Oscary 2018 były prawdopodobnie najnudniejsze w historii. Czerstwe żarty i poprawne przemówienia - bez żadnych wpadek

Oscary 2018 zakończone. Tak naprawdę jedynym zaskoczeniem była statuetka dla "Kształtu wody" Guillermo del Toro.
90th Academy Awards - Show 90th Academy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Oscary 2018 - "Kształt wody" najlepszym filmem roku

Oscary 2018 rozdane! Najlepszym filmem okazał się ''Kształt wody''. Baśń dla dorosłych Guillermo del Toro zdobyła 4 statuetki - w tym wyróżnienie dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu.

Przypominamy: Oscary 2018: 'Kształt Wody' zdobył 13 nominacji, teraz jest oskarżony o plagiat >>

'Kształt wody' tym samym pokonał 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri' - te zwyciężyły 'tylko' w aktorskich kategoriach. Oscara otrzymali Frances McDormand i Sam Rockwell.

Wszystkich laureatów Oscarów 2018 znajdziecie TUTAJ >>

90th Academy Awards - Arrivals 90th Academy Awards - Arrivals Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

Oscary 2018 bez sensacji - przemówienia nudne i poprawne

W tym roku obyło się bez większych zaskoczeń - nie tylko w kwestii laureatów, ale i przemówień. Zgodnie z tradycją gospodarz gali Jimmy Kimmel znów zażartował z Matta Damona, a Sandra Bullock kazała przyciemnić światła tak, by wyglądała na 35 lat. I to były tak naprawdę jedyne zabawne momenty Oscarów 2018.

Przypominamy: Relacja z Oscarów 2018 minuta po minucie >>

90th Academy Awards - Show 90th Academy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Oscary 2018 - "żenujące" wyjście do widzów

Pamiętacie, jak rok temu na uroczystą galę przyszli ''zwykli ludzie''? Tym razem było odwrotnie - największe gwiazdy Oscarów, czyli Guillermo del Toro, Gal GadotMargot Robbie razem z Jimmym Kimmelem rozdawali słodycze i hot dogi widzom z sali dla ''śmiertelników''. Niestety, wyszło trochę żenująco i nieśmiesznie. Nie wiemy, kto wpadł na ten 'doskonały' pomysł, ale naprawdę - to było bardzo marne.

Zobacz też: Oscary 2018: to była najnudniejsza gala, jaką widzieliśmy. Ale mamy najśmieszniejsze zdjęcia >>

90th Academy Awards - Show 90th Academy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Oscary 2018 - nuda, nuda i... skuter wodny

Kolejnym ''zabawnym'' akcentem był konkurs na najkrótszą przemowę, za którą można było wygrać skuter wodny. Szczęśliwcem okazał się Mark Bridges, który zgarnął też Oscara za najlepsze kostiumy do filmu ''Nić widmo''.

Spójrzcie tylko na Helen Mirren - zaprezentowała skuter prawie jak Magda Masny w 'Kole Fortuny'!

90th Academy Awards - Arrivals 90th Academy Awards - Arrivals Richard Shotwell / Richard Shotwell/Invision/AP

Oscary 2018 - "Tylko nie powtórzcie wpadki z "La La Land"!"

Nie powtórzyła się też największa w historii wpadka Akademii z zeszłego roku, kiedy omyłkowo odczytano zły werdykt, a ''La La Land'' musiał oddać Oscara za najlepszy film.

- To było żenujące - przyznał gospodarz 90. gali Oscarów, Jimmy Kimmel.

Tym razem firma PwC, nadzorująca proces przyznawania statuetek zatrudniła dodatkową osobę odpowiedzialną za drugi komplet kopert.

Przypominamy: Oscary 2017. Co za zaskoczenie! Przeczytali, że wygrał 'La la land', a potem krzyczeli: ''Moonlight''! >>

90th Academy Awards - Fan Bleacher Arrivals 90th Academy Awards - Fan Bleacher Arrivals Eric Jamison / Eric Jamison/Invision/AP

Oscary 2018 - kobiety górą, ale o #MeToo było raczej cicho

Tegoroczna gala należała do kobiet. - Mamy pierwszą w historii kobietę nominowaną za zdjęcia i pierwszą kobietę nominowaną za reżyserię od 8 lat. Przekraczamy granice. - powiedział Jimmy Kimmel, gospodarz Oscarów 2018.

