Cannes 2015 wystartowało! I od razu wielkie otwarcie - "La tete haute" z Catherine Deneuve w roli głównej [ZDJĘCIA]

Dziś wystartowała 68. edycja festiwalu w Cannes, największego święta kina w Europie. Wydarzenie otwiera projekcja filmu "La tete haute" Emmanuelle Bercot, francuskiej aktorki, reżyserki i scenarzystki. W swoim najnowszym filmie Bercot po raz drugi zaprosiła do współpracy Catherine Deneuve.
Dziś wystartowała 68. edycja festiwalu w Cannes, największego święta kina w Europie. Wydarzenie otwiera projekcja filmu
Ale podczas 68. Festiwalu Filmowego w Cannes nie zabraknie też polskich akcentów. Tymczasem na zdjęciu Catherine Deneuve i Emmanuelle Bercot" title="Dziś wystartowała 68. edycja festiwalu w Cannes, największego święta kina w Europie. Wydarzenie otwiera projekcja filmu "La tete haute" Emmanuelle Bercot, francuskiej aktorki, reżyserki i scenarzystki. W swoim najnowszym filmie Bercot po raz drugi zaprosiła do współpracy Catherine Deneuve. Jedna z najsłynniejszych aktorek, diwa kina, zagrała wcześniej w jej filmie "Bettie wyrusza w drogę" z 2013 roku. "La tete haute" opowiada historię młodego chłopaka, który próbuje odmienić swoje życie po wyjściu z więzienia. Nie jest to łatwe w otoczeniu, w którym się znajduje. Deneuve wcieliła się w rolę kuratorki młodocianego przestępcy.

Ale podczas 68. Festiwalu Filmowego w Cannes nie zabraknie też polskich akcentów. Tymczasem na zdjęciu Catherine Deneuve i Emmanuelle Bercot" /> Dziś wystartowała 68. edycja festiwalu w Cannes, największego święta kina w Europie. Wydarzenie otwiera projekcja filmu "La tete haute" Emmanuelle Bercot, francuskiej aktorki, reżyserki i scenarzystki. W swoim najnowszym filmie Bercot po raz drugi zaprosiła do współpracy Catherine Deneuve. Jedna z najsłynniejszych aktorek, diwa kina, zagrała wcześniej w jej filmie "Bettie wyrusza w drogę" z 2013 roku. "La tete haute" opowiada historię młodego chłopaka, który próbuje odmienić swoje życie po wyjściu z więzienia. Nie jest to łatwe w otoczeniu, w którym się znajduje. Deneuve wcieliła się w rolę kuratorki młodocianego przestępcy.

Ale podczas 68. Festiwalu Filmowego w Cannes nie zabraknie też polskich akcentów. Tymczasem na zdjęciu Catherine Deneuve i Emmanuelle Bercot Fot. ARTHUR MOLA/AP
68. Festiwal Filmowy w Cannes będzie festiwalem kobiet? Bercot jest pierwszą reżyserką od 1987 roku, której film otwiera festiwal w Cannes. A informacja o honorowej Złotej Palmie dla Agnes Vardy została ogłoszona jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu i z miejsca odnotowana przez wszystkie serwisy branżowe. Nic dziwnego: Varda jest pierwszą reżyserką, która otrzymała tę nagrodę (przyznawaną twórcom, których filmy wywarły duży wpływ na międzynarodową kinematografię, ale którzy nigdy wcześniej nie zostali uhonorowani głównym wyróżnieniem w Cannes).
<br><br>
Na zdjęciu Emmanuelle Bercot.
<br><br>
<a class=c1n href=Agnes Varda pierwszą reżyserką, która otrzyma honorową Złotą Palmę >>" title="68. Festiwal Filmowy w Cannes będzie festiwalem kobiet? Bercot jest pierwszą reżyserką od 1987 roku, której film otwiera festiwal w Cannes. A informacja o honorowej Złotej Palmie dla Agnes Vardy została ogłoszona jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu i z miejsca odnotowana przez wszystkie serwisy branżowe. Nic dziwnego: Varda jest pierwszą reżyserką, która otrzymała tę nagrodę (przyznawaną twórcom, których filmy wywarły duży wpływ na międzynarodową kinematografię, ale którzy nigdy wcześniej nie zostali uhonorowani głównym wyróżnieniem w Cannes).

Na zdjęciu Emmanuelle Bercot.

