To najbogatszy człowiek świata. Porwali mu wnuczka, ale odmówił zapłacenia okupu

''Wszystkie pieniądze świata'' Ridleya Scotta opowiadają o jednej z najbogatszych rodzin USA. Poznajcie jej historię.
Wszystkie pieniądze świata Wszystkie pieniądze świata mat. prasowe

''Wszystkie pieniądze świata'' opowiedzą prawdziwą historię

Rodzina Gettych należy do najbogatszych na świecie. Jej członkowie znani są jednak nie tylko z zarządzania słynnym koncernem paliwowym i z utworzenia spółek Getty Images czy Melbourne Cricket Club.

Najciekawszą rodzinną opowieścią, którą już 26 stycznia pozna cały świat, jest historia porwania jednego z wnuków seniora rodu Gettych. To właśnie ona stała się głównym wątkiem najnowszego filmu Ridleya Scotta (''Gladiator'', ''Thelma i Louise'', ''Hannibal'') - ''Wszystkie pieniądze świata''.

Wszystkie pieniądze świata - Official Trailer (HD) Wszystkie pieniądze świata - Official Trailer (HD) fot. Sony Pictures Entertainment, kadr Youtube

''Wszystkie pieniądze świata'' - fabuła

'Wszystkie pieniądze świata' to historia amerykańskiego miliardera - Johna Paula Getty'ego (Christopher Plummer), który odmówił zapłacenia okupu za swojego szesnastoletniego wnuka (Charlie Plummer), porwanego w 1973 roku. Jego zrozpaczona matka Gail Harris (w tej roli piękna Michelle Williams) za wszelką cenę próbowała przekonać teścia do zmiany decyzji, jednak senior pozostał nieugięty. Kiedy matka straciła nadzieję, do jej drzwi zapukał tajemniczy mężczyzna - wysłannik Jean Paula Getty'ego, specjalizujący się w sprawach ''nie do rozwiązania''.

Autorem scenariusza jest David Scarpy. Za kamerą stanął sam Ridley Scott.

John Paul Getty John Paul Getty Wszystkie pieniądze świata, mat. prasowe

''Wszystkie pieniądze świata'': John Paul Getty

Główny bohater - Senior Getty był słynnym amerykańskim magnatem paliwowym. Został okrzyknięty najbogatszym człowiekiem świata. W chwili śmierci jego majątek wyceniony został na prawie 2 miliardy dolarów. Biznesmen był też znany ze swojego skąpstwa.

ALL THE MONEY IN THE WORLD - Official Trailer (HD) ALL THE MONEY IN THE WORLD - Official Trailer (HD) fot. Sony Pictures Entertainment, kadr Youtube

''Wszystkie pieniądze świata'': John Paul Getty (Christopher Plummer)

Początkowo rolę Jeana Paula Getty'ego odegrał Kevin Spacey, jednak po tym, jak aktor został oskarżony o molestowanie, wszystkie sceny z jego udziałem zostały wycięte z filmu.

Przypominamy: Kevin Spacey usunięty z nowego filmu Ridleya Scotta miesiąc przed premierą >>

Zamiast Kevina Spaceya do roli miliardera został zaangażowany Christopher Plummer, a aktorzy 'Wszystkich pieniędzy świata' musieli ponownie nagrać brakujące sceny. Kiedy im się udało, pojawił się kolejny problem. Okazało się, że za dokrętki Mark Wahlberg zarobił 1,5 miliona dolarów, a Michelle Williams (filmowa Gail Harris, matka porwanego Johna Paula Getty'ego III) otrzymała... mniej niż 1000 dolarów.

Przypominamy: ''Wszystkie pieniądze świata'': Michelle Williams zarobiła 1 proc. tego, co jej kolega z planu >>

Ostatecznie aktor zdecydował się przekazać swój dochód na fundusz Time's Up walczący z nierównością płac i molestowaniem seksualnym.

Wszystkie pieniądze świata, John Paul Getty II Jr. Wszystkie pieniądze świata, John Paul Getty II Jr. Wszystkie pieniądze świata, mat. prasowe

''Wszystkie pieniądze świata'': John Paul Getty II Jr. (Andrew Buchan)

Kolejną ciekawą postacią 'Wszystkich pieniędzy świata' jest John Paul Getty II Jr. - syn najbogatszego człowieka świata i ojciec porwanego Johna Paula Getty'ego III. To filantrop i kolekcjoner książek. Wspomógł m.in. Galerię Narodową w Londynie. Po porwaniu syna i śmierci ojca, John Paul Getty II Jr. wpadł w depresję oraz uzależnienie od narkotyków. Leczył się w klinice w Londynie, gdzie w 1984 r. odwiedziła go ówczesna premier Margaret Thatcher, by podziękować mu za wieloletnie dotacje Galerii Narodowej. Ponoć jej wizyta i słowa: 'Panie Getty. Nie możemy pozwolić, by sprawy wymknęły się spod kontroli, prawda? Wydostaniemy cię stąd możliwie jak najszybciej', przyczyniły się do jego szybkiego powrotu do zdrowia. W późniejszych latach został kapitanem drużyny utworzonej przez Grubby'iego Allena do której dołączył Mick Jagger, członek zespołu Rolling Stones.

Wszystkie pieniądze świata, John Paul Getty III Wszystkie pieniądze świata, John Paul Getty III Wszystkie pieniądze świata, mat. prasowe

''Wszystkie pieniądze świata'': John Paul Getty III (Charlie Plummer)

John Paul Getty III w wieku 17 lat został uprowadzony w Rzymie. Porywacze zażądali od rodziny okupu w wysokości 17 milionów dolarów. Gdy okazało, że porwanie nie jest wymysłem chłopca, by wysupłać od bogatego dziadka pieniądze, poproszono o pomoc seniora-miliardera.

Ten jednak odmówił udzielenia pomocy. Mężczyzna bał się podobnych żądań w stosunku do pozostałych 14 wnuków.

Gdy porywacze przesłali rodzinie kosmyk włosów i ucho należące do nastolatka z zapowiedzią kontynuacji takich działań, dziadek przemógł się i przeznaczył na okup wnuka 2,2 mln dolarów, czyli tyle, ile mógł odpisać sobie od podatku.

''Wszystkie pieniądze świata'': John Paul Getty III

Ostatecznie porywacze wynegocjowali u rodziny Gettych 2,9 mln dolarów. John Paul Getty III przeżył, lecz w wieku 25 lat doznał udaru i resztę życia spędził niemal niewidomy, przykuty do wózka inwalidzkiego.

Balthazar Getty Balthazar Getty fot. yellowblade67 (CC BY 2.0)

''Wszystkie pieniądze świata'': Balthazar Getty

Porwany John Paul Getty III doczekał się syna Balthazara zwanego ''Balty'', który zabłysnął aktorsko w takich produkcjach jak serial ''Bracia i siostry'', ''Władcy much'', ''Sędzia''. Balthazar Getty jest jedynym synem Johna Paula Getty'ego III.

Getty Images Getty Images getty-images-logo

''Wszystkie pieniądze świata'': Mark Getty

John Paul Getty II Jr. zmarł w 2003 roku. Większość majątku zostawił jednemu ze swoich synów - Markowi Getty'emu, który zainwestował pieniądze w nieco inną branżę niż jego poprzednicy - w innowacyjną wówczas firmę Getty Images, która skupiała zdjęcia z całego świata w jednym źródle.

Dziś Getty Image jest  jedną z największych agencji prowadząca bank zdjęć, ujęć filmowych, wideo i muzyki. Jak przyznaje Mark Getty w jednym z wywiadów, rodzina to '(.) bardzo dynamiczna organizacja. Jeśli potrafisz wykorzystać jej energię i nią dobrze pokierować, to jest ona o wiele bardziej produktywna niż każda inna organizacja społeczna'.

Premiera 'Wszystkich pieniędzy świata' zapowiedziana jest na 26 stycznia.