- Niech wstaną wszystkie nominowane aktorki, reżyserki i producentki - krzyczała ze sceny Frances McDormand, laureatka Oscara za pierwszoplanową rolę w ''Trzech Billboardach za Ebbing, Missouri''. - Pamiętajcie o nas! - wołała.

Ale... tak naprawdę to by było na tyle. Aktorki nie zdecydowały się na założenie czerni, w ich przemowach próżno było zazwyczaj szukać odniesień do głośnego w ostatnich miesiącach #MeToo.

90th Academy Awards - Fan Bleacher Arrivals 90th Academy Awards - Fan Bleacher Arrivals Eric Jamison / Eric Jamison/Invision/AP

Oscary 2018 - Odrobinę o #MeToo

Podobnie jak tegoroczne Złote Globy, Grammy i Berlinale, Oscary 2018 odbyły się w atmosferze afer seksualnych, które wstrząsnęły Ameryką kilka miesięcy temu.

Przypominamy: Jest rok 2018. Marihuana jest legalna, a wykorzystywanie seksualne w końcu nie >>

Na znak protestu niektórzy goście Oscarów wystąpili w charakterystycznych przypinkach, a w przemówieniach pojawiło się kilka odniesień do akcji #MeToo. Wspomniano również o Harveyu Weinsteinie, który jako drugi członek w historii Akademii został z niej wykluczony.

90th Academy Awards - Fan Bleacher Arrivals 90th Academy Awards - Fan Bleacher Arrivals Eric Jamison / Eric Jamison/Invision/AP

Oscary 2018 i walka z molestowaniem

- Jeśli nie zatrzymamy przemocy seksualnej w branży rozrywkowej, kobiety będą musiały się z nim zmierzać w każdej dziedzinie życia. Akcje takie jak Time's Up czy #MeToo są bardzo potrzebne. Pamiętajcie, że chodzi o dobrą zmianę - powiedział Jimmy Kimmel w przemowie otwierającej Oscary 2018.

Ciężko jednak powiedzieć, żeby ten wątek zdominował galę.

Oscary 2018. Ashley Judd, Annabella Sciorra i Salma Hayek podczas specjalnej przemowy dedykowanej MeToo Oscary 2018. Ashley Judd, Annabella Sciorra i Salma Hayek podczas specjalnej przemowy dedykowanej MeToo Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Oscary 2018 - Time's Up czy jednak... "Czarna pantera"?

Aż pół gali trzeba było czekać, żeby pojawiły się odniesienia do #MeToo. Pierwsze pół zdecydowanie zdominowały wypowiedzi o filmie, który nie zdobył ani jednej nominacji, ale w USA jest nieprawdopodobnym hitem - o 'Czarnej Panterze'.

O akcji Time's Up wspomniały dopiero Salma Hayek i Ashley Judd:

- Jest jeszcze wiele do zrobienia. Ale weszłyśmy na nową drogę. Wszystko idzie w dobrym kierunku - powiedziały ze sceny.

Oscary 2018 - Pomarańczowe przypinki Oscary 2018 - Pomarańczowe przypinki fot. store.everytown.org

Oscary 2018 - nie tylko #MeToo - ważna była też Floryda

Jednak to nie jedyny manifest, który pojawił się na dzisiejszej gali. Na znak solidarności z ofiarami strzelaniny w szkole w Parkland na Florydzie, w której 14 lutego zginęło 17 nastolatków (Przypominamy: USA. Strzały w szkole na Florydzie. Jest wiele ofiar. Podejrzany były uczeń >>), sporo gości Oscarów 2018 miało na ubraniach przypinki z pomarańczowymi flagami USA. 

90th Academy Awards - Show 90th Academy Awards - Show Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Oscary 2018 - solidarni z ofiarami przemocy

Gwiazdy chciały w ten sposób wyrazić swój protest przeciwko przemocy i korzystaniu z broni przez nieodpowiednie osoby. Pomysłodawcą akcji jest organizacja Everytown, walcząca z niekontrolowanym dostępem do broni w Stanach Zjednoczonych.

<Sam Rockwell, Frances McDormand, Allison Janney, Gary Oldman Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

Oscary 2018 - główne nagrody dla aktorów - bez zaskoczeń

Oscary w tym roku otrzymali aktorzy, którzy... mieli je otrzymać. Nie dziwi statuetka dla Frances McDormand i dla Sama Rockwella, którzy dali popis w 'Trzech billboardach za Ebbing, Missouri'. Nie dziwi Oscar dla Gary'ego Oldmana, który wreszcie po tylu latach otrzymał swoją statuetkę. Nie dziwi też nagroda dla Allison Janney - wyśmienitej w roli matki-trenerki w 'Jestem najlepsza. Ja, Tonya'. Wszyscy świetnie wiedzieli, kto otrzyma statuetki na wiele dni przed Galą.

Miguel Lafourcade i Natalia Lafourcade śpiewają piosenkę 'Remember Me' z filmu 'Coco'. Miguel Lafourcade i Natalia Lafourcade śpiewają piosenkę 'Remember Me' z filmu 'Coco'. Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Oscary 2018 - triumf "Coco"

Akademia zdecydowała też, że to 'Coco' jest najlepszą animacją pełnometrażową z najlepszą piosenką. Tym samym pokonała polsko-brytyjskiego 'Twojego Vincenta' i zostawiła Polaków z niedosytem. Ale... czy ktoś się spodziewał innego werdyktu po wygranych w Baftach i Złotych Globach?

Najlepszy dźwięk: 'Dunkierka' Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo. Oscary 2018, Los Angeles, 5 marca 2018 Najlepszy dźwięk: 'Dunkierka' Mark Weingarten, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo. Oscary 2018, Los Angeles, 5 marca 2018 Fot. Jordan Strauss / AP

Oscary 2018 - powrót "Dunkierki" i... maleńkie zaskoczenie

O 'Dunkierce' prawie zdążyliśmy już przez rok zapomnieć. Film miał swoją premierę w środku wakacji w zeszłym roku. 'Dunkierkę' nominowano w wielu kategoriach, ale zwycięstwa raczej jej nie wróżono w tych, które nie są uznawane powszechnie za 'techniczne'. A jednak to 'Dunkierka' wraca do domu z trzema statuetkami, a 'Trzy billboardy za Ebbing, Missouri' - z dwiema. Za montaż dźwięku, dźwięk i sam montaż.

Przypominamy: Weteran II wojny światowej płacze na 'Dunkierce'. 'Czułem się, jakbym tam był' [WIDEO] >>

Kobe Bryant Kobe Bryant Eric Jamison / Eric Jamison/Invision/AP

Oscary 2018 - jedyne zaskoczenie - triumf filmów o sporcie

Chociaż film 'Jestem najlepsza. Ja, Tonya' otrzymał Oscara tylko w kategorii 'najlepsza drugoplanowa rola żeńska', to Oscary 2018 zdecydowanie należały do filmów o sporcie - zwłaszcza w tych mniej popularnych kategoriach. Statuetka powędrowała do krótkiego animowanego filmu o koszykówce - 'Dear Basketball'. Animacja w całości jest narysowana ołówkiem. Dodatkowego smaczku dodaje fakt, że scenariusz napisał sam Kobe Bryant - gwiazda NBA.

Oscara otrzymał również 'Ikar' ('Icarus') w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Wygrał z takimi produkcjami, jak np. 'Ostatni w Aleppo', a skupia się na dopingu w sporcie.

90th Academy Awards - Press Room 90th Academy Awards - Press Room Jordan Strauss / Jordan Strauss/Invision/AP

Oscar dla Jamesa Ivory'ego

Bardzo wzruszającym momentem było odebranie Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany przez twórcę 'Tamtych dni, tamtych nocy' - Jamesa Ivory'ego. To pierwsza statuetka 89-letniego scenarzysty, który stał się najstarszym filmowcem nagrodzonym przez Akademię. Nic dziwnego, że goście zareagowali owacją na stojąco.

Jimmy Kimmel Jimmy Kimmel Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

Oscary 2018 - w blasku kryształków Swarovskiego

I ostatni - chyba najjaśniejszy - punkt gali. Scenografia sceny wykonana była z (bagatela!) 45 MILIONÓW kryształków Swarovskiego. Kryształki te 'uświetniają' gale od 11 lat, ale w tym roku ta liczba naprawdę powala.

Dla porównania, w zeszłym roku scena skrzyła się 'zaledwie' 200 tysiącami kryształków.

Więcej o: