Zemsta może mieć wiele twarzy. I znaczeń. Nowy cykl w Ale kino+ i telewizyjne premiery. Już dzisiaj

Dwie premiery i dwa filmy, które były już w polskiej telewizji, ale warto je zobaczyć i o nich porozmawiać. ?Kino Mówi? to miejsce, w którym precyzyjnie dobrane do tematu filmy nie tylko się ogląda, ale również o nich rozmawiam.
Tematem kolejnego filmowego miesiąca jest zemsta. W wielu wymiarach i znaczeniach. Cykl zaczyna się już dzisiaj, filmem "Michael Kohlhaas" z Madsem Mikkelsenem w roli tytułowej. A kolejne tygodnie to "Tylko Bóg wybacza" z Ryanem Goslingiem i po raz pierwszy w polskiej telewizji "Porwanie Michela Houellebecqa" oraz nagrodzony na MFF w Cannes "Biały bóg". A dyskusje przed filmami poprowadzi jak zwykle Błażej Hrapkowicz.

O tym, że zemsta ma wiele twarzy, że bywa słuszna, ale niesprawiedliwa, że może być sprawiedliwa, ale wbrew logice, wiemy wszyscy. Zemsta może być lekarstwem, ale może też być początkiem jeszcze większych cierpień, i nie dać poczucia ulgi po traumie. Ale jest też zemsta wynikająca ze złamania źle pojmowanej lojalności. Można się mścić na kimś konkretnym, można na systemie, na narodzie, albo nawet na całym świecie. Każda jest inna, i dlatego jest to tak ciekawy temat dla twórców.

Cykl otworzy "Michael Kohlhaas" z Madsem Mikkelsenem w roli XVI-wiecznego rewolucjonisty, który na własną rękę postanowił walczyć z bezprawiem. "Biały bóg" węgierskiego reżysera Kornéla Mundruczó to filmowa metafora współczesnej Europy, a bohaterami są psy mszczące się za doznane krzywdy. Komedia "Porwanie Michela Houellebecqa" opowiada o "nietypowym" uprowadzeniu słynnego francuskiego pisarza. Przegląd zamknie "Tylko Bóg wybacza" - refleksja Nicolasa Windinga Refna nad istotą przemocy. W roli głównej, opromieniony po występie w kultowym już "Drive", Ryan Gosling."Michael Kohlhaas" (2013) - czwartek, 5 listopada, o 20:10

Połowa XVI wieku, Sewenny. Zamożny handlarz końmi Michael Kohlhaas (Mads Mikkelsen) wiedzie spokojne życie. Sielankę zakłóca lokalny arystokrata, który pewnego dnia narusza granice jego ziemi i zaczyna bezprawnie pobierać opłaty. Kohlhaas zgłasza sprawę do w sądu. Tam nie znajduje jednak pomocy, więc postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość. Szukając zemsty pustoszy okolice, morduje wrogów, przyczyniając się do wybuchu rewolucji. Film był prezentowany w Konkursie Głównym MFF Cannes 2013, zdobył dwa Cezary za muzykę i dźwięk oraz cztery nominacje, w tym dla Madsa Mikkelsena jako najlepszego aktora. Przed seansem gośćmi Błażeja Hrapkowicza będą krytycy filmowi Katarzyna Borowiecka i Kuba Mikurda.

"Biały bóg" (2010) - czwartek, 12 listopada, 20:10

Najnowszy projekt jednego z najciekawszych współczesnych reżyserów, Kornéla Mundruczó. Współczesny Budapeszt. W życie wchodzi ustawa ograniczająca prawa właścicieli psów-mieszańców. Jednym z nich jest Hagen, ukochany czworonóg nastoletniej Lili. Niestety, jej ojciec wyrzuca psa na ulicę. Zwierzę błąka się po mieście, doświadczając ludzkiego okrucieństwa - ucieka przed hyclami, jest bite, aż w końcu zostaje złapane i trenowane do walk. Gdy ucieka, dołącza do stada psów, które zaczynają mścić się na swoich oprawcach. Film otrzymał na MFF Cannes w 2014 główną nagrodę w sekcji Un Certain Regard. Polska premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty w 2014 w sekcji ALE KINO+. Przed seansem, o filmie porozmawiają Błażej Hrapkowicz, krytyczyka filmowa Małgorzata Sadowska oraz pisarz i publicysta Michał Zygmunt.

"Porwanie Michela Houellebecqa" (2014) - czwartek, 19 listopada, 20:10

Przewrotna francuska komedia nawiązująca do prawdziwych wydarzeń, gdy na kilka dni zniknął bez śladu popularny pisarz francuski, Michel Houellebecq. Jest rok 2011, trwa promocja książki "Mapa i terytorium". Niestety, jej autor zamiast pojawić się na jednym ze spotkań z czytelnikami, znika. Nie odbiera telefonów, nie ma go w domu, nikt, łącznie z jego agentem, nie wie, co się z nim stało. Pojawiają się plotki o jego śmierci, utracie pamięci, a nawet o porwaniu przez Al-kaidę, rozwścieczoną przez jego powieści. Co wydarzyło się naprawdę? Kto chciał się zemścić na pisarzu? W roli tytułowej występuje Michel Houellebecq, który zagrał siebie samego. Wstęp do filmu poprowadzi Błażej Hrapkowicz, a jego gośćmi będą krytyczka literacka Justyna Sobolewska i dziennikarka Karolina Sulej.

"Tylko Bóg wybacza" (2013) - czwartek, 26 listopada, 23:00

Duński reżyser Nicolas Winding Refn i Ryan Gosling po sukcesie kultowego "Drive" ponownie we wspólnym projekcie. Współczesny Bangkok. Amerykanin Julian (Ryan Gosling) prowadzi klub, który stanowi przykrywkę dla nielegalnych interesów. Kiedy jego brat zostaje zamordowany, matka (Kristin Scott Thomas) chce pomścić śmierć syna. Oczekuje, że Julian odnajdzie zabójców. Mężczyzna rozpoczyna odyseję po niebezpiecznych zaułkach miasta w poszukiwaniu człowieka o pseudonimie "Anioł Zemsty". Film walczył o Złotą Palmę na MFF Cannes w 2013 roku. Film poprzedzi rozmowa Błażeja Hrapkowicza z krytyczką filmową Kają Klimek oraz publicystą i krytykiem filmowym Jakubem Majmurkiem.

Spis premierowych emisji w ramach cyklu "Kino Mówi: Zemsta"

Czwartek, 5 listopada, 20:10 - "Michael Kohlhaas"
Czwartek, 12 listopada, 20:10 - "Biały bóg"
Czwartek, 19 listopada, 20:10 - "Porwanie Michela Houellebecqa"
Czwartek, 26 listopada, 23:00 - "Tylko Bóg wybacza"

Więcej o: