Program TV na dziś: Oscarowy "Transfer" z Meryl Streep, "Szklana pułapka 4.0" i młody gniewny Tom Cruise w "Risky Business" [POLECAJ TV - 29.02.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PONIEDZIAŁEK 29.02

Wszystko co najważniejsze znajdziecie oczywiście niżej. Dodam tylko kilka rzeczy, które się w zestawie dzisiejszym nie zmieściły. W TVN o godz. 21:30 trzeci odcinek "Drugiej szansy" z Małgorzatą Kożuchowską, w HBO premiery drugich odcinków "Dziewczyny 5" (godz. 21:10) i "Bliskość 2" (godz. 21:40), a w FOX o godz. 21:00 powtórka ostatniego odcinka nowej serii "Z Archiwum X". A jeśli ktoś nie widział pierwszego odcinka nowego, gwiazdorskiego "Agenta", i mu tego w życiu brakuje, to w TVN o godz. 23:30. I kilka filmów spoza listy, czyli m.in. wojenny "Ślicznotka z Memphis" w Stopklatce o godz. 20:00, a później o godz. 22:10 "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego. W TVP Kultura o godz. 22:40 "Maraton tańca", czyli komediodramat Magdaleny Łazarkiewicz z Olgą Frycz, Joanną Kulig i Łukaszem Simlatem, a w Polsacie o godz. 22:45 Jean-Claude Van Damme w filmie "Zakon". Polecaj TV oczywiście wraca tu jutro, a tymczasem życzę bardzo przyjemnego poniedziałku.

TEATR TELEWIZJI

TVP 1 godz. 20:25

Doktor Halina - sztuka na podstawie "Wspomnień z pracy w wywiadzie antyhitlerowskim ZWZ - AK" Haliny Szwarc, Polska 2008, reż. Marcin Wrona, wyk. Joanna Kulig, Grzegorz Emanuel, Michał Czernecki, Miłogost Reczek (65 min)

Po wybuchu II wojny światowej nastoletnia Halina Szwarc dołączyła do ZWZ-AK, a potem pracowała w wywiadzie w III Rzeszy. W 1944 roku została aresztowana przez gestapo. NIE ZNAM, ALE NAZWISKO REŻYSERA ZACHĘCA.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

Transfer (Rendition) - thriller, USA 2007, reż. Gavin Hood, wyk. Omar Metwally, Reese Witherspoon, Meryl Streep, Jake Gyllenhaal (122 min)

Po powrocie z konferencji pan zostaje porwany przez CIA i oskarżonego o powiązania z terroryzmem osadzono go w więzieniu. A żona usiłuje udowodnić jego niewinność. Jeden z tych filmów, który próbował skłonić do namysłu nad bezdusznością i pochopnością amerykańskich służb po pamiętnym 11 września. JEST NAPIĘCIE.

Polsat godz. 20:05

Szklana pułapka 4.0 (Live Free or Die Hard) - film sensacyjny, USA/Wielka Brytania 2007, reż. Len Wiseman, wyk. Bruce Willis, Timothy Olyphant, Maggie Q, Justin Long (130 min)

Podczas obchodów Dnia Niepodległości terroryści atakują jakiś główny komputer USA. Mają pecha, że sprawą, z braku innych wolnych policjantów, zajął się nasz kochany John McClane. Jeszcze większy błąd zrobili, porywając mu córkę. Oj, widowiskowo tego pożałują. SCHEMAT, ALE WCIĄŻ SIĘ SPRAWDZA. CHOCIAŻ CORAZ MNIEJ.

Ale kino+ godz. 20:10

W objęciach węża (El abrazo de la serpiente) - dramat historyczny, Wenezuela/Kolumbia/Argentyna 2015, reż. Ciro Guerra, wyk. Nilbio Torres, Jan Bijvoet, Antonio Bolivar, Brionne Davis (125 min)

Premiera w telewizorze. Pełna tajemnic wyprawa w głąb amazońskiej dżungli, którą odbywają szaman Karamakate i dwóch białych naukowców w poszukiwaniu rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby. NIEZŁE.

TVP Kultura godz. 20:20

Miasto prywatne - dramat sensacyjny, Polska 1994, reż. Jacek Skalski, wyk. Bogusław Linda, Maciej Kozłowski, Maria Gładkowska, Mirosław Baka (72 min)

Chłopaki z podwórka kontra mafia. Ali i Pawik skupiają wokół siebie grupę rówieśników. Napady i kradzieże to ich pomysł na wygodną egzystencję. Później gang przeobraża się w jakiś rodzaj mafii, a po wyborach w 1989 r. wchodzą w układy z politykami. I wdają się w konflikt z rosyjskimi gangsterami. Schematyczne, na stereotypach, ale to ciekawe wspomnienie czasów łobuzerki w dresach. COŚ W NIM JEST.

TNT godz. 21:00

Ryzykowny interes (Risky Business) - komedia, USA 1983, reż. Paul Brickman, wyk. Tom Cruise, Shera Danese, Rebecca De Mornay, Joe Pantoliano (120 min)

Po wyjeździe rodziców na wakacje 19-letni Joel zostaje sam w domu. Korzystając z nieograniczonej wolności, za 300 dolarów sprowadza Lane, elegancką prostytutkę, z którą spędza niezapomnianą noc. Wkrótce też za jego sprawą jeden z trzech samochodów rodziców ląduje w pobliskim jeziorze. Aby zdobyć pieniądze na generalny remont auta, zdesperowany chłopak postanawia założyć w domu agencję towarzyską. Klientami są jego koledzy ze szkoły. ZWIEWNE I PRZYJEMNE.Canal+ godz. 21:00

Zabójcza (Barely Lethal) - film sensacyjny, USA 2015, reż. Kyle Newman, wyk. Jaime King, Samuel L. Jackson, Madeleine Stack, Eva G. Cooper (90 min)

Premiera w telewizorze. Szkolona na zabójczynię nastolatka marzy o normalnym życiu. Pozoruje więc własną śmierć i zapisuje się do liceum, by wieść normalne życie. Ale Szkolne potyczki okazują się sporym wyzwaniem. KRZYWDY NIE ROBI, ALE CZASU TROCHĘ SZKODA.

CBS Europa godz. 21:00

Tatuaż (In the Cut) - thriller, USA/Australia 2003, reż. Jane Campion, wyk. Jennifer Jason Leigh, Meg Ryan, Mark Ruffalo, Micheal Nuccio (114 min)

Akcja rozgrywa się na Manhattanie, gdzie grasuje seryjny morderca. Śledztwo w sprawie prowadzi detektyw Malloy, a świadkiem, który może okazać się pomocny, jest niepozorna nauczycielka literatury. SOBIE TAKIE.Puls 2 godz. 21:35

Bitwa o Ziemię (Battlefield Earth) - film SF, USA 2000, reż. Roger Christian, wyk. John Travolta, Forest Whitaker, Barry Pepper, Kim Coates (113 min)

Rok 3000, a ludzie nie są już rasą na Ziemi panującą, bowiem wiele lat wcześniej planetę podbili bezwzględni kosmici. Ale jest i partyzantka, tyle że główny walczący wpada w ręce najeźdźców, zwraca na siebie uwagę szefa służby bezpieczeństwa, który chce go wykorzystać do własnych niecnych celów, ale może się zdziwić. ZADZIWIAJĄCO NIEZŁE.

TVP 1 godz. 21:45

Chce się żyć - film obyczajowy, Polska 2013, reż. Maciej Pieprzyca, wyk. Dawid Ogrodnik, Kamil Tkacz, Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik (106 min)

Wielka rola Dawida Ogrodnika o Mateuszu cierpiącym na porażenie mózgowe. Gdy umiera jego ojciec, chora matka postanawia oddać go do domu opieki. A tam okazuje się, że Mateusz jest inteligentny i możliwe jest nawiązanie z nim kontaktu. Wzrusza PORUSZAJĄCE KINO Z WIELKĄ ROLĄ DAWIDA OGRODNIKA.

