Pola Raksa kończy 75 lat. 'Za jej twarz każdy by się zabić dał'

'Za jej twarz każdy by się zabić dał', śpiewał w swoim wielkim przeboju zespół Perfect. Pola Raksa, jedna z najpiękniejszych polskich aktorek, niezapomniana Marusia z 'Czterech pancernych', kończy 75 lat. Wszystkiego najlepszego!
Pola Raksa i Zbigniew Cybulski w filmie Pola Raksa i Zbigniew Cybulski w filmie "Ich dzień powszedni" fot. Jan Janczewski/ East News

Pola Raksa kończy 75 lat. "Za jej twarz każdy by się zabić dał"

Apolonia Raksa przyszła na świat 14 kwietnia 1941 roku w Lidzie na terenie obecnej Białorusi. Karierę rozpoczęła jako nastolatka pod koniec lat 50., kiedy trafiła na okładkę młodzieżowego magazynu "Dookoła świata". Nieprzeciętna uroda dziewczyny zwróciła uwagę reżyserki Marii Kaniewskiej, która szukała aktorów do filmu "Szatan z siódmej klasy". W ten sposób młodziutka studentka polonistyki zadebiutowała w kinie.

Pola Raksa w filmie Pola Raksa w filmie "Przygoda z piosenką" EastNews

Pola Raksa kończy 75 lat. "Za jej twarz każdy by się zabić dał"

Jej kariera szybko nabrała rozpędu. Pola postanowiła zrezygnować ze studiów polonistycznych i rozpoczęła naukę w łódzkiej PWST. W latach 60. zagrała jedne ze swoich najlepszych ról - widzowie pamiętają ją m.in. z "Ich dnia powszedniego" Aleksandra Ścibora-Rylskiego, "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Wojciecha Jerzego Hasa, "Popiołów" Andrzeja Wajdy i "Przygody z piosenką" Stanisława Barei.

"Czterej pancerni i pies". Pola Raksa w serialu "Czterej pancerni" Screen z Youtube'a/ https://www.youtube.com/watch?v=XBXsXgJ6pFg

Pola Raksa kończy 75 lat. "Za jej twarz każdy by się zabić dał"

Największą popularność przyniosła jej rola Marusi w serialu "Czterej pancerni", rosyjskiej sanitariuszki, która zakochuje się w Janku granym przez Janusza Gajosa. Miliony Polaków z wypiekami na twarzy śledziły losy pięknej bohaterki, a Raksa długo była kojarzona przede wszystkim z występem w serialu.

Pola Raksa w filmie Pola Raksa w filmie "Ich dzień powszedni" Screen z Youtube'a / https://www.youtube.com/watch?v=q4QCegPYIJ8

Pola Raksa kończy 75 lat. "Za jej twarz każdy by się zabić dał"

Kiedy zakończyło się serialowe szaleństwo, Raksa postanowiła zawiesić karierę i poświęcić kilka lat na wychowanie urodzonego w 1967 roku syna. Niestety jej małżeństwo z Andrzejem Kostenką rozpadło się. Aktorka nigdy później nie wyszła za mąż, ale w czasie stanu wojennego stała się bohaterką mini-skandalu, kiedy w kuluarach plotkowano o jej romansie ze stawiającym pierwsze kroki w branży Bogusławem Lindą.

Pola Raksa w spektaklu Pola Raksa w spektaklu "Listy naszych czytelników" fot. Krzysztof Miller/Agencja Gazeta

Pola Raksa kończy 75 lat. "Za jej twarz każdy by się zabić dał"

W latach 70. i 80. aktorka nadal intensywnie pracowała. Grała zarówno w kinie, teatrze telewizji i warszawskim Teatrze Współczesnym. Pojawiła się m.in. w filmach "Pogoń za Adamem" Jerzego Zarzyckiego, "Śnieżyca" Ferenca Kósy czy "Arii dla atlety" Filipa Bajona.

Pola Raksa w spektaklu Pola Raksa w spektaklu "Kobieta bez znaczenia" fot. Maciek Zienkiewicz/Agencja Gazeta

Pola Raksa kończy 75 lat. "Za jej twarz każdy by się zabić dał"

Ostatnim tytułem w filmografii Poli Raksy jest rola matki głównej bohaterki w "Uprowadzeniu Agaty" Marka Piwowskiego z 1993 roku.  Obecnie aktorka zrezygnowała z grania i zajęła się modą oraz projektowaniem mody.

Więcej o:
Komentarze (72)
Pola Raksa kończy 75 lat. 'Za jej twarz każdy by się zabić dał'
Zaloguj się
 • redaktorwydania

  Oceniono 161 razy 157

  Nadal bym się dał zabić !!! NAJLEPSZEGO !!!

 • kocurxtr

  Oceniono 125 razy 123

  100 lat !
  piękna kobieta ... kultura, klasa, szyk, subtelne gesty i spojrzenia ...
  miło wiedzieć, że są TAKIE kobiety...

 • mruczykot

  Oceniono 123 razy 119

  Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych polskich i nie tylko aktorek. I to bez skalpela, botoksu, photoshopa i innych cudów.....

 • burkaklucha

  Oceniono 74 razy 74

  Piękna! Czy któraś młoda kobieta jest w stanie wyobrazić sobie, że to nie jest efekt chirurgów plastycznych!? Dzisiaj wszystkie twarze bez wyrazu, pomniejszone oczy, usta jak parówki. Nudne.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 63 razy 49

  "Za jej twarz każdy by się zabić dał" - ... i nie zeszmaciła się użyczeniem twarzy żadnej reklamie (dobrze, nikt nie umarł ;). Konrad, Adamczyk, Karolak, Kot etc. powinni sypać płatki róż pod jej stopami podczas niedzielnych spacerów.

 • adin_null_adin

  Oceniono 38 razy 38

  Ten rodzaj kanonu piękna należy opatentować i powielać w replikantach.

 • aa_propos

  Oceniono 36 razy 34

  Hej! Przyłaczam się... :-D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX