Program TV na dziś: Premiera "Ziarna prawdy" z Robertem Więckiewiczem, "Wallander" i Timothy Dalton z "Licencją na zabijanie" [POLECAJ TV - 18.03.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

PIĄTEK 18.03

Poza oczywistymi poleceniami, czyli premierą "Ziarna prawdy" z Borysa Lankosza z Robertem Więckiewiczem w roli głównej, drugim z trzech odcinków najnowszego "Wallandera" i czwartym odcinkiem nowych "Wikingów", znajdziecie w zestawieniu również inne rzeczy. W tym bardzo dobre dokumenty. Ale to już sobie sami poczytacie. Dodam tu jeszcze spoza listy, że w TVP Kultura "Tygodnik kulturalny" dzisiaj o godz. 22:55, a w HBO Comedy o godz. 20:10 znajdziecie nowy odcinek programu "Przegląd tygodnia: Wieczór z Johnem Oliverem".

Polecaj wraca oczywiście jutro. Tymczasem zapraszam do odwiedzin w serwisie www.wTelewizji.pl i bardzo dobrego życzę piątku.

FILM

Stopklatka TV godz. 20:00

Rzeź (Carnage) - komediodramat, Francja/Niemcy/Polska 2011, reż. Roman Polański, wyk. Jodie Foster, Kate Winslet, Christoph Waltz, John C. Reilly (76 min)

Niby film, ale ja patrzyłem na to z podziwem jak na świetny spektakl teatru telewizji - do którego to teatru jak wiecie mam słabość. Znakomicie zagrana, i z rewelacyjnymi dialogami rzecz o spotkaniu rodziców dwóch chłopców, między którymi dochodzi do bójki. Rodzice mają pomysł, żeby rozsądnie sprawę przedyskutować i dojść do wspólnych wniosków, ale dyskusja zbacza w niebezpieczne rejony. AKTORSKI POPIS.

TVN godz. 20:00

Niezgodna (Divergent) - film SF, USA 2014, reż. Neil Burger, wyk. Shailene Woodley, Theo James, Ashley Judd, Jai Courtney (139 min)

Według scenarzystów, w przyszłości ludzie w okresie nastoletnim będą badani na okoliczność wrodzonych predyspozycji, a potem według tych predyspozycji podzieleni na pięć grup: prawi, altruiści, serdeczni, erudyci i nieustraszeni. Tych bez wyraźnej cechy usuwało się będzie na margines, ale za zagrożenie dla systemu uznani zostaną ci, którzy dominujących cech będą mieli więcej. No i rzecz jest o takim właśnie przypadku. SZAŁU NIE MA, ALE SIĘ OGLĄDA.TVN 7 godz. 20:00

Rio Bravo - western, USA 1959, reż. Howard Hawks, wyk. John Wayne, Dean Martin, Ricky Nelson, Angie Dickinson (141 min)

Klasyczny western ze złotej ery westernów, w klasycznie westernowej obsadzie. Oczywiście wszystko tu proste, wszystko oczywiste i bez większego polotu, ale fani gatunku będą zachwyceni. Niestety tylko oni. BARDZO TO ZAKURZONE.

HBO godz. 20:10

Poprzednie życie (Backtrack) - thriller, Australia 2015, reż. Michael Petroni, wyk. Adrien Brody, Sam Neill, Bruce Spence, Robin McLeavy (87 min)

Premiera w telewizorze. Po utracie córki pan psychiatra zaczyna mieć wątpliwości co do swojej psychicznej kondycji, bo zaczyna mieć majaki. Znaczy zdaje sobie sprawę z tego, że je ma, albo że to co ma, to mogą być majaki. Tak niejasno piszę, bo ważne jest nie wiedzieć, żeby oglądać z satysfakcją. NIEZŁA ROBOTA.TVP 1 godz. 20:25

Licencja na zabijanie (Licence to Kill) - film sensacyjny, Wielka Brytania 1989, reż. John Glen, wyk. Timothy Dalton, Carey Löwell, Robert Davi, Talisa Soto (128 min)

Siedemnasty Bond, który tym razem załatwia prywatne porachunki, i tropi dilerów narkotyków, a zwłaszcza ich szefa, który zlecił zabójstwo agentowego przyjaciela i żony jego. BOND JAK BOND, DLA MNIE ŚREDNI.

TVP Kultura godz. 20:25

Tokijska opowieść (Tokyo story) - dramat obyczajowy, Japonia 1953, reż. Yasujiro Ozu, wyk. Chishu Ryu, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara, Hisao Toake (136 min)

W 2005 roku znalazł się na liście stu najlepszych filmów w historii kina magazynu "Time", więc choćby z ciekawości warto. W sumie prosta historia starszego mieszkającego na prowincji małżeństwa, które postanawia odwiedzić swoje dorosłe, dawno niewidziane dzieci. POZYCJA KLASYCZNA.

Canal+ godz. 21.00

Ziarno prawdy - thriller, Polska 2015, reż. Borys Lankosz, wyk. Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Magdalena Walach, Aleksandra Hamkało (106 min)

Najważniejsza piątkowa premiera, z pomysłu i według scenariusza Zygmunta Miłoszewskiego wspierającego się filmowym doświadczeniem Borysa Lankosza. W pobliżu synagogi w Sandomierzu zostaje znalezione ciało młodej kobiety. Sprawa trafia do mediów, i wkrótce rozkręca w okolicy antysemickie nastroje. Śledztwo prowadzi prokurator Teodor Szacki o obliczu Roberta Więckiewicza, i wchodzi z buciorami w bardzo mroczne rejony. Taki skandynawski klimacik miał być. No i z grubsza się udało, bo PODOBA MI SIĘ TO.Paramount godz. 21:45

Charlie Cykor (Gun Shy) - czarna komedia, USA 2000, reż. Eric Blakeney, wyk. Liam Neeson, Sandra Bullock, Oliver Platt, José Zuniga (101 min)

Świetna zabawa w bardzo dobrze dobranej obsadzie i bez wmawiania nam, że jest to coś więcej niż... świetna zabawa. Tajny agent do zadań specjalnych, fachowiec w przenikaniu do grup przestępczych i zdobywaniu dowodów obciążających bandytów, przeżywa załamanie i zaczyna się panicznie bać. Chciałby odejść ze służby, ale musi najpierw dokończyć sprawę. W strachu cały. ZNAKOMITA ZABAWA.

Polsat godz. 22:05

2012 - film katastroficzny, USA/Kanada 2009, reż. Roland Emmerich, wyk. John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandie Newton (152 min)

Głupie bezgranicznie, niekonsekwentne, bzdetne, ale z takim zrealizowane rozmachem, że może zapierać dech we wszystkim, z piersiami włącznie, a stworzone by zmonetyzować końcoświatową paranoję 2012 roku wywołaną przez znaną, choć nierozumianą przepowiednię. GŁUPIE, ALE IMPONUJĄCE.

TVN godz. 22:55

Kod nieśmiertelności (Source Code) - thriller SF, USA/Francja 2011, reż. Duncan Jones, wyk. Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright (93 min)

Kapitan Stevens uczestniczy w skomplikowanym eksperymencie, w którym można przesłać jego świadomość w mózg innego człowieka. Eksperyment ma tę słabość, że transfer trwać może zaledwie przez osiem minut. Więc żeby dowiedzieć się kto stoi za zamachem musi dokonać kilka takich skoków z rzędu. NAPIĘCIE JEST WYSOKIE I DOBRY JEST JAKE GYLLENHAAL.

TVN 7 godz. 23:00

Nacho Libre - komedia obyczajowa, Niemcy/USA 2006, reż. Jared Hess, wyk. Jack Black, Ana de la Reguera, Héctor Jiménez, Darius Rose (100 min)

Mój ulubiony Jack Black, wychowanek klasztoru, obecnie pracuje tam jako kucharz. Ale jego prawdziwym wielkim marzeniem jest, by zostać profesjonalnym zapaśnikiem. Znaczy wrestlerem, tym takim zapaśnikiem w masce. Wiecie, o co chodzi. I się stara. Wbrew wszystkiemu. JACK BLACK BAWI, FILM ZDECYDOWANIE MNIEJ.

TVP Kultura godz. 23:50

Harry Angel (Angel Heart) - thriller, USA/Kanada/Wielka Brytania 1987, reż. Alan Parker, wyk. Mickey Rourke, Robert De Niro, Lisa Bonet, Charlotte Rampling (113 min)

Prywatny detektyw Harry Angel, specjalizujący się w rozwodach i sprawach ubezpieczeniowych, otrzymuje od tajemniczego Louisa Cyphre'a zlecenie odnalezienia słynnego przed laty śpiewaka jazzowego. Świetny, mroczny film ze świetną rolą Lisy Bonet, która po tym występie została wyrzucona z "Bill Cosby Show", i Mickey Rourke w roli moim zdaniem życiowej. DIABELSKO DOBRE.

TVP 1 godz. 00:30

Dziewczyny do wzięcia - komedia obyczajowa, Polska 1972, reż. Janusz Kondratiuk, wyk. Ewa Szykulska, Regina Regulska, Ewa Pielach, Jan Stawarz (46 min)

Dzieło kultowe. Trzy dziewczyny z prowincji przyjeżdżają do stolicy na podryw. Marzą o tym, by się zakochać, i nawet trafiają im się kandydaci. Wspólnie ruszają więc w miasto. I na krem sułtański idą. A przed filmem Michał Chaciński analizuje jedną, wybraną scenę. OBIEKT KULTU.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20.10

Wallander (Wallander 4) - serial kryminalny, Wlk.Bryt./Szw./USA 2015, reż. Benjamin Caron, wyk. Kenneth Branagh, Jeany Spark, Alex Ferns (90 min)

Premiera drugiej z trzech części. "Lekcja miłości", to adaptacja "Ręki". Wallander chce kupić sobie dom na prowincji, w którym dokona żywota. Jedzie w okolicę, w której mieszkał jego ojciec i przechadzając się po ogrodzie znajduje ludzki szkielet. No i jak to u niego... WYBORNE.AXN Black godz. 20:10

Posłańcy (The Messengers) - serial SF, USA 2015, reż. Duane Clark, wyk. Diogo Morgado, Shantel VanSanten, JD Pardo, Joel Courtney (37 min)

W Ziemię uderza dziwny obiekt i uderzając wytwarza falę uderzeniową, przez którą giną naukowiec, młoda matka, nastolatka, kaznodzieja i tajny agent. Ale giną tylko pozornie, bo po niedługim czasie okazuje się bowiem, że budzą się. A do tego mają specyficzne moce, i czują nieodpartą potrzebę dostania się do konkretnego miejsca w Houston. Odcinek drugi. SZAŁU BRAK, ALE MOŻNA.History godz. 21:00

Wikingowie 4 (Vikings 4) (4) - serial historyczny, Irlandia/Kanada 2016, reż. Helen Shaver, wyk. Travis Fimmel, Clive Standen, Gustaf Skarsgard, Katheryn Winnick (44 min)

Powtórka czwartego i o godz. 22:00 premiera piątego odcinka najnowszej serii niezwykle widowiskowej, zrealizowanej z dbałością o szczegóły historii średniowiecznych wojen i ówczesnej polityki w świecie rządzonym przez najeźdźców i odkrywców. JESZCZE LEPSZA OD POPRZEDNICH. A po emisji premierowego odcinka, można przeskoczyć na Polsat Viasat History, bo tam o godz. 23:00 odcinek brytyjskiego dokumentu "Wikingowie". On też jest dobry, a przy okazji można serial skonfrontować z teoriami i dowodami od naukowców.

DOKUMENT

BBC Earth godz. 20:00

Jak duży jest wszechświat? (How Big is the Universe?) - film dokumentalny, Wielka Brytania 2012, reż. Kenny Scott (60 min)

O pracy kosmologów, którzy tworzą najbardziej niezwykłą mapę w historii, czyli mapę wszystkiego, co istnieje. INSPIRUJĄCE.

Planete+ godz. 21:00

Historia Stanów Zjednoczonych według Olivera Stone'a (The Untold History of the United States) (6/10) - serial dokumentalny, USA 2012, reż. Oliver Stone (5x57 min)

Pięć z dziesięciu (od szóstego do końca) odcinków serii, która obejmuje okres od I wojny światowej do czasów współczesnych. Skupiając się na wydarzeniach nigdy nie podawanych do publicznej wiadomości oraz na wpływie, jaki wywarły one na współczesną politykę i gospodarkę Stone próbuje opowiadać mniej oczywistą historię USA. WARTO WIEDZIEĆ.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

Tele 5 godz. 20:00

Podwodna bestia (Super Shark) - thriller SF, USA 2011, reż. Fred Olen Ray, wyk. John Schneider, Sarah Lieving, Tim Abell, Jerry Lacy (100 min)

Zbierzcie się w grupy i oglądajcie razem, bo połowa zabawy jest we wspólnym przeżywaniu tego... tego czegoś. Zresztą zerknijcie w trailer. To jest król królów w tej kategorii. Wypadek, towarzyszący oceanicznym odwiertom, budzi olbrzymiego, prehistorycznego rekina, który pływa, chodzi i lata. Sprawą zajmuje się biolog morski. ZMIENI WAM ŚWIAT NA ZAWSZE.