"Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie Ciebie" - to hasło zapowiadające 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Na tym największym w Polsce święcie filmu dokumentalnego odbędą się premiery oczekiwanych polskich filmów - m.in. "Symfonia fabryki Ursus" Jaśminy Wójcik, "Diagnosis" Ewy Podgórskiej, "In Touch" Pawła Ziemilskiego, nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie nagrodą specjalną.
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny w Europie odbywa się jednocześnie w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. Warszawska edycja odbędzie się w dniach 10-19 maja. Karnety na warszawską edycję festiwalu właśnie już są w sprzedaży.
Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX wiek stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę.
Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. Film jest upamiętnieniem ich losów. Byli pracownicy Ursusa za pomocą pamięci ciała i dźwięków odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Na naszych oczach rodzi się symfonia, składająca się choreografii, której towarzyszą odgłosy przemysłu ciężkiego
Wyjątkowe biografie bohaterów i ich związek z miastem są tematem filmu "Diagnosis" Ewy Podgórskiej, który będzie miał światową premierę podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Tym postaciom przyglądamy się z bliska - kamera towarzyszy im w gabinecie psychoanalityka. "Jeśli miasto miałoby być zwierzęciem, którym by było? A jaką miałoby płeć?" - na takie pytanie o swoją obecność w mieście i jego rozumienie opowiadają bohaterowie filmu "Diagnosis".
Poznajemy w ten sposób ich najskrytsze pragnienia, wspomnienia miłości i relacji z ważnymi dla nich ludzi, albo te, które szczególnie zapadły im w pamięć. - Byłam ubrana w czerwony golf i miałam karminowe usta, adorował mnie taki młodzieniec - wspomina jedna z bohaterek. - Zapytałam: Co, młodzieniec lubi starsze panie? Odpowiedział: Nie, nie starsze panie, ale akurat Ciebie - ciągnie historię.
- Jest dużo wstydu związanego z seksem w Łodzi. Ta seksualność jest spętana - opowiada inna bohaterka. W filmie to polskie miasto sportretowane jest za pomocą porywających wizualnie zdjęć wykonanych m.in. z dronów. Autorem zdjęć jest Marek Kozakiewicz. "Diagnosis" to pełnometrażowy debiut reżyserski Ewy Podgórskiej i debiut producencki Małgorzaty Wabińskiej (Entertain Pictures).
W maju widzowie MDAG będą mogli też zobaczyć film Pawła Ziemilskiego "In Touch", nagrodzony nagrodą specjalną na prestiżowym festiwalu IDFA. Poznajmy w nim historię mieszkańców wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia osób wyemigrowała do Islandii.
Starsze pokolenie, które zostało w Polsce, ma nadzieję na ich powrót, ale młodzi rozpoczęli już nowe życie na emigracji. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.
Ze wsi wyjechał najpierw jeden z chłopaków. - Potem wszyscy. jak sznureczek. Jeden za drugim podążali. Tak to się zaczęło - mówi jeden z bohaterów filmu. - Chcę zarabiać i jakoś lepiej żyć. Okazało się, że życie jest tutaj lepsze - dodaje. - Takich planów nie ma, żeby wrócić na stałe do Polski - mówi przed kamerę inny.
16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, a w Bydgoszczy w dniach 12-19 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu trafiły już do sprzedaży.