Oscary 2018: ''Twój Vincent'' może pokonać Disneya. Tym animacjom się udało

Czy animacja niewyprodukowana przez Disneya ma szansę na Oscara? Tak - oto dowody.
Tom i Jerry Tom i Jerry Tom i Jerry

''Tom i Jerry'', Metro-Goldwyn-Mayer

Pierwszą niedisnejowską animacją, która zdobyła Oscara, była ''The Milky Way'' wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer. Jednak akurat w 1940 roku po raz pierwszy od 8 lat żadna bajka Disneya nie była nominowana do statuetki...

Dobra passa wytwórni rozpoczęła się dwa lata później, kiedy Akademia nagrodziła ''Mysz Na Wojnie'' z serii ''Tom i Jerry''.

Produkcja pokonała ''Reason and Emotion'' Disneya.

W latach 1943 - 1952 bajki o zarozumiałym kocie i uciekającej myszy zgarnęły w sumie 7 statuetek, prawie za każdym razem pokonując Disnejowską produkcję.

Przypominamy: Bohaterowie kreskówek też się starzeją! >>

Zwariowane melodie - Ćwierkający i uroczy Zwariowane melodie - Ćwierkający i uroczy fot. bodek610, kadr Youtube

''Zwariowane melodie'', Warner Bros

Kolejną wytwórnią, której udało się wygrać z Disneyem, jest Warner Bros. Akademia doceniła m.in. ich najsłynniejszą serię ''Zwariowane melodie'', w której pojawiły się takie kultowe postaci, jak kot Sylwester, Królik Bugs, Kaczor Daffy, Kanarek Tweety i Struś Pędziwiatr. Oscary zdobyły aż 3 bajki: ''Speedy Gonzales'', ''Łakomy kąsek'' i ''Kuszący powiew miłości''.

When Magoo Flew When Magoo Flew fot. Gad Yariv, kadr Youtube

''When Magoo Flew'', Columbia Pictures

W 1955 roku Oscara w kategorii krótkometrażowych animacji zdobyła bajka o Panu Magoo wyprodukowana przez Columbia Pictures. ''When Magoo Flew'' pokonało m.in. disneyowską animację ''Czy świnki to świnie''.

'SUNDAE IN NEW YORK' 'SUNDAE IN NEW YORK' fot. Jimmy Carroll, kadr Youtube

''Sundae in New York'', Motionpicker Production

W 1983 bajce ''Sundae in New York'' udało się pokonać ''Opowieść wigilijną Myszki Miki'' Disneya.

Wallace & Gromit in A Close Shave Wallace & Gromit in A Close Shave fot. Águia Caolha, kadr Youtube

''Wallace i Gromit'', DreamWorks Animation

W 1995 roku ''Wallace i Gromit: Golenie owiec'' pokonało Disnejowską produkcję ''Runaway Brain''. Akademia doceniła m.in. fakt, że bajkę stworzono za pomocą tradycyjnej i bardzo czasochłonnej techniki poklatkowej. W sumie historia postaci z plasteliny zdobyła 3 Oscary. Co ciekawe, pierwsza część przygód Wallace'a i Gromita powstała na potrzeby pracy magisterskiej animatora Nicka Parka.

Przypominamy: Oscary 2018: to oni zdobyli najwięcej statuetek w historii >>

Kadr z filmu 'Shrek Trzeci' Kadr z filmu 'Shrek Trzeci' reż. Chris Miller Raman Hui, prod. DreamWorks Animation, Pacific Data Images

''Shrek'', DreamWorks Animation

Od 2001 roku Akademia przyznaje także Oscary za Najlepszy pełnometrażowy film animowany. Pierwszym laureatem w tej kategorii wcale nie był film Disneya, a ''Shrek'' w reżyserii Andrew Adamsona i Vicky Jenson wyprodukowany przez DreamWorks.

Przypominamy: Pamiętasz Shreka? Wszyscy widzieli film, ale nikt nie zauważył jednego smutnego szczegółu >>

Spirited Away - Celebrate Studio Ghibli - Official Trailer Spirited Away - Celebrate Studio Ghibli - Official Trailer fot. PIXEL PLANET, kadr Youtube

''Spirited Away: W krainie Bogów'', Ghibli International

Rok później Oscara zdobył japoński film anime - ''Spirited Away: W krainie Bogów'' w reżyserii Hayao Miyazakiego. Bajka pokonała m.in. ''Lilo & Stitch'' Disneya.

Happy Feet: Tupot małych stóp 2 Happy Feet: Tupot małych stóp 2 fot. zdjęcia promocyjne

''Happy Feet: Tupot małych stóp'', Warner Bros. Pictures

W Stanach Zjednoczonych w weekend otwarcia bajka zgromadziła w kinie więcej widzów, niż najnowsza część przygód Jamesa Bonda. W 2006 roku ''Happy Feet: Tupot małych stóp'' zdobyło zasłużonego Oscara i wygrało z wielkim hitem Disneya - ''Auta'' (ang. ''Cars''). 

"Rango" TVN

''Rango'', Paramount Pictures

''Rango'' to ostatnia bajka, która w wyścigu o Oscary prześcignęła produkcję Disneya. Animowany western o przygodach kameleona pokonał ''Kung Fu Pandę 2'' i zdobył Oscara w 2011 roku.

Loving Vincent Loving Vincent mat. prasowe

Czy ''Twój Vincent'' pokona ''Coco" ?

Od tamtej pory w kategorii Najlepszy pełnometrażowy film animowany wygrywają same filmy Disneya, dlatego najwyższy czas na zmiany. W tym roku wśród nominowanych znalazła się polsko-angielska produkcja - ''Twój Vincent'' (''Loving Vincent''). Obraz w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana opowiada o ostatnich dniach z życia Vincenta van Gogha. To pierwszy na świecie film w pełni namalowany farbami olejnymi. Produkcja składa się z około 65 tys. obrazów, wyświetlanych z częstotliwością 12 na sekundę, razem składających się na 88 minut opowieści. W film wkomponowano też przeszło 120 dzieł samego van Gogha. Projekt realizowano częściowo we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych.

Przypominamy: ''Twój Vincent'' to jedyny taki film na świecie. Namalowali go ręcznie - jesteśmy zachwyceni >>

Polski film walczy o Oscara z takimi filmami, jak: ''Fernando'' (20th Century Fox), ''Dzieciak rządzi'' (DreamWorks), ''The Breadwinner'' (Cartoon Saloon) i z disnejowską produkcją ''Coco''.

Przypominamy: "Coco": Takiego filmu Pixara dawno nie było. Nie mamy wątpliwości - będzie hitem [RECENZJA] >>

''Coco'' czyli nasz największy rywal pokonał ''Twojego Vincenta'' w walce Złote Globy 2018 (Przypominamy: Złote Globy 2018: Polski film pokonany! [LISTA ZWYCIĘZCÓW] >>) i nagrody BAFTA (BAFTA 2018 rozdane. Triumfują "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" >> ), jednak wyścig po najważniejszą statuetkę jeszcze się nie skończył.

My będziemy trzymać kciuki aż do 4 marca.

Tak, jak rok temu, na kultura.gazeta.pl poprowadzimy dla Was relację z Oscarów 2018 (startujemy w niedzielę 4 marca w okolicach północy).

Przypominamy: Oscary 2018: Które filmy mają największe szanse na wygraną? >>