Program TV na dziś: "Roast Kuby Wojewódzkiego", George Clooney w "Człowiek, który gapił się na kozy", "Django" i piąta część "Z Archiwum X" [POLECAJ TV - 16.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

WTOREK 16.02

Z rzeczy, których niżej nie znajdziecie, informuję, że w ramach rozpoczętych już wiosennych premier TVN, dzisiaj telewizja zaproponowała cały wieczór z Kubą Wojewódzkim. Najpierw, o godzinie 21:30 premierowy odcinek nowego sezonu talk show "Kuba Wojewódzki", w którym gośćmi rzeczonego Kuby będą Karolina Gilon z Top Model, pewnie w ramach promocyjnego wsparcia nowej edycji jej programu, i śpiewak z zespołu Boys, sympatyczny skądinąd pan Marcin. Nie będzie program o wyższej kulturze, ale blisko 3 miliony ludzi ogląda to co tydzień, więc coś w tym być musi. A po programie, o godz. 22:30 "Roast Kuby Wojewódzkiego", czyli zaproszeni zabawni ludzie będą dworowali sobie niewybrednie z KW. Widziałem i słyszałem trochę, więc z czystym sumieniem zapraszam lubiących stand-up, bo przynajmniej kilka żartów wyszło im bardzo. Dobra to, chociaż cokolwiek wulgarna, momentami bardzo prostacka rozrywka. Natomiast ego pana Kuby zaspokojone przynajmniej na chwilę.

Resztę znajdziecie niżej w zgrabnie ułożonych punktach. Codzienny Polecaj wraca jutro, a dzisiaj uśmiechu we wtorek życzę.

TEATR TELEWIZJI

TVP Kultura godz. 20:20

Narty Ojca Świętego - sztuka Jerzego Pilcha, Polska 2006, reż. Piotr Cieplak, wyk. Janusz Gajos, Władysław Kowalski, Jerzy Radziwiłowicz, Jarosław Gajewski (94 min)

Miesiąc z Władysławem Kowalskim. Podczas jednego z wieczornych spotkań w Granatowych Górach miejscowy proboszcz mówi znajomym, że Jan Paweł II zamierza przybyć do miasteczka. Początkowo nikt mu nie wierzy. Ale gdy po jakimś czasie dodaje, że po ustąpieniu z urzędu papież miałby osiedlić się w Granatowych Górach na stałe, mieszkańcy zaczynają przyglądać się dotychczasowemu życiu wnikliwiej. DO TEATRU ZAWSZE WPAŚĆ WARTO.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Człowiek, który gapił się na kozy (The Men Who Stare at Goats) - komediodramat, USA/Wielka Brytania 2009, reż. Grant Heslov, wyk. George Clooney, Ewan McGregor, Jeff Bridges, Kevin Spacey (89 min)

Pan dziennikarz spotyka sierżanta w stanie spoczynku, który wybiera się do Iraku, aby znaleźć swojego dawnego dowódcę. Dołącza doń pan dziennikarz, i wywiad z nim przeprowadza i dowiaduje się o formacji szpiegostwa telepatycznego. I staje się świadkiem ciekawej rozgrywki i kilku zastanawiających spraw. MYŚLAŁEM, ŻE BĘDZIE LEPIEJ, ALE OGLĄDA SIĘ.

TV Puls godz. 20:00

Django (Django Unchained) - western, USA 2012, reż. Quentin Tarantino, wyk. Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio, Kerry Washington (165 min)

Django, były niewolnik, oraz łowca głów Schultz tropią braci Brittle'ów, poszukiwanych za morderstwo. Liczy też na to, że uda mu się odnaleźć żonę, sprzedaną przed laty na targu niewolników. Bardzo stylowy (oczywiście z piętnem Tarantino odciśniętym bardzo) western, pozwalający mieć nadzieję, że przed tym gatunkiem jest jeszcze przyszłość. Wspaniały film, tylko trochę nierówny niestety. WOLĘ ORYGINAŁ, ALE TEŻ JEST NIEŹLE.

Canal+ Film godz. 20:00

Get on Up - dramat biograficzny, USA/Wielka Brytania 2014, reż. Tate Taylor, wyk. Chadwick Boseman, Nelsan Ellis, Dan Aykroyd, Viola Davis (138 min)

Premiera w telewizorze. Filmowa biografia Jamesa Browna i to bez przesadnego koloryzowania i unikania drażliwych tematów, z jego nieokrzesaniem, gburowatością itd. WARTO, CHOĆBY DLA MUZYKI.

