To Netflix ma najlepiej oceniany film tego roku. Jedyny z oceną 100 proc., wyprzedził wielkie hity

Film dokumentalny "Podbić kongres", pokazywany w Polsce w serwisie Netflix, jest jedyną produkcją, która w tym roku ma 100 proc. pozytywnych recenzji w Rotten Tomatoes. Wyprzedził m.in. dobrze przyjęty przez krytyków hit box office - "Avengers: Endgame".
Alexandria Ocasio-Cortez w dokumencie 'Podbić kongres' Alexandria Ocasio-Cortez w dokumencie 'Podbić kongres' Netflix

Miejsce 1.

Cztery zdeterminowane kobiety - w tym Alexandria Ocasio-Cortez - rzuciły wyzwanie bogatym politykom i stanęły w 2018 roku do wyścigu o miejsca w Kongresie USA.

Dokument wyreżyserowany przez Rachel Lears miał premierę na festiwalu filmowym w Sundance w styczniu tego roku, zdobył tam nagrodę publiczności. Od maja można go oglądać w serwisie Netflix. Prawa do dystrybucji kosztowały firmę 10 mln dolarów.

Ocasio-Cortez kiedyś może zostać prezydentką USA >>

Na stronie Rotten Tomatoes, która zbiera recenzje z różnych mediów, produkcja ma 100 procent pozytywnych recenzji. Uwzględniono 77 opinii, a średnia ocena to 7,74/10. Co ciekawe, opinie zwykłych widzów, będących użytkownikami serwisu, są bardziej podzielone. Tylko 32 proc. recenzji to pozytywne opinie. Może to jednak wynikać z samej tematyki filmu - bohaterkami są bowiem jedynie przedstawicielki partii demokratycznej.

Amazing Grace Amazing Grace reż. Sydney Pollack, prod. Sundial Pictures

Miejsce 2.

Na drugim miejscu znalazł się także dokument - tym razem główną bohaterką jest Aretha Franklin. Za reżyserię jest odpowiedzialny Sydney Pollack ("czyż nie dobija się koni?", "Tootsie"). Na 113 recenzji 99 proc. jest pozytywnych, a średnia ocen filmu to 8,75/10.

To tak naprawdę materiał nakręcony w 1972 roku, który nie doczekał się wtedy premiery ze względu na trudności z synchronizacją dźwięku i obrazu. Najwyraźniej warto jednak było czekać na efekt tyle lat.

Rodents of Unusual Size Rodents of Unusual Size ANGELA DeVILLE/TILAPIA FILM

Miejsce 3.

Na trzecim miejscu, z 98 proc. pozytywnych recenzji znalazł się film "Rodents of unusual size". Dokument Chrisa Metzlera, Quinna Costello i Jeffa Springera opowiada o szczurach błotnych w Luizjanie.

Średnia wyciągnięta z 41 recenzji w przypadku tego tytułu to 7,78/10.

Avengers: Koniec gry Avengers: Koniec gry Marvel Studio

Kolejne miejsca

Miejsca 4-10 też zajmują m.in. dokumenty: "Apollo 11" (miejsce 5.), który powstawał przez pół wieku, czy "Hail Satan?" (miejsce 8.), opowiadający o współczesnych satanistach. Dziesiątkę zamyka film wyreżyserowany przez Olivię Wilde - "Booksmart" to debiut aktorki w tej roli. Odważna komedia o dorastaniu, której bohaterkami są dwie nastolatki, miała premierę w Sundance.

Już nie Trzynastka, teraz reżyserka. Olivia Wilde pokazała odważny debiut >>

Z kolei jeden z największych hitów ostatnich miesięcy, doceniony zarówno przez krytyków jak i widzów, zajął miejsce 20. "Avengers: Endgame" w tym momencie znajduje się na drugim miejscu najbardziej kasowych produkcji wszech czasów. W Rotten Tomatoes ma 94 proc. pozytywnych recenzji. 471 opinii uwzględnionych przez serwis daje filmowi średnią ocen 8,29/10 u dziennikarzy.

Więcej o: