Program TV na dziś: Ethan Hawke i Julie Delpy w walentynkowym Ale kino+, "Co z oczu, to z serca" z Jennifer Lopez i Georgem Clooneyem i kolejna premiera "Z archiwum X" [POLECAJ TV - 09.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 9.02

Rzecz jasna nie będę przedłużał, więc wspomnę tylko, że jeśli szukacie czegoś z dzisiejszych ramówek najlepszego, to na pewno powinniście zwrócić uwagę na Teatr Telewizji w TVP Kultura, filmy "Przed zachodem słońca" w Ale kino+ i "Zdrada" w Polsacie, premierowy odcinek "Z Archiwum X" w FOX i dwa kolejne odcinki "Texas Rising" w FilmBox Premium. Ale to oczywiście nie wszystko.

Polecaj TV wraca w środę, a dzisiaj dobrego życzę, spokojnego wtorku.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:20

Zapisz to, Miron - sztuka na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego, Polska 1988, reż. Ryszard Major, wyk. Janusz Gajos, Monika Sołubianka, Władysław Kowalski, Ewa Dałkowska (74 min)

Wstyd się przyznać, ale nie znam. Tego spektaklu nie znam, bo Mirona Białoszewskiego i owszem. W ramach miesiąca z Władysławem Kowalskim nadrobię. A teraz posłużę się oficjałką: "Telewizyjna wersja przedstawienia, którego premiera miała miejsce 2 marca 1985 roku na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. Spektakl oparty jest na fragmentach prozy Mirona Białoszewskiego. Opowieść o poecie i jego stosunku do świata przedstawiona przez pryzmat codziennych sytuacji: spotkanie z urzędniczkami w ministerstwie, zamiana mieszkania, wizyta w przychodni lekarskiej, odwiedziny matki, wizyta u koleżanki w szpitalu i zwykłych ludzi: kwiaciarki, dozorczyni na podwórku kamienicy, starszej kobiety bez laski, emerytki z lodem". JA TO ZOBACZĘ.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Ajlawju - komedia, Polska 1999, reż. Marek Koterski, wyk. Cezary Pazura, Jan Jurewicz, Katarzyna Figura, Zbigniew Buczkowski (87 min)

Jedno z opowiadań Marka Koterskiego o Adasiu Miałczyńskim i jego miłosnych perypetiach. Oczywiście zamkniętych, jak zawsze u Koterskiego, w świetnych dialogach. Tym razem Miałczyńskim jest Cezary Pazura, a jego Małgorzatą Katarzyna Figura. DOBRA ZABAWA, ALE Z GORYCZKĄ.Kino Polska godz. 20:00

Uprowadzenie Agaty - komediodramat, Polska 1993, reż. Marek Piwowski, wyk. Karolina Rosińska, Sławomir Federowicz, Jerzy Stuhr, Pola Raksa (75 min)

Córka wpływowego polityka zakochuje się w Cyganie, który uciekł z więzienia. Ojciec, w obawie przed skandalem mogącym zaważyć na jego karierze politycznej, próbuje rozdzielić zakochanych. Proste przeniesienie na fabularny ekran historii pewnego prawicowego senatora i jego córki. Oczywiście z dodatkami, i kilkoma świetnymi scenami z udziałem panów Rewińskiego i Stuhra. WIĘC BAWI.Canal+ Film godz. 20:00

Zniknięcie Eleanor Rigby: Oni (Disappearance of Eleanor Rigby: Them) - dramat obyczajowy, USA 2014, reż. Ned Benson, wyk. James McAvoy, Jessica Chastain, Nina Arianda, Viola Davis (117 min)

Premiera w telewizji. Bardzo ciekawa sprawa. Bo z dwóch stron oglądamy tę sprawę. Rzecz jest o pewnym małżeństwie, które pobierając się, łączyła naprawdę wielka miłość. Z czasem przeszło ono w obojętność, a może zwykłą nudę. Wreszcie pani odchodzi od pana i... Spróbowała skoczyć z nowojorskiego mostu. Udało się ją odratować, i oboje podejmą jeszcze jedną próbę nadania życiu sensu. POD REFLEKSJĘ.

