Nie wolno śmiać się z nazistów? Oni się śmiali. TOP 5 "komedii" o nazistach

Ani to komedia, ani science fiction - dziś polska premiera "Iron Sky". Niskobudżetowa fińska produkcja niespodziewanie okazała się jedną z większych filmowych sensacji tego roku. Ale wcale nie była pierwsza - przypominamy pięć filmów, które śmiały się z nazistów i też wzbudzały dyskusje.

"Śmiejemy się z nazistów, nie Holocaustu"

Takie filmy wciąż drażnią, ale twórcy już od jakiegoś czasu przyzwyczajają publiczność do niepoprawnych komedii o nazistach i II wojnie światowej.

Tym razem akcja rozpoczyna się w 2018 r. na Księżycu, gdzie niespodziewanie dochodzi do konfrontacji pomiędzy nazistowskim żołnierzem a amerykańskim czarnoskórym astronautą. Ten zostaje schwytany, wybielony (!), a następnie odesłany na Ziemię, gdzie jego rewelacje są uznawane za majaczenie wariata. Do momentu, gdy naziści nie rozpoczną planowanej od lat inwazji...

"Naziści z internetu". Niby śmiesznie i głośno, ale... to nie to? [RECENZJE] >>

"Iron Sky" jednych bawił do łez, innych oburzał. Udo Kier, który zagrał w nim nazistowskiego generała, ponoć wielokrotnie odrzucał role w filmach o II wojnie światowej. Tutaj zrobił wyjątek:

- Zgodziłem się zagrać u Timo Vuorensoli dlatego, że on przedrzeźnia estetykę nazistowską. To było oczyszczające. Na co bym się nie zgodził? Na żarty z Holocaustu. Ale nasz film omija ten temat. To rozrywka, ale służy dobrej sprawie.

Tarantino nie kręci dla tatuśków

Krytycy i twórcy od lat się spierają z czego można się śmiać, a z czego nie. Tak samo było przy okazji premiery "Bękartów wojny" Quentina Tarantino, inspirowanych włoską podróbką "Parszywej dwunastki". Niby wiadomo, że to żart, w którym twórcy zachowują zdrowy dystans, a jednak opowiedziany w duchu krwawego spaghetti westernu i odważnie przepisujący historię na nowo.

Tu również podnosiły się głosy sceptyków. Po jego pokazie w Cannes prasa pisała o "radykalnej reinterpretacja II wojny światowej" i "akcie śmiałego rewizjonizmu historycznego", w sieci trwała dyskusja, czy tym razem Tarantino nie posunął za daleko, a ten spokojnie odpowiadał: - To nie jest film wojenny waszych tatuśków.

Ostatecznie "Bękarty wojny" zebrały niezłe recenzje, a reżyser zapowiedział nawet kolejne części, których bohaterami mieliby być czarnoskórzy żołnierze, którzy uciekają z hitlerowskich Niemiec do Stanów, a tam rozprawiają się z Ku-Klux-Klanem.

Benigni zamyka się w obozie

Odważny pomysł Roberta Benigniego: "Życie jest piękne" to komedia, której głównym tematem jest Holocaust. O czym była? O wieśniaku, który przybywa do dużego miasta w Toskanii i zakłada rodzinę. Gdy wybucha wojna i wkraczają Niemcy, jako pół-Żyd trafia do obozu koncentracyjnego wraz z rodziną. Próbuje jednak przekonać syna, że pobyt w obozie jest jedynie pewną formą zabawy dla dorosłych.

Pomysł ryzykowny, ale świetnie przyjęty przez krytykę. Benigni nie ukrywał okrucieństwa Holocaustu, nie wyśmiewał go, nie bagatelizował, bardziej starał się opowiedzieć wzruszającą historię o poświęceniu i miłości.

"Życie jest piękne" otrzymało Grand Prix w Cannes i trzy Oscary, które otworzyły Włochowi furtkę do międzynarodowej kariery, z której ten nie do końca skorzystał.

"Humor to zawór bezpieczeństwa"

Kolejna tragikomedia o zagładzie Żydów. W obiegowej opinii bardziej realistyczna, ale nie mniej kontrowersyjna pod względem ujęcia tragicznej historii.

Akcja "Pociągu życia" dzieje się w 1941 roku gdzieś w Europie Wschodniej. Mieszkańcy żydowskiej wioski przebierają się w mundury hitlerowców, sami organizują własną deportację i pozorują przejazd do Treblinki. Ich prawdziwym celem jest jednak Palestyna...

Podobno scenariusz do filmu powstał kilka lat przed "Życie jest piękne", ale konsekwentnie był odrzucany przez producentów. Jednym z nich miał być... Roberto Benigni. Krytycy podkreślali, że oba filmy łączyło komediowe podejście do grozy Holocaustu i próba pokazania wojennych losów Żydów bez patosu.

- Humor to zawór bezpieczeństwa - tłumaczył Radu Mihaileanu, reżyser i autor scenariusza.

"Dyktator" leci na Księżyc

Gdy Benigni odbierał nagrodę w Cannes, prasa pisała o jego filmie jako o hołdzie złożonym Chaplinowi. Jego mistrz też drwił sobie z nazizmu, wcielając się pół wieku wcześniej w postać dyktatora Hynkla (i jego żydowskiego sobowtóra), rządzącego Tomanią.

Film był bardzo odważny w tamtych czasach (1940 rok), mimo że później Chaplinowi zarzucano naiwność. Rok po premierze "Dyktator" otrzymał pięć nominacji do Oscara, a Amerykańska Akademia Filmowa po latach umieściła go na liście stu najśmieszniejszych amerykańskich filmów wszech czasów.

Historia kina właśnie zatoczyła koło. "Dyktator" pojawia się w "Iron Sky", gdzie jego ocalałe fragmenty służą za... film propagandowy dla młodych mieszkańców księżycowej kolonii Nazistów.

Komentarze (31)
Nie wolno śmiać się z nazistów? Oni się śmiali. TOP 5 "komedii" o nazistach
Zaloguj się
 • bogucjusz

  Oceniono 8 razy 8

  A gdzie "Jak rozpętałem II wojnę światową"? Jedna z najbardziej udanych komedii wojennych.

 • te_rence

  Oceniono 12 razy 8

  Charlie Chaplin nagrał swój film Dyktator zanim jeszcze wybuchła wojna, film był komedią ale i ostrzezeniem, bardzo dobry nawet teraz, wytrzymuje upływ czasu

 • michaelus_maximus

  Oceniono 7 razy 7

  dzisiaj holocaust sluzy glownie jako narzedzie pr'owe do szntazowania tych ktorzy przecistwaja sie zbrodniarza i mordercom z izraela.

  wilm moze i smieszny, ale ja wole smiec sie holocaustu i tragizmu historii, ktora zatacza kolo. potomkowie mordowanych wykjorzystuja ich smierc zeby okupowac i mordowac inny narod.

 • gall.anonim.pn

  Oceniono 7 razy 7

  Ktoś zapominał o Maksie Bialystocku?

  Don't be stupid
  Be a smarty
  Come and join
  The Nazi Party!

  youtu.be/K08akOt2kuo
  Springtime for Hitler and Germany
  Deutschland is happy and gay
  We're marching to a faster pace
  Look out, here comes the Master Race
  Springtime for Hitler and Germany
  Winter for Poland and France
  Springtime for Hitler and Germany
  Come on Germans, go into your dance.

 • volkszorn

  Oceniono 13 razy 5

  jak sie widzi jak niemcy sie obchodza z wlasna historia w niemieckiej telewizji, noz sie w kieszeni otwiera. oni do dzisiaj nie zaluja, za zaczeli ta wojne tylko zaluja, ze ja przegrali, hitler i faszystowska prominencja w kolorze na okraglo na niemieckich kanalch historycznych, komentarze niemieckich "historykow" mlodej generacji ktore brzmia jak neofaszystpwska propaganda, usprawiedliwienia mordow i sadyzmu na ludnosci cywilnej popelnionych przez niemieckich zbrodniarzy, obwinianie ofiar.... reklamy podczas filmu "Lista Szyndlera" w tv, obrazy z obozow koncentracyjnych sa tabu i pokazywane bardzo bardzo rzadko.. tylko co dwudziesty niemiecki bandyta kiedykolwiek zostal osadziny za swoje zbrodnie, w wiekszosci byli ssmani budowali rfn po wojnie, struktury panstwowe, wymiaru sprawiedliwosci, wojsko i tajny wywiad, policja i sluzby graniczne, tam do dnia dzisiejszego wychowuja urzednikow pod szkrzydlami hitlera

 • Gość: rene

  Oceniono 4 razy 4

  A gdzie Allo Allo?

 • tirinti

  Oceniono 5 razy 3

  W Iron Sky najlepsza jest końcówka. Pokazuje, że już niedługo może nam nie być do śmiechu.

 • epox84

  Oceniono 2 razy 2

  Wczoraj na nim byłem. Genialny film, świetna komedia.

 • kozaczek3

  Oceniono 2 razy 2

  Dyktatorzy, możnowładcy, teokratyczni nieomylni, to ci co jednostkę maja za nieważny szczegół w swojej wizji Kierowania światem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX