Program TV na dziś: Leonardo DiCaprio jako "J.Edgar" i Bradley Cooper jako "Snajper" [POLECAJ TV - 13.04.2016]

Zastanawiasz się, jaki film na wieczór wybrać? Może śmieszna dobra komedia albo jakiś dobry horror? Specjalnie dla Ciebie przejrzałem program TV na dziś. Oglądam, polecam, odradzam...
TT @wkrzyzaniak; FB: facebook.com/wojtko; facebook.com/groups/telewidze

ŚRODA 13.04

Zanim puszczę Was do listy, jeszcze dwa zdania o rzeczach spoza niej. W TVP 1 o godz. 21:25 podobno tym razem już będzie, magazyn kulturalny "Pegaz", o czym informuję w związku z zamieszaniem sprzed tygodnia, a w NC+ kolejne mecze Ligi Mistrzów.

Polecaj TV będzie czekał na Was oczywiście jutro, bo to Polecaj Codzienny, a dzisiaj udanej życzę środy.

FILM

TVN 7 godz. 20:00

J. Edgar - dramat biograficzny, USA 2011, reż. Clint Eastwood, wyk. Leonardo DiCaprio, Josh Hamilton, Geoff Pierson, Cheryl Lawson (137 min)

Leonardo DiCaprio jeszcze raz udowodnił, że aktorem jest świetnym, a Clint Eastwood jest znakomitym reżyserem biografii. Rzecz o życiu wieloletniego dyrektora FBI, czyli zarówno o jego walce z radykalnymi anarchistami w początkach urzędowania, i późniejszych najgłośniejszych sprawach kryminalnych, w które zaangażowane było "jego" FBI. I o jego mrocznych, nadal owianych tajemnicą stronach życia, czyli domniemanym homoseksualizmie, i o tym, że dzięki "kwitom" które zbierał na wszystkich wpływowych w USA ludzi mógł i szantażował wielu, żeby swoje osiągać cele. DOBRE OGLĄDANIE.Canal+ Film godz. 20:00

Upokorzenie (The Humbling) - komediodramat, USA/Włochy 2014, reż. Barry Levinson, wyk. Al Pacino, Greta Gerwig, Nina Arianda, Dylan Baker (102 min)

Premiera w telewizorze. Pewien starzejący się aktor zmysły zaczyna tracić i nerwy za sprawą przeżywanej boleśnie twórczej niemocy. Ale pewnego dnia do wiejskiej posiadłości jego przybywa córka znajomych, i ta wizyta zmieni życie jego. Nie od razu, ale jednak. Scenariuszowa rutyna, ale za to z niezłym dialogiem, za sprawą którego jest ciekawiej i przyjemniej. BEZ SZALEŃSTW, ALE NIEZŁE.

HBO godz. 20:10

Snajper (American Sniper) - film wojenny, USA 2014, reż. Clint Eastwood, wyk. Bradley Cooper, Sienna Miller, Luke Grimes, Jake McDorman (128 min)

Mocna premiera w telewizorze. Na faktach oparta po części, i skłaniająca do refleksji opowieść o najskuteczniejszym snajperze w historii amerykańskiej wojskowości, który w Iraku chroni towarzyszy broni, próbując nadal być dobrym mężem i ojcem. U mnie wzbudził wątpliwości, więc chyba spełnił swoje zadanie. Plus pięć nominacji do Oscara. DUŻA RZECZ.TVP Kultura godz. 21:45

Bellissima - film obyczajowy, Polska 2000, reż. Artur Urbański, wyk. Maria Góralczyk, Ewa Kasprzyk, Paweł Wilczak, Andrzej Czułowski (61 min)

Maja jest uczennicą szkoły baletowej i lubi tańczyć. Ale matka ma inny, rzecz jasna lepszy pomysł na jej karierę i przyszłość. Prowadza ją zatem po różnych konkursach piękności, i z maniakalnym uporem usiłuje wprowadzić ją do tzw. wielkiego świata. Do tego stopnia, że związuje się pewnym gogusiem, który może córce drzwi do sławy otworzyć. I to ma poważne konsekwencje. Kilka ważnych pytań, kilka wątpliwości i niezły pomysł. Ale zrobiony jakoś tak kwadratowo. Niemniej, chyba DO ZOBACZENIA.

TV 4 godz. 22:05

El Mariachi - dramat sensacyjny, Meksyk/USA 1992, reż. Robert Rodriguez, wyk. Carlos Gallardo, Consuelo Gómez, Jaime de Hoyos, Peter Marquardt (81 min)

Debiut reżyserski Roberta Rodrigueza. Wędrowny meksykański śpiewak i gitarzysta przybywa do sennego miasteczka w poszukiwaniu pracy. W tym samym czasie i miejscu pojawia się jego sobowtór, zawodowy morderca Azul. SUROWE, ALE DOBRE.

Stopklatka TV godz. 22:15

Nic śmiesznego - komediodramat, Polska 1995, reż. Marek Koterski, wyk. Cezary Pazura, Ewa Błaszczyk, Maciej Kozłowski, Marek Kondrat (91 min)

Najśmieszniejszy z filmów Koterskiego. I przy okazji najmniej gorzki. Tym razem w roli Adama Miauczyńskiego wystąpił Cezary Pazura, i mu wyszło. "To ja tu na deszczu, wilki jakieś"... i chyba wszystko jasne. ZAWSZE.

TVP 2 godz. 22:25

Facet (nie)potrzebny od zaraz - komedia romantyczna, Polska 2014, reż. Weronika Migoń, wyk. Katarzyna Maciąg, Joanna Kulig, Krzysztof Globisz, Łukasz Garlicki (84 min)

Jeden z faworytów nagrody "Węże", dla najgorszych filmów. Bywa tu i śmiesznie i romantycznie, ale nie zawsze w miejscach, w których zaplanowali to sobie twórcy. Oto panna Zosia rozstaje się z chłopakiem, więc zaczyna przypuszczać, że kiedyś musiała zrobić błąd, więc chce znaleźć facetów, z którymi była związana, żeby przekonać się, czy przypadkiem nie przegapiła szansy na swoją wielką miłość. MOŻNA, ALE NA SZCZĘŚCIE NIE TRZEBA.

TV 6 godz. 22:55

Wywiad z zabójcą (Interview with a Hitman) - thriller, Wielka Brytania 2012, reż. Perry Bhandal, wyk. Luke Goss, Caroline Tillette, Stephen Marcus, Danny Midwinter (96 min)

Filmu nie znam, ale nie żałuję. A kiedy przeczytałem, że jest to "ambitne kino akcji", nabrałem co do tego pewności. Oto bowiem rzecz jest w tym, że pochodzący z Rumunii płatny zabójca zakochuje się w swojej ofierze i marzy, aby zacząć nowe życie. TO NIE MOŻE BYĆ DOBRE.

Polsat godz. 23:10

Straż sąsiedzka (The Watch) - komedia SF, USA 2012, reż. Akiva Schaffer, wyk. Ben Stiller, Vince Vaughn, Jonah Hill, Richard Ayoade (102 min)

Po tym jak zostaje zamordowany jeden ze strażników supermarketu, kierownik tegoż organizuje straż sąsiedzką. Tymczasem w mieście dochodzi do kolejnych tajemniczych morderstw. Pan kierownik i jego kompani podejrzewają, że za zbrodnie odpowiedzialni są przybysze z obcej planety. TAK GŁUPIE, ŻE CZASAMI NAWET ŚMIESZNE.TVN godz. 23:15

Conan Niszczyciel (Conan the Destroyer) - film fantasy, USA 1984, reż. Richard Fleischer, wyk. Arnold Schwarzenegger, Grace Jones, Mako, Tracey Walter (103 min)

Prezentacja umięśnienia pana Arnolda i jedne z pierwszych tegoż w jego aktorskiej - no jednak aktorskiej - karierze. Baśniowa opowieść, w której dużo jest walki, jeszcze więcej bełkotu, i nieco rozmazany obraz. Kiedyś robiło wrażenie, ale teraz ciężko się to ogląda nawet z sentymentu. CZASU TROCHĘ SZKODA, CHOCIAŻ MOŻNA SIĘ TROCHĘ POŚMIAĆ.

TVN 7 godz. 00:05

Goło i wesoło (The Full Monty) - komedia obyczajowa, USA/Wielka Brytania 1997, reż. Peter Cattaneo, wyk. Robert Carlyle, Mark Addy, William Snape, Steve Huison (91 min)

Wyborna zabawa przy świetnych dialogach i fajnej muzyce. Dwóch bezrobotnych przyjaciół szuka pomysłu na przetrwanie w czasach kryzysu. I wpadają na pomysł, żeby stworzyć grupę z męskim striptizem na podobieństwo "Czipendejlsów". Co jednakowoż jest o tyle skomplikowane, że panowie - ci dwaj i kolejni, którzy zgłosili swój do grupy akces - odbiegają wyglądem od czipendejlowego standardu. Znakomite dialogi, świetny scenariusz, klimat i muzyka, plus wyborna obsada, więc DO ZOBACZENIA KONIECZNIE. A jeśli dla kogoś za późno, to jutro o godz. 20:00.

