"Botoks", "Cicha Noc", "Twój Vincent" - te polskie filmy oglądaliśmy w 2017 roku

To był wyjątkowo dobry rok dla polskiego kina. Jakie filmy oglądaliśmy najchętniej?
Kadr ze zwiastunu filmu 'Botoks' Kadr ze zwiastunu filmu 'Botoks' Screen / YouTube / 'Botoks' zwiastun

10. "Botoks"

'Botoks' czyli 'porażający obraz polskiej służby zdrowia' widziany oczami Patryka Vegi, to film, który podzielił Polaków. Z jednej strony otrzymał mnóstwo nieprzychylnych recenzji (nawet od największych fanów Vegi (Przypominamy: 'Botoks': nawet najwięksi fani Vegi zniesmaczeni. 'Co za dużo to niezdrowo' >> ), a ilość drastycznych scen sprawiła, że widzowie z kina trafiali na pogotowie (Przypominamy: To uczucie kiedy jesteś w kinie na filmie 'Botoks' i po faceta przyjeżdża karetka bo zemdlał >> ).

A jednak nie mogło zabraknąć go w naszym zestawieniu - dzieło Vegi zaliczyło najlepsze otwarcie w historii i jest, tuż po 'Listach do M' najchętniej oglądanym polskim filmem 2017 (obejrzało go już 2,3 mln Polaków).

'Botoks' to historia czterech kobiet pracujących w służbie medycznej. Aby przygotować się do swoich ról, aktorzy 'Botoksu' brali udział w prawdziwych operacjach i rozmawiali z lekarzami, którzy wyjawiali im swoje sekrety. W rolach głównych wystąpiły Olga Bołądź, Agnieszka Dygant, Katarzyna Warnke i Marieta Żukowska. W męskie postaci wcielili się Janusz Chabior, Sebastian Fabijański, Piotr Stramowski i Tomasz Oświeciński. 

Zobacz też: Patryk Vega twierdzi, że 'Botoks' to dzieło Boga. 'Ja byłem jedynie narzędziem' >>

Kadr z filmu 'Pokot' Agnieszki Holland Kadr z filmu 'Pokot' Agnieszki Holland PALKA ROBERT / MATERIAŁY PRASOWE

9. "Pokot" Agnieszki Holland

Jedna z głośniejszych premier 2017 roku. Fabuła 'Pokotu' opiera się na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk 'Prowadź swój pług przez kości umarłych'. W filmie zobaczymy m.in. Agnieszkę Mandat, Wiktora Zborowskiego, Jakuba Gierszała, Borysa Szyca, Andrzeja Grabowskiego, Tomasza Kota i Katarzynę Herman.

O czym jest 'Pokot'?

Emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są tajemnicze. A wokół jego domu widać ślady... saren. Wkrótce pojawiają się kolejne zwłoki. Co łączy ofiary? Wszystkie to myśliwi. Duszejko widząc niemoc policji, wszczyna własne śledztwo.

Film miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył Srebrnego Niedźwiedzia. Dzieło Agnieszki Holland i Kasi Adamik zostało także wybrane na polskiego kandydata do Oscara. Niestety, film nie zdobył uznania w oczach członków Amerykańskiej Akademii Filmowej i nie powalczy o statuetkę. W Hollywood ogłoszono dziewięć filmów w kategorii ''produkcja nieanglojęzyczna'', które przeszły do kolejnego etapu >>

'Ptaki śpiewają w Kigali' 'Ptaki śpiewają w Kigali' Fot. materiały prasowe

8. "Ptaki śpiewają w Kigali"

'Ptaki śpiewają w Kigali' to ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Po śmierci męża reżyserka sama kontynuowała pracę nad filmem. Do obsady zaprosiła Jowitę Budnik - doskonałą Papuszę (również z filmu małżeństwa Krauze).

'Ptaki śpiewają w Kigali' to niełatwy film

Jest rok 1994. Po tym, jak w Kigali zestrzelono samolot prezydenta Rwandy, trwają rozruchy między plemionami Tutsi i Hutu. W ciągu trwających 100 dni czystek z rąk ekstremistów ginie około miliona ludzi. Świadkiem tych wydarzeń jest Anna (Jowita Budnik) - polska ornitolog, która przyjechała do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie.

Gdy zaczyna się ludobójstwo, Polka ratuje przed śmiercią młodą dziewczynę z plemienia Tutsi - Claudine (Eliane Umuhire). Anna umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski. Po przylocie do kraju kobiety próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, ale nie są w stanie wpisać się w rutynę codziennego życia. Pewnego dnia, po upływie kilku lat, Claudine decyduje się na powrót do ojczyzny. Anna postanawia wyruszyć wraz z przyjaciółką w tę niezwykle emocjonalną podróż do samego serca Afryki.

Kadr z filmu ''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (fot Jarosław Sosiński / Watchout Productions) Kadr z filmu ''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (fot Jarosław Sosiński / Watchout Productions) Kadr z filmu ''Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej'' (fot Jarosław Sosiński / Watchout Productions)

7. "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"

'Sztuka kochania' to oparta na faktach opowieść o życiu Michaliny Wisłockiej - kobiety, która zrewolucjonizowała życie seksualne Polaków. - Ten film to przede wszystkim historia niezwykłej postaci, którą poznajemy jako nieświadomą, niewinną, 20-letnią dziewczynę. Razem z nią przeżywamy pierwszą miłość, przyjaźń, rozczarowanie i smutek. Podążamy z nią drogą prowadzącą do świadomości i dojrzałości. Na naszych oczach główna bohaterka przechodzi niesamowitą transformację. W tym obrazie najważniejsze są emocje: tak te przedstawione na ekranie, jak i te, które przeżyją widzowie w kinie - mówi o filmie wyreżyserowanym przez Marię Sadowską producent Krzysztof Terej.

Autorka walcząca o prawo Polek do udanego seksu była pod tym względem w Polsce prawdziwą pionierką. Sama przez wiele lat żyła w trójkącie ze swoją przyjaciółką Wandą (w tej roli w filmie Justyna Wasilewska) i mężem (Piotr Adamczyk). W tytułową rolę wcieliła się Magdalena Boczarska.

Zobacz też: 'Sztuka kochania' bez cenzury. Zobacz zwiastun 18+ >>

Jakub Gierszał i Andrzej Chyra w 'Pomiędzy słowami', reż. Urszula Antoniak Jakub Gierszał i Andrzej Chyra w 'Pomiędzy słowami', reż. Urszula Antoniak Materiały prasowe

6. "Pomiędzy słowami"

Film o emigracji, poszukiwaniu własnej tożsamości i relacjach ojciec - syn. 'Pomiędzy słowami' to czwarty film Urszuli Antoniak, która od ponad 20 lat mieszka w Holandii. To właśnie jej emigracja była zalążkiem do pomysłu na scenariusz. Reżyserka opowiedziała nam, że film jest powrotem do jej własnych doświadczeń.

Przypominamy: Urszula Antoniak: Najbardziej "w domu" czuję się w Amsterdamie. To jest moje miejsce >>

Głównym bohaterem filmu jest Michael (Jakub Gierszał), który mieszka i pracuje w Berlinie. Pewnego dnia przyjeżdża do niego ojciec (Andrzej Chyra). Mężczyźni próbują odbudować swoją relację.

Michael mógłby mieszkać w Berlinie nie znając słowa po niemiecku. Ale nie o to mu chodzi. On chce być zaliczany do grupy Niemców i postrzegany jako Niemiec. I pytanie - na ile coś takiego może się udać, na jakim poziomie można osiągnąć taką integrację z obcym narodem i czy w ogóle można - tłumaczy Antoniak.

Razem z Andrzejem Chyrą i Jakubem Gierszałem z filmie zagrali m.in. Justyna Wasilewska ('Sztuka kochania', 'Serce miłości') oraz niemiecki aktor Christian Löber.

Zdjęcia do filmu powstały w Berlinie, Warszawie i Łodzi. Ich autorem jest Lennert Hillege. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Urszula Antoniak. Scenografię przygotowały Miren Oller i Katarzyna Jędrzejczyk, a kostiumy - Paulina Sieniarska. Producentem "Pomiędzy słowami" jest Opus Film, odpowiedzialny także za "Idę" Pawlikowskiego.

'Serce miłości', reż. Łukasz Ronduda 'Serce miłości', reż. Łukasz Ronduda materiały prasowe

5. "Serce miłości"

Film o współczesnej, trudnej, niemieszczącej się w ramach miłości. Reżyser Łukasz Ronduda nie czerpie z fikcji - zainspirowała go relacja dwójki żyjących artystów - Zuzanny Bartoszek (granej przez Justynę Wasilewską) i Wojciecha Bąkowskiego (w tej roli zobaczycie Jacka Poniedziałka). Parę dzieli ponad 10 lat życia i dorobek artystyczny. On jest już znany w swoim środowisku, jest reżyserem, muzykiem, performerem. Ona dopiero zaczyna, ale nie ma zamiaru tworzyć w cieniu swojego partnera. Ich związek jest taki, jak oni sami - pełen emocji, nierzadko gwałtowny, nie uznający kompromisów.

Kręcąc film oparty na prawdziwej historii, reżyser pokazuje, że skomplikowana, niemieszcząca się w ramach miłość naprawdę istnieje i może być jeszcze większa i silniejsza niż w 'normalnym' związku. 'Serce miłości' ujawnia też coś, czego nie zobaczymy w muzeum sztuki nowoczesnej - że awangardowi artyści w pełni oddani sztuce bywają też zwyczajnymi ludźmi.

RECENZJA >>

Na zdjęciu Wojciech Młynarski. 16.12.1996 Warszawa, Klub Tango. Wieczór wspomnień poświęcony Kalinie Jędrusik w piątą rocznicę śmierci artystki Na zdjęciu Wojciech Młynarski. 16.12.1996 Warszawa, Klub Tango. Wieczór wspomnień poświęcony Kalinie Jędrusik w piątą rocznicę śmierci artystki Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl

4. "Młynarski. Piosenka finałowa", reż. Alicja Albrecht

Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić - mawiał Wojciech Młynarski.

'Młynarski. Piosenka finałowa' w reżyserii Alicji Albrecht to opowieść o twórczości i życiu wybitnego poety, tekściarza i satyryka - Wojciecha Młynarskiego. Dokument zawiera ostatni, bardzo osobisty wywiad z bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół, między innymi: Janusza Gajosa, Janusza Głowackiego, Jerzego Derfla, Janusza Senta, Włodzimierza Korcza, Ewy Bem, Janusza Stokłosy, Ireny Santor, Michała Bajora, Magdy Zawadzkiej, Krystyny Jandy i Rodziny.

Y1975 Opole Festiwal piosenki polskiej. n/z  Wojciech Mlynarski fot. Lech Pempel/REPORTER
Pempel/REPORTER / REPORTER

W ponad 2 tys. piosenek Młynarski stworzył Kronikę Polski i Polaków. Jego 'W Polskę idziemy', 'Niedziela na głównym', 'Róbmy swoje', czy 'Jeszcze w zielone gramy' wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie, teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają jego wybitną twórczość. Film pokazuje Młynarskiego jako niezwykłego artystę, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.

''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' ''Loving Vincet'' | ''Twój Vincent'' Materiały prasowe

3. "Twój Vincent"

'Twój Vincent' to jedyny taki film na świecie. Dzieło Doroty Kobieli i Hugh Welchmana w całości zostało namalowane farbami olejnymi techniką naśladującą styl Van Gogha. Twórcy filmu postanowili pokazać ostatnie dni jego życia w sposób najbliższy malarzowi - za pomocą jego własnych obrazów. Fabuła zaś jest niezwykle wciągająca - scenarzyści zamiast zrobić zwykły film biograficzny, stworzyli trzymający w napięciu kryminał.

Produkcja składa się z około 65 tys. obrazów, wyświetlanych z częstotliwością 12 na sekundę, razem składających się na 88 minut opowieści. W film wkomponowano też przeszło 120 dzieł samego van Gogha. Projekt realizowano częściowo we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.

W polskiej wersji językowej wzięli udział m.in. Olga Frycz, Danuta Stenka, Zofia Wichłacz, Jerzy Bończak, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Józef Pawłowski i Robert Więckiewicz.

Animacja ma ogromne szanse na Oscara (Przypominamy: Oscary 2018: Dwie polskie animacje oficjalnie walczą o statuetkę>> ), a oprócz tego zdobywa kolejne prestiżowe nagrody. Najpierw polsko-brytyjska produkcja została nagrodzona statuetką Europejskiej Nagrody Filmowej - jednego z najważniejszych konkursów na świecie. Dwa dni później okazało się, że 'Twój Vincent' został nominowany do Złotych Globów 2018 i będzie rywalizować z takimi produkcjami, jak: 'Dzieciak rządzi' , 'The Breadwinner' , 'Fernando' i 'Coco'. Przypominamy: Złote Globy 2018: ''Twój Vincent'' walczy o statuetkę! >>

'Cicha noc' 'Cicha noc' fot. Robert Jaworski, Studio Munka

2. "Cicha Noc"

'Cicha noc' to film, który warto obejrzeć przed Wigilią. W swoim debiucie Domalewski pokazał polskie święta w krzywym zwierciadle. Reżyser, tak, jak zrobił to kiedyś Smarzowski w 'Weselu', wyeksponował nasze wady i stworzył niepokojąco aktualny obraz polskiego społeczeństwa. Produkcja zachwyca porywającą fabułą i grą na najwyższym poziomie (Dawid Ogrodnik, Tomasz Ziętek, Agnieszka Suchora, Arkadiusz Jakubik). 

- Chciałbym, żeby moi bohaterowie byli ludźmi z krwi i kości. Chcę uniknąć fałszu, który pojawia się często w polskiej kinematografii, kiedy po raz kolejny widzimy znanych, ogranych celebrytów, w tych samych, co zawsze, rolach - powiedział reżyser. Jego celem było stworzenie wyrazistego obrazu polskiej rodziny i ukazanie ich pełnej napięć relacji.

'Cicha Noc' w reżyserii Piotra Domalewskiego zdobyła najważniejszą nagrodę na 42. Festiwalu Filmowym w Gdyni, pokonała 'Ptaki śpiewają w Kigali' małżeństwa Krauze i 'Pokot' Agnieszki Holland.

'Najlepszy' reż. Łukasz Palkowski 'Najlepszy' reż. Łukasz Palkowski fot. Robert Palka www.robertpalka.co

1. "Najlepszy"

'Najlepszy' to nasz nr 1 w tegorocznym zestawieniu. Oparty na faktach film Łukasza Palkowskiego opowiada historię jednego z najciekawszych polskich sportowców - Jerzego Górskiego, który do 26. roku życia był uzależniony od heroiny. Po 14 latach zerwał z nałogiem i wygrał podwójnego Ironmana w prestiżowych zawodach w Alabamie w 1990 roku.

Przypominamy: "Najlepszy" Jerzy Górski: Gdyby nie Bóg, dawno by mnie tu nie było. On specjalnie daje mi w kość [WYWIAD] >>

- Film pokazuje, że każdą słabość można przekuć w siłę i że każdy może się podnieść z dna, jeśli w siebie uwierzy i będzie wystarczająco zdeterminowany. Siła tej historii polega na tym, że jest uniwersalna. To nie jest film o uzależnieniu, ani o sporcie. "Najlepszy" opowiada o wewnętrznej walce, która toczy się w nas codziennie. Każdy może ten film porównać ze swoim życiem i swoimi problemami - twierdzi odtwórca głównej roli, Jakub Gierszał.

Zobacz też: Łukasz Palkowski o "Najlepszym": Gierszał kompletnie nie nadawał się do tej roli. Dlatego go wybrałem [WYWIAD] >>