TVN 7 godz. 23:40

Jak się pozbyć cellulitu - komedia obyczajowa, Polska 2011, reż. Andrzej Saramonowicz, wyk. Magdalena Boczarska, Dominika Kluźniak, Maja Hirsch, Tomasz Kot (107 min)

Ewa i Maja poznają w SPA sympatyczną masażystkę, Kornelię. Kobiety szybko się ze sobą zaprzyjaźniają. Kornelia wciąga koleżanki w intrygę, której celem jest ukaranie seryjnego mordercy. OPARTE NA DIALOGU, ALE SZAŁU BRAK.

SERIAL

Canal+ Seriale godz. 20:00

Lucyfer (Lucifer) - serial kryminalny, USA 2016, wyk. Tom Ellis, Lauren German, Lesley-Ann Brandt, Rachael Harris (42 min)

Kolejny kryminalny serial z próbą wykorzystania modelu sympatycznego "dziwaka" w śledczej historii. Temu akurat bliżej jest do "Mentalisty", bo jest dokładnie na tym samym oparty jest schemacie. Tyle, że czytający w ludzkich myślach, i bezczelnie bezpośredni i sympatyczny pan jest diabłem. Tak, po prostu diabłem, i to jednym z szefów piekła, który miał już dość bycia w Piekle, i postanowił zrobić sobie urlop na Ziemi. Bóg ojciec namawia go do powrotu na służbę, ale ów się uparł. I w wyniku szeregu zbiegów okoliczności zaczyna pomagać pani detektyw. Pierwszy odcinek jest bardzo średni, ale później jest lepiej. PROSTA ROZRYWKA, ALE DOBRZE SIĘ OGLĄDA.HBO godz. 20:10

Vinyl - serial obyczajowy, USA 2016, reż. Mark Romanek, wyk. Bobby Cannavale, Olivia Wilde, Ray Romano, Ato Essandoh (60 min)

Odcinek trzeci. Przenosimy się - niemal dosłownie - w lata 70., i poznajemy szefa wytwórni płytowej próbującego odnaleźć się w zmieniającej się dość radykalnie muzycznej rzeczywistości. Z PRZYTUPEM I MUZYKĄ.Canal+ Seriale godz. 20:45

Dziwna para (The Odd Couple) - serial komediowy, USA 2015, wyk. Matthew Perry, Thomas Lennon, Lindsay Sloane, Yvette Nicole Brown (2x20 min)

Jeszcze raz od nowa. Dwa z trzynastu odcinków, wyciągnięte z przezabawnej teatralnej sztuki. Oto koledzy zostają wyrzuceni z domu przez żony i zamieszkują razem. Ale ludźmi są absolutnie różnymi, co jest przyczynkiem do żartów i śmiechów. W Polsce to się nazywało chyba "Faceci do wzięcia", a w rolach głównych wystąpiła para Paweł Wilczak - Cezary Pazura. Ale chyba nie był to oszałamiający sukces. Ten amerykański MOŻE TROCHĘ BAWIĆ.FOX godz. 22:00

The Walking Dead 6 - serial grozy, USA 2015, wyk. Andrew Lincoln, Norman Reedus, Steven Yeun, Lauren Cohan (55 min)

Premiera jedenastego odcinka, czyli kontynuacja po przerwie szóstego sezonu serialu o ludziach próbujących przetrwać w świecie, w którym roi się od głodnych zombiaków. Ale oczywiście - bo zawsze tak jest - w dłuższej perspektywie okazało się, że to nie zombiaki są największym zagrożeniem dla ich życia, a inni ludzie, ich chore ambicje i rządza władzy. CIĄGLE TRZYMA POZIOM.

13 Ulica godz. 22:00

Bosch - serial kryminalny, USA 2014, wyk. Titus Welliver, Jamie Hector, Amy Aquino, Lance Reddick (60 min)

Premiera piątego odcinka aktualnie mojego ulubionego kryminału. Bohater jest normalnym człowiekiem, którym kieruje gniew. Pan Bosch to detektyw, któremu wytoczono mu proces cywilny, obwiniając go o zastrzelenie osoby podejrzanej i sfabrykowanie dowodów. Ale ma jeszcze coś do załatwienia, sprawę życia. Na podstawie popularnej serii powieści Michaella Connelly'ego, które przy okazji też polecam. LUBIĘ TO. NAWET BARDZO.Ale kino+ godz. 22:35

Uczciwa kobieta (The Honourable Woman) - serial sensacyjny, Wielka Brytania 2014, reż. Hugo Blick, wyk. Maggie Gyllenhaal, Stephen Rea, Lubna Azabal, Andrew Buchan (3x51 min)

Powtórkowo trzy kolejne - od siódmego - odcinki sensacyjno-szpiegowskiej opowieści, w której poszukiwania porwanego na Bliskim Wschodzie chłopca, prowokują kilka innych działań na różnych poziomach wojny wywiadów i innych specjalnych służb. Z wątkami kryminalnymi, wielką polityką w tle i z nagrodzoną Złotym Globem 2015 Maggie Gyllenhaal w roli głównej, choć niejedynej ważnej. ZNAKOMITE TO JEST. BARDZO.

13 Ulica godz. 23:00

Kod 100 (100 Code/The Hundred Code) (3): Królicza nora - serial kryminalny, Szwecja/Niemcy 2015, wyk. Michael Nyqvist, Dominic Monaghan, Felice Jankell, Charlotta Jonsson (2x60 min)

Powtórka odcinków 3 i 4. Nowojorski detektyw w sprawie seryjnego i bardzo okrutnego przyjeżdża do Szwecji i kontynuuje śledztwo ze szwedzkim śledczym. I z odcinka na odcinek robi się coraz mroczniej i niebezpieczniej. WIDZIAŁEM LEPSZE, ALE JEST NAPIĘCIE.

DOKUMENT

TVP 2 godz. 21:45

WiN. Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja - film dokumentalny, Polska 2015, reż. Sławomir Górski (45 min)

W ramach obchodów dnia pamięci o żołnierzach wyklętych, który jutro. W 1945 r. w 131 więzieniach osadzone zostają 62 tys. Polaków. Garstka byłych dowódców Armii Krajowej tworzy organizację Wolność i Niezawisłość. Agenci WiN-u przenikają do struktur UB i NKWD. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:00

Historia Statuy Wolności (Lady Liberty) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Mark Daniels (56 min)

Statua Wolności została zbudowana w latach 1884-1886. Pomnik przedstawia kobietę trzymającą w prawej ręce pochodnie, a w lewej tablice z datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. CIEKAWOŚĆ.

Kino Polska godz. 22:10

Michnik. "Bądź realistą, chciej niemożliwego" - film dokumentalny, Polska 2015, reż. Maria Zmarz-Koczanowicz (96 min)

Film dokumentalny o Adamie Michniku. Twórcy konfrontują materiały archiwalne ze świadkami wydarzeń. Nie znam, więc się nie będę wypowiadał, zwłaszcza, że mnie ów nie interesuje za bardzo. ALE MOŻE KTOŚ BĘDZIE CHCIAŁ SKOSZTOWAĆ.

TVP 2 godz. 22:45

Korea Północna: Życie wewnątrz tajnego państwa (North Korea: Life Inside the Secret State) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2013, reż. James Jones (46 min)

Prawda o życiu w Korei Północnej. Okazuje się, że za sprawą Internetu nie udaje mu się utrzymać w pełnej izolacji tego represyjnego kraju, odciętego dotąd od reszty świata. Mury ponoć zaczynają się kruszyć. Z tym jednak, że to film sprzed 3 lat, czyli sprzed epoki. Niemniej, ZAWSZE WARTO WIEDZIEĆ.

TVP 1 godz. 23:45

Polscy bohaterowie wojenni (Heroes of War: Poland) - serial dokumentalny, Wielka Brytania/Polska 2013, reż. Joshua Whitehead (46 min)

Pierwsza z pięciu części dokumentu, który mogli oglądać również widzowie w kilku krajach wielkiego świata. Nie zmieniło to pewnie znacząco wiedzy o naszym udziale w zwycięstwie II wojny światowej, ale zawsze warto przypominać. Dzisiejszy odcinek: "Witold Pilecki. Ochotnik z Auschwitz". WARTO POZNAĆ, BO TO BOHATER WIELKI.