Polsat godz. 20:05

Niemożliwe (Lo imposible) - dramat katastroficzny, Hiszpania 2012, reż. Juan Antonio Bayona, wyk. Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland, Samuel Joslin (114 min)

Z nominowaną za rolę w tym filmie do Oscara i Złotego Globu Naomi Watts, oparty na faktach opowieść o rodzinie, która cudem przeżyła tsunami w 2004 roku w Tajlandii. TROCHĘ SPŁASZCZONE, ALE WRAŻENIE DUŻE.Ale kino+ godz. 20:10

Viviane chce się rozwieść (Gett) - melodramat, Izrael/Francja/Niemcy 2014, reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz, wyk. Ronit Elkabetz, Simon Abkarian, Gabi Amrani, Dalia Beger (111 min)

Film zamykający trylogię rodzeństwa Ronit i Shlomiego Elkabetzów o kobiecie uwikłanej w nieszczęśliwe małżeństwo w świecie, w którym rządzi nie rozsądek, nie uczucia i indywidualne potrzeby, a zasady religijne i obyczaj. BARDZO WARTO.

TVP 1 godz. 21:35

Prezydent: Miłość w Białym Domu (The American President) - komedia romantyczna, USA 1995, reż. Rob Reiner, wyk. Michael Douglas, Annette Bening, Michael J. Fox, Martin Sheen (109 min)

Prezydent USA Andrew Shepherd, który ubiega się o drugą kadencję, ma olbrzymie poparcie wśród wyborców. Gdy poznaje Sydney, specjalistkę od strategii politycznych, jego kariera zawisa na włosku. Bo nagłośnienie przez media pozamałżeńskiego związku powoduje stopniowy spadek popularności polityka w przedwyborczych sondażach. Prezydent postanawia więc wyrzec się miłości dla dobra kraju. Ale krajowi naprawdę na tym zależy? SYMPATYCZNE WIDZIADŁO.

TVP Kultura godz. 22:05

Kadisz dla przyjaciela (Kaddisch für einen Freund) - dramat obyczajowy, Niemcy 2011, reż. Leo Khasin, wyk. Ryszard Ronczewski, Sanam Afrashteh, Anna Böttcher, Neil Belakhdar (94 min)

Palestyńska rodzina imigrantów w Berlinie ma za sąsiada Żyda. Mimo wyrażanej wobec niego pogardy niespodziewana sąsiedzka współpraca staje się początkiem przyjaźni. WAŻNE KINO, I PORUSZAJĄCE.

TVN 7 godz. 22:15

JCVD: Nasz bohater (JCVD) - komedia sensacyjna, Belgia/Luksemburg/Francja 2008, reż. Mabrouk El Mechri, wyk. Jean-Claude Van Damme, Valérie Bodson, Hervé Sogne, Rock Chen (92 min)

Jean-Claude van Damme ma problemy z podatkami, walczy z żoną o opiekę nad córką, a Steven Seagal odbiera mu najlepsze role w filmach akcji. Postanawia więc wrócić do ojczyzny, ale tutaj ma problemy żeby dorównać legendzie, jaką zbudował na ekranie. MOMENTAMI ZABAWNE, ALE CZASU JEDNAK SZKODA.

Ale kino+ godz. 22.15

Przed północą (Before Midnight) - melodramat, USA 2013, reż. Richard Linklater, wyk. Ethan Hawke, Julie Delpy, Seamus Davey-Fitzpatrick, Jennifer Prior (108 min)

Ostatnia część trylogii Richarda Linklatera. Tym razem znaną z poprzednich części parę spotykamy w Grecji. To co mnie zachwyciło w tych trzech filmach, to znakomite dialogi i świetne role Julie Deply i Ethana Hawke'a, którym przez dwadzieścia lat powstawania trylogii udało się zachować tę samą chemię. Plus nominację do Złotego Globu dla Julie Deply za rolę. DO ZOBACZENIA.

Polsat godz. 22:25

Oldboy: Zemsta jest cierpliwa (Oldboy) - dramat sensacyjny, USA 2013, reż. Spike Lee, wyk. Josh Brolin, Elizabeth Olsen, Sharlto Copley, Samuel L. Jackson (104 min)

O koreańskim filmie, który stał się inspiracją dla Spike'a Lee, Tarantino powiedział swego czasu, że to bardziej tarantinowska rzecz od wszystkiego co on sam nakręcił. Spike Lee nie dał rady, i nadal wolę koreański oryginał. Oto pewien dyrektor zostaje porwany i uwięziony na 20 lat, które spędza na ćwiczeniu się w walce i pielęgnowaniu swojej złości. Gdy wychodzi na wolność, jego celem jest zemsta. Najpierw musi się dowiedzieć, kto go porwał, a potem krwią znaczyć swój szlak. MOCNE, BRUTALNE, ALE JAK KTOŚ WIDZIAŁ ORYGINAŁ, TO NIE POLECAM.TVP Kultura godz. 23:50

Hańba (Skammen) - dramat wojenny, Szwecja 1968, reż. Ingmar Bergman, wyk. Liv Ullmann, Max von Sydow, Sigge Fürst, Gunnar Björnstrand (103 min)

Eva i Jan są parą kochających się muzyków. Kiedy wybucha wojna domowa, kochankowie chcą uciec od niej jak najdalej. Zaszywają się na mało zaludnionej wyspie i zaprzyjaźniają z sąsiadami. Ostatnia część Bergmanowskiej trylogii, po "Personie" i "Godzinie wilków". POZYCJA SMĘTNIE KLASYCZNA.

SERIAL

HBO 2 godz. 21:00

Newsroom (The Newsroom) - serial obyczajowy, USA 2012, reż. Alex Graves, wyk. Jeff Daniels, Emily Mortimer, John Gallagher Jr., Alison Pill (56 min)

Jeszcze raz od nowa, w trybie codziennym serial z pomysłu Aarona Sorkina. Will McAvoy jest pewnym siebie gwiazdorem kablowej telewizji informacyjnej. Ambitna producentka, ekipa newsroomu oraz charyzmatyczny szef stacji są w stanie zrobić wszystko, żeby zdobyć dobry news. Mnie to nudziło, a teksty o tym, że to z tęsknoty za prawdziwym dziennikarstwem powstało, to na wyrost bardzo. Dzisiaj odcinek drugi. SPORO BANAŁU, ALE ZROBIONE WSPANIALE

FilmBox Premium godz. 21:00

Texas Rising - Narodziny Republiki (Texas Rising) - serial historyczny, USA 2015, reż. Roland Joffé, wyk. Bill Paxton, Jeffrey Dean Morgan, Olivier Martinez, Thomas Jane (2x47 min)

Piąty i szósty odcinek znakomitej produkcji History Channel. Historia powstawania Teksasu i historia ludzi, którzy poświęcili się walce z dyktatorem i Indianami. Przenosimy się zatem do 1836 roku, w czas między dwiema przełomowymi bitwami pod Alamo i San Jacinto. Kawał historii, i po prostu NIEZŁA ROBOTA.HBO 2 godz. 22:00

Vinyl (1/10) - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Martin Scorsese, wyk. Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh (112 min)

Powtórka z wczorajszej premiery. Przenosimy się - niemal dosłownie - w lata 70., do czasów narodzin muzyki punkowej, disco i hip-hopu. I w tym świecie poznajemy pana Finestra, który jest szef wytwórni płytowej próbującym odnaleźć się w zmieniającej się dość radykalnie muzycznej rzeczywistości. I ruszamy na niekończącą się imprezę pełną pięknych kobiet, szalonych muzyków i innych przedstawicieli bohemy. Ogląda się - przynajmniej po pilocie mam wrażenie takie - to z dużą przyjemnością. A żal mam tylko jeden, że muzyka tak pocięta strasznie, i w takich krótkich podawana jest próbkach. Wspólne dzieło Micka Jaggera i Martina Scorsese. DUŻE POLECENIE.FOX godz. 22:00 (powt. 22:55)

Z archiwum X (2016) (The X-Files (2016)) (5): Babilon - serial SF, USA 2015, wyk. David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis (50 min)

Premiera odcinka piątego - z sześciu tylko niestety - odcinka. ZADZIWIAJĄCO DOBRE.

DOKUMENT

Planete+ godz. 19:35

Atari: Game Over - film dokumentalny, USA 2014, reż. Zak Penn (63 min)

Historia jednej z miejskich legend, czyli pewnego wielkiego skarbu. W 1982 roku producent gier Atari wypuścił na rynek przygodówkę "E.T. the Extra-Terrestrial". Sprzedaż jej była jedną z największych porażek rynku gier video w historii. Właściciele firmy będącej na granicy bankructwa zdecydowali się ponoć zakopać w małym miasteczku niesprzedane kartridże z grami, konsole i komputery. W 2014 roku Microsoft wraz z przedsiębiorstwami z branży paliwowej i przy współpracy z rządem stanu Nowy Meksyk postanowili rozprawić się z mitem "The Great Video Game Burial of 1983". Film "Atari: Game Over" dokumentuje poszukiwania tego zaginionego skarbu. DUŻA CIEKAWOŚĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV 4 godz. 22:05

Pająki (Ice Spiders) - horror SF, USA 2007, reż. Tibor Takács, wyk. Patrick Muldoon, Vanessa Williams, Thomas Calabro, David Millbern (90 min)

Zmutowane pająki uciekają z pobliskiego laboratorium i sieją panikę wśród gości położonego na odludziu ośrodka narciarskiego. Dla upiększenia jest tu Vanessa Williams, no i oczywiście MOMENTAMI POWALAJĄCE (głównie odjazdem).