Piąty raz próbują "Oszukać przeznaczenie". I znów się nie udaje, ale co z tego! [PREMIERA]

Zaczęło się od scenariusza do jednego z odcinków "Z Archiwum X", z którego filmowi decydenci postanowili jednak wycisnąć trochę więcej pieniędzy. 11 lat później na ekrany wchodzi piąta część rozpoczętego w ten sposób cyklu horrorów "Oszukać przeznaczenie" ("Final Destination"). Przypominamy dlaczego zdawałoby się mało oryginalna seria o grze w kotka i myszkę ze śmiercią zyskała miano kultowej.

Gra ze śmiercią w 3D

Pomysł serii był prosty - bohater ma wizję/sen/superzdolności, dzięki którym wie, jak i kiedy zginą jego przyjaciele/bliscy/rodzina. Mimo tego, że chwilowo udaje się oddalić katastrofę w samolocie/wesołym miasteczku/karambolu, to śmierć i tak znajduje swoje sposoby by wypełnić krwawe przeznaczenie. Tak było w trzech pierwszych częściach. Potem 'kreatywność" twórców "Oszukać przeznaczenie" się skończyła. Ale gdy w kinach zaczęła rządzić technologia 3D, w głowie producentów horroru znów zaświeciło się dolarowe światełko. Na fali względnej popularności czwartej, trójwymiarowej części z 2009 roku dwa lata później dostajemy kolejną. Tym razem, w wersji 3D oczywiście, na powitanie zobaczymy scenę z walącym się wiszącym mostem.

 

 

 

 

Ale przedtem przypomnijmy poprzednie części.

"Oszukać przeznaczenie", reż. James Wong (2000). Część z samolotem

 

 

 

Przeznaczenie: wszyscy bohaterowie mają zginąć w lecącym do Paryża Boeingu 747. Ale główny bohater - Alex Browning - ma wizję, dzięki której część jego przyjaciół nie wsiada na pokład. Chwilę później samolot eksploduje w powietrzu.

 

Krwawy tryumf przeznaczenia: Przyjaciel Alexa na końcu i tak ginie w Paryżu. Posiekany przez znak drogowy.

 

Kultowa scena śmierci: Niespodziewana. Terry Chaney rozmawia z koleżanką o tym, że nie boi się śmierci. I nagle w pół zdania rozjeżdża ją autobus.

"Oszukać przeznaczenie 2", reż. David r. Ellis, (2003). Część z karambolem

 

 

 

Przeznaczenie: Kimberly Corman, jej przyjaciele i setki innych osób mają zginąć w ogromnym karambolu na autostradzie na Florydzie. Wizja Kimberly skłania ją do zablokowania drogi, dzięki czemu zapobiega śmierci wielu osób.

 

Krwawy tryumf przeznaczenia: W finałowej scenie wszyscy świętują ?oszukanie przeznaczenia?. Wtem syn gospodarzy, Brian Gibbons ginie w eksplozji grilla.

 

Kultowa krwawa scena: Evan Lewis, zwycięzca loterii gotuje w domu makaron, podziwiając swoje kupione za wygraną błyskotki. W kuchni dzieją się dziwne rzeczy: magnes z lodówki sprawia, że eksploduje kuchenka mikrofalowa, odpływ od zlewu chce "zjeść" jego rękę, wybucha pożar. Ale Evan jeszcze nie ginie, przeznaczenia dopada go zupełnie inaczej. Z szyderczym uśmiechem:

 

 

 

 

Kultowy cytat:

Nora Carpenter: Halo?

Thomas Burke: Nora!

Nora Carpenter: Kto mówi?

Thomas Burke: Noro, słyszysz mnie?

Nora Carpenter: O... Oficerze Burke, nie słyszę Pana. Słucham?

Eugene Dix: Co on mówi?

Thomas Burke: Noro, mężczyzna z hakami Cię zabije!

"Oszukać przeznaczenie 3", reż. James Wong, (2006). Część z rollercoasterem

 

 

 

Przeznaczenie: tym razem "wszystkowiedzącą" jest Wendy Christensen, która podczas zabawy w lunaparku doznaje wizji katastrofy rollercoastera. Dostaje ataku paniki, który przekonuje część grupy do zrezygnowania z przejażdzki.


Krwawy tryumf przeznaczenia: Święto Dziękczynienia. Wagoników metra nie udaje się już Wendy zatrzymać.

 

Kultowa krwawa scena: ocalałe na kolejce cheerleaderki i tak dopada przeznaczenie. Spalają się żywcem w... solarium.

 

Kultowy cytat:

Erin: Śmierć jest kurewsko skomplikowana.

"Oszukać przeznaczenie 4", reż. David R. Ellis, (2009). Część z... 3D.

 

 


Przeznaczenie: przerażający wypadek na torze samochodowym.

 

Krwawy tryumf przeznaczenia: po uratowaniu przyjaciół z galerii handlowej wszyscy bohaterowie relaksują się w kawiarni. Ale tu nagle uderza w nią ciężarówka. Wszyscy giną.

 

Kultowa krwawa scena: Poprawna politycznie. Rasista - Carter Daniels, próbuje ustawić płonący krzyż na trawniku Afro-amerykanina. Ale rozjeżdża go własna cieżarówka. A soundtrack? Piosenka "Why can?t we be friends"...

"Oszukać przeznaczenie 5", reż. Steven Quale, (2011). Część z mostem

 

 

 

Początek wchodzącej w piątek 12 sierpnia do kin, piątej części zmagań ze śmiertelnym przeznaczeniem już wam zdradziliśmy. Resztę zobaczcie sami. A jeśli macie wątpliwości czy iść do kina, to może pomogą liczby. W USA nadchodzący weekend to istny wysyp kasowych produkcji: obok krwawego przeznaczenia, do kin wchodzi "The Help" z najgorętszą aktorką sezonu Emmą Stone, "30 minutes or less" z odtwórcą roli Marka Zuckerberga w "The Social Network" Jessem Eisenbergiem i trójwymiarowa wersja koronnego koncertu serialu "Glee". Ale zwycięzcę wyścigu box office eksperci typują zgodnie - "Final destination 5". Widać sukces jest mu przeznaczony.

 

Więcej o: