10 najlepszych filmów na Święta. Sprawdź, czy znasz je wszystkie

Męczą Cię rozmowy przy wigilijnym stole? Oto filmy, które możesz obejrzeć razem z rodziną i świetnie się przy tym bawić.
'To właśnie miłość' (2003), reż. Richard Curtis 'To właśnie miłość' (2003), reż. Richard Curtis mat. prasowe

Filmy na Święta: ''To właśnie miłość'' (2003)

Chyba żaden inny film świąteczny nie potrafi tak rozśmieszyć i wzruszyć jednocześnie. 'To właśnie miłość' ('Love Actually') to 10 historii, w których każdy znajdzie coś ze swojego życia. W brytyjskiej komedii wystąpili tacy aktorzy, jak Colin Firth, Hugh Grant, nieżyjący już Alan Rickman, Liam Neeson, Keira Knightley i Emma Thompson.

Po 14 latach od premiery, twórcy filmu postanowili podarować fanom kontynuację świątecznego hitu. Tak powstał 'Red Nose Day Actually' - 10-minutowa produkcja, w której wystąpiła prawie cała znana obsada (Przypominamy: Na plan 'To właśnie miłość' wrócili Colin Firth, Hugh Grant i ona... >>), jednak zdecydowanie wolimy pierwszą część!

Przypominamy: Rekordziści widzieli ten film pewnie kilkadziesiąt razy. A Ty jak dobrze pamiętasz 'To właśnie miłość'? [QUIZ] >>

To wspaniałe życie (1946), reż. Frank Capra To wspaniałe życie (1946), reż. Frank Capra mat. prasowe

''To wspaniałe życie'' (1946)

''To wspaniałe życie'' przez wielu krytyków uznany jest za najlepszy film świąteczny (ocena na Filmwebie to 8.2!). Czarno-biała historia z 1946 r. opowiada o mężczyźnie, który czuje się niepotrzebny i zamierza popełnić samobójstwo. W ostatniej chwili jego anioł stróż pokazuje mu, jak świat wyglądałby bez niego.

'Holiday' 'Holiday' mat. prasowe

Filmy na Święta: ''Holiday'' (2006)

Kryzys i spadek energii mogą dopaść nas nawet w Święta. I właśnie wtedy warto obejrzeć ''Holiday'' w reżyserii Nancy Meyers. Komedia z Cameron Diaz, Kate Winslet i Judem Law przypomina, że każdy problem da się rozwiązać i że szczęście zawsze przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie.

Fabuła opowiada o dwóch kobietach, które postanawiają zamienić się mieszkaniami na czas świąt. Dla bizneswoman z Los Angeles i redaktorki mieszkającej w Londynie zmiana otoczenia jest początkiem życiowej rewolucji.

'Dziennik Bridget Jones', reż. Sharon Maguire 'Dziennik Bridget Jones', reż. Sharon Maguire mat. prasowe

Filmy na Święta: ''Dziennik Bridget Jones'' (2001)

To film, który wprowadzi Was w cudowny nastrój i przypomni, że Święta nie muszą być idealne. Tak, jak życie Bridget, która może i ma lekką nadwagę, straciła pracę i wybiera nieodpowiednich facetów, ale za to jest jedyna w swoim rodzaju i ma wiele innych zalet. Komedia w reżyserii Sharon Maguire doczekała się dwóch kontynuacji - 'Bridget Jones: W pogoni za rozumem' (2004) i 'Bridget Jones 3' (2016). Święta to idealny czas, by obejrzeć wszystkie trzy części (i bezkarnie objadać się przy tym pierogami i makowcem).

"Kevin sam w domu" wciąż rządzi w TV

Filmy na Święta: ''Kevin sam w domu'' (1990)

Tego bohatera nie trzeba nikomu przedstawiać. Kevin jest z nami w każde Święta i wygląda na to, że tak już zostanie. Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl w poprzednią Wigilię obejrzało go prawie 3,5 mln Polaków.

Oglądasz 'Kevina' w święta? Teraz możesz przeżyć dzień jak on >>

'Kevin sam w domu' to opowieść o niesfornym, ale bardzo zaradnym ośmiolatku, którego rodzice zapomnieli zabrać na świąteczny wyjazd, więc sam musi stawić czoła dwóm niezbyt rozgarniętym, ale za to bardzo zdeterminowanym włamywaczom.

Film z 1990 roku, reklamowany jako 'komedia rodzinna... bez rodziny', od wielu lat jest mocnym punktem świątecznej ramówki. Kiedy kilka lat temu Polsat postanowił nie kupować praw do emisji na kolejne lata, musiał ugiąć się pod naciskiem protestujących widzów, którzy bez 'Kevina samego w domu' nie wyobrażają sobie świąt, traktując oglądanie filmu jak kolejną z wigilijnych tradycji.

Przypominamy: Przez 12 lat nikt tego nie zauważył. Teraz wiemy, co łączy film 'Kevin sam w domu' z serialem 'Przyjaciele' >>

''Cud na 34 ulicy'', reż. George Seaton, 1947 r. ''Cud na 34 ulicy'', reż. George Seaton, 1947 r. mat. prasowe

Filmy na Święta: ''Cud na 34 ulicy'' (1994)

''Cud na 34 ulicy'' przypomina, co jest najważniejsze w Święta. Film opowiada o mężczyźnie, który pracuje jako święty Mikołaj w ogromnym centrum handlowym. Jednak dla niego to nie tylko praca. Dzięki swojej pasji mężczyzna odmienia Boże Narodzenie klientów sklepu, w tym małej Susan.

W 2016 roku ''Cud na 34 ulicy'' zajął 9. miejsce na liście Najbardziej inspirujących filmów wszech czasów, stworzonej przez Amerykański Instytut Filmowy, liczący 1500 członków.

'Cicha noc' 'Cicha noc' fot. Robert Jaworski, Studio Munka

Filmy na Święta: ''Cicha noc'' (2017)

'Cicha Noc' w reżyserii Piotra Domalewskiego pokazuje, że święta to nie tylko prezenty i migające lampki. Film zmusza do refleksji i zachęca do intymnej rozmowy z samym sobą.

- Chciałbym, żeby moi bohaterowie byli ludźmi z krwi i kości. Chcę uniknąć fałszu, który pojawia się często w polskiej kinematografii, kiedy po raz kolejny widzimy znanych, ogranych celebrytów, w tych samych, co zawsze, rolach - powiedział reżyser. Jego celem było stworzenie wyrazistego obrazu polskiej rodziny i ukazanie ich pełnej napięć relacji.

'Cicha noc' zdobyła najważniejszą nagrodę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni (Przypominamy: Wódka na wigilijnym stole i rodzinne awantury. 'Cicha noc' to pokazała i wygrała w Gdyni >>).

"Listy do M." Fot. mat. promocyjne

Filmy na Święta: ''Listy do M.'' (2011)

Mimo początkowych obaw, że polska wersja 'Love Actually' będzie 'kolejną nieśmieszną komedią', ''Listy do M.'' okazały się strzałem w dziesiątkę. Zabawne dialogi i bajkowe zdjęcia naprawdę potrafią poprawić humor - i właśnie tego oczekujemy od świątecznego filmu. W rolach głównych wystąpili Maciej Stuhr, Roma Gąsiorowska, Tomasz Karolak, Agnieszka Dygant i Piotr Adamczyk. Film Mitja Okorna doczekał się dwóch kolejnych części, jednak to pierwszą z nich lubimy najbardziej.

Kadr z filmu Szklana Pułapka Kadr z filmu Szklana Pułapka fot. Kadr z filmu Szklana Pułapka

Filmy na Święta: ''Szklana pułapka'' (1988)

'Szklana pułapka' ('Die Hard') z Brucem Willisem, Alanem Rickmanem i Bonnie Bedelią to propozycja dla tych, którzy chcą wprowadzić się w świąteczny nastrój - niekoniecznie przy pomocy komedii.

Film rozpoczyna się od przyjęcia wigilijnego w wieżowcu japońskiej korporacji. Magiczną atmosferę przerywają terroryści, którzy chcą zrabować ze skarbca kilka milionów dolarów. Powstrzymać ich może tylko nieustraszony policjant John McClane. Dzięki niemu oprócz prezentów i choinek zobaczymy też wybuchy i kaskaderskie akrobacje. Polecamy!

Święta Last Minute (2004) Święta Last Minute (2004) mat. prasowe

Filmy na Święta: ''Święta Last Minute'' (2004)

''Święta Last Minute'' to film, który pomoże Wam oderwać się od świątecznych przygotowań, które, jak się okazuje, wcale nie są najważniejsze w tym czasie. Przekonuje się o tym pewne małżeństwo, które ma dość świątecznej krzątaniny, dlatego decyduje się wyjechać na Karaiby.