"Fascynujące kreacje artystyczne i doskonały muzyczny dialog pianistów". Fortepianowe duety opanowały Białystok

Już po raz szósty Białystok przez tydzień staje się centrum muzycznym, w stronę którego oczy zwracają znawcy i miłośnicy tej jakże szczególnej dyscypliny muzycznej, jaką jest duet fortepianowy. Nie sposób bowiem pozostać obojętnym wobec jednego z trzech największych konkursów duetów fortepianowych na świecie.
Aż 32 duety fortepianowe, reprezentujące najwyższy światowy poziom, zaprezentują się w VI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych Białystok 2015, który potrwa do 26 września. Wśród nich nie zabraknie reprezentantów Polski. W konkursie biorą także udział pianiści z Niemiec, ze Słowenii, z Włoch, Mołdawii, Kanady, Rosji, Chin, Turcji, Japonii i Korei Południowej.

Występy ocenia znakomite jury pod przewodnictwem prof. Barbary Halskiej, w którego skład wchodzą m.in. Jerzy Maksymiuk, Volker Stenzl czy Alexander Tamir. Przesłuchania konkursowe przebiegają w trzech etapach, z których w ostatnim, finałowym, uczestnikom towarzyszyć będzie Łomżyńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego.

Wydarzeniem konkursu z pewnością był też koncert inauguracyjny, na którym wystąpiła młoda sopranistka tureckiego pochodzenia, która w ostatnich latach błyskotliwie rozwija swoją karierę na deskach teatrów operowych Europy (m.in. wiedeńska Volksoper, Theater an der Wien). Z towarzyszeniem pianisty Lecha Napierały wykonała program specjalnie skomponowany dla Konkursu Duetów zatytułowany "duety życia" - składający się z pieśni dwóch najbardziej chyba znanych małżeństw muzycznych w historii muzyki: Klara i Robert Schumann, Alma i Gustav Mahler.

- W finale bieżącej edycji mamy zaszczyt zaprezentować Scherzo brillante na 2 fortepiany i orkiestrę smyczkową, napisane przez wybitnego polskiego muzyka, Jerzego Maksymiuka, specjalnie dla VI Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych - zapowiada Barbara Halska, dyrektor artystyczny konkursu. - Spodziewamy się, że w 2015 r. prezentacje konkursowe będą obfitowały w fascynujące kreacje artystyczne i doskonały muzyczny dialog pianistów - dodaje.

W tym roku po raz pierwszy konkursowi towarzyszy też konferencja naukowa zatytułowana "Duety na pograniczu - pomiędzy sztuką a nauką". Interdyscyplinarny charakter konferencji ma sprawić, iż nie tylko naukowcy i nie tylko muzycy znajdą na niej interesujące dla siebie tematy.

Na wszystkie wydarzenia konkursowe wstęp jest wolny, wszystkie wydarzenia są też na żywo transmitowane w internecie. Szczegóły na stronie www.pianoduo.pl.