Intymne historie Polaków: Opowieści pracowników fabryki Ursus, relacje z najbliższymi, seksualność i tęsknota na emigracji

Mieszkańcy i pracownicy Ursusa, nauka emocji w wieku 80 lat i bolesna rozłąka z rodziną po emigracji na Islandię. Te historie Polaków rzadko trafiają na pierwsze strony gazet. Poznasz je podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, największego święta filmu dokumentalnego w Polsce i nie raz Cię zaskoczą. Festiwal zacznie się już w maju.

"Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie Ciebie"

"Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie Ciebie" - to hasło zapowiadające 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Na tym największym w Polsce święcie filmu dokumentalnego odbędą się premiery oczekiwanych polskich filmów - m.in. "Symfonia fabryki Ursus" Jaśminy Wójcik, "Diagnosis" Ewy Podgórskiej, "In Touch" Pawła Ziemilskiego, nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie nagrodą specjalną.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny w Europie odbywa się jednocześnie w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. Warszawska edycja odbędzie się w dniach 10-19 maja. Karnety na warszawską edycję festiwalu właśnie już są w sprzedaży. 

Kadr z filmu 'Symfonia Fabryki Ursus' Kadr z filmu 'Symfonia Fabryki Ursus' Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Jeden dzień z warszawskiej fabryki Ursus

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę.

Biografie pracowników fabryki Ursus

Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. Film jest upamiętnieniem ich losów. Byli pracownicy Ursusa za pomocą pamięci ciała i dźwięków odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Na naszych oczach rodzi się symfonia, składająca się choreografii, której towarzyszą odgłosy przemysłu ciężkiego

Polskie miasto na kozetce. Ten film Cię zaskoczy!

Wyjątkowe biografie bohaterów i ich związek z miastem są tematem filmu "Diagnosis" Ewy Podgórskiej, który będzie miał światową premierę podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Tym postaciom przyglądamy się z bliska - kamera towarzyszy im w gabinecie psychoanalityka. "Jeśli miasto miałoby być zwierzęciem, którym by było? A jaką miałoby płeć?" - na takie pytanie o swoją obecność w mieście i jego rozumienie opowiadają bohaterowie filmu "Diagnosis".

Poznajemy w ten sposób ich najskrytsze pragnienia, wspomnienia miłości i relacji z ważnymi dla nich ludzi, albo te, które szczególnie zapadły im w pamięć. - Byłam ubrana w czerwony golf i miałam karminowe usta, adorował mnie taki młodzieniec - wspomina jedna z bohaterek. - Zapytałam: Co, młodzieniec lubi starsze panie? Odpowiedział: Nie, nie starsze panie, ale akurat Ciebie - ciągnie historię.

- Jest dużo wstydu związanego z seksem w Łodzi. Ta seksualność jest spętana - opowiada inna bohaterka. W filmie to polskie miasto sportretowane jest za pomocą porywających wizualnie zdjęć wykonanych m.in. z dronów. Autorem zdjęć jest Marek Kozakiewicz. "Diagnosis" to pełnometrażowy debiut reżyserski Ewy Podgórskiej i debiut producencki Małgorzaty Wabińskiej (Entertain Pictures).

Polska wieś na Islandii

W maju widzowie MDAG będą mogli też zobaczyć film Pawła Ziemilskiego "In Touch", nagrodzony nagrodą specjalną na prestiżowym festiwalu IDFA. Poznajmy w nim historię mieszkańców wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia osób wyemigrowała do Islandii.

Nowe życie na emigracji

Starsze pokolenie, które zostało w Polsce, ma nadzieję na ich powrót, ale młodzi rozpoczęli już nowe życie na emigracji. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.

Takich planów nie ma, żeby wrócić na stałe do Polski

Ze wsi wyjechał najpierw jeden z chłopaków. - Potem wszyscy. jak sznureczek. Jeden za drugim podążali. Tak to się zaczęło - mówi jeden z bohaterów filmu. - Chcę zarabiać i jakoś lepiej żyć. Okazało się, że życie jest tutaj lepsze - dodaje. - Takich planów nie ma, żeby wrócić na stałe do Polski - mówi przed kamerę inny.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, a w Bydgoszczy w dniach 12-19 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu trafiły już do sprzedaży.

Więcej o: