Program TV na dziś: "Brancz" Machulskiego, "Mulholland Drive" Davida Lyncha, jeszcze raz "Jak rozpętałem II wojnę światową" i premiera "Niezłomnego" Angeliny Jolie [POLECAJ TV - 07.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

NIEDZIELA 7.02

Niemożliwie długi jest ten dzisiejszy Polecaj TV, więc ograniczę się we wstępie do zwrócenia uwagi tylko na to, że znajdziecie dzisiaj aż dwa spektakle Teatru Telewizji i kilka premier serialowych i filmowych. Z tych pierwszych rewelacyjny "Endeavour" i animowane "Zwierzęta", a z filmów "Upadające", "Twarz anioła" z Kate Beckinsale i w reżyserii Angeliny Jolie "Niezłomny". Ale to oczywiście tylko wierzchołek tej góry. Polecaj TV wraca jutro, a dzisiaj przyjemnej życzę niedzieli.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 18:10

Brancz - sztuka Juliusza Machulskiego, Polska 2014, reż. Juliusz Machulski, wyk. Stanisława Celińska, Anna Seniuk, Gabriela Muskała, Andrzej Zieliński (99 min)

Portrecik współczesnej tzw. "patchworkowej" polskiej rodzinki. Rodzinka spotyka się w hotelowej restauracji i rozmawia, zderzając ze sobą - z siłą tego szwajcarskiego zderzacza - różne sposoby na widzenie świata i rządzących nim tradycji. Od bardzo zachowawczych czy nawet agresywnie tradycyjnych, po umiarkowanie i agresywnie "nowoczesne". A różne wyobrażenia rodzinnego szczęścia, to również inne wizje dań, które mają zostać podane. No i pytanie najważniejsze, która opcja wspólnego świętowania wygra, ta z tradycyjnym rodzinnym stołem, czy świąteczny hotelowy brancz? Będzie śmiesznie i niegłupio. RÓŻNIE BYWA, ALE DO ZOBACZENIA.TVP Polonia godz. 21:40

Królowa i Szekspir - spektakl teatralny, Polska 2000, reż. Zbigniew Zapasiewicz, wyk. Maja Komorowska, Olga Sawicka, Artur Żmijewski, Jan Peszek (79 min)

W ramach obchodów 400-lecia dziedzictwa Williama Szekspira. Na kilkanaście godzin przed śmiercią królowa Anglii, Elżbieta, zaprasza do zamku w Richmond Jakuba VI, króla Szkocji, arcybiskupa Whitgifta oraz sławnego dramatopisarza Williama Szekspira. ZNAĆ WYPADA, I DOBRZE JEST ZNAĆ.

FILM

TVN godz. 20:00

Gwiezdne wojny: Część 6 - Powrót Jedi (Return of the Jedi) - film SF, USA 1983, reż. Richard Marquand, wyk. Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Mayhew (135 min)

I jeszcze jedna kosmiczna przygoda, w której już prawie wszystko stanie się jasne. Włącznie z mocą. PEWNIE, ŻE DO ZOBACZENIA.

Stopklatka TV godz. 20:00

Ciało - komedia, Polska 2003, reż. Tomasz Konecki, Andrzej Saramonowicz, wyk. Rafał Królikowski, Edyta Olszówka, Zbigniew Zamachowski, Tomasz Karolak (95 min)

Pociągiem z Krakowa do Sopotu jedzie pewien złodziejaszek. W przedziale zastaje śpiącego faceta, który, jak się okaże, nie żyje. Złodziejaszek próbuje się pozbyć ciała, żeby nie było na niego, ale mu nie wychodzi. Tymczasem współlokatorzy tego nieżyjącego wyruszają w podróż tropem zaginionego ciała przyjaciela. JA W TO JUŻ NIE WCHODZĘ.

TVN 7 godz. 20:00

Prestiż (The Prestige) - dramat kostiumowy, USA/Wielka Brytania 2006, reż. Christopher Nolan, wyk. Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Piper Perabo (130 min)

Akcja toczy się w Anglii u schyłku XIX w. więc dla mnie już jest bardzo nieźle. W skrócie największym, jest to historia dwóch konkurujących ze sobą iluzjonistów, dla których zazdrość o sukcesy przeciwnika staje się obsesją. Nienawiść popycha ich do czynów mających niebezpieczne konsekwencje. BARDZO WARTO.

Cinemax godz. 20:00

Upadające (The Falling) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania 2014, reż. Carol Morley, wyk. Maisie Williams, Florence Pugh, Maxine Peake, Greta Scacchi (98 min)

Premiera w telewizorze. Koniec lat 60. W Wielkiej Brytanii. Poznajemy oto dwie uczennice szkoły dla dziewcząt, w której panują surowe zasady. Uczennice wyjątkowo często mdleją. Jedna z nich odkrywa prawdę o przyczynach tych zasłabnięć. Ale jedno to wiedzieć, a co innego wiedzieć, co z taką wiedzą zrobić. Świetnie sfilmowane i nieźle opowiedziane. WARTO ZOBACZYĆ.

TVP Kultura godz. 20:05

Mulholland Drive (Mulholland Dr.) - thriller, USA/Francja 2001, reż. David Lynch, wyk. Naomi Watts, Laura Elena Harring, Jeanne Bates, Scott Wulff (140 min)

Pani traci pamięć w wypadku samochodowym, a druga pani przybywa do Kalifornii, by zrobić karierę filmową. I ta przypadkowa znajomość przeradza się w burzliwy romans. WSZYSTKO W OPARACH LYNCHOWEGO MROKU I ABSURDU, WIĘC SZKODA, ŻE TAKIE NUDNE.

Polsat godz. 20:05

Jak rozpętałem II wojnę światową (1/3): Ucieczka - komedia, Polska 1969, reż. Tadeusz Chmielewski, wyk. Marian Kociniak, Wirgiliusz Gryń, Zdzisław Kuźniar, Emil Karewicz (86 min)

Po raz nie wiem już który, jeszcze raz od początku jedna z bezapelacyjnie najlepszych polskich (ale chyba nie tylko) komedii. Rzecz o dzielnym wojaku, który przewędruje cały świat zanim dane mu będzie stanąć do otwartej walki o swoją ukochaną Polskę. NIGDY NIE PRZESTANIE MNIE BAWIĆ.

TVP 2 godz. 20:05

Syberiada polska - dramat historyczny, Polska 2013, reż. Janusz Zaorski, wyk. Paweł Krucz, Marcin Walewski, Adam Woronowicz, Urszula Grabowska (126 min)

W 1940 r. NKWD wysiedla mieszkańców Czerwonego Jaru. Wśród wysiedleńców jest rodzina Jana Doliny. Od teraz ich nowym domem będzie obóz w głębokiej Syberii. Pierwszej wiosny choroby dziesiątkują wysiedleńców. KAWAŁ NASZEJ HISTORII, KTÓRĄ ZNAĆ WARTO, ALE FILM NIE JEST WYBITNY.

HBO godz. 20:10

Twarz anioła (The Face of an Angel) - dramat obyczajowy, Wielka Brytania/Włochy/Hiszpania/USA 2014, reż. Michael Winterbottom, wyk. Kate Beckinsale, Daniel Brühl, Cara Delevingne, Valerio Mastandrea (98 min)

Premiera w telewizji. Pan przygotowuje się do sfilmowania książki kobiety, która przez lata próbowała wyjaśnić sprawę morderstwa, o które oskarżono we Włoszech jej rodaczkę. Jedzie więc na miejsce zabójstwa i w miarę odkrywania kolejnych elementów układanki w jego głowie reżysera pojawia się coraz więcej pytań. I TO MA SENS.

Canal+ godz. 21:00

Niezłomny (Unbroken) - dramat wojenny, USA 2014, reż. Angelina Jolie, wyk. Jack O'Connell, Domhnall Gleeson, Garrett Hedlund, Miyavi (137 min)

Premiera w telewizorze. Film Angeliny Jolie biograficzny i głośny, o biegaczu, olimpijczyku, który wystąpił podczas igrzysk w Berlinie, a w czasie II wojny światowej trafił do japońskiego obozu jenieckiego. Tamtejszy strażnik postanowił go złamać. A on... DOBRE RZEMIOSŁO Z EMOCJAMI.Polsat godz. 21:55

Drapieżnik (The Flock) - thriller, USA 2007, reż. Wai-keung Lau, wyk. Richard Gere, Claire Danes, KaDee Strickland, Ray Wise (105 min)

Ostatnim zadaniem w karierze pana detektywa, o wdzięcznym imieniu Erroll, ma być śledztwo w sprawie zaginionej nastolatki. Przy okazji ma też przeszkolić następczynię, stażystkę. A, no i jeszcze ważne, na emeryturę wcześniejszą chcą go przełożeni wysłać, bo gość notorycznie łamie regulaminy i generalnie jest mało przyjemny. NIEWIELKIE, ALE DO ZOBACZENIA.Stopklatka TV godz. 22:00

SexiPistols (Bandidas) - western komediowy, Francja/Meksyk/USA 2006, reż. Joachim Roenning, Espen Sandberg, wyk. Penélope Cruz, Salma Hayek, Steve Zahn, Dwight Yoakam (89 min)

Jest rok 1888 w Meksyku, w którym panuje bezprawie i bezhołowie. I w tych okolicznościach dwie atrakcyjne panie walczą z systemem napadając na banki i rozdając ich dobra biednym. Jedna robi to z miłości do ludzi i ojczyzny, a druga z zemsty. Rozrywkowe, krzywdy nie robi, ale ZABAWNE UMIARKOWANIE.

TVP 1 godz. 22:20

Edukacja Grace (Girl in Progress) - dramat obyczajowy, USA 2012, reż. Patricia Riggen, wyk. Eva Mendes, Matthew Modine, Cierra Ramirez, Patricia Arquette (89 min)

Nastolatka postanawia przyspieszyć wchodzenie w dorosłość. Wyznacza więc sobie listę rzeczy do zrobienia. I podejmuje spore ryzyko. TO SIĘ DOBRZE OGLĄDA.

TVN godz. 22:50

Tylko strzelaj (Shoot 'Em Up) - film sensacyjny, USA 2007, reż. Michael Davis, wyk. Clive Owen, Paul Giamatti, Monica Bellucci, Stephen McHattie (86 min)

Smith jest świadkiem pościgu bandytów za ciężarną. Rusza na pomoc uciekinierce. Podczas strzelaniny kobieta zaczyna rodzić. Smith przyjmuje poród, likwiduje też kolejno jej prześladowców. Niestety, kobieta ginie od kuli, więc Smith musi zająć się noworodkiem. Niebawem odkrywa, że to właśnie to dziecko, a nie jego matka, jest celem przestępców. PRODUKCYJNIAK, ALE MOŻNA.

TVP 2 godz. 23:30

Tłumaczka (The Interpreter) - thriller, Wielka Brytania/USA/Francja 2005, reż. Sydney Pollack, wyk. Nicole Kidman, Sean Penn, Catherine Keener, Jesper Christensen (123 min)

Tłumaczka pracująca w siedzibie ONZ przypadkowo słyszy rozmowę dotyczącą zamachu na życie szefa jednego z afrykańskich krajów i wkrótce staje w samym centrum prowadzonego w tej sprawie śledztwa. DOBRZE SIĘ OGLĄDA.

TVN 7 godz. 23:50

Truman Show (The Truman Show) - komediodramat, USA 1998, reż. Peter Weir, wyk. Jim Carrey, Laura Linney, Noah Emmerich, Ed Harris (103 min)

Momentami zabawna, ale jeszcze bardziej wzruszająca historia człowieka, którego życie jest własnością telewizji, i najpopularniejszym reality show. Problem w tym, że on nie wie, że to program, i przekonany o tym, że to świat prawdziwy, daje się manipulować. Ale przypadek sprawia, że zaczyna mieć wątpliwości, i próbuje odzyskać swoje życie. ŚWIETNY FILM, POD REFLEKSJĘ I DO SZCZERYCH WZRUSZEŃ.SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Endeavour 3 - serial kryminalny, Wielka Brytania 2016, reż. Sandra Goldbacher, wyk. Shaun Evans, Roger Allam, Anton Lesser, Sean Rigby (89 min)

Premiera w telewizorze. Jeśli zaufaliście mi przy okazji wielkich pochwał, które tu publikowałem, dla "Peaky Blinders" czy "Grantchester" i nie zawiedliście się (a nie potrafię wyobrazić sobie, żeby kogoś te seriale zawiodły) to "Endeavour", będzie się Wam podobał bardzo. I za cztery tygodnie będziecie żałowali, że to już koniec. Niespieszny, stylowy i znakomicie zrealizowany brytyjski kryminał ze świetnymi dialogami, niebanalnymi intrygami i społecznym tłem. Dla mnie wystarczy. A na plus jest przecież jeszcze obsada. 57 Więcej o serialu napisałem TU dla "Gazeta.pl">> . MOCNO NAMAWIAM.HBO 2 godz. 22:00

Kontra: Ostatnie uderzenie (Strike Back) - serial sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2015, reż. James Dormer, wyk. Philip Winchester, Sullivan Stapleton, Michelle Lukes, Robson Green (2x46 min)

Było już w Cinemax. Sekcja 20 udaje się z kolejną misją. Zadaniem jest odnalezienie zaginionej w Bangkoku córki brytyjskiego ambasadora. Szybko okazuje się, że nie będzie to łatwe. Odcinków jest dziesięć. BARDZO SIĘ DZIEJE.

HBO Comedy godz. 22:30

Zwierzęta (Animals.) - serial animowany, USA 2016, reż. Phil Matarese, Mike Luciano (30 min)

Premiera w telewizorze. Serial zwariowany mocno. Zakochane do szaleństwa pingwiny, uwielbiające imprezować szczury, dwa konie szwendające się po Central Parku i wiele innych stworzeń stara się jakoś przeżyć dzień za dniem w Nowym Jorku. MNIE TO BAWI. DO POSŁUCHANIA.FilmBox Premium godz. 22:50

Texas Rising - Narodziny Republiki (Texas Rising) - serial historyczny, USA 2015, reż. Roland Joffé, wyk. Bill Paxton, Jeffrey Dean Morgan, Olivier Martinez, Thomas Jane (2x47 min)

Kolejna niezła produkcja History Channel. Historia powstawania Teksasu i historia ludzi, którzy poświęcili się walce z dyktatorem i Indianami. Przenosimy się zatem do 1836 roku, w czas między dwiema przełomowymi bitwami pod Alamo i San Jacinto. Kawał historii, i po prostu NIEZŁA ROBOTA.DOKUMENT

TVP Kultura godz. 22:40

Żydopozytywny (HI Jew Positive) - film dokumentalny, Izrael 2013, reż. Ronit Kertsner (52 min)

O młodym Polaku, który dowiedział się, że jest Żydem i ze zdumieniem odkrywa swoją nową tożsamość. To wbrew pozorom nie jest takie niecodziennie. Sporo polskich katolików poznaje skrywaną przez ich rodziców prawdę o żydowskim pochodzeniu, to że są potomkami ocalałych z Holokaustu. TO JEST BARDZO INTRYGUJĄCE.

Planete+ godz. 23:00

Shoah - serial dokumentalny, Francja 1985, reż. Claud Lanzmann (70 min)

Jeden z najwybitniejszych filmów w historii dokumentu i najwybitniejszy nakręcony na temat eksterminacji europejskich Żydów podczas II wojny światowej. Nikt wcześniej nie pokazał tego w ten sposób. Chociaż później już tak. Z uwagi na rok produkcji, warto zobaczyć w szerszym historycznym kontekstem. Szkoda, że przed filmem nie będzie żadnego wprowadzenia. Byłoby lepiej. ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.