Program TV na dziś: premiery "Vinyl" i "Druga szansa", nowe odcinki "The Walking Dead" i genialny Bill Murray w "Mów mi Vincent" [POLECAJ TV - 15.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 15.02

Dwie dzisiaj premiery są najważniejsze. Po pierwsze - choć z racji zasięgu i konieczności wniesienia dodatkowej opłaty - w HBO o godz. 20:10 (i o godz. 22:00 w HBO 2) dwugodzinne otwarcie rewelacyjnego - przynajmniej na razie - serialu "Vinyl". Po drugie, o godz. 21:30 w TVN otwarcie wiosny w postaci pierwszego odcinka serialu "Druga szansa" z Małgorzatą Kożuchowską w roli głównej. O obu serialach po kilka słów znajdziecie niżej.

Po przerwie wracają też do FOX premierowe odcinki "The Walking Dead" (godz. 22:00 i powt. o godz. 22:55), HBO 2 o godz. 20:50 rozpoczyna powtórkę serialu "Newsroom", w kanale 13 Ulica o godz. 22:00 trzeci odcinek bardzo dobrego kryminału "Bosch", a w Ale kino+ od godz. 22:50 powtórkowo trzy odcinki rewelacyjnego miniserialu sensacyjnego z Wielkiej Brytanii "Uczciwa kobieta".

Z filmów, uwagę Waszą baczniejszą zwracam na "Mów mi Vincent" z genialną rolą Billa Murraya w Canal+ Film o godz. 20:00, zawsze dobrze robiący "Sens życia wg Monty Pythona" w TNT o godz. 21:00, i "Blacula", czyli wybitnie kiczowaty przedstawiciel filmowego gatunku Blaxploitation w TVP Kultura o godz. 23:35.

DO TVN wraca również "Na językach" Agnieszki Szulim o godz. 22:30. Zerknijcie również do działu z dokumentami, bo warto, i oczywiście przypominam o dziale "Po dwa słowa jeszcze...", bo i tam możecie znaleźć coś dla siebie.

Polecaj TV wraca tu oczywiście jutro, ale zapraszam na stronę wTelewizji.pl nie tylko do Polecaja. I dobrego życzę poniedziałku.

FILM

Canal+ Film godz. 20:00

Mów mi Vincent (St. Vincent) - komediodramat, USA 2014, reż. Theodore Melfi, wyk. Bill Murray, Melissa McCarthy, Naomi Watts, Chris O'Dowd (98 min)

Pracująca samotna matka zostawia syna pod opieką mrukliwego sąsiada. A ten zabiera go do miejsc, w których często bywa. Pomiędzy zgryźliwym mężczyzną i chłopcem rodzi się więź. BILL MURRAY PO PROSTU ROZWALA SYSTEM.Polsat godz. 20:05

Apocalypto - dramat przygodowy, USA 2006, reż. Mel Gibson, wyk. Rudy Youngblood, Dalia Hernández, Jonathan Brewer, Morris Birdyellowhead (139 min)

Czasy cywilizacji Majów. Łapa Jaguar mieszka w wiosce, w której czas upływa na polowaniach, zabawie i troszczeniu się o bliskich. Pewnego dnia życie mieszkańców niszczy przybycie łowców niewolników. RZEŹNIA Z ROZMACHEM, ale ja tego nie kupuję.

Ale kino+ godz. 20:10

Ptasznik z Alcatraz (Birdman of Alcatraz) - dramat obyczajowy, USA 1962, reż. John Frankenheimer, wyk. Burt Lancaster, Hugh Marlowe, Karl Malden, Thelma Ritter (142 min)

Skazany na dożywocie więzień, zaczyna fascynować się życiem ptaków i mimo niechęci naczelnika staje się światowej sławy ornitologiem. To w skrócie największym, i sprawę banalizującym. Bo rzecz w klimacie i szukaniu poczucia sensu nawet w sytuacji, w której sensu szuka się trudno. I nadziei. POZYCJA KLASYCZNA.

TVP Kultura godz. 20:20

Bilet na Księżyc - film obyczajowy, Polska 2013, reż. Jacek Bromski, wyk. Filip Pławiak, Mateusz Kościukiewicz, Anna Przybylska, Kaja Walden (118 min)

Ostatni film Anny Przybylskiej. Jest rok 1969. Chłopak dostaje powołanie do wojska z przydziałem do służby w marynarce wojennej. Wyrusza więc nad morze wraz ze starszym bratem i poznaje piękną striptiserkę, w której zakochuje się, a ratując ją przed pewnym mającym na nią chorą ochotę ubekiem wpada w kłopoty. Dobrze balansuje między humorem i wzruszeniem. NIE JEST TO DZIEŁO, ALE IM DALEJ, TYM LEPIEJ SIĘ OGLĄDA.

TVP 1 godz. 20:25

Stepy (Beyond the Steppes) - dramat obyczajowy, Polska/Belgia 2010, reż. Vanja d'Alcantara, wyk. Agnieszka Grochowska, Aleksandra Justa, Borys Szyc, Tatiana Tarskaja (80 min)

Belgijska reżyserka w hołdzie dla swojej babki, o kobiecie, żonie polskiego oficera, która w 1940 roku zostaje zesłana z maleńkim synkiem na kresy ZSRR. Pracuje w tamtejszym sowchozie, a gdy synek zaczyna chorować na czerwonkę, wyrusza na poszukiwanie leków. PORUSZAJĄCA HISTORIA, ALE FILM, NIESTETY, TAKI SOBIE.

Canal+ godz. 21:00

Niedokończony interes (Unfinished Business) - komedia, USA 2015, reż. Ken Scott, wyk. Vince Vaughn, Tom Wilkinson, Dave Franco, Sienna Miller (87 min)

Premiera w telewizorze. Po roku zmagań biznesowych firma trzech panów, ma okazję na duży kontrakt. Jadą więc do Berlina, żeby umowę sfinalizować, ale na czeka ich sporo zaskoczeń i nieprzyjemności. DO ZABAWY, PO PROSTU.

TNT godz. 21:00

Sens życia wg Monty Pythona (Monty Python's the Meaning of Life) - komedia, Wielka Brytania 1983, reż. Terry Jones, Terry Gilliam, wyk. Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle (130 min)

Czy komuś trzeba przypominać o czym dzieło to traktuje? Czy kogoś trzeba jakoś specjalnie namawiać? Zbiór skeczy ośmieszających nonsensy, żeby znaleźć sens. Jakikolwiek. POZYCJA KLASYCZNA.

Paramount godz. 22:00

Wayne's World - komedia, USA 1992, reż. Penelope Spheeris, wyk. Dana Carvey, Mike Myers, Rob Lowe, Tia Carrere (94 min)

Ach, to było szaleństwo. W niewielkim amerykańskim miasteczku żyje sobie dwóch zwariowanych przyjaciół, którzy w lokalnej telewizji prowadzą swój program. Dostrzega ich łowca talentów, który oferuje im ogólnokrajową sławę i pieniądze. Rzecz jasna okaże się, że to podstęp, ale dla nas spora przyjemność. Bo to oczywiście strasznie głupie jest, ale przyjemne, z niezłą muzyką i szansą na odpoczynek od myślenia. Kiedyś mnie to bawiło, więc z przyjemnością sprawdzę. DO ZABAWY OCZYWIŚCIE.

TVP Kultura godz. 23:35

Blacula - horror, USA 1972, reż. William Crain, wyk. William Marshall, Vonetta McGee, Denise Nicholas, Thalmus Rasulala (93 min)

Wybitny, bo wybitnie kiczowaty przedstawiciel filmowego gatunku Blaxploitation. Oto kolekcjonerzy antyków kupują i sprowadzają do Los Angeles starą trumnę. A razem z nią afrykańskiego księcia, ukąszonego kiedyś przez wampira. Uwalniają księcia, a ten korzysta z tego i buszuje w poszukiwaniu ofiar po mieście. TO JEST COŚ!SERIAL

HBO godz. 20.10 (i HBO 2 godz. 22:00)

Vinyl - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Martin Scorsese, wyk. Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh (112 min)

Premiera w telewizorze. Ta właściwa premiera odbyła się nad ranem, ale wierzę, że nie zwariowaliście jeszcze na tyle, żeby noc zarywać dla odcinka serialu. Chociaż to akurat taki jest serial, że prawie warto. Przenosimy się - niemal dosłownie - w lata 70., do czasów narodzin muzyki punkowej, disco i hip-hopu. I w tym świecie poznajemy pana Finestra, który jest szefem wytwórni płytowej próbującym odnaleźć się w zmieniającej się dość radykalnie muzycznej rzeczywistości.

I ruszamy na niekończącą się imprezę pełną pięknych kobiet, szalonych muzyków i innych przedstawicieli bohemy. Ogląda się - przynajmniej po pilocie mam wrażenie takie - to z dużą przyjemnością. A żal mam tylko jeden, że muzyka tak pocięta strasznie, i w takich krótkich podawana jest próbkach. Wspólne dzieło Micka Jaggera i Martina Scorsese. DUŻE POLECENIE.HBO 2 godz. 20:50

Newsroom (The Newsroom) - serial obyczajowy, USA 2012, reż. Greg Mottola, wyk. Jeff Daniels, Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill (70 min)

I jeszcze raz od nowa serial z pomysłu Aarona Sorkina. Will McAvoy jest pewnym siebie gwiazdorem kablowej telewizji informacyjnej. Ambitna producentka, ekipa newsroomu oraz charyzmatyczny szef stacji są w stanie zrobić wszystko, żeby zdobyć dobry news. Mnie to nudziło, a teksty o tym, że to z tęsknoty za prawdziwym dziennikarstwem powstało, to na wyrost bardzo. SPORO BANAŁU, ALE ZROBIONE WSPANIALE.

TVN godz. 21:30

Druga szansa - serial obyczajowy, Polska 2016, wyk. Małgorzata Kożuchowska, Bartłomiej Świderski, Rafał Królikowski, Maja Ostaszewska (50 min)

Premiera w telewizorze. Rzecz o producentce telewizyjnej i agentce gwiazd, która ze szczytów powodzenia i popularności spada na dno i walczyła będzie o sukces raz jeszcze. Z tym jednak, że w trakcie przekona się, że sukces wymiary ma różne, i niekoniecznie liczy się go ilością kolorowych okładek, i o tym się przekona, kto jest jej przyjacielem i czym jest przyjaźń w ogóle. No i o miłości będzie.

To jest serial tak bardzo nie dla mnie, że aż nie wypada mi zachęcać lub odradzać. Według mnie to zbyt naiwne i banalne jest, żeby mogło odnieść sukces wielki. Ale z drugiej strony, przy wrażliwości widzów osłabionej "Ukrytą prawdą" i innymi rzeczami, może się udać. DLA PAŃ ZDECYDOWANIE.13 Ulica godz. 22:00

Bosch - serial kryminalny, USA 2014, wyk. Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick (60 min)

Premiera trzeciego odcinka kryminału, który lubię. Bohater jest normalnym człowiekiem, którym kieruje gniew. Pan Bosch to detektyw, któremu wytoczono proces cywilny, obwiniając go o zastrzelenie osoby podejrzanej i sfabrykowanie dowodów. Ale ma jeszcze coś do załatwienia, sprawę życia. Na podstawie popularnej serii powieści Michaella Connelly'ego, które przy okazji też polecam. LUBIĘ TO. NAWET BARDZO.FOX godz. 22.00 (powt. 22:55)
The Walking Dead 6 - serial grozy, USA 2015, wyk. Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Lauren Cohan (55 min)

Premiera dziewiątego odcinka, czyli kontynuacja po przerwie szóstego sezonu serialu o ludziach próbujących przetrwać w świecie, w którym roi się od głodnych zombiaków. Ale oczywiście - bo zawsze tak jest - w dłuższej perspektywie okazało się, że to nie zombiaki są największym zagrożeniem dla ich życia, a inni ludzie, ich chore ambicje i rządza władzy. CIĄGLE TRZYMA POZIOM.

Ale kino+ godz. 22:50

Uczciwa kobieta (The Honourable Woman) - serial sensacyjny, Wielka Brytania 2014, reż. Hugo Blick, wyk. Maggie Gyllenhaal, Stephen Rea, Lubna Azabal, Andrew Buchan (3x51 min)

Jeszcze raz od początku, czyli trzy znakomite odcinki sensacyjno-szpiegowskiej opowieści, w której poszukiwania porwanego na Bliskim Wschodzie chłopca, prowokują kilka innych działań na różnych poziomach wojny wywiadów i innych specjalnych służb. Z wątkami kryminalnymi, wielką polityką w tle i z nagrodzoną Złotym Globem 2015 Maggie Gyllenhaal w roli głównej, choć niejedynej ważnej. ZNAKOMITE TO JEST. BARDZO.

DOKUMENT

Planete+ godz. 21:00

Wielka Armada - kulisy klęski (Armada: The Untold Story) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2015, reż. Robin Dashwood (2x52 min)

Powtórka drugiego i godzinkę później premiera trzeciego odcinka z trzech. W XVI w. Filip II rozpoczął walkę o usunięcie Elżbiety z tronu oraz przywrócenie w Anglii wiary katolickiej. Decyzja ta zmieniła bieg historii. W 1586 r. rozpoczęto przygotowania do wyprawy morskiej. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

TVP 2 godz. 21:50

Jak Chiny nabrały świat (How China Fooled the World: With Robert Peston) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2014, reż. Guy Smith (50 min)

Po ponad trzydziestu latach eksperymentu kapitalistyczno-komunistyczne Chiny są drugą gospodarką świata. Film Roberta Pestona przedstawia kulisy tego chińskiego cudu.

TVP 2 godz. 22:50

Na szlaku herbaty (The Tea Trail with Simon Reeve) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. Adam Warner (51 min)

Łowca przygód i dziennikarz Simon Reeve zaprasza na wyprawę do wschodniej Afryki, by opowiedzieć o ziemi, z której pochodzi herbata. CIEKAWOŚĆ