" min próbował dyskontować sukces tego serialu. Ale mu nie poszło. Oto bowiem gra pana, który zajmuje się dostarczaniem dokumentów procesowych osobom, które nie spieszą się z ich odebraniem. Teraz ma dostarczyć papiery rozwodowe młodej i atrakcyjnej żonie teksaskiego bogacza. No więc jedzie i próbuje, ale mu się pani spodobała itd. PRZEWIDYWALNE I OGÓLNIE ŚREDNIE, ALE CIESZY.

TVP Kultura godz. 23:10

Zerwany - dramat obyczajowy, Polska 2003, reż. Jacek Filipiak, wyk. Krzysztof Ciupa, Jan Frycz, Krzysztof Globisz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik (97 min)

Kilka prestiżowych wyróżnień i nagród. Zasłużonych, bo to niezły, chociaż trudny jest film. Mateusz nie zna biologicznych rodziców, przewędrował przez kilka domów dziecka, rodzinę zastępczą, aż trafia do poprawczaka. I tu przechodzi przykrą szkołę życia. Tym boleśniejszą, że jest tu jednym z najmłodszych. Ale nawet tutaj nie da się złamać. TRUDNE, ALE DOBRE.

Polsat godz. 00:35

Kumpel Joey (Pal Joey) - film muzyczny, USA 1957, reż. George Sidney, wyk. Frank Sinatra, Kim Novak, Rita Hayworth, Barbara Nichols (111 min)

Uwielbiam Franka Sinatrę zwłaszcza kiedy śpiewa, ale aktorem też był - na swój indywidualny sposób - niezłym. Tym razem w filmie o ambitnym piosenkarzu i tancerzu, który wplątuje się w romans ze starszą i bogatą wdową, ale poznaje chórzystkę, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia i bez pamięci. Dobra muzyka, odrobina naiwnego, ale przyjemnego humoru, więc po prostu DOBRA, STYLOWA, ROZCZULAJĄCO NAIWNA ZABAWA.SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Gomorra - serial kryminalny, Włochy/Niemcy 2014, reż. Francesca Comencini, wyk. Marco D'Amore, Fortunato Cerlino, Maria Pia Calzone, Salvatore Esposito (2x54 min)

Premiera dwóch kolejnych odcinków świetnej sensacji o walce o władzę we współczesnej neapolitańskiej mafii. Ze wszystkimi jej tajemnicami, z dużym realizmem i w świetnym klimacie. POLECAM SZCZEGÓLNIE.

TVP 1 godz. 20:25

Tajemnica jeziora (Le mystere du lac) - serial kryminalny, Francja 2015, reż. Jércme Cornuau, wyk. Barbara Schulz, Marie-Anne Chazel, Lannick Gautry, Philippe Duquesne (52 min)

Premiera odcinka drugiego francuskiego miniserialu pod napięciem. Policjantka wraca do rodzinnego miasteczka i angażuje się w sprawę zaginięcia szesnastoletniej dziewczyny. Przy okazji wspominając i wiążąc z tym zaginięciem sprawę sprzed lat, kiedy w podobnych okolicznościach zniknęły jej dwie przyjaciółki. NIEZŁY, NIESPIESZNY, ALE ODPOWIEDNIO SENSACYJNY KLIMAT.

TVN 7 godz. 22:25

Alcatraz- serial SF, USA/Kanada 2012, reż. Jack Bender, wyk. Sarah Jones, Sam Neill, Jorge Garcia, Jonny Coyne (60 min)

Odcinek drugi. Punkt wyjścia ma niezły, spod palców J.J.Abramsa. Oto pani detektyw do spółki z tajemniczym agentem rządowym oraz historykiem badającym dzieje słynnego więzienia Alcatraz, odkrywają krok po kroku mroczne tajemnice tego przybytku. Bo jak się okazuje, zamknięto je kiedyś nie tak jak podaje się w oficjalnej wersji, a ze zgoła innych powodów. I dziwnych dokonywano tam eksperymentów. KRZYWDY NIE ROBI, ALE IM DALEJ TYM GORZEJ.

DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:25

Wzdłuż rurociągu (Truba) - film dokumentalny, Rosja/Niemcy/Czechy 2013, reż. Witalij Manski (116 min)

Sceny z życia codziennego ludzi mieszkających i pracujących na trasie gazociągu transsyberyjskiego wiodącego przez Rosję, Czechy i Niemcy. Między innymi wesele w Chabarowsku, ludzie wędkujący w zamarzniętej syberyjskiej rzece oraz mszę w niesprawnym wagonie kolejowym. WARTO POZNAĆ TE HISTORIE.

TVP 1 godz. 21:25

Putin wiecznie żywy (Putin Is Back) - film dokumentalny, Francja 2015, reż. Jean-Michel Carré (77 min)

Jak w tytule, więc chyba nie trzeba wyjaśniać. Niestety nic czego byście nie słyszeli lub czytali. Chociaż kilka zdjęć może zrobić na Was wrażenie. Ale ŻADNYCH EMOCJI.

Planete+ godz. 22:00

Depresja - epidemia czy błąd systemu? (Dépression, une épidémie mondiale?) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Michele Dominici (53 min)

Wg Światowej Organizacji Zdrowia nawet 50 proc ludzi może cierpieć na zaburzenia związane z depresją. To pewnie przesada, ale można się przestraszyć, bo to istna epidemia. Więc autorzy dokumentu omawiają badania socjologów, filozofów i neuropsychiatrów nad tą chorobą oraz zastanawiają się nad nią jako taką. Mnie, jako dotkniętego tą przykrą okolicznością film nie przekonał, bo pełen ogólników i okrągłych, mało wnoszących zdań, ale jakiś tam obraz zjawiska daje. A przecież ZAWSZE LEPIEJ WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

HBO 2 godz. 22:00

Zbrodnie wyobraźni: Przypadek policyjnego kanibala (Thought Crimes: The Case of the Cannibal Cop) - film dokumentalny, USA 2015, reż. Erin Lee Carr, wyk. Gary Allen, Violet Blue, James A. Cohen, Joseph DeMarco (82 min)

Gilberto Valle jest byłym policjantem, który w marcu 2013 r. został skazany na dożywocie za planowanie zjedzenia pewnej dziewczyny. Twierdził oczywiście, że sprawa jest dęta, a on jest ofiarą systemu. Ale prokurator przekonał ławę przysięgłych do uznania jego winy. Przeważyły treści, które publikował w internecie. Po 22 miesiącach spędzonych za kratami sprawa wróciła do sądu, a on został wypuszczony na wolność. Autorka dokumentu zajmuje się dwiema kwestiami. Po pierwsze, czy gdyby nie został w porę zatrzymany, dopuściłby się czynów, o których pisał w sieci? Po drugie czy wolność słowa powinna pozwalać na takie "zabawy". No i jeszcze trzecia sprawa, czy ów człowiek jest groźny dla innych? CIEKAWE TO.

Discovery godz. 22:00

Jazdy Karolaka (Tomasz Karolak: Petrolhead) - seria dokumentalna Polska 2015 (50 min)

Dla wielkich fanów Tomasza Karolaka, który tu występuje jako ten, który lubi motoryzację, więc wsiada do różnych pojazdów i podejmuje się różnych wyzwań. A obok niego pokażą się m.in. Kuba Przygoński i Adam Małysz. Jakoś mnie to nie kręci, ale MOŻE KTOŚ POLUBI.