"Wszystkie pieniądze świata": Michelle Williams zarobiła 1 proc. tego, co jej kolega z planu

Aktorzy ponownie nagrali sceny skasowane po zwolnieniu z produkcji Kevina Spaceya. Jednak to nie koniec problemów z filmem.
Michelle Williams Michelle Williams fot. Mój tydzień z Marilyn (2011), mat. prasowe

"Wszystkie pieniądze świata" nie dla kobiet

Ekipa filmu "Wszystkie pieniądze świata" miała ostatnio sporo pracy. Po tym, jak kilka tygodni przed premierą wyszło na jaw, że Kevin Spacey molestował innego aktora, a także członków ekipy "House of Cards", reżyser Ridley Scott postanowił usunąć go ze swojego nowego filmu.

Zamiast niego w rolę miliardera wcielił się Christopher Plummer, a Mark WahlbergMichelle Williams, czyli odtwórcy głównych ról, zgodzili się ponownie nagrać skasowane z powodu Spacey'a sceny. Udało im się to naprawdę szybko, jednak wtedy pojawił się kolejny problem.

Mark Wahlberg Mark Wahlberg Mark Wahlberg

Film "Wszystkie pieniądze świata" doczekał się kolejnego skandalu

Portal USA Today ogłosił, że za dogranie powtórek Mark Wahlberg zarobił 1,5 miliona dolarów, a Michelle Williams, która zdobyła za film nominację do Złotego Globu otrzymała... mniej niż 1000 dolarów.

Wcześniej Ridley Scott zapewniał, że nikt z ekipy filmowej nie otrzyma dodatkowych pieniędzy za dogrywanie potrzebnych scen. Okazało się, że Mark Wahlberg sam wynegocjował stawkę z William Morris Edeavor - agencją, która opiekuje się także Williams (!). Podobno aktorka nie wiedziała o tym, że jej kolega zarobi na roli.

Niektórym mogłoby się wydawać, że Williams nie zadbała o swoje interesy. Ale to, że ani agencja, ani Wahlberg nie zrobili nic w tej sprawie, chyba też nie jest w porządku, prawda?

W sierpniu "Forbes" nazwał Wahlberga najlepiej opłacanym aktorem roku i oszacował jego zarobki na 68 milionów dolarów.

Portal informuje, że Sony, czyli dystrybutor filmu, nie było zaangażowane w negocjacje pensji aktorów, a agencja oraz przedstawiciele Wahlberg i Williams nie skomentowali sprawy.

Jessica Chastain Jessica Chastain ROBERT GALBRAITH / REUTERS / REUTERS

Mark Wahlberg zarobił 1500 razy tyle, co Michelle Williams.

Różnica w wynagrodzeniu aktorów filmu "Wszystkie pieniądze świata" oburzyła środowisko filmowe. Sprawę skomentowały aktorki Amber Tamblyn, Mia Farrow i Jessica Chastain, a także reżyser Judd Apatow.

- Proszę zobaczyć występ Michelle we "Wszystkich pieniądzach świata" - napisała na Twitterze Jessica Chastain, aktorka (zagrała główną rolę w "Grze o wszystko") - Ona jest błyskotliwą, nominowaną do Oscara, laureatką Złotego Globu. Pracuje w branży od 20 lat. Zasługuje na więcej niż 1 proc. wynagrodzenia jej kolegi z planu.

Mia Farrow Mia Farrow Fot. Dolores Ochoa AP

Mia Farrow: Zawsze tak było

Amerykańska aktorka i zdobywczyni Złotego Globu Mia Farrow podkreśla, że różnica w płacach ze względu na płeć jest niesprawiedliwa, ale niestety - nie szokuje:

- Skandalicznie niesprawiedliwe - ale zawsze tak było. Nigdy, przenigdy nie otrzymałam nawet jednej czwartej tego, co otrzymał mężczyzna: Wahlberg otrzymał 1,5 miliona dolarów za powtórkę "All the Money", Williams zapłacili mniej niż 1000 dolarów - napisała na swoim Twitterze.

Emma Stone Emma Stone RICHARD SHOTWELL / AP

Nie tylko Williams

Niestety, sprawa Michelle Williams nie jest odosobniona. Różnica między płacami aktorek i aktorów w Hollywood wynosi dziś nawet 70 procent. Ofiarami dyskryminacji ze względu na płeć padły m.in. Jennifer Lawrence, Emma Stone, Charlize Theron, Angelina Jolie i Natalie Portman.

Przypominamy: To najpopularniejsze aktorki na świecie. Dlaczego zarabiają nawet 70 proc. mniej niż ich koledzy z planu? >>

Powstała kilka tygodni temu inicjatywa "Time's Up" ma walczyć nie tylko z molestowaniem seksualnym, lecz także z nierównościami płac i złym traktowaniem kobiet w miejscu pracy. W akcji wzięło udział ponad 300 aktorek, reżyserek, producentek i scenarzystek z Hollywood. Poparcie dla "Time's Up" wyrazili niemal wszyscy uczestnicy Złotych Globów 2018 - właśnie z tego powodu goście wystąpili na gali w czarnych strojach (Przypominamy: Złote Globy 2018 [RELACJA] >> ).