SERIAL

Ale kino+ godz. 20:10

Układ 2 (Mammon 2) (3) - serial kryminalny, Norwegia 2016, wyk. Jon Oigarden, Terje Stromdahl, Ingjerd Egeberg, Alexander Tunby Rosseland (2x58 min)

Premiera odcinka trzeciego i czwartego. Znowu jest niespiesznie, znowu jest mrocznie, ale przede wszystkim znowu wciąga. W podziemnym garażu znaleziono ciało dziennikarza największej norweskiej gazety. Znany z pierwszej części dziennikarz Peter Veras podejrzewa, że to morderstwo jest częścią większego spisku znaczących w norwegii ludzi, którzy chą usuniąć albo przestraszyć niewygodnych dziennikarzy śledczych? I ta wersja wydaje się być coraz bardziej prawdopodobna, kiedy okazuje się, że ów zabity dziennikarz wpadł na trop afery, która mogłaby zatrząść całą Norwegią. Veras rusza więc wyznaczonym przez kolegę śladem i rozpoczyna się kolejne wciągające śledztwo, którego stawką będzie oczywiście życie naszego bohatera, ale również przyszłość kraju. WSTYDU NIE MA

AXN godz. 22:00

Mad Dogs - serial komediowy, USA 2015, wyk. Ben Chaplin, Michael Imperioli, Romany Malco, Steve Zahn (52 min)

Premiera odcinka trzeciego świetnego, zrealizowanego dla Amazona serialu o gościach po czterdziestce, którym zamarzyło się świętowanie wcześniejszego przejścia na emeryturę starego kumpla w Belize, czyli w miejscu, które można śmiało określić rajem na ziemi. No i byłoby pięknie, gdyby nie okazało się, że zostali wpakowani w niezłe zamieszanie i wplątują się w zagrażającą ich życiu intrygę. Przeciwko sobie będą mieli i mafię i Policję, tajne i nietajne służby i lokalesów. A wszystko podlane oczywiście absurdalnym humorem i świetnymi dialogami. DUŻA PRZYJEMNOŚĆ.DOKUMENT

TVP Kultura godz. 20:20

Ciemności skryją Ziemię (Night Will Fall) - film dokumentalny, Izrael/Wielka Brytania 2014, reż. André Singer (75 min)

Wyzwalanie niemieckich obozów koncentracyjnych na podstawie materiałów archiwalnych z obozów w Buchenwaldzie, Majdanku, Auschwitz i w Dachau. Plus rozmowy z osobami, które przetrwały i z biorącymi udział w wyzwalaniu byłymi żołnierzami. BOLESNE, ALE WARTO WIEDZIEĆ.

HBO 2 godz. 21:00

Terroryzm: Dylematy frontu domowego (Homegrown: The Counter-Terror Dilemma) - film dokumentalny, USA 2016, reż. Greg Barker (86 min)

Problem terroryzmu rodzącego się w Stanach, za sprawą amerykańskich obywateli i przybyszów, którzy nawracają się na radykalny islam. A takich osób jest coraz więcej. Sprawa pokazana z perspektywy pracowników agencji rządowych z perspektywy członków amerykańskiej społeczności muzułmanów. WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ.

Planete+ godz. 22:00

Drugie oblicze Doliny Krzemowej (Géant du Net) - film dokumentalny, Francja 2014, reż. Hugo Van Hoffel (52 min)

Film o ludziach, których kidyś pogardliwie nazywano nerdami, a teraz trzęsą światem przy pomocy swoich zabawek jak Facebook, Google czy Twitter. Ich twórcy są prawdziwymi idolami dla milionów ludzi na świecie. I wydaje się, że dobrze, bo przecież to ludzie nie tylko bogaci, ale również niesamowicie kreatywni. W rzeczywistości są jednak zwyczajnymi biznesmenami, którzy unikają płacenia podatków, omijają prawo i wchodzą w tajne układy z politykami, służbami, wojskiem i kim tylko się da, żeby zwiększyć zyski i swoje poczucie władzy. PEWNIE, ŻE PO ŁEBKACH, ALE WARTO WIEDZIEĆ I TO.

TVP 1 godz. 22:15

Insha Allah. Krew męczenników - film dokumentalny, Polska 2016, reż. Witold Gadowski, Maciej Grabysa, Michał Król (93 min)

To pierwszy polski film o tzw. państwie islamskim. Na pewno pierwszy tak zgłębiający temat. Autorzy byli w Iraku, Turcji i Syrii i pokazali koszmar życia na terenach opanowanych przez ISIS, rozmawiają ze świadkami działań kalifatu, wojownikami ISIS i kurdami. Pokazali również cierpienie bliskowschodnich chrześcijan, Kurdów i Jazydów. KAWAŁ FILMU.

KRAINA ŁOWCÓW KICZU

TV Puls godz. 20:00

Anakonda (Anaconda) - thriller, USA/Brazylia/Peru 1997, reż. Luis Llosa, wyk. Jennifer Lopez, Ice Cube, Jon Voight, Eric Stoltz (83 min)

Gratka dla Łowców Kiczu, bo rzadko się zdarza, żeby w aż tak Łowczym filmie grała gwiazda tego kalibru co J.Lo. Nie żebym jakoś przeceniał aktorskie gwiazdy tej umiejętności i inne role - chociaż przyznajmy, że miała i niezłe - ale zwykle raczej stronią od aż takich głupot. Grupa dokumentalistów wędrująca przez dżunglę amazońską w poszukiwaniu nieznanego plemienia Indian, wplątuje się w jakieś lokalne afery i musi wziąć udział w polowaniu na największą znaną anakondę, która okaże się większa niż ta znana największa. GŁUPIE, ALE Z WIDOKIEM NA J.LO.