Te obrazy powinien znać każdy wykształcony Polak. Wynik poniżej 7/10 to wstyd

1 / 10

Zaczynamy od totalnego klasyka. Tajemniczo uśmiechającą się Monę Lisę namalowaną przez Leonarda da Vinci możemy zobaczyć w:

2 / 10

Obraz "Panny Dworskie" Diego Velasqueza przedstawia scenę malowania portretu hiszpańskiej infantki Małgorzaty Teresy przez samego artystę. Należała ona do rodu:

3 / 10

"Wędrowiec nad morzem mgły" Caspara Davida Friedricha, przedstawiający postać samotnego wędrowca stojącego spokojnie na skalistym szczycie nad przepaścią, jest obrazem typowym dla epoki:

4 / 10

Edvard Munch w "Krzyku" namalował krajobraz istniejący w rzeczywistości, który możemy dzisiaj zobaczyć, będąc:

5 / 10

Od tytułu tego dzieła Claude'a Moneta, dzięki recenzji zdegustowanego krytyka sztuki, przyjął nazwę słynny nurt w sztuce europejskiej. Był to:

6 / 10

"Gwiaździsta noc" jest jednym z nielicznych dzieł Van Gogha, które nie zostało namalowane z natury, ale całkowicie z pamięci. Stało się tak, bo van Gogh:

7 / 10

"Czarny kwadrat na białym tle" uznawany jest za pierwsze dzieło nieprzedstawiające. Ten obraz został namalowany przez:

8 / 10

"Guernica" Pabla Picassa jest rodzajem hołdu, złożonego ofiarom bombardowania miasta Guernica, które stało się symbolem bestialstwa wojennego. Bombardowanie miasta odbyło się podczas:

9 / 10

"Nocne Marki" autorstwa Edwarda Hoppera to portret miejskiego stylu życia pełnego samotności i poczucia zagubienia. Badacze wiążą powstanie obrazu z wydarzeniem, które wstrząsnęło USA. Było nim:

10 / 10

"Portret małżonków Arnolfinich" namalowany przez Jana van Eycka słynie m.in. z bogatej ikonografii. Obraz został namalowany nowatorsko jak na tamte czasy, bo van Eyck użył przy nim:

Pobijesz średnią?