Disney pomalował białoskórych aktorów na planie "Aladyna". I teraz się tłumaczy

Disney tłumaczy, że zrobił to jedynie ze względów na "specjalne umiejętności białych aktorów".
Screen z filmu 'Alladyn' Screen z filmu 'Alladyn' Walt Disney Pictures

Disney przemalował aktorów "Alladyna"

Trwają pracę nad aktorską wersją 'Alladyna' w reżyserii Guya Ritchie'ego. Do premiery jeszcze sporo czasu, ale nowa produkcja Disneya już doczekała się pierwszego skandalu. Magazyn 'The Sunday Times' poinformował o szokującej sytuacji, która wydarzyła się na planie. Okazało się, że biali aktorzy zostali pomalowani, żeby móc zagrać ciemnoskóre postaci.

Aladyn (1992) Aladyn (1992) Aladyn (1992), reż. John Musker, Ron Clements, mat. prasowe

Disney przyłapany na gorącym uczynku

O sprawie poinformował Kaushal Odedra, dubler aktora grającego Aladyna, który miał widzieć dwudziestu statystów czekających na make-up:

- W jednej parze przyszli dwaj strażnicy pałacowi. Rozpoznałem jednego z nich - był aktorem rasy kaukaskiej, ale wyglądał jak opalony Arab - powiedział Odedra.

- Disney pokazuje, że kolor skóry, tożsamość i życiowe doświadczenie są czymś, co można nabyć i zmyć - dodał.

Aladyn (1992) Aladyn (1992) Aladyn (1992), reż. John Musker, Ron Clements, mat. prasowe

Disney nie mógł znaleźć ciemnoskórych kaskaderów?

W odpowiedzi na oskarżenia Disney wydał oświadczenie, w którym podkreśla, że jedynie 100 z 500 zatrudnionych aktorów to osoby o białym kolorze skóry. Pozostali członkowie obsady mają pochodzenie indyjskie, środkowowschodnie, afrykańskie, śródziemnomorskie i azjatyckie.

- Poświęciliśmy wiele uwagi na stworzenie jednej z największych i najbardziej zróżnicowanych obsad, jakie kiedykolwiek widziano na ekranie - odpowiedział rzecznik Disneya. - Różnorodność naszych aktorów była konieczna i tylko w nielicznych przypadkach, gdy chodziło o specjalne umiejętności i bezpieczeństwo (efekty specjalne, kaskaderów), pracownicy ekipy zostali poddani charakteryzacji - czytamy w oświadczeniu.

Kal Penn Kal Penn Kal Penn w serialu: Designated Survivor (2016), mat. prasowe

"Ktoś nie chciał wydać pieniędzy, żeby zrobić to dobrze"

Sprawę skomentował aktor pochodzenia indyjskiego - Kal Penn ("Dr House", "Wieczny student", "O dwóch takich, co poszli w miasto"): 

- Tak bardzo kocham @Disneya. Ale kiedy ich rzecznik mówi, że w 2018 roku zdecydowała się pomalować na brązowo 100 osób, ponieważ nie ma nas wystarczająco dużo, to znaczy, że ktoś nie chciał wydać pieniędzy, żeby to zrobić dobrze. Oczekujmy więcej i bądźmy lepsi w tym roku.

Aladyn (1992) Aladyn (1992) Aladyn (1992), reż. John Musker, Ron Clements, mat. prasowe

''To obraza dla całej branży''

Producent telewizyjny Riaz Meer, nazwał praktykę 'obrazą dla całej branży'.

- Talent nie zna rasy. Nie ma możliwości, aby azjatyccy statystycy nie mogli zaspokoić potrzeb filmu. Nieumiejętność zatrudnienia talentu o odpowiedniej tożsamości etnicznej, aby sprostać wyraźnym potrzebom tej produkcji, jest czymś złym. Oczekuję czegoś lepszego od innych filmowców - powiedział.

W aktorskiej wersji ''Aladyna'' wystąpią m.in. Mena Massoud (Aladyn), Will Smith (Dżin) i Naomi Scott (Jasmine). Film ma trafić do kin 24 maja 2019 roku.