Zapraszamy Was na copiątkowe 'Tym razem z kulturą'! Od dziś, w ramach cyklu, będziemy rozdawać Wam zaproszenia do kina, teatru i na wystawy. Zasady konkursu znajdziecie pod wydarzeniami. Miłej zabawy!
Dla tej imprezy warto przyjechać do Poznania - nawet z daleka! Tylko tu od 1994 roku na ulicy Św. Marcina odbywa się wielki festyn - "Imieniny ulicy", a w całym mieście jada się tradycyjne świętomarcińskie rogale.
PIOTR SKÓRNICKI
Program imprezy:
11:00-21:00 - KIERMASZ ROGALA, al. Niepodległości, od ul. Św. Marcin do ul. Fredry
Blisko 100 wystawców oferujących wyroby rękodzieła i tradycyjne rogale świętomarcińskie. Wśród nich stoisko Wspólnoty "Chleb Życia" prowadzonej przez Siostrę Małgorzatę Chmielewską.
11:00-21:00 - KARUZELA na Placu Mickiewicza
13.30 - KOROWÓD - przemarsz od Ronda Kaponiera do CK ZAMEK
Złożona z około 300 uczestników parada, której centralną postacią jest Św. Marcin na żywym koniu, w asyście rzymskich legionistów. Układ Korowodu zbudowany jest z obiektów i kostiumów przygotowanych przez profesjonalne grupy plastyczne oraz z propozycji przygotowanych przez organizacje pozarządowe, grupy rekonstrukcyjne, szkoły i harcerzy.
14:00 - Przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Miasta Poznania, CK ZAMEK
15:00-18:00 - NAMIOT na Placu Mickiewicza
Przedstawiciele organizacji pozarządowych mówią o ideach, motywacjach i problemach związanych ze swoją działalnością. O swojej pracy opowiedzą m.in. Siostra Małgorzata Chmielewska oraz przedstawiciele poznańskich NGO: Grupy Animacji Społecznej "Rezerwat", Stowarzyszenia "Na Tak", Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka", Fundacji "Mamy głos", Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
15:00 - Wprowadzenie na temat roli organizacji pozarządowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego wygłosi Pan Jacek Jaśkowiak ? Prezydent Miasta Poznania
21.30 - Pokaz sztucznych ogni
SCENA przed CK ZAMEK
14.15 - Koncert zespołu DIKANDA
18:00 - Koncert ORKIESTRY PROWINCJONALNEJ
19:30 - Koncert zespołu RAZ DWA TRZY
Wstęp wolny
Obchody Święta Niepodległości to wyjątkowe święto, szczególnie w Warszawie! O 10:00 na placu Zamkowym rozpocznie się "Piknik historyczny", gdzie odbędą się warsztaty z tworzenia kotylionów, a także "Lekcja żywej historii", którą poprowadzi Grupa Rekonstrukcji Historyczno-Filmowej Bemowo. Będzie tam można spotkać żołnierzy w mundurach z bronią i pojazdami z epoki, a na wszystkich będzie czekała wojskowa grochówka.
Pamiątki z pikniku zapewni fotobudka, gdzie zrobicie sobie darmowe zdjęcia.
Tradycyjnie o 12:00 na placu Piłsudskiego rozpoczną się uroczystości państwowe organizowane przez Kancelarię Prezydenta.
Tylko w sobotę po ulicach Warszawy będzie można podróżować zabytkowym 'Tramwajem Niepodległość'. Historyczny pojazd będzie poruszać się na trasie: Czynszowa - Stalowa - 11 Listopada - Dw. Wileński - most Śląsko-Dąbrowski - Stare Miasto - pl. Bankowy - Marszałkowska - pl. Zbawiciela - Filtrowa - pl. Narutowicza.
Do tramwaju będzie można wsiąść na każdym przystanku. Wycieczkę urozmaici przewodnik, który opowie ciekawostki o mijanych miejscach. Tramwaj będzie kursował w godzinach 12:00-17:00, a przejazd całej trasy zajmie 40 minut.
Ok. 13:00 pododdziały wojskowe i grupy rekonstrukcyjne przejdą ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Jerozolimskimi i przejdą do Muzeum Wojska Polskiego.
SŁAWOMIR KAMIŃSKI
Od 13:30 do 16:00 z Sulejówka do Warszawy przejedzie parada motocyklowa pod hasłem 'Rock Niepodległości'.
O 15:00 przy rondzie Dmowskiego rozpocznie się słynny Marsz Niepodległości. Tegoroczne wydarzenie organizowane jest pod hasłem 'My chcemy Boga'.
O 20:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się IX edycja Koncertu Niepodległości zatytułowana "Niepokorne". Inspiracją tej edycji jest działalność niepodległościowa kobiet. Wieczór rozpocznie się od opowieści o Dobrawie, żonie Mieszka I. Później usłyszymy historię znanych bohaterek narodowych, jak m.in.: Jadwiga Andegaweńska (Królowa Polski), sierżant Joanna Żubr (uczestniczka wojen napoleońskich i pierwsza kobieta odznaczona krzyżem Virtuti Militari), Emilia Plater (powstaniec listopadowy), Krystyna Krahelska (powstaniec warszawski) i Irena Sendlerowa (ratująca żydowskie dzieci z Getta).
Koncert rozpocznie się o 20:00 w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Kolejna, jubileuszowa edycja Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych 'Camerimage' rozpocznie się już w ten weekend! Jego uczestnicy będą mogli obejrzeć 300 filmów, spotkać najwybitniejszych operatorów, montażystów i reżyserów, a także wziąć udział w warsztatach.
W tym roku nagrody specjalne odbiorą m.in. John Toll - autor zdjęć do 'Atlasu chmur', Paul Hirsch, montażysta 'Gwiezdnych wojen' i 'Mission Impossible', a także Phillip Noyce, reżyser 'Kolekcjonera kości' i 'Salt'.
Jednym z najbardziej oczekiwanych gości festiwalu jest David Lynch. Reżysera będzie można spotkać w niedzielę (12.11) podczas wernisażu jego wystawy 'Silence And Dynamism' w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, a także we wtorek (14.11) o 15:30 w Centrum Festiwalowym Opera Nova w Toruniu, tuż po seansie dwóch pierwszych odcinków nowego sezonu Twin Peaks.
25. Camerimage Film Festival, Bydgoszcz, 11-18 listopada 2017
Wystawa 'David Lynch. Silence And Dynamism', 12.11.2017-18.02.2018
Wernisaż: 12.11.2017 (wstęp z zaproszeniami)
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu
Kurator: Marek Żydowicz
Krew jest symbolem mocno zakorzenionym w judaizmie. To znak przymierza, jakie Izraelici zawarli z Bogiem na górze Synaj. To także symbol życia i śmierci, tego, co święte i co zwyczajne (sacrum / profanum). Dla wielu jest tabu, a jednocześnie źródłem przesądów.
Wystawa 'Krew. Łączy i dzieli' została zainspirowana londyńską ekspozycją w Jewish Museum London. Jej celem jest ukazanie faktów, a także obalenie stereotypów, zwłaszcza w kontekście relacji chrześcijańsko-żydowskich.
FOT. M. STAROWIEYSKA / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH
Na wystawie zobaczymy dzieła sztuki współczesnej. m.in. pracę Anisha Kapoora, uznanego obecnie za jednego z najwybitniejszych artystów świata.
Wskazówka: Honorowi Dawcy Krwi za okazaniem legitymacji otrzymują bezpłatny bilet na wystawę.
Wystawa 'Krew. Łączy i dzieli', Muzeum Polin, Warszawa 13.10.2017 - 29.01.2018 [WYGRAJ BILETY]
Ta wystawa sprawi, że zakręci Wam się w głowie! 'Utrata równowagi' to efekt współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu z Instytutem Psychologii Uniwersytetu w Grazu.
- Zebraliśmy tu dzieła sztuki, które sprawią, że stracicie równowagę, będziecie mogli doświadczyć tego stanu, ale także zastanowić się, jak te doświadczenia mogą być wykorzystane - mówią kuratorzy Ruth Anderwald, Katrin Bucher Trantow i Leonhard Grond z wiedeńskiej ASP.
Wystawa składa się z prac 33 artystów z całego świata, m.in. Philippe'a Parreno, Ann Veroniki Janssens i Bruce'a Naumana. Eksponaty zmuszą Was do konfrontacji z własnymi przekonaniami i wyjścia poza ogólnie przyjęte ramy myślenia. Będziecie mogli wejść do pokoju wypełnionego mgłą, przejrzeć się w krzywym zwierciadle i poddać się działaniu iluzji, a na koniec wrócić do normalności dzięki kompasowi zaufania Ólafura Eliassona.
Wskazówka: Pod niektórymi tytułami prac na wystawie znajdują się ostrzeżenia. Osoby z klaustrofobią, astmą oraz posiadające rozruszniki serca muszą zachoważ szczególną ostrożność.
Wystawa 'Utrata równowagi', Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie,15.09.2017- 07.01.2018 [WYGRAJ WEJŚCIÓWKI]
Hasłem tegorocznej edycji CINEMAFORUM są Krótkie sny. Podczas festiwalu zobaczymy 27 filmów z 21 krajów, w tym najlepsze produkcje krótkometrażowe z całego świata i tytuły nagradzane na zagranicznych festiwalach, jak m.in. Cannes, Berlin, Wenecja, Toronto, Sundance.
W programie znalazły się też warsztaty i wykłady z cyklu INTERFILMLAB. Gościem specjalnym festiwalu będzie brytyjska producentka Mia Bays, która przeprowadzi warsztaty z mikrobudżetowania projektów filmowych.
Tradycyjnie już nie zabraknie pokazu filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego oraz gratki dla wielbicieli filmowych szaleństw przypominających złote czasy wypożyczalni kaset wideo w postaci dwóch wyjątkowych seansów przygotowanych przez trójmiejską grupę VHS Hell.
16. Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM, Kinoteka, Warszawa, 8-12 listopada 2017.
Co myślisz o naszym cyklu? Daj nam znać i wygraj!
Dzisiejszy konkurs dotyczy wydarzeń z Warszawy - zapewniamy, że wkrótce dołączą do niej inne miasta!
Nagrody:
Aby wygrać, odpowiedz na pytanie konkursowe: Co powinno pojawić się w naszym cyklu "Tym razem z kulturą" i napisz, która nagroda Cię interesuje (odpowiedź nie może przekraczać 1000 znaków ze spacjami).
Odpowiedzi wysyłajcie na adres e-mail konkurs_kultura@agora.pl do 16 listopada 2017 do 23:59.
Zwycięzców wyłonimy 17 listopada 2017 roku - tego dnia powiadomimy ich mailowo o wygranej.