Apolonia Raksa przyszła na świat 14 kwietnia 1941 roku w Lidzie na terenie obecnej Białorusi. Karierę rozpoczęła jako nastolatka pod koniec lat 50., kiedy trafiła na okładkę młodzieżowego magazynu "Dookoła świata". Nieprzeciętna uroda dziewczyny zwróciła uwagę reżyserki Marii Kaniewskiej, która szukała aktorów do filmu "Szatan z siódmej klasy". W ten sposób młodziutka studentka polonistyki zadebiutowała w kinie.
Jej kariera szybko nabrała rozpędu. Pola postanowiła zrezygnować ze studiów polonistycznych i rozpoczęła naukę w łódzkiej PWST. W latach 60. zagrała jedne ze swoich najlepszych ról - widzowie pamiętają ją m.in. z "Ich dnia powszedniego" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, "Popiołów" Andrzeja Wajdy i "Przygody z piosenką" Stanisława Barei.
Największą popularność przyniosła jej rola Marusi w serialu "Czterej pancerni", rosyjskiej sanitariuszki, która zakochuje się w Janku granym przez Janusza Gajosa. Miliony Polaków z wypiekami na twarzy śledziły losy pięknej bohaterki, a Raksa długo była kojarzona przede wszystkim z występem w serialu.
Kiedy zakończyło się serialowe szaleństwo, Raksa postanowiła zawiesić karierę i poświęcić kilka lat na wychowanie urodzonego w 1967 roku syna. Niestety jej małżeństwo z Andrzejem Kostenką rozpadło się. Aktorka nigdy później nie wyszła za mąż, ale w czasie stanu wojennego stała się bohaterką mini-skandalu, kiedy w kuluarach plotkowano o jej romansie ze stawiającym pierwsze kroki w branży Bogusławem Lindą.
W latach 70. i 80. aktorka nadal intensywnie pracowała. Grała zarówno w kinie, teatrze telewizji i warszawskim Teatrze Współczesnym. Pojawiła się m.in. w filmach "Pogoń za Adamem" Jerzego Zarzyckiego, "Śnieżyca" Ferenca Kósy czy "Arii dla atlety" Filipa Bajona.
Ostatnim tytułem w filmografii Poli Raksy jest rola matki głównej bohaterki w "Uprowadzeniu Agaty" Marka Piwowskiego z 1993 roku. Obecnie aktorka zrezygnowała z grania i zajęła się modą oraz projektowaniem mody.