Program TV na dziś: "Wersal", czyli pieprzna premiera serialu, "Psychoza" Hitchcocka, "Róża" Smarzowskiego i cała historia serii "National Lampoon" [POLECAJ TV - 28.01.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

CZWARTEK 28.01

Nie będę przedłużał, więc tylko o dwóch ważnych premierach we wstępie wspomnę. Najpierw serial "Wersal" w Canal+, a późnym wieczorem w Ale kino+ "Nimfomanka" Larsa von Triera. Jutro część druga. I zerknijcie do działu z dokumentami, zapraszam. Polecaj wraca jutro, a dzisiaj fajnego życzę czwartku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

To ja, złodziej - dramat sensacyjny, Polska 2000, reż. Jacek Bromski, wyk. Jan Urbański, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Maciej Kozłowski (97 min)

16-letni chłopiec, nazywany przez kolegów Jajem, chce oderwać się od patologicznej rodziny. Marzy o etacie u Maksa, szefa gangu i specjalisty od kradzieży luksusowych samochodów.

TVN 7 godz. 20:00

Szeregowiec Benjamin (Private Benjamin) - komedia, USA 1980, reż. Howard Zieff, wyk. Goldie Hawn, Eileen Brennan, Armand Assante, Robert Webber (109 min)

Krucha, ale głośna i lekko rozpieszczona blondynka w tajemnicy przed rodziną wstępuje do wojska, i po wstępnych fochach i niepowodzeniach okazuje się oczywiście wspaniałą żołnierką. Pretensjonalne, banalne, głupawe i bardzo zakurzone, ale o dziwo, NADAL BAWI.

TV Puls godz. 20:00

Telemaniak (The Cable Guy) - czarna komedia, USA 1996, reż. Ben Stiller, wyk. Jim Carrey, George Segal, Owen Wilson, Matthew Broderick (96 min)

Młodzieniec, aby zabić nudę samotnych wieczorów w nowym mieszkaniu zamawia sobie kablówkę. Zjawia się pan instalator, który odnajduje w naszym bohaterze bratnią duszę i postanawia się z nim zaprzyjaźnić. I chcieć nie przestaje mimo zdecydowanego sprzeciwu "przyjaciela". DLA PRZESTROGI.

Polsat godz. 20:05

Brzydka prawda (The Ugly Truth) - komedia romantyczna, USA 2009, reż. Robert Luketic, wyk. Katherine Heigl, Gerard Butler, Bree Turner, Eric Winter (96 min)

Sympatyczny produkcyjniak, dobry na chwilową ochotę na niezobowiązującą bezmyślność. Panna Abby to niezwykle utalentowana i ambitna producentka popularnego programu telewizyjnego, która wciąż szuka idealnego mężczyzny. A gdy zostaje zmuszona przez szefa do współpracy z szowinistycznym gwiazdorem wiemy już do czego to wszystko będzie prowadziło. SZAŁU NIE MA, ALE WSTYDU NIE MA JESZCZE BARDZIEJ.Fokus TV godz. 20:05

Joanna d'Arc (The Messenger: The Story of Joan of Arc) - film historyczny, Francja 1999, reż. Luc Besson, wyk. Milla Jovovich, Dustin Hoffman, Faye Dunaway, John Malkovich (190 min)

Zrealizowana z rozmachem, ale też ze sporą dawką melancholii opowieść o Joannie d'Arc, która jak wiemy z historii uwierzyła, że jej misją jest uratować ojczyznę przed najeźdźcą. I do pewnego stopnia zrobiła to, za co jednak podziękowano jej w specyficzny sposób. DO ZOBACZENIA.

HBO godz. 20:10

Niefortunna transakcja (Fatal Flip) - thriller, USA 2015, reż. Maureen Bharoocha, wyk. Dominique Swain, Mike Faiola, Michael Steger, Tatyana Ali (83 min)

Premiera w telewizorze. Szczęśliwa para, chce sprzedać z zyskiem zrujnowaną posiadłość, ale do remontu zatrudnia niewłaściwego człowieka, który jako człowiek o mrocznej przeszłości, plany im może skomplikować. DOBRE, ALE ŚREDNIO.

TVP Kultura godz. 20:25

Minnie i Moskowitz (Minnie and Moskowitz) - komediodramat, USA 1971, reż. John Cassavetes, wyk. Gena Rowlands, Seymour Cassel, Val Avery, Timothy Carey (110 min)

Wzruszający film z pogranicza dramatu i komedii romantycznej. Z przewagą dramatu. Samotny i bez wspaniałych perspektyw pan spotyka zamożną kobietę, która związała się z żonatym mężczyzną i nie czuje się w tej sytuacji szczęśliwa. I spotkanie to ma swoje następstwa. Oczywiście. CIEPŁO I DOBRZE.

TVN Fabuła godz. 21:00

Zielone Berety (The Green Berets) - dramat wojenny, USA 1968, reż. John Wayne, Ray Kellogg, wyk. David Janssen, John Wayne, Jim Hutton, Aldo Ray (142 min)

Sprawnie zrobiona, ale jednak tylko agitka, którą John Wayne chciał przekonać młodych amerykanów, że warto pojechać do Wietnamu, by oddać tam życie za ojczyznę. I robi to pokazując jak fajnie jest być dzielnym, i jak wiele dobrego można zrobić karabinem. Antypacyfistyczny manifest, czyli CZYSTE ZŁO, ALE Z ROZMACHEM.

TNT godz. 21:00

Psychoza (Psycho) - thriller, USA 1960, reż. Alfred Hitchcock, wyk. Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, John Gavin (130 min)

Jedno ze szczytowych osiągnięć kina nie tylko w swoim gatunku. I zdziwienie - z dzisiejszej perspektywy - że w 1961 roku miał co prawda cztery nominacje do Oscara (reżyseria, żeńska rola drugoplanową, scenografia i zdjęcia czarno - białe), ale żadnej nie dostał statuetki. Klaustrofobiczny, przerażający film i jeszcze lepszy Anthony Perkins jako Norman Bates. POZYCJA KLASYCZNA.

Polsat godz. 22:05

Róża - dramat historyczny, Polska 2011, reż. Wojciech Smarzowski, wyk. Marcin Dorociński, Agata Kulesza, Kinga Preis, Jacek Braciak (94 min)

Koniec II wojny światowej, Mazury. Nowa władza przyjmuje plan odbudowy Polski. Nie ma w nim miejsca dla mieszkańców Mazur pochodzenia niemieckiego, takich jak żona zabitego podczas wojny oficera Wehrmachtu. Do jej gospodarstwa trafia były żołnierz AK, Tadeusz, który podczas wojny stracił wszystko. Róża przyjmuje gościa bardzo chłodno, ale pozwala mu przenocować. Z wdzięczności mężczyzna zaczyna pomagać jej w gospodarstwie. 6 nagród na festiwalu w Gdyni może samo w sobie nie jest rekomendacją szczególną, ale nazwisko SMARZOWSKI wystarczy.TVN godz. 22:30

Ocean's Thirteen - komedia sensacyjna, USA 2007, reż. Steven Soderbergh, wyk. George Clooney, Al Pacino, Andy Garcia, Brad Pitt (122 min)

Znany z dwóch wcześniej już zaprezentowanych światu filmów Gang pana Danny'ego Oceana planuje kolejny wielki skok. Wybór pada na właściciela kasyn i hoteli, bezwzględnego Willy'ego Banka. Danny i jego wierny zespół opracowują misterny plan pogrążenia Banka. I ZNOWU DO ZOBACZENIA.

TVP 2 godz. 22:40

Soul Kitchen - komedia, Niemcy 2009, reż. Fatih Akin, wyk. Adam Bousdoukos, Moritz Bleibtreu, Birol Ünel, Anna Bederke (95 min)

Niejaki Zinos prowadzi w Hamburgu restaurację "Soul Kitchen" i gdy już wydaje się, że udaje mu się wyjść z lokalem na prostą, bo interes zaczyna rozkwitać, spadają na niego kolejno nieszczęście za nieszczęściem. Każde z nich mogłoby właściciela załamać i skłonić do porzucenia interesu, ale nie jego, bo to twardziel. Jak wiadomo, Niemcy nie są mistrzami komedii, ale tym razem naprawdę im się udało, więc MOŻNA Z PRZYJEMNOŚCIĄ.

Ale kino+ godz. 23.00
Nimfomanka, cz. 1 (Nymphomaniac: Vol. I) - thriller erotyczny, Dania/Niemcy/Francja/Belgia/Wielka Brytania 2013, reż. Lars von Trier, wyk. Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgard, Stacy Martin, Shia LaBeouf (132 min)

Kino Mówi: Tabu. Rozłożona na dwa dni (dzisiaj i jutro) premiera w polskiej telewizji, więc tym bardziej warto pamiętać. A głośno było o tym filmie jeszcze zanim trafił na ekrany. Już wtedy wzbudzał kontrowersje, podsycane kolejnymi wywiadami i doniesieniami z planu. Dwuczęściowy film jest wiwisekcją duszy kobiety uzależnionej od seksu. Kobiety, dla której nie ma miłości poza jej cielesnym wymiarem, rozkoszą, i przede wszystkim pożądaniem. Wspaniała rola Charlotte Gainsbourg, a wokół niej m.in. Stellan Skarsgard, Willem Dafoe, Shia LaBeouf i Uma Thurman. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

TVP 1 godz. 23:20

Dwanaście małp (Twelve Monkeys) - film SF, USA 1995, reż. Terry Gilliam, wyk. Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer (124 min)

Rok 2035. Ziemię opanował śmiertelny wirus, który doprowadził do zagłady ludzkości. Więzień James Cole, w zamian za obietnicę skrócenia kary, powraca do roku 1996, by zapobiec tragedii. Przez pomyłkę trafia do roku 1990, do szpitala psychiatrycznego. Uznany za psychopatę zostaje pacjentem instytutu dla umysłowo chorych. Gilliam oczywiście kombinuje, bo nie umie opowiedzieć czegoś tak po prostu. Ale ROBI TO WYŚMIENICIE.

TVN 7 godz. 23:20

Duch (Poltergeist) - horror, USA 1982, reż. Tobe Hooper, wyk. JoBeth Williams, Craig T. Nelson, Beatrice Straight, Dominique Dunne (114 min)

Młode małżeństwo przeprowadza się do wymarzonego domu. Ale wkrótce okazuje się, że miejsce to jest nawiedzane przez duchy, bo dom został wzniesiony na starym cmentarzu Indian. JEST NAPIĘCIE. KIEDYŚ KULTOWE, BO LEGENDĄ OBROSŁE.

Polsat godz. 00:10

500 dni miłości ((500) Days of Summer) - komedia romantyczna, USA 2009, reż. Marc Webb, wyk. Joseph Gordon-Levitt, Zooey Deschanel, Geoffrey Arend, Chloe Moretz (95 min)

Romantyczna komedia o lekko szalonej pani, która nie wierzy w miłość, ale życie zacznie jej zadawać w tej sprawie kłopotliwe pytania. NA DOBRANOC ZDATNE.

SERIAL

Canal+ godz. 21:00

Wersal. Prawo krwi (Versailles) - serial historyczny, Francja/Kanada 2015, wyk. George Blagden, Alexander Vlahos, Tygh Runyan, Stuart Bowman (2x54 min)

Premiera w telewizji. Dwa z dziesięciu odcinków zrealizowanego z rozmachem, pieprznego serialu przenoszącego nas do siedemnastowiecznego Wersalu. Przenosi nas do świata ówczesnych intryg, zdrad, miłości i niegodziwości. Ludwika XIV poznajemy gdy ma 28 lat i samodzielnie rządzi Francją, ale wciąż czyha na niego wiele zagrożeń, zarówno z zewnątrz, jak i ze strony najbliższego otoczenia. Ot, choćby zniewieściały dandys, młodszy brat Filip. Oglądając - bo naprawdę warto, chociaż "Tudorowie" to to nie są - pamiętajcie, że mimo pozorów tzw. kultury, bogatych strojów i biżuterii, mimo tego, że do dzisiaj mawiamy "wersal" chcąc powiedzieć, że coś jest wyjątkowo kulturalne i zgodne z dworską etykietą, to jednakowoż śmierdziało tam niemiłosiernie, bo się tamtejsza arystokracja myła oszczędnie i bardzo niechętnie, a za ubikację, robiły kominki i różne pałacowe kąty. A na "dzikim" wg nich Wawelu, była już wtedy zainstalowana prawdziwa toaleta (z odpływem) a ludzie nie musieli się perfumować, żeby nie śmierdzieć. I z tym dodatkiem, WARTO ZOBACZYĆ.Puls 2 godz. 22:55

The Walking Dead - serial grozy, USA 2010, reż. Frank Darabont, wyk. Andrew Lincoln, Jon Bernthal, Jeffrey DeMunn, Laurie Holden (2x60 min)

Jeszcze raz od początku wysnuta z komiksu opowieść o dzielnym policjancie - później będzie jednym z kilku równorzędnych bohaterów - który próbuje ocalić swoją rodzinę i grupę innych ludzi w świecie, w którym roi się od zombie. ŚWIETNA ROBOTA.

DOKUMENT

Sundance godz. 22:00

Drunk Stoned Brilliant Dead: The Story of the National Lampoon - film dokumentalny Wielka Brytania/USA 2015, reż. Douglas Tirola (105 min)

Parodiując wszystko, od polityki po rozrywkę, film opowiada o serii W krzywym zwierciadle, która stała się kultowa i rozpoczęła wiele aktorskich karier. BARDZO WARTO WIEDZIEĆ.TVP 1 godz. 22:25

Marzenia i łzy - film dokumentalny, Niemcy 2008, reż. Chao Gan (43 min)

Opowieść o grupce szanghajskich dzieci, które chcą zostać światowej klasy gimnastykami. Młodzi sportowcy są uczniami szkoły sportowej. Bezlitosna musztra rozpoczęła się dla nich już w przedszkolu. BOLEŚNIE PRAWDZIWE.

TVP Kultura godz. 22:30

Charles Bradley: Dusza Ameryki (Charles Bradley: Soul of America) - film dokumentalny, USA 2012, reż. Poull Brien (75 min)

Historia 62-letniego piosenkarza, Charlesa Bradleya, którego debiutancki album został wydany w 2011 roku, wyciągając artystę z nędzy i bezdomności. WARTO GO POZNAĆ.

Fokus TV godz. 23:15

Korea Północna - wielka iluzja (North Korea, The Great Illusion) - film dokumentalny, Francja 2015 (60 min)

Na przykładzie Korei Północnej dokument przybliża mechanikę działania państw totalitarnych, w których promowany jest kult jednostki, a media oszukują obywateli. Hmmm... NO PEWNIE, ŻE WARTO.

Skomentuj:
Program TV na dziś: "Wersal", czyli pieprzna premiera serialu, "Psychoza" Hitchcocka, "Róża" Smarzowskiego i cała historia serii "National Lampoon" [POLECAJ TV - 28.01.2016]
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX