Czekają dłużej niż Leonardo DiCaprio. Trudno uwierzyć, że ci aktorzy jeszcze nie dostali Oscara

To najsłynniejsi aktorzy Hollywood. Mają na koncie co najmniej kilka ról, które przejdą do historii kina. A jednak Akademia nigdy nie nagrodziła ich Oscarem.

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - John Travolta - 2 nominacje

John Travolta, czyli Danny Zuko z ''Grease'' i Vincent Vega z ''Pulp Fiction'' także nie otrzymał Oscara. Ma na koncie dwie nominacje - z 1978 roku za ''Gorączkę sobotniej nocy'' i z 1995 roku za genialne ''Pulp fiction'' - tu został pokonany przez Toma Hanksa, który został słusznie nagrodzony za ''Forresta Gumpa''.

Zobacz też: John Travolta nie do poznania. Tak zmienił się dla roli >>

Sigourney Weaver ( Sigourney Weaver ("Obcy 2")

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Sigourney Weaver - 3 nominacje

Sigourney Weaver dla roli była w stanie przejść totalną metamorfozę. Jej najsłynniejsze filmy to ''Obcy'', ''Goryle we mgle'', ''Pracująca dziewczyna'' i ''Avatar''. Za trzy pierwsze tytuły otrzymała nominację do nagrody Akademii. Pokonały ją Marlee Matlin, Jodie Foster i Geena Davis.

'Iluzjonista' ('The Illusionist), reż. Neil Burger, scen. Neil Burger. Prod. Bull's Eye Entertainment, Bob Yari Productions, Contagious Entertainment, 2006 'Iluzjonista' ('The Illusionist), reż. Neil Burger, scen. Neil Burger. Prod. Bull's Eye Entertainment, Bob Yari Productions, Contagious Entertainment, 2006 materiały prasowe

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Edward Norton - 3 nominacje

Możecie uwierzyć, że Edward Norton nie dostał ani jednego Oscara? A powinien ich mieć co najmniej 3 - za ''Fight Club'', ''Lęk pierwotny'', 'Więźnia nienawiści'. No i może jeszcze za ''Birdmana''.

Gary Oldman w filmie pt. 'Umysł przestępcy' (2016), reż. Ariel Vromen, prod. Monolith Gary Oldman w filmie pt. 'Umysł przestępcy' (2016), reż. Ariel Vromen, prod. Monolith mat. prasowe

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Gary Oldman - 2 nominacje

Jeden z najbardziej niedocenianych aktorów Hollywood. Gary Oldman powinien dostać Oscara już za ''Leona zawodowca''. Świetnie zagrał też w ''Piątym elemencie'' i ''Szpiegu'', za którego był nominowany.

Zobacz też: 'Bodyguard Zawodowiec' już w kinach. Tylko u nas ekskluzywny wywiad z Garym Oldmanem >>

W tym roku aktor ma kolejną szansę na statuetkę - został doceniony przez Akademię za rolę Winstona Churchilla w ''Czasie mroku''. Żeby wyglądać jak premier Wielkiej Brytanii aktor spędził ponad 200 godzin na charakteryzacji i wypalił dziesiątki cygar. Jednak przede wszystkim Oldman pokazał, że groźny polityk był też wrażliwym człowiekiem i miał swoje słabości. Czy Akademia to doceni? Tego dowiemy się już 4 marca.

Tak, jak rok temu, na kultura.gazeta.pl poprowadzimy dla Was relację z Oscarów 2018 (startujemy w niedzielę 4 marca w okolicach północy).

Przypominamy: Oscary 2018: Które filmy mają największe szanse na wygraną? >>

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Bill Murray - 1 nominacja

Bill Murray zachwycił nas w ''Dniu świstaka'' i w ''Między słowami''. Za rolę zagubionego wrażliwca otrzymał jedyną nominację do Oscara. Jednak to Sean Penn odebrał nagrodę za ''Rzekę tajemnic''.

Helena Bonham Carter Helena Bonham Carter Fot. mat. prasowe

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Helena Bonham Carter - 2 nominacje

Uwielbiamy ją za filmy ''Jeździec znikąd'', ''Alicja w Krainie Czarów'' i ''Sweeney Todd''. Brytyjska aktorka zagrała też w 'Podziemnym kręgu'' i ''Harrym Potterze''. Muza Tima Burtona walczyła o statuetkę dwa razy - w 1998 roku za ''Miłość i śmierć w Wenecji'' i w 2011 za rolę w ''Jak zostać królem''. Wciąż nie udało jej się wygrać.

Polowanie na prezydenta Polowanie na prezydenta

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Samuel L. Jackson - 1 nominacja

Jeden z ulubonych aktorów Tarantino. Widzieliśmy go w ''Jackie Brown'', ''Nienawistnej ósemce'', ''Django'', ''Kill Billu'' i oczywiście ''Pulp Fiction'', za które otrzymał nominację do Oscara. Przegrał z Martinem Landau.

fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe fot. materiały prasowe

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Alan Rickman - 0 nominacji

Nieżyjący już Alan Rickman zasłynął z roli Severusa Snape'a w serii o przygodach Harry'ego Pottera. Pamiętamy go także z filmów ''Robin Hood: Książę Złodziei'', ''To właśnie miłość'' i ''Szklana pułapka''. Niestety za żadną z tych ról nie otrzymał nawet nominacji.

Przypominamy: Alan Rickman, jakiego kochałyśmy - 5 naszych ulubionych ról >>

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - John Malkovich - 2 nominacje

John Malkovich wielokrotnie udowodnił, że potrafi wcielić się w każdą, nawet najdziwniejszą rolę. Był nominowany do Oscara w 1994 roku za rolę zabójcy w filmie ''Na linii ognia'' i w 1985 roku za film ''Miejsca w sercu'', gdzie zagrał niewidomego lokatora. Zachwycił nas też swoją kreacją w ''Jądrze ciemności'' - niestety żadna z ról nie przyniosła mu statuetki.

Co ciekawe, film ''Być jak John Malkovich'' z 1999, w którym aktor zagrał samego siebie, był nominowany do Oscara w trzech kategoriach - ale także nie zdobył nagrody.

Przypominamy: John Malkovich: nie myślę o pieniądzach. Wolę pójść na spacer albo pojeździć na rowerze [WYWIAD] >>

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Harrison Ford - 1 nominacja

Harrison Ford, czyli Han Solo, Indiana Jones i Rick Deckard (z obu części ''Łowcy Androidów'') w jednej osobie. A za żadną z tych ról nie dostał nawet nominacji do Oscara. Walczył o statuetkę tylko raz, za rolę w ''Świadku'' (1985) - film zwyciężył w kategoriach Najlepszy Montaż i Scenariusz, jednak Ford wrócił do domu z niczym. Aktor przegrał wtedy z Williamem Hurtem - Akademia doceniła go za rolę w ''Pocałunku kobiety-pająka''.

Przypominamy: 'Han Solo: Gwiezdne Wojny - historie' zobaczcie pierwszy zwiastun >>

Przerwana lekcja muzyki (1999), reż. James Mangold, prod. Columbia Pictures Przerwana lekcja muzyki (1999), reż. James Mangold, prod. Columbia Pictures mat. prasowe

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Winona Ryder - 2 nominacje

Jest ikoną lat 90. Uwielbiamy ją za rolę w ''Domu dusz'' i pełną mroku ''Przerwaną lekcję muzyki'' - te filmy powinny przynieść jej co najmniej nominację do Oscara. Te otrzymała jedynie za ''Małe kobietki'' i ''Wiek niewinności''. Role w ''Edwardzie Nożycorękim'' i ''Czarnym łabędziu'' także nie zostały docenione.

Bruce Wszechmogący (2003), reż. Tom Shadyac, prod. Universal Pictures Bruce Wszechmogący (2003), reż. Tom Shadyac, prod. Universal Pictures mat. prasowe

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Jim Carrey - 0 nominacji

Komik o niesamowitej mimice twarzy. Zasłynął z ról w komediach, takich jak ''Maska'', ''Bruce Wszechmogący'' i ''Głupi i głupszy'', ale nigdy nie dostał nominacji do Oscara. Szczególnie dziwi brak statuetki za ''Truman Show''.

Zobacz też: Oscary 2018: to oni zdobyli najwięcej statuetek w historii >>

'Trzy dni Kondora' 'Trzy dni Kondora' fot. mat. pras.

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Robert Redford - 1 nominacja

Robert Redford zagrał w takich kultowych filmach, jak ''Butch Cassidy i Sundance Kid'', ''Wielki Gatsby'', ''Niemoralna propozycja'', ''Pożegnanie z Afryką'' i ''Żądło'', za które otrzymał jedyną nominację. Niestety został pokonany przez Jacka Lemmona z ''Ocalić tygrysa''.

Co prawda Redford ma na koncie dwie statuetki - w 1980 r. nagrodzono go za reżyserię ''Zwyczajnych ludzi'', a w 2002 r. otrzymał honorowego Oscara za ''inspirowanie niezależnych filmowców'', jednak jego gra aktorska wciąż pozostaje niedoceniona przez Akademię.

'Zakazane imperium' 'Zakazane imperium' Fot. HBO

Aktorzy, którzy nie dostali Oscara - Steve Buscemi - 0 nominacji

Gra w kilku filmach rocznie od 1986 roku aż do dziś. Pamiętamy go z roli dojrzałego melomana zakochanego w młodej dziewczynie (''Ghost World'') i chorego na AIDS homoseksualisty (''Parting Glances''). Steve Buscemi pokazał swoje umiejętności także w ''Fargo'', ''Wściekłych psach'' i ''Desperado''. A jednak 60-letni dziś aktor ani razu nie był nominowany do Oscara. Czy ktoś potrafi to wyjaśnić?