25 lat temu powstały "Młode wilki" Jarosława Żamojdy. Co słychać dziś u Cichego, Prymusa, Cleo i spółki?

W 1995 roku Jarosław Żamojda nakręcił "Młode wilki", których premiera odbyła się 11 maja 1996 roku. Jego film pozostawia wiele do życzenia pod niejednym względem, ale nie można mu odmówić niepowtarzalnego klimatu. W rocznicę premiery sprawdzamy, co słychać u głównych bohaterów.
Piotr Szwedes Piotr Szwedes kadr z filmu 'Młode Wilki'/Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Piotr Szwedes - "Prymus"

Piotr Szwedes wcielił się w Roberta 'Prymusa' Ratackiego, który zostaje wciągnięty w biznes narkotykowy tuż po maturze. Po 1995 roku Piotr Szwedes zdobył sporą popularność jako Tomek Gabriel w serialu 'Złotopolscy', w którym grał aż do 2010 roku. W międzczasie prowadził kilka teleturniejów, sam wziął udział w 'Tańcu z gwiazdami', a od 2009 roku jest etatowym aktorem Teatru Syrena. Obecnie najczęściej można podziwiać go w akcji właśnie w teatrach, choć zdarzają mu się epizodyczne role serialowe. W 2017 roku grał Bożydara Kapuleckiego w komediowej produkcji 'Pod wspólnym niebem'.

Jan Nowicki Jan Nowicki kadr z filmu 'Młode wilki'/Agencja Wyborcza.pl

Jan Nowicki - Jerzy Chmielewski

Jerzy Chmielewski to sprawca zamieszania, które puszcza w ruch fabularną machinę w 'Młodych wilkach'. Najbogatszy człowiek w Szczecinie postanawia zerwać szemrane interesy z 'Czarnym' i jego ekipą, przez co młodzi gniewni decydują, że poradzą sobie sami. Samego Jana Nowickiego nie trzeba nikomu przedstawiać - zarówno przed występem w 'Młodych wilkach', jak i po nim, aktor nie narzekał na brak propozycji (ani brak rozgłosu w kontekście życia prywatnego). Jednym z jego najnowszych występów jest rola wędkarza Bogdana w głośnym filmie krótkometrażowym 'Fanatyk'. 

Jarosław Jakimowicz Jarosław Jakimowicz kadr z filmu 'Młode wilki'/Ja Fryta (CC 2.0)

Jarosław Jakimowicz - "Cichy"

Piękny, młody i niebezpieczny - taki był 'Cichy', jeden z członków mafii 'Czarnego'. Jarosław Jakimowicz zadebiutował z przytupem w 'Młodych wilkach', ale nigdy nie powtórzył sukcesu z początków kariery. Mogliśmy go oglądać w takich produkcjach jak 'Poranek kojota' czy w serialu TVP 'Na dobre i na złe'. Ostatnimi czasy Jakimowicz słynie przede wszystkim z wypowiedzi politycznych. W listopadzie 2019 roku zrobiło się o nim szczególnie głośno, kiedy na antenie TVP Info spontanicznie dziękował Antoniemu Macierewiczowi m.in. za '50 ostatnich lat polskiej historii'.

Zobacz też: Jarosław Jakimowicz przerwał program w TVP Info, żeby podziękować Antoniemu Macierewiczowi: 'Jestem dumny i zaszczycony' >>

Michelle Cleo Godsey Michelle Cleo Godsey kadr z filmu 'Młode Wilki/Cleo Godsey, Facebook

Michelle Cleo Godsey - Cleo

Michelle Godsey, która w 'Młodych wilkach' zagrała córkę Chmielewskiego, Cleo, tym samym zaliczyła swoją jedyną filmową rolę. Dziś Amerykanka mieszka w Monachium i jest wziętą bizneswoman - przez blisko 10 lat pracowała dla Estee Lauder jako menedżer biznesowy, a od 2017 roku jest doradcą strategicznym.

Alex Murphy Alex Murphy kadr z filmu 'Młode wilki'/Alex Murphy, Facebook

Alex Murphy - "Czarny"

Z aktorstwem nie rozstał się za to drugi zagraniczny nabytek Jarosława Żamojdy, czyli Alex Murphy. Pochodzący z Massachusetts aktor w latach 90. spędził w Polsce trochę czasu i oprócz "Młodych wilków" wystąpił także w prequelu ("Młode wilki 1/2"), jak również w "Kilerze" czy "Akwarium". Niedługo potem wyemigrował do Azji, a od kilku lat podróżuje po europejskich uniwersytetach, gdzie wykłada aktorstwo i sztukę sceniczną. W "Młodych wilkach" nie usłyszeliśmy oczywiście jego głosu - w obydwu częściach dubbingował go Dariusz Odija. 

Paweł Deląg Paweł Deląg kadr z filmu 'Młode wilki'/Agencja Wyborcza.pl

Paweł Deląg - "Biedrona"

Grając w 'Młodych wilkach', Paweł Deląg miał już pewien bagaż doświadczeń (na jego koncie był m.in. występ w 'Liście Schindlera' Stevena Spielberga), a po premierze filmu aktor systematycznie ten bagaż powiększał. Deląg chętnie grywa za granicą - przede wszystkim w Rosji, ale też w Czechach czy we Francji. W kwietniu w serwisie Apple TV+ zadebiutował film 'Enemy Lines', gdzie aktor wcielił się w jedną z głównych ról.

Zobacz też: Paweł Deląg zagrał jedną z głównych ról w wojennym filmie dla Apple TV+. Jest zwiastun 'Enemy Lines' >>

Zbigniew Suszyński Zbigniew Suszyński kadr z filmu 'Młode wilki'/Ja Fryta from Strzegom / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Zbigniew Suszyński - "Skorpion"

Zbigniew Suszyński regularnie pokazuje się w rolach serialowych, a czasami również filmowych, ale szeroka publiczność najlepiej kojarzy chyba jego charakterystyczny głos. Suszyński prężnie działa w dubbingu - lista produkcji z udziałem aktora w ostatnich 20 latach zdaje się nie kończyć. W polskiej wersji serialu "SpongeBob Kanciastoporty" Suszyński udziela głosu Skalmarowi, w "Shreku Trzecim" był Księciem z Bajki, można go także usłyszeć w "Zwariowanych melodiach". Aktor pracował przy licznych grach, m.in. serii "Mass Effect".

Tomasz Preniasz Tomasz Preniasz kadr z filmu 'Młode wilki'

Tomasz Preniasz - "Cobra"

Losy Tomasza Preniasza po premierze 'Młodych wilków' nie potoczyły się zbyt pomyślnie. Aktor wystąpił jeszcze w "Młodych wilkach 1/2", po czym grywał nieduże role w serialach takich jak "Na wspólnej", "Plebania" czy "Samo życie". W 2006 roku został skazany na dwa lata pozbawienia wolności po tym, jak pod wpływem alkoholu zakatował własną matkę.

Więcej o: