Kloss vs Lord Vader: parodie, przeróbki i kontynuacje

Kloss vs. Lord Vader, Kloss na dyskotece, Kloss z nerwicą... W kinach można już oglądać "Stawkę większą niż śmierć" - kontynuację "Stawki większej niż życie". Ale od lat agent J-23 żyje własnym życiem. Życiem większym niż "Stawka...".
Stanisław Mikulski jako Hans Kloss Stanisław Mikulski jako Hans Kloss

Górnicy ratują Hansa Klossa

"Kloss nie został upaństwowiony. Jest nasz" - mówili Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, autorzy scenariusza do "Stawki większej niż życie", gdy ponad 10 lat temu bez ich zgody zaczęto mówić o realizacji kolejnej edycji przygód agenta J-23. Ale tysiące nawiązań, kontynuacji i parodii świadczy, że Hans Kloss już od dawna jest dobrem publicznym.
Choć J-23 wykradał tajne raporty i ratował niewinnych z opresji, to przed prawdziwą śmiercią uratowali go telewidzowie. A dokładnie - górnicy.
Zanim powstał serial, "Stawka większa niż życie" była emitowana jako teatr telewizji. Na żywo. "Słyszałem opowieść, że po emisji przedostatniego odcinka Włodzimierz Sokorski, szef Radiokomitetu, pojechał na spotkanie przedwyborcze na Śląsk. Zwieźli górników na mityng, a oni pytają Sokorskiego, czy to prawda, że Kloss zginie za miesiąc. Bo jak zginie, to oni na Sokorskiego nie zagłosują. No i Sokorski zaraz po powrocie dał pieniądze na cały serial" - wspominał po latach  Andrzej Szypulski.
Klossa próbowano zabić później wielokrotnie. Często z powodzeniem.

Kloss miał dzieci"Jest silny i odważny, tylko złych ludzi bije / Nie pali papierosów i wódki nie pije" - śpiewał Olaf Deriglasoff, wokalista Dzieci Kapitana Klossa. "Pieśń o bohaterze" trójmiejskiej punkrockowej grupy była przebojem festiwalu w Jarocinie w 1985 roku, a później szturmem zdobyła listę przebojów Rozgłośni Harcerskiej (numer jako pierwszy puścił 20-letni wówczas Paweł Sito, późniejszy dyrektor Radiostacji i Radia Bis). Dzieci Kapitana Klossa miały krótki żywot, ale gitarę basową Deriglasoffa można usłyszeć na płytach Kazika Staszewskiego, Macieja Maleńczuka czy Tymona Tymańskiego.

Sturmbannführer Vader

Ostatnio na festiwalu Berlinale miała premierę ni to komedia, ni to film science fiction o nazistach, którzy pod koniec drugiej wojny światowej uciekli na Księżyc, by stamtąd zaplanować ponowną inwazję na Ziemię. Twórcy "Iron Sky" być może inspirowali się cienką książeczką "Salut bohaterom" autorstwa Jerzego Ozgi i ZEKE. Akcja dwuczęściowego komiksu z 2002 roku - jak akcja "Gwiezdnych Wojen" - dzieje się ?dawno temu, w pewnej odległej galaktyce?. Bohaterowie także są znani: Lord Vader, Luke Skywalker, Han Solo i Chewbacca. Z tą różnicą, że naprzeciwko nich staje agent J-23 - Hans Kloss.

DJ Paroovex wixuje HansaInternetowy "Miejski słownik slangu i mowy potocznej" mówi, że wixa to "impra przy ciękiej muzyce techno, głownie przy samym beat'cie do którego patafia, zwany Dj'em krzyczy słowa i zdania takie jak "JAZDA", "JEDZIEMY", (...)"GŁOŚNIEJ NIECH USŁYSZĄ NAS W DRUGIEJ WŚI!". Najbardziej znanym wixiarskim klubem jest Ekwador w wsi Manieczki pod Poznaniem. Uczestnicy wixy noszą białe rękawiczki, gwiżdżą w gwizdki i machają glowstickami. Równierz nie obejdzie się bez piguł i procentów" (pisownia oryginalna). Nie będę ukrywał, że wiem, o co chodzi. W każdym razie Hans Kloss w białych rękawiczkach, gwiżdżący w gwizdek i machający glowstickami wydaje się bohaterem na miarę naszych czasów.

Nie ze mną te numery, AllenRoger Moore, Angelina Jolie, Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone - ci aktorzy wystąpią w kinowej "Stawce większej niż życie" według autora fałszywego zwiastuna. Ale prawdziwą perełką jest Woody Allen w mundurze SS-mana.

Każdy ma swojego Brunnera"Hans obroni nas przed wrogiem, bo Polaka skrzywdzić nie da / Księdza czy też polityka, chłopa, punka skinheada / Życie toczy się do przodu, chociaż ty masz to w odbycie / To pamiętaj, to jest walka o stawkę większą niż życie" - Waldek Pawlukiewicz proponuje, by Hans Kloss straszył dłużników, rozprawiał się z nieprzyjemnymi sąsiadami, a nawet prywatyzował Polskę. Każdy ma przecież swojego Brunnera, z którym trzeba się rozprawić.

8-bitowy KlossLK Avalon to jeden z pionieriów gier komputerowych w Polsce. W 1992 roku na rynku pojawiła się platformówka "Hans Kloss". Można w nią grać na 8-bitowym Atari. Grę stworzył trzyosobowy zespół.

Stawka większa, niż ci się wydaje"Budzę się w nocy i mówię do żony: "Najlepsze kasztany są na placu Pigalle". Żona mówi: "Stasiu, co ty" ". A ja: "Jestem Hans Kloss, pani mnie z kimś myli". I wiem, że nie ona jest moim kontaktem" - Stanisław Mikulski zwierza się ze swoich lęków i obsesji wynikających ze zbyt dużej popularności "Stawki większej niż życie". Aktora nie wyleczyło z nich nawet "Koło fortuny", które prowadził w połowie lat 90.

J! J! J! - I'm feeling OKKapitalny (niczym kpt. Kloss) remix.

O tamtych dniach, kiedy każdy znał stawkę swąNawet Budka Suflera postanowiła wykorzystać Hansa Klossa. Oczywiście, w swoim stylu. Trzymająca w napięciu szpiegowska przygoda została zamieniona w smętną pieśń o tym, że coś było, ale już nie ma. Ech, to były czasy, tamte nasze czasy...

Ja wiem, że on wie, że ja wiemJednym ze sprawców śmierci Klossa był kabaret OT.TO. Estradowi artyści napuścili na siebie dwóch radzieckich agentów.

Potrójny agent, czyli J-24 nadajeProdukcje Polsatu mają specyficzne poczucie humoru. Nie inaczej było z serialem "Halo Hans! (czyli nie ze mną te numery!)? będącym hybrydą "Stawki większej niż życie" z "Allo! Allo!". Głównym bohaterem jest Hans Klopss - agent Armii Krajowej udający agenta Armii Ludowej, próbującego przeniknąć do struktur radzieckiego wywiadu GRU. Kiedy to się staje, zostaje wysłany do okupowanej Polski jako tajny agent Abwhery. A wszystko dlatego, że J-23 zginął od wrażej kuli.

Kloss sprzedaje samogłoskę"Nazywam się Kazimierz Kwiatkowski. Przyjechałem z Białegostoku. Chciałbym wziąć udział w eliminacjach do "Koła Fortuny" - tak zaczyna się przeróbka Gości z Kosmosu jednej z najsłynniejszych scen "Stawki większej niż życie". W nowej wersji zamiast wymiany hasła "W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle", a "Zuzanna lubi je tylko jesienią", można usłyszeć absurdalny dialog inspirowany skeczami Monty Pythona. Nie bez znaczenia jest to, że Stanisław Mikulski w latach 90. prowadził "Koło Fortuny", w którym można było wygrać... bagażnik pełen wędlin.

Stanisław Mikulski i Iga Cembrzyńska w ''Stawce większej niż życie'' Stanisław Mikulski i Iga Cembrzyńska w ''Stawce większej niż życie'' Fot. EAST NEWS

Hans na Fejsie

Ulubiony sportowiec - Flex Wheeler. Ulubione programy telewizyjne - "Eddie Murphy Raw" oraz "Stawka większa niż życie" (narcystycznie). Ulubiona gra - "Mafia Wars". Niestety, nie wiadomo, w jakim związku jest Hans Kloss. Znając nieregularny tryb życia agenta wywiadu, pewnie wybrałby "to skomplikowane". Jak przystało na agenta NKWD, J-23 ma swój profil na Facebooku. Znajdziecie go tutaj: http://www.facebook.com/profile.php?id=100001803793653&sk=info

Kloss wiecznie żywy

To tylko niektóre wcielenia Hansa Klossa. "Akcenty serialowe pojawiają się też na murach (np. w postaci napisów "Brunner jest cool!", "Kocham Klossa - Brunner"), na bawełnianych koszulkach, są inspiracją dla twórców gier komputerowych, organizatorów szkół przetrwania, można je usłyszeć w telefonach komórkowych (...) czy w reklamach radiowych (w przypadku kumulacji wygranych Totalizator Sportowy zachęca do nadania kuponu hasłem "stawka większa niż zwykle", ilustrowanym fragmentem muzyki Matuszkiewicza). Parafrazę tytułu serialu stanowi nazwa teleturnieju "Stawka większa niż szycie", poświęconego kobiecym kreacjom" - pisał Bogdan Bernacki w książce "Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów", która także jest dowodem "życia po życiu" agenta J-23.