Bond, Batman i... Magik. Najgorętsze filmowe premiery 2012 roku

Będą kolejne części przebojowych cyklów (Bond!, Batman!) i pierwsza część amerykańskiej wersji Millennium. Będzie powrót mistrza sci-fi Ridleya Scotta (Prometeusz) i wielka superprodukcja oparta na... grze w statki. A do tego zwycięzcy jesiennych festiwali filmowych i przypomnienie legendy polskiego hip-hopu. I to już na początku roku!

Styczeń: Polskie hity i Millennium

Napisalibyśmy, że hitem początku roku będzie pierwsza część sfilmowanej trylogii Stiega Larssona ''Dziewczyna z tatuażem'', w reżyserii Davida finchera o której najwięcej rozpisywaliśmy się pod koniec 2011 roku. Kontrowersje wzbudzało przede wszystkim powierzenie roli Lisbeth Salander młodziutkiej Rooney Marze, która musiała zastąpić świetną Noomi Rapace ze szwedzkiej ekranizacji. Ale pierwsze recenzje wychwalają Rooney pod niebiosa, więc tym bardziej czekamy na premierę.

Ale z bardziej patriotycznego punktu widzenia oczekujemy na premiery "Rzezi" Romana Polańskiego i polskiego kandydata do Oscara - "W ciemności" Agnieszki Holland, którego polski zwiastun niedawno pojawił się w sieci.

Oprócz tego druga odsłona przygód Sherlocka Holmesa w reżyserii Guy?a Richiego i wielka epopeja Stevena Spielberga, która może zaliczyć równie wielką wpadkę - "War Horse".

5 stycznia: "W ciemności", reż. Agnieszka Holland, czytaj więcej >>

5 stycznia: "Sherlock Holmes:Gra cieni" ("Sherlock Holmes: Game of Shadows"), reż. Guy Richie, czytaj więcej >>

13 stycznia: "Dziewczyna z tatuażem" ("Girl with the Dragon Tattoo"), reż. David Fischer, czytaj więcej >>

13 stycznia: "War Horse", reż. Steven Spielberg, czytaj więcej >>

20 stycznia: "Rzeź" ("Carnage"), reż. Roman Polański, czytaj więcej >>

20 stycznia: "Sztos 2", reż. Olaf Lubaszenko, zobacz zwiastun >>

Luty: Festiwalowi faworyci

W tym miesiącu nareszcie zobaczymy filmy, o których sporo pisało się przy okazji festiwali filmowych 2011 roku. W dwóch z nich: "Spadkobiercach" i "Idach marcowych" w głównej roli zobaczymy George'a Clooney'a, w drugim również w roli reżysera. Oprócz tego głośny i kontrowersyjny "Wstyd" Steve'a McQueena, z Michaelem Fassbenderem w roli głównej, za którą otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w Wenecji.

Polskim hitem będzie "Róża" Wojciecha Smarzowskiego - największy pechowiec FPFF w Gdyni. Typowany jako faworyt film nie znalazł uznania jury i musiał się zadowolić Nagrodą Dziennikarzy.

Warto też zwrócić uwagę na wycieczkę Martina Scorsese w świat 3D ("Hugo"), oraz postarzonego o kilkadziesiąt lat Leonarda DiCaprio jako J. Edgara Hoovera, legendarnego szefa FBI, w filmie Clina Eastwooda.