Polsat godz. 20:10

Slumdog, milioner z ulicy (Slumdog Millionaire) - komediodramat, USA 2008, reż. Danny Boyle, Loveleen Tandan, wyk. Freida Pinto, Dev Patel, Anil Kapoor, Saurabh Shukla (120 min)

Osiemnastolatek ze slumsów Bombaju dostaje się do teleturnieju "Milionerzy". Ale dzień przed nagraniem finałowego odcinka, za sprawą donosu prowadzącego program, zostaje aresztowany i brutalnie przesłuchany pod zarzutem oszustwa. NAGRODY, UNIESIENIA I ZASZCZYTY. I TO ZASŁUŻONE, ALE NIE NADAJE SIĘ DO KILKUKROTNEGO OGLĄDANIA.Ale kino+ godz. 20:10

Siedem dni (Shiva) - melodramat, Izrael/Francja 2008, reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz, wyk. Ronit Elkabetz, Simon Abkarian, Moshe Ivgy, Yaël Abecassis (103 min)

Tydzień temu rozpoczęła się ta filmowa trylogia. Poznaliśmy panią Vivianne, która w świecie rządzonym religijnymi nakazami próbuje przełamać tabu i żyć swoim życiem, i swoją wielką miłością. Tym razem, po śmierci brata, spotyka się z rodziną - w tym z niechcianym mężem - na pogrzebie. Co oczywiście staje się przyczynkiem do ważnych rozmów. WARTO ZOBACZYĆ.

TVP 1 godz. 21:30

Co z oczu, to z serca (Out of Sight) - komedia kryminalna, USA 1998, reż. Steven Soderbergh, wyk. George Clooney, Jennifer Lopez, Ving Rhames, Dennis Farina (117 min)

Jack Foley, błyskotliwy i uwodzicielski kasiarz, który okradł ponad dwieście banków, dostaje wyrok 30 lat więzienia. Postanawia uciec, dokonać ostatniego skoku i przejść na emeryturę. A w grę wchodzi jeszcze miłość rzecz jasna. W charakterze miłości występuje Jennifer Lopez. MOŻNA ZOBACZYĆ.

TVP Kultura godz. 21:45

Skóra (Skin) - dramat biograficzny, Wielka Brytania 2008, reż. Anthony Fabian, wyk. Sophie Okonedo, Ella Ramangwane, Tony Kgoroge, Alice Krige (102 min)

Nie znam, i nie czuję się zaproszony. To oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ciemnoskórej dziewczyny, która w okolicznościach RPA w czasach apartheidu poszukuje ponoć tzw. własnej tożsamości. DAJCIE MI ZNAĆ, CZY WARTO.

Ale kino+ godz. 22.10

Przed zachodem słońca (Before Sunset) - melodramat, USA 2004, reż. Richard Linklater, wyk. Ethan Hawke, Julie Delpy, Rodolphe Pauly, Vernon Dobtcheff (79 min)

A to druga część drugiej z walentynkowych trylogii w Ale kino+. Tę oglądałem zgodnie z tym jak pojawiały się kolejne jej części. I tak jak nie lubię romantycznych historii, tak tę polubiłem bardzo. W pierwszej części poznaliśmy parę, która poznała się w podróży. Po spędzonej wspólnie na spacerach i rozmowie nocy rozjechali się do domów. Teraz jesteśmy świadkami ich drugiego spotkania po dziewięciu latach. Tym razem w Paryżu, w którym on promuje swoją książkę, a ona przychodzi - przypadkiem - na jedno z jego spotkań autorskich. Wracają dawne emocje, ale czy są już gotowi na prawdziwy związek? DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.

Polsat godz. 22:45

Zdrada (The Devil's Own) - thriller, USA 1997, reż. Alan J. Pakula, wyk. Harrison Ford, Brad Pitt, Margaret Colin, Treat Williams (111 min)

Jeden z najbardziej znienawidzonych przez Brytyjczyków, urodzony w Belfaście irlandzki terrorysta ucieka do Nowego Jorku. W Stanach pewien ksiądz znajduje mu kwaterę w domu amerykańskiego policjanta, z pochodzenia Irlandczyka, który nawet przez chwilę nie podejrzewa, jaki śmiertelny sekret skrywa jego młody gość. NAPIĘCIE ROŚNIE, DOBRA RZECZ.

Cinemax godz. 22:55

Powiedz, że mnie kochasz, Junie Moon (Tell Me That You Love Me, Junie Moon) - komediodramat, USA 1970, reż. Otto Preminger, wyk. Liza Minnelli, Ken Howard, Robert Moore, James Coco (109 min)

Z roku 1970 Liza Minnelli w nominowanej do Złotej Palmy opowieść o trójce neurotyków, którzy dzielą ze sobą mieszkanie i muszą znosić swoje dziwactwa. Pani Minnelli gra emocjonalnie rozdygotaną młodą kobietę ze zdeformowaną twarzą. BARDZO DOBRY FILM TO JEST.

TV 6 godz. 23:30

Krawiec z Panamy (The Tailor of the Panama) - dramat sensacyjny, USA/Irlandia 2001, reż. John Boorman, wyk. Pierce Brosnan, Geoffrey Rush, Jamie Lee Curtis, Brendan Gleeson (109 min)

Czarna owca brytyjskiego wywiadu, zostaje skierowany na zesłanie do Panamy, i jest bardzo zdeterminowany, żeby zrehabilitować się w oczach szefów i rozbić narkotykową mafię. Werbuje więc tutejszego modnego krawca, szantażem zmusza go do współpracy, a ten wkręca go, przekazując zmyślone informacje. Co oczywiście musi prowadzić do poważnych konsekwencji. WIELKIE TO NIE JEST, ALE OGLĄDA SIĘ SZYBKO.

TVP Kultura godz. 23:45

Harfa birmańska (Biruma no tategoto) - film wojenny, Japonia 1956, reż. Kon Ichikawa, wyk. Rentaro Mikuni, Shoji Yasui, Jun Hamamura, Taketoshi Naito (115 min)

Poetycka opowieść o japońskim żołnierzu - harfiście, który wędrując po Birmie, spełnia ostatnią posługę wobec poległych kolegów. SENTYMENTALNE I POD ZADUMĘ.

SERIAL

FilmBox Premium godz. 21:00

Texas Rising - Narodziny Republiki (Texas Rising) - serial historyczny, USA 2015, reż. Roland Joffé, wyk. Bill Paxton, Jeffrey Dean Morgan, Olivier Martinez, Thomas Jane (2x47 min)

Odcinki numer 3 i 4 kolejnej niezłej produkcji History Channel. Historia powstawania Teksasu i historia ludzi, którzy poświęcili się walce z dyktatorem i Indianami. Przenosimy się zatem do 1836 roku, w czas między dwiema przełomowymi bitwami pod Alamo i San Jacinto. Kawał historii, i po prostu NIEZŁA ROBOTA.FOX godz. 22:00

Z archiwum X (2016) (The X-Files (2016)) - serial SF, USA 2015, wyk. David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis (50 min)

Premiera czwartego odcinka (z sześciu), a godzinkę wcześniej powtórka części drugiej. Po wielu latach agenci Mulder i Scully wracają do telewizora sześcioodcinkową serią. DO ZOBACZENIA, OCZYWIŚCIE.13 Ulica godz. 00:00

Bosch - serial kryminalny, USA 2014, reż. Jim McKay, wyk. Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick (2x60 min)

A takie kryminały lubię. Bo bohater jest normalnym człowiekiem, którym kieruje gniew. Pan Bosch to detektyw, któremu wytoczono mu proces cywilny, obwiniając go o zastrzelenie osoby podejrzanej i sfabrykowanie dowodów. Ale ma jeszcze coś do załatwienia, sprawę życia. Na podstawie popularnej serii powieści Michaella Connelly'ego, które przy okazji też polecam. LUBIĘ TO. NAWET BARDZO.DOKUMENT

TVP 2 godz. 22:50

"Szczęki" w Morzu Czerwonym (Red Sea Jaws) - film przyrodniczy, Wielka Brytania 2011, reż. Ruth Harries, Bill Markham (44 min)

W 2011 r. w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk rekin zaatakował 5 osób. Jedna z nich zginęła, cztery odniosły poważne rany. Badacze próbują ustalić przyczynę ataku drapieżnika. CIEKAWOSTKA