Agnes Varda pierwszą reżyserką, która otrzyma honorową Złotą Palmę >>" /> 68. Festiwal Filmowy w Cannes będzie festiwalem kobiet? Bercot jest pierwszą reżyserką od 1987 roku, której film otwiera festiwal w Cannes. A informacja o honorowej Złotej Palmie dla Agnes Vardy została ogłoszona jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu i z miejsca odnotowana przez wszystkie serwisy branżowe. Nic dziwnego: Varda jest pierwszą reżyserką, która otrzymała tę nagrodę (przyznawaną twórcom, których filmy wywarły duży wpływ na międzynarodową kinematografię, ale którzy nigdy wcześniej nie zostali uhonorowani głównym wyróżnieniem w Cannes).

Na zdjęciu Emmanuelle Bercot.

Agnes Varda pierwszą reżyserką, która otrzyma honorową Złotą Palmę >> ERIC GAILLARD / REUTERS / REUTERS
O nagrodach na festiwalu zadecyduje jury pod przewodnictwem Joela i Ethana Coenów. Ten wybór to jednocześnie hołd złożony braciom Lumiere, w 120. rocznicę powstania kina, na którą przypada tegoroczna edycja Cannes.<br><br>
<a class=c1n href=Filmy z poprzednich edycji festiwalu możesz zobaczyć na Kinoplex.pl >>" title="O nagrodach na festiwalu zadecyduje jury pod przewodnictwem Joela i Ethana Coenów. Ten wybór to jednocześnie hołd złożony braciom Lumiere, w 120. rocznicę powstania kina, na którą przypada tegoroczna edycja Cannes.

Filmy z poprzednich edycji festiwalu możesz zobaczyć na Kinoplex.pl >>" /> O nagrodach na festiwalu zadecyduje jury pod przewodnictwem Joela i Ethana Coenów. Ten wybór to jednocześnie hołd złożony braciom Lumiere, w 120. rocznicę powstania kina, na którą przypada tegoroczna edycja Cannes.

Filmy z poprzednich edycji festiwalu możesz zobaczyć na Kinoplex.pl >> Fot. ERIC GAILLARD / REUTERS
Cztery osoby wchodzące w skład jury to aktorskie sławy - w tym trzy aktorki. O nagrodach zadecydują Sienna Miller z Wielkiej Brytanii, Sophie Marceau z Francji (także reżyserka), Rossy de Palma z Hiszpanii oraz Jake Gyllenhaal, aktor reprezentujący USA.
<br><br> 
<a class=c1n href=Skład jury, które przyzna Złotą Palmę >>" title="Cztery osoby wchodzące w skład jury to aktorskie sławy - w tym trzy aktorki. O nagrodach zadecydują Sienna Miller z Wielkiej Brytanii, Sophie Marceau z Francji (także reżyserka), Rossy de Palma z Hiszpanii oraz Jake Gyllenhaal, aktor reprezentujący USA.

Skład jury, które przyzna Złotą Palmę >>" /> Cztery osoby wchodzące w skład jury to aktorskie sławy - w tym trzy aktorki. O nagrodach zadecydują Sienna Miller z Wielkiej Brytanii, Sophie Marceau z Francji (także reżyserka), Rossy de Palma z Hiszpanii oraz Jake Gyllenhaal, aktor reprezentujący USA.

Skład jury, które przyzna Złotą Palmę >> Fot. ERIC GAILLARD / REUTERS
I wreszcie polski akcent. W tym roku w składzie jury decydującym o nagrodach w sekcji filmów krótkometrażowych znalazł się Daniel Olbrychski.
<br><br>
<a class=c1n href=Daniel Olbrychski zadecyduje o nagrodach. Jest w składzie jury! >>" title="I wreszcie polski akcent. W tym roku w składzie jury decydującym o nagrodach w sekcji filmów krótkometrażowych znalazł się Daniel Olbrychski.

Daniel Olbrychski zadecyduje o nagrodach. Jest w składzie jury! >>" /> I wreszcie polski akcent. W tym roku w składzie jury decydującym o nagrodach w sekcji filmów krótkometrażowych znalazł się Daniel Olbrychski.

Daniel Olbrychski zadecyduje o nagrodach. Jest w składzie jury! >> Fot. LIONEL CIRONNEAU/AP
Mistrzem ceremonii 68. Festiwalu Filmowego w Cannes został Lambert Wilson Mistrzem ceremonii 68. Festiwalu Filmowego w Cannes został Lambert Wilson Fot. ERIC GAILLARD / REUTERS
Konkurs główny? Zakwalifikowały się do niego najnowsze obrazy znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów: Gusa Van Santa, Todda Haynesa, Paolo Sorrentino. W najnowszym filmie Van Santa zobaczymy Matthew McConaugheya i Naomi Watts. W konkursie głównym znalazło się też miejsce dla
Na zdjęciu Sienna Miller, Ethan Coen i Joel Coen" title="Konkurs główny? Zakwalifikowały się do niego najnowsze obrazy znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów: Gusa Van Santa, Todda Haynesa, Paolo Sorrentino. W najnowszym filmie Van Santa zobaczymy Matthew McConaugheya i Naomi Watts. W konkursie głównym znalazło się też miejsce dla "Makbeta" Justina Kurzela z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard.

Na zdjęciu Sienna Miller, Ethan Coen i Joel Coen" /> Konkurs główny? Zakwalifikowały się do niego najnowsze obrazy znanych i wielokrotnie nagradzanych reżyserów: Gusa Van Santa, Todda Haynesa, Paolo Sorrentino. W najnowszym filmie Van Santa zobaczymy Matthew McConaugheya i Naomi Watts. W konkursie głównym znalazło się też miejsce dla "Makbeta" Justina Kurzela z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard.

Na zdjęciu Sienna Miller, Ethan Coen i Joel Coen Fot. THIBAULT CAMUS/AP
Ale nie samym głównym konkursem Cannes żyje. Gdzie indziej też będzie ciekawie. W selekcji głównej, ale poza konkursem, znalazł się
Na zdjęciu Rossy de Palma" title="Ale nie samym głównym konkursem Cannes żyje. Gdzie indziej też będzie ciekawie. W selekcji głównej, ale poza konkursem, znalazł się "Mad Max: Na drodze gniewu" z Charlize Theron oraz "Irrational Man" Woody'ego Allena z Joaquinem Phoenixem i Emmą Stone.

Na zdjęciu Rossy de Palma" /> Ale nie samym głównym konkursem Cannes żyje. Gdzie indziej też będzie ciekawie. W selekcji głównej, ale poza konkursem, znalazł się "Mad Max: Na drodze gniewu" z Charlize Theron oraz "Irrational Man" Woody'ego Allena z Joaquinem Phoenixem i Emmą Stone.

Na zdjęciu Rossy de Palma Fot. BENOIT TESSIER / REUTERS
Za kamerą po raz pierwszy w pełnometrażowej produkcji stanęła także Natalie Portman. Zdjęcia do jej
Na zdjęciu Rod Paradot i Sara Forestier, występujący w otwierającym festiwal filmie "La tete haute".

Polski "Intruz" będzie miał premierę w sekcji Directors' Fortnight >>" title="Za kamerą po raz pierwszy w pełnometrażowej produkcji stanęła także Natalie Portman. Zdjęcia do jej "Opowieści o miłości i mroku" były kręcone w Jerozolimie przez Sławomira Idziaka. I to kolejny polski akcent tegorocznej edycji imprezy, ale nie ostatni. W ramach pokazów sekcji Directors' Fortnight zostanie pokazana polsko-szwedzka produkcja "Intruz" w reżyserii Magnusa von Horna ze zdjęciami Łukasza Żala.

Na zdjęciu Rod Paradot i Sara Forestier, występujący w otwierającym festiwal filmie "La tete haute".

Polski "Intruz" będzie miał premierę w sekcji Directors' Fortnight >>" /> Za kamerą po raz pierwszy w pełnometrażowej produkcji stanęła także Natalie Portman. Zdjęcia do jej "Opowieści o miłości i mroku" były kręcone w Jerozolimie przez Sławomira Idziaka. I to kolejny polski akcent tegorocznej edycji imprezy, ale nie ostatni. W ramach pokazów sekcji Directors' Fortnight zostanie pokazana polsko-szwedzka produkcja "Intruz" w reżyserii Magnusa von Horna ze zdjęciami Łukasza Żala.

Na zdjęciu Rod Paradot i Sara Forestier, występujący w otwierającym festiwal filmie "La tete haute".

Polski "Intruz" będzie miał premierę w sekcji Directors' Fortnight >> Fot. REGIS DUVIGNAU / REUTERS
Catherine Deneuve, Emmanuelle Bercot i Rod Paradot Catherine Deneuve, Emmanuelle Bercot i Rod Paradot Fot. YVES HERMAN / REUTERS
Skandalizujące produkcje, owszem, też będą. Choćby
Najnowszy obraz reżysera "Wkraczając w pustkę" i "Nieodwracalnego" zostanie wyświetlony m.in. obok "Amy" w reżyserii Asifa Kapadia, dokumentu o Amy Winehouse.

Na zdjęciu Sophie Marceau" title="Skandalizujące produkcje, owszem, też będą. Choćby "Love" Gaspara Noégo, historia miłosnego trójkąta - dwóch kobiet i mężczyzny. Jak donoszą media: są momenty...

Najnowszy obraz reżysera "Wkraczając w pustkę" i "Nieodwracalnego" zostanie wyświetlony m.in. obok "Amy" w reżyserii Asifa Kapadia, dokumentu o Amy Winehouse.

Na zdjęciu Sophie Marceau" /> Skandalizujące produkcje, owszem, też będą. Choćby "Love" Gaspara Noégo, historia miłosnego trójkąta - dwóch kobiet i mężczyzny. Jak donoszą media: są momenty...

Najnowszy obraz reżysera "Wkraczając w pustkę" i "Nieodwracalnego" zostanie wyświetlony m.in. obok "Amy" w reżyserii Asifa Kapadia, dokumentu o Amy Winehouse.

Na zdjęciu Sophie Marceau Fot. THIBAULT CAMUS/AP
>rodziny<<" - pisze o festiwalu Tadeusz Sobolewski w "Gazecie Wyborczej"" title=""Cannes - to z jednej strony festiwal autorów-mistrzów, z drugiej - festiwal odkryć wprowadzający nowych reżyserów do światowej >>rodziny<<" - pisze o festiwalu Tadeusz Sobolewski w "Gazecie Wyborczej"" /> "Cannes - to z jednej strony festiwal autorów-mistrzów, z drugiej - festiwal odkryć wprowadzający nowych reżyserów do światowej >>rodziny<<" - pisze o festiwalu Tadeusz Sobolewski w "Gazecie Wyborczej" Fot. ARTHUR MOLA/AP
Guillermo del Toro, członek jury Guillermo del Toro, członek jury Fot. BENOIT TESSIER / REUTERS
Xavier Dolan Xavier Dolan Fot. Arthur Mola/Invision/AP
Benoit Magimel, aktor, który występuje w Benoit Magimel, aktor, który występuje w "La tete haute" Fot. ERIC GAILLARD / REUTERS

Przewodnik po najważniejszym festiwalu filmowym >>" title=""Żeby przejść się po udekorowanych schodach Pałacu Festiwalowego, nie wystarczy zaproszenie na galowy pokaz (o które niełatwo). Strój musi być odpowiedni" - napisał Paweł T. Felis.

Przewodnik po najważniejszym festiwalu filmowym >>" /> "Żeby przejść się po udekorowanych schodach Pałacu Festiwalowego, nie wystarczy zaproszenie na galowy pokaz (o które niełatwo). Strój musi być odpowiedni" - napisał Paweł T. Felis.

Przewodnik po najważniejszym festiwalu filmowym >> Fot. BENOIT TESSIER / REUTERS
Podobizna Ingrid Bergman na plakacie tegorocznej edycji festiwalu - 29 sierpnia przypada setna rocznica urodzin aktorki Podobizna Ingrid Bergman na plakacie tegorocznej edycji festiwalu - 29 sierpnia przypada setna rocznica urodzin aktorki BENOIT TESSIER / REUTERS / REUTERS
Na zdjęciu Emmanuelle Bercot Na zdjęciu Emmanuelle Bercot Fot. ERIC GAILLARD / REUTERS
Emmanuelle Bercot i Rod Paradot Emmanuelle Bercot i Rod Paradot Fot. THIBAULT CAMUS/AP
Sara Forestier Sara Forestier Fot. ARTHUR MOLA/AP
Złota Palma Cannes 2015 zostanie przyznana 24 maja, ostatniego dnia festiwalu Złota Palma Cannes 2015 zostanie przyznana 24 maja, ostatniego dnia festiwalu Fot. YVES HERMAN / REUTERS