3 lutego: "Róża", reż. Wojciech Smarzowski, czytaj więcej >>

3 lutego: "Idy marcowe" ("Ides of March"), reż. George Clooney, czytaj więcej >>

3 lutego: "Histeria" ("Histeria"), reż. Tanya Wexler, czytaj więcej >>

10 lutego: "Żelazna Dama" ("Iron Lady"), reż. Phyllida Lloyd, zobacz zdjęcia >>

10 lutego: "Hugo i jego wynalazek", ("Hugo"), reż. Martin Scorsese

17 lutego: "Spadkobiercy" ("The Descendants"), reż. Alexander Payne

17 lutego: "Sponsoring", reż. Małgorzata Szumowska

24 lutego: "Wstyd" ("Shame"), reż. Steve McQueen, czytaj więcej >>

24 lutego "J. Edgar", reż. Clint Eastwood, czytaj więcej >>

Marzec: Powrót Paktofoniki

Swoją działalność kultowa śląska Paktofonika zakończyła oficjalnie w marcu 2003 roku pożegnalnym koncertem w katowickim Spodku. Członkowie zespołu Rahim i Fokus zadedykowali go wtedy zmarłemu Magikowi. Niedawno powtórzyli swój legendarny występ, a tysiące fanów znów odśpiewało chórem "Jesteś Bogiem". Wszystko na prośbę ekipy filmowej reżysera Leszka Dawida. Efekty jego pracy zobaczymy w kinach już 9 marca.

2 marca: "Kac Wawa", reż. Łukasz Karwowski, czytaj więcej >>

9 marca: "Jesteś Bogiem", reż. Leszek Dawid, czytaj więcej >>

16 marca: "Wszystkie odloty Chennaya" ("This Must Be The Place"), reż. Paolo Sorrentino, czytaj więcej >>

30 marca: "Gniew Tytanów" ("Wrath of the Titans"), reż. Jonathan Liebesman

Kwiecień: Dwa spojrzenia na klasykę

Najpierw dystrybutorzy zaserwują nam kolejną ekranizację wiktoriańskiej klasyki - "Wichrowych wzgórz". Ale tym razem powieść Emily Bronte na warsztat wzięła Andrea Arnold - specjalistka od realistycznych obrazów życia najniższych warstw współczesnego społeczeństwa Wielkiej Brytanii (patrz: "Fish Tank"). Warto zobaczyć, chociażby ze względu na piękne zdjęcia Robbiego Ryana, za które dostał nagrodę w Wenecji.

Tydzień później też "klasyka", ale w cudzysłowie. "Battleship" reklamowana jest jako ekranizacja starej jak świat gry w statki. Niedawno trafił do sieci jej pierwszy zwiastun.

13 kwietnia: "Wichrowe wzgórza" ("Wuthering Heights"), reż. Andrea Arnold

20 kwietnia: "Battleship: Bitwa o Ziemię" ("Battleship"), reż. Peter Berg

Maj: Superbohaterowie i tyran

Jednego majowego dnia dowiemy się jak Sasha Baron Cohen (aka Ali G, aka Borat, aka Bruno) poradził sobie z kolejnym wcieleniem, oraz ilu supebohaterów da się zmieścić w jednej superprodukcji. Do "The Avengers" od kilku miesięcy przekonuje nas szeroko zakrojona kampania promocyjna z coraz to nowymi seriami zdjęć i plakatów. A do polecenia "Dyktatora" wystarczy jedno zdjęcie:

11 maja: "The Avengers", reż. Joss Whedon, czytaj więcej >>

11 maja: "Dyktator" ("The Dictator"), reż. Larry Charles, czytaj więcej >>

Czerwiec i lipiec: Komiksowe i kosmiczne hity

Za pół roku każdy weekend zamiast na plaży, będziemy spędzać w kinie. Z premierami trzeciej części Batmana "Mroczny Rycerz powstaje" w reżyseri Christophera Nolana, "Prometeusza" Ridley'a Scotta i "Niesamowitego Spider-Mana" Marca Webba to gwarantowane. Najwięcej szczegółów ujawniono chyba jak do tej pory o ostatniej części trylogii Nolana, w której po raz ostatni w rolę Człowieka Nietoperza wcieli się Christian Bale.

Pierwszy zwiastun "Prometeusza" poznaliśmy dopiero kilka dni temu, ale fani "Obcego" już cieszą się na powrót mistrza gatunku do krainy sci-fi.

Oprócz tego na początku lata powrót "Niesamowitego Spider-Mana", którego tym razem zagrała brytyjska gwiazda młodego pokolenia Andrew Garfield ("The Social Network", "Never Let Me Go"), oraz Królewny Śnieżki w mrocznej, ale ponoć bardzo dorosłej wersji zagranej przez ulubienicę nastolatek - Kristen Stewart ("Zmierzch").

1 czerwca: "Królewna Śnieżka i Łowca" ("Snow White and the Hunstman"), reż. Rupert Anders, czytaj więcej >>

6 lipca: "Niesamowity Spider-Man" ("Amazing Spider-Man"), reż. Marc Webb

20 lipca: "Prometeusz", reż. Ridley Scott, czytaj więcej >>

27 lipca: "Mroczny Rycerz powstaje" ("Dark Knight Rises"), reż. Christopher Nolan, czytaj więcej >>

Sierpień i wrzesień: Dzicy twardziele

Na koniec lata coś, co jedni przywitają lekceważącym westchnieniem, a drudzy błyskiem w oku jaki może wywołać tylko pojawienie się wszystkich bohaterów dzieciństwa razem na ekranie. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren, Jet Li, Bruce Willis, czy trzeba wymieniać dalej? Od pierwszej części "Niezniszczalnych" wiele się nie zmieniło: twardziele już z brzuszkiem, ale wciąż są nie do pokonaniania.

Pod koniec września warto zwrócić uwagę na "Savages", głównie z uwagi na postać reżysera - Olivera Stone'a. O samym filmie niewiele jeszcze wiadomo, ale znamy już obsadę: młode pokolenie (Blake Lively, Emile Hirsch, Aaron Johnson) i starzy wyjadacze (John Travolta, Uma Thurman, Salma Hayek i Benicio Del Toro) plus mocna opowieść o meksykańskim kartelu narkotykowym.

17 sierpnia: (świat) "Niezniszczalni 2" ("The Expendables 2"), reż. Simon West, czytaj więcej >>

31 sierpnia: "Tajemnica Westerplatte", reż. Paweł Cholew

28 września: "Savages", reż. Oliver Stone

Październik: Gangsterzy i agenci

Jesienne uderzenie filmowe będzie równie mocne jak to na początku lata. Już teraz potwierdzono daty polskich premier dwóch sensacyjnych przebojów. 26 października w roli 007 znów zobaczymy Daniela Craiga w "Skyfall", partnerować mu będzie m.in. Xavier Bardem i piękna Francuzka Berenice Marlohe, a całość wyreżyserował Sam Mendes ("American Beauty", "Droga do szczęścia").

Tydzień wcześniej cofniemy się do lat 40. i gangsterskich klimatów Los Angeles w "Gangster Squad", świetnie obsadzonej (Sean Penn, Josh Brolin, Ryan Gosling, Emma Stone) historii porachunków mafii z LAPD.

19 października: "Gangster Squad", reż. Ruben Fleisher

26 października: "Skyfall", reż. Sam Mendes, czytaj więcej >>

Listopad i grudzień: Podróż do Śródziemia

Niewiele jeszcze wiadomo o tym jak zakończy się przyszły rok w kinie. Ale dla wielu kinomanów wystarczy jedna wiadomość: 28 grudnia wyruszą na wyprawę pod Samotną Górę wraz z Hobbitem i jego drużyną krasnoludów w kolejnej ekranizacji Tolkiena autorstwa Petera Jacksona.

Na ten sam dzień Ang Lee zapowiada ekranizację jednego z największych bestsellerów książkowych ostatnich lat - "Życia Pi" Yanna Martela. Ale żadnych szczegółów, jak to ma w zwyczaju twórca "Tajemnicy Brokeback Mountain", jeszcze nie ujawniono.

28 grudnia: "Życie Pi" ("The Life of Pi"), reż. Ang Lee

28 grudnia: "Hobbit: Niezwykła podróż" ("Hobbit: An Unexpexted Journey"), reż. Peter Jackson, czytaj więcej >>

Więcej o: