To będzie straszne lato! Krwiożercze rekiny, Lincoln i... Czarnobyl [POLECAMY HORRORY]

"Pirania 3DD", "Czarnobyl. Reaktor strachu", "Abraham Lincoln: Łowca wampirów", "Słodkich snów" i "Bait 3D" - to nie przegląd kina klasy B. To zapowiedź premier filmowych na lato. Jest się czego bać!

A wszystko zaczęło się od "Pirani"

W sieci krążył taki filmik. David Hasselhoff spogląda rozmarzonym wzrokiem w niebo i oczami wyobraźni widzi tytuły filmów, które za kilkadziesiąt lat będą wymieniane w czołówce największych dzieł w historii kina.

- "Obywatel Kane", "2001: Odyseja kosmiczna", "Siódma pieczęć" - wymienia aktor. - I oczywiście "Pirania 3DD".

Wolne żarty? Jak najbardziej. Zrealizowanie tego ostatniego sprawiło twórcom pewnie tyle samo frajdy, co publiczności oglądanie go w kinach. A nawet więcej, bo "Pirania 3DD" słusznie została zmiażdżona przez dziennikarzy, a twórcy od początku zapowiadali go jako najgorszy i najstraszniejszy film roku.

Najgorszy na pewno, ale z walką o tytuł najstraszniejszego mogą mieć problem. Właśnie wyrosła im spora konkurencja, bo lato to idealny moment na wypuszczanie do kin albo długo oczekiwanych blockbusterów ("Prometeusz", "Epoka lodowcowa 4", "Niesamowity Spider-Man"), albo podrzędnych produkcji, które o każdej innej porze roku miałyby problem z przyciągnięciem publiczności.

Postanowiliśmy przyjrzeć się tym ostatnim.

"Czarnobyl. Reaktor strachu"

DATA PREMIERY
22 czerwca

O CZYM TO JEST?
Szóstka młodych i żądnych wrażeń przyjaciół wybiera się na wycieczkę do Prypeci, która przed laty została ewakuowana po wybuchu reaktora atomowego. Po drodze cofa ich wojsko, ale z pomocą przewodnika docierają do celu. Awaria samochodu jednak uniemożliwia im opuszczenie miasta-widma przed zapadnięciem zmroku. Wtedy dowiadują się, że nie są wcale w nim sami...

ZA
- To zabawa dla ludzi, których nie satysfakcjonuje grzeczne zwiedzanie muzeów czy obserwowanie pięknych krajobrazów zza szyby autobusu - tłumaczy scenarzysta filmu Oren Peli, a przy okazji twórca głośnego "Paranormal Activity". Dla wielu jest to wystarczającą rekomendacją.

A NAWET PRZECIW
Filmowi towarzyszą kiepskie recenzje. "Idealny przykład modnego w ostatnich latach horrorowego podgatunku, który nazwać można: >>po taniości<<" - napisał Paweł T. Felis. Ale niezależnie od tego z jakim nastawieniem pójdziecie do kina, to i tak mamy dobrą wiadomość - przeżyjecie horror.

Przeczytaj recenzję Pawła T. Felisa w "Gazecie Co Jest Grane" >>

"Słodkich snów"

PREMIERA
29 czerwca

O CZYM TO JEST?
Cesar (gwiazda hiszpańskiego kina Luis Tosar) wzorowo wypełnia obowiązki dozorcy w luksusowej kamienicy w samym sercu Barcelony. Gdy jednak w jednym z najelegantszych mieszkań zamieszka piękna Clara (Marta Etura), w skrytym Cesarze obudzi się demon. Zrobi wszystko, by zbliżyć się do fascynującej go kobiety.

ZA
"Słodkich snów" był jednym z popularniejszych hiszpańskich filmów 2011 r. Przemawia też za nim nazwisko reżysera - jest nim Jaume Balagueró, twórca europejskiemu przeboju "[REC]" i kolejny twórca, który udowodnił, że najbardziej dziś straszy w kinie hiszpańskim ("Sierociniec", "Inni", "Wyspa zaginionych"). Tym razem mierzy się z gatunkiem thrillera psychologicznego.

A NAWET PRZECIW
Dozorca, luksusowa kamienica w Barcelonie, psychopatyczny stróż - wszystkie składniki, z których Balagueró złożył swój nowy film brzmią podejrzanie znajomo. No i film jest bardzo sugestywny, nie dla każdego widza.

"Abraham Lincoln: Łowca wampirów"

PREMIERA
24 sierpnia

O CZYM TO JEST?
Indiana, 1818 rok. Młody Abe jest świadkiem śmierci swojej matki. Z czasem dowiaduje się, że przyczyniła się do tego tajemnicza choroba, za którą odpowiadają wampiry. Lincoln poprzysięga im zemstę, a nic mu lepiej w tym nie pomoże niż wygrana w wyborach na prezydenta USA.

ZA
Przemieszanie faktów historycznych z fikcją, Abraham Lincoln wymachujący toporem, krew, wampiry, a gdzieś tam w tle wojna secesyjna i pewnie słynne cytaty w stylu: "Idę wolno, ale nie cofam się nigdy". Komu nie przeszkadzają takie popkulturowe mieszanki, ten może zaryzykować wycieczkę do kina. Plus czuwające nad tym wszystkim oko Tim Burton, który jest producentem filmu.

A NAWET PRZECIW
Film niestety zbiera raczej kiepskie recenzje. Jego światowa premiera odbyła się 21 czerwca. "Szkoda, że pomysł na film okazał się o wiele bardziej zajmujący niż to, co w ostateczności zobaczyliśmy na ekranie" - napisał krytyk "Los Angeles Times". I nie jest w swojej opinii odosobniony. W serwisie Rotten Tomatoes średnia ocena "Abrahama" (na podstawie 76 recenzji) wyniosła 4,8 na 10. Zaledwie jedna trzecia dziennikarzy oceniła go pozytywnie.

Zobacz czerwony zwiastun "Abrahama Lincolna" [WIDEO] >>

"Bait 3D"

PREMIERA
31 sierpnia

O CZYM TO JEST?
Powtórka ze szczęk. I potwierdzenie dość niepopularnej chyba tezy, że rekiny grasują nie tylko w oceanach. Klienci jednego z supermarketów zostają napadnięci przez szaleńca, ale w tym samym czasie miasteczko nawiedza tsunami. Cała grupa zostaje uwięziona w zalanym budynku, do którego, jak się okazuje, dostają się też... rekiny.

ZA
Wszystko wskazuje na to, że "Pirania 3DD" (i "Obywatel Kane") będą miały groźnego konkurenta. Wydawałoby się, że formuła filmy z krwiożerczymi rekinami/pszczołami/szarańczami/pająkami nikogo już dzisiaj nie zaskoczą. A jednak - tym razem ugryzą w 3D.

A NAWET PRZECIW
"Efekt 3D sprawi, że otrzesz się o śmierć" - zapowiadają twórcy. Bez wątpienia, ale chyba nawet najstarsi górale nie wiedzą, czego spodziewać się po tym filmie. Fanom tego typu rozrywki na razie pozostaje kilka zwiastunów. A z nich można wywnioskować, że tym razem wcale nie chodzi o żadną parodię...