Zaczęło się od "Podróży na Księżyc". Polecamy filmy nie tylko o misji Apollo 11

Mija 50 lat od momentu, w którym pierwszy człowiek stanął na Księżycu. Filmowcy wysłali tam swoich bohaterów zdecydowanie wcześniej. I robią to po dziś dzień. Oto filmy, które kojarzą nam się z rocznicą wydarzeń z 20 lipca 1969 roku.

Podróż na Księżyc (1902)

Francuski niemy film science fiction "Podróż na Księżyc" stworzony w 1902 przez Georgesa Méliesa to opowieść o grupie uczonych, którzy wyruszają w kosmiczną podróż po... wystrzeleniu z ogromnej armaty. Na Księżycu trafiają do niewoli, ale na szczęście znajdują sposób na to, by uwolnić się z rąk mieszkańców satelity.

Apollo 13 (1995)

To chyba najbardziej znany z filmów o podróży na Księżyc - niestety, nieudanej. I nie jest to żaden spoiler, bowiem film Rona Howarda opowiada o wydarzeniach historycznych. Załoga Apollo 13 w 1970 roku wystartowała w kierunku naturalnego satelity Ziemi, ale z powodu wybuchu zbiornika z tlenem astronauci nie wylądowali na Księżycu.

W rolach głównych wystąpili Tom Hanks, Bill Paxton, Kevin Bacon, Gary Sinise i Ed Harris. "Apollo 13" był nominowany do Oscara w dziewięciu kategoriach (m.in. za najlepszy film), zdobył dwie statuetki: za dźwięk i montaż.

The Dish (2000)

W chwili, gdy Neil Armstrong ma postawić stopę na Księżycu jako pierwszy człowiek w historii, okazuje się, że jedyną nadzieją ludzkości na obejrzenie tego momentu w telewizji jest antena satelitarna stojąca na pastwisku owiec gdzieś w Australii.

NASA dosyć późno zdecydowała o transmisji misji Apollo 11 i okazało się, że Ameryka Północna w czasie lądowania będzie po niewłaściwej stronie... potrzebne było więc wsparcie pracowników Parkes Observatory, którzy nagle stanęli przed ogromnie trudnym zadaniem. W tej australijskiej komedii opartej na faktach (!) wystąpił m.in. Sam Neill ("Park Jurajski", "Fortepian").

Pierwszy człowiek (2018)

Damien Chazelle tuż po odebraniu Oscara za reżyserię "La La Land" ponownie spotkał się na planie z Ryanem Goslingiem. Tym razem, by opowiedzieć historię Neila Armstronga.

Efekty specjalne "Pierwszego człowieka" zostały nagrodzone statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej. Warto też zwrócić uwagę na nagrodzoną Złotym Globem muzykę Justina Hurwitza.

Ukryte działania (2016)

Tu cofamy się trochę w czasie, bo "Ukryte działania" nie opowiadają o lądowaniu na Księżycu z 1969 roku, ale o tym, co do tego doprowadziło. Zanim Neil Armstrong i Buzz Aldrin zaczęli marzyć o tym, że dokonają tego, co stało się ich udziałem 20 lipca 1969 roku, NASA od lat brała udział w wyścigu kosmicznym, w którym przeciwnikiem był Związek Radziecki. 

Fabuła koncentruje się na trzech Afroamerykankach - matematyczkach, które na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku, pracując dla NASA jako "ludzkie komputery", pomagają przy wysłaniu przez USA pierwszej misji załogowej na orbitę Ziemi.

Pierwszy krok w kosmos (1983)

Film Philipa Kaufmana na podstawie książki Toma Wolfe'a, podobnie jak poprzedni opowiada o czasach sprzed misji Apollo 11. Poznajemy historię pierwszych astronautów, począwszy od przekroczenia bariery dźwięku, aż po program załogowych lotów kosmicznych Mercury (1958-63).

W roli Johna Glena (w 1962 roku został pierwszym amerykańskim astronautą, który wykonał lot orbitalny) wystąpił Ed Harris.

E.T. (1982)

Akcja filmu niekoniecznie musi rozgrywać się na Księżycu, żeby Księżyc był jego bardzo istotnym elementem. Najlepszym przykładem jest "E.T." Stevena Spielberga, opowiadający o kosmicie, który po wylądowaniu na Ziemi zaprzyjaźnia się z trójką dzieci. Kadr, który znalazł się na plakacie produkcji, przeszedł do historii kina:


reż. Steven Spielberg, prod. Universal Pictures

"Księżyc" (2009)

"Księżyc" to nagrodzony BAFTA debiut reżyserski Duncana Jonesa, prywatnie syna Davida Bowie'ego. Sam Rockwell gra w nim Sama Bella, który samotnie przebywa na trzyletnim kontrakcie na Księżycu. Jego jedynym towarzystwem jest robot. Tuż przed planowanym powrotem na Ziemię Sam zaczyna mieć dziwne wizje... jeśli w tym momencie ktoś pomyśli o "Solaris" Stanisława Lema, jest to dobry trop.

Twardowsky (2015)

"Twardowsky" z 2015 roku to krótkometrażowy film w reżyserii Tomasza Bagińskiego, nominowanego do Oscara za animowaną "Katedrę", zrealizowany w ramach akcji "Legendy polskie".

Oficjalny opis to: "Pan Twardowski, a raczej Pan Twardowsky, siedzi sam jak palec w stacji kosmicznej na księżycu. Takie są konsekwencje jego paktu z diabłem. Nudzi się potwornie, ze swym losem pogodzony nie jest wcale. Gdy zjawia się diabeł w postaci pięknej kobiety, Twardowsky prosi o trochę czasu aby móc wrócić jeszcze na ziemię. Orientując się, że niewiele wytarguje, ucieka diabłu, choć wie, że nie na długo. W końcu przyjdzie czas zapłacić umówioną cenę".

W 2016 roku powstała także krótkometrażowa kontynuacja, a w zeszłym roku pojawiła się informacja, że doczekamy się pełnometrażowej wersji. Prace nad produkcją trwają.

Więcej o: