Wygraj bilety na najlepsze wydarzenia - Tym razem z kulturą!

Spotkanie z Davidem Lynchem w Toruniu, Lekcja żywej historii w Warszawie i Parada świętego Marcina w Poznaniu - w ten weekend nie warto siedzieć w domu. Poznaj najlepsze wydarzenia tego weekendu i weź udział w konkursie - Tym razem z kulturą!
Europejski Stadion Kultury Europejski Stadion Kultury PATRYK OGORZAŁEK

Możesz wygrać bilety na najlepsze wydarzenia - Tym razem z kulturą!

Zapraszamy Was na copiątkowe 'Tym razem z kulturą'! Od dziś, w ramach cyklu, będziemy rozdawać Wam zaproszenia do kina, teatru i na wystawy. Zasady konkursu znajdziecie pod wydarzeniami. Miłej zabawy!

Plakat IMIENINY ULICY Obywatel Św. Marcin Plakat IMIENINY ULICY Obywatel Św. Marcin fot.ckzamek.pl, mat. prasowe

Festyn "Imieniny Ulicy Św. Marcin", Poznań, sobota

Dla tej imprezy warto przyjechać do Poznania - nawet z daleka! Tylko tu od 1994 roku na ulicy Św. Marcina odbywa się wielki festyn - "Imieniny ulicy", a w całym mieście jada się tradycyjne świętomarcińskie rogale.

11.11.2015 Poznan , ul. Swiety Marcin . Imieniny Ulicy . Fot. Piotr Skornicki / Agencja Gazeta
PIOTR SKÓRNICKI

Program imprezy:

11:00-21:00 - KIERMASZ ROGALA, al. Niepodległości, od ul. Św. Marcin do ul. Fredry
Blisko 100 wystawców oferujących wyroby rękodzieła i tradycyjne rogale świętomarcińskie. Wśród nich stoisko Wspólnoty "Chleb Życia" prowadzonej przez Siostrę Małgorzatę Chmielewską.

11:00-21:00 - KARUZELA na Placu Mickiewicza

13.30 - KOROWÓD - przemarsz od Ronda Kaponiera do CK ZAMEK

Złożona z około 300 uczestników parada, której centralną postacią jest Św. Marcin na żywym koniu, w asyście rzymskich legionistów. Układ Korowodu zbudowany jest z obiektów i kostiumów przygotowanych przez profesjonalne grupy plastyczne oraz z propozycji przygotowanych przez organizacje pozarządowe, grupy rekonstrukcyjne, szkoły i harcerzy.

14:00 - Przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Miasta Poznania, CK ZAMEK

15:00-18:00 - NAMIOT na Placu Mickiewicza
Przedstawiciele organizacji pozarządowych mówią o ideach, motywacjach i problemach związanych ze swoją działalnością. O swojej pracy opowiedzą m.in. Siostra Małgorzata Chmielewska oraz przedstawiciele poznańskich NGO: Grupy Animacji Społecznej "Rezerwat", Stowarzyszenia "Na Tak", Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", Fundacji "Mamy głos", Towarzystwa Opieki Paliatywnej.

15:00 - Wprowadzenie na temat roli organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego wygłosi Pan Jacek Jaśkowiak ? Prezydent Miasta Poznania

21.30 - Pokaz sztucznych ogni

SCENA przed CK ZAMEK
14.15 - Koncert zespołu DIKANDA 
18:00 - Koncert ORKIESTRY PROWINCJONALNEJ 
19:30 - Koncert zespołu RAZ DWA TRZY

Wstęp wolny

Wydarzenie FB >>

Żołnierze na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości Żołnierze na placu Piłsudskiego w Warszawie podczas uroczystych obchodów Święta Niepodległości Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie, sobota

Obchody Święta Niepodległości to wyjątkowe święto, szczególnie w Warszawie! O 10:00 na placu Zamkowym rozpocznie się "Piknik historyczny", gdzie odbędą się warsztaty z tworzenia kotylionów, a także "Lekcja żywej historii", którą poprowadzi Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo. Będzie tam można spotkać żołnierzy w mundurach z bronią i pojazdami z epoki, a na wszystkich będzie czekała wojskowa grochówka.

Pamiątki z pikniku zapewni fotobudka, gdzie zrobicie sobie darmowe zdjęcia.

Tradycyjnie o 12:00 na placu Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości państwowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta.

Tylko w sobotę po ulicach Warszawy będzie można podróżować zabytkowym 'Tramwajem Niepodległość'. Historyczny pojazd będzie poruszać się na trasie: Czynszowa - Stalowa - 11 Listopada - Dw. Wileński - most Śląsko-Dąbrowski - Stare Miasto - pl. Bankowy - Marszałkowska - pl. Zbawiciela - Filtrowa - pl. Narutowicza.

Do tramwaju będzie można wsiąść na każdym przystanku. Wycieczkę urozmaici przewodnik, który opowie ciekawostki o mijanych miejscach. Tramwaj będzie kursował w godzinach 12:00-17:00, a przejazd całej trasy zajmie 40 minut.

Ok. 13:00 pododdziały wojskowe i grupy rekonstrukcyjne przejdą ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi i przejdą do Muzeum Wojska Polskiego.

11.11.2007  WARSZAWA  UL NOWY SWIAT DEFILADA UROCZYSTA PARADA  PRZEMARSZ DZIEN NIEPODLEGOSCI 89 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGLOSCI WOJSKO MIESZKANCY WARSZAWY WARSZAWIACY TLUM WOJSKOWE GRUPY REKONSTRUKCYJNE
FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
SLOWA KLUCZOWE:
  /FR/
SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Od 13:30 do 16:00 z Sulejówka do Warszawy przejedzie parada motocyklowa pod hasłem 'Rock Niepodległości'.

O 15:00 przy rondzie Dmowskiego rozpocznie się słynny Marsz Niepodległości. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest pod hasłem 'My chcemy Boga'.

O 20:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się IX edycja Koncertu Niepodległości zatytułowana "Niepokorne". Inspiracją tej edycji jest działalność niepodległościowa kobiet. Wieczór rozpocznie się od opowieści o Dobrawie, żonie Mieszka I. Później usłyszymy historię znanych bohaterek narodowych, jak m.in.: Jadwiga Andegaweńska (Królowa Polski), sierżant Joanna Żubr (uczestniczka wojen napoleońskich i pierwsza kobieta odznaczona krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski) i Irena Sendlerowa (ratująca żydowskie dzieci z Getta).

Koncert rozpocznie się o 20:00 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego

Wydarzenie FB >>

Plakat 25. edycji festiwalu Camerimage Plakat 25. edycji festiwalu Camerimage PIOTR JABŁOŃSKI

25. Camerimage Film Festival, Bydgoszcz / cała Polska 11-18 listopada

Kolejna, jubileuszowa edycja Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych 'Camerimage' rozpocznie się już w ten weekend! Jego uczestnicy będą mogli obejrzeć 300 filmów, spotkać najwybitniejszych operatorów, montażystów i reżyserów, a także wziąć udział w warsztatach. 

W tym roku nagrody specjalne odbiorą m.in. John Toll - autor zdjęć do 'Atlasu chmur', Paul Hirsch, montażysta 'Gwiezdnych wojen' i 'Mission Impossible', a także Phillip Noyce, reżyser 'Kolekcjonera kości' i 'Salt'.

Jednym z najbardziej oczekiwanych gości festiwalu jest David Lynch. Reżysera będzie można spotkać w niedzielę (12.11) podczas wernisażu jego wystawy 'Silence And Dynamism' w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a także we wtorek (14.11) o 15:30 w Centrum Festiwalowym Opera Nova w Toruniu, tuż po seansie dwóch pierwszych odcinków nowego sezonu Twin Peaks.

25. Camerimage Film Festival, Bydgoszcz, 11-18 listopada 2017

Wydarzenie FB >>

Wystawa 'David Lynch. Silence And Dynamism', 12.11.2017-18.02.2018
Wernisaż: 12.11.2017 (wstęp z zaproszeniami)
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu
Kurator: Marek Żydowicz

Wydarzenie FB >>

'Krew łączy i dzieli' 'Krew łączy i dzieli' FOT. M. STAROWIEYSKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Wystawa "Krew. Łączy i dzieli", Muzeum Polin, Warszawa [WYGRAJ BILETY]

Krew jest symbolem mocno zakorzenionym w judaizmie. To znak przymierza, jakie Izraelici zawarli z Bogiem na górze Synaj. To także symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów.

Wystawa 'Krew. Łączy i dzieli' została zainspirowana londyńską ekspozycją w Jewish Museum London. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich.


FOT. M. STAROWIEYSKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Na wystawie zobaczymy dzieła sztuki współczesnej. m.in. pracę Anisha Kapoora, uznanego obecnie za jednego z najwybitniejszych artystów świata.

Wskazówka: Honorowi Dawcy Krwi za okazaniem legitymacji otrzymują bezpłatny bilet na wystawę.

Wystawa 'Krew. Łączy i dzieli', Muzeum Polin, Warszawa 13.10.2017 - 29.01.2018 [WYGRAJ BILETY]

Wydarzenie FB >>

Widok wystawy 'Utrata równowagi' w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowsk Widok wystawy 'Utrata równowagi' w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowsk Fot. Bartosz Górka, mat. prasowe

Wystawa "Utrata równowagi", Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa [WYGRAJ BILETY]

Ta wystawa sprawi, że zakręci Wam się w głowie! 'Utrata równowagi' to efekt współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu z Instytutem Psychologii Uniwersytetu w Grazu.

- Zebraliśmy tu dzieła sztuki, które sprawią, że stracicie równowagę, będziecie mogli doświadczyć tego stanu, ale także zastanowić się, jak te doświadczenia mogą być wykorzystane - mówią kuratorzy Ruth Anderwald, Katrin Bucher Trantow i Leonhard Grond z wiedeńskiej ASP.

Wystawa składa się z prac 33 artystów z całego świata, m.in. Philippe'a Parreno, Ann Veroniki Janssens i Bruce'a Naumana. Eksponaty zmuszą Was do konfrontacji z własnymi przekonaniami i wyjścia poza ogólnie przyjęte ramy myślenia. Będziecie mogli wejść do pokoju wypełnionego mgłą, przejrzeć się w krzywym zwierciadle i poddać się działaniu iluzji, a na koniec wrócić do normalności dzięki kompasowi zaufania Ólafura Eliassona.

Wskazówka: Pod niektórymi tytułami prac na wystawie znajdują się ostrzeżenia. Osoby z klaustrofobią, astmą oraz posiadające rozruszniki serca muszą zachoważ szczególną ostrożność.

Wystawa 'Utrata równowagi', Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie,15.09.2017- 07.01.2018 [WYGRAJ WEJŚCIÓWKI]

Cinemaforum - plakat Cinemaforum - plakat mat. prasowe

16. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM, Warszawa, piątek - niedziela

Hasłem tegorocznej edycji CINEMAFORUM są Krótkie sny. Podczas festiwalu zobaczymy 27 filmów z 21 krajów, w tym najlepsze produkcje krótkometrażowe z całego świata i tytuły nagradzane na zagranicznych festiwalach, jak m.in. Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Sundance.

W programie znalazły się też warsztaty i wykłady z cyklu INTERFILMLAB. Gościem specjalnym festiwalu będzie brytyjska producentka Mia Bays, która przeprowadzi warsztaty z mikrobudżetowania projektów filmowych.

Tradycyjnie już nie zabraknie pokazu filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego oraz gratki dla wielbicieli filmowych szaleństw przypominających złote czasy wypożyczalni kaset wideo w postaci dwóch wyjątkowych seansów przygotowanych przez trójmiejską grupę VHS Hell.

16. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM, Kinoteka, Warszawa, 8-12 listopada 2017.

Wydarzenie FB >>

Europejski Stadion Kultury Europejski Stadion Kultury PATRYK OGORZAŁEK

Tym razem z kulturą - KONKURS!

Co myślisz o naszym cyklu? Daj nam znać i wygraj!

Dzisiejszy konkurs dotyczy wydarzeń z Warszawy - zapewniamy, że wkrótce dołączą do niej inne miasta!

Nagrody:

  • 2 dwuosobowe zaproszenia na spektakl "Kobiety na skraju załamania nerwowego" w Teatrze Rampa w Warszawie (do zrealizowania na wybrany spektakl w terminie do 31 grudnia 2017)
  • 2 dwuosobowe zaproszenia na film "Cicha noc" do kina Atlantic na 17 listopada o 18:15
  • 2 dwuosobowe zaproszenia na wystawę "Krew łączy i dzieli" do Muzeum Historii Żydów Polin w Warszawie (do zrealizowania do 29 stycznia 2018)
  • 2 dwuosobowe zaproszenia na wystawę "Utrata równowagi" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie (do zrealizowania do dnia 7 stycznia 2018)

Aby wygrać, odpowiedz na pytanie konkursowe: Co powinno pojawić się w naszym cyklu "Tym razem z kulturą" i napisz, która nagroda Cię interesuje (odpowiedź nie może przekraczać 1000 znaków ze spacjami).

Odpowiedzi wysyłajcie na adres e-mail konkurs_kultura@agora.pl do 16 listopada 2017 do 23:59.

Zwycięzców wyłonimy 17 listopada 2017 roku - tego dnia powiadomimy ich mailowo o wygranej.

REGULAMIN KONKURSU >>

Więcej o: