Odeszli. Ludzie kultury, których pożegnaliśmy w tym roku

1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. Oto część osób związanych z polską kulturą, z którymi pożegnaliśmy się w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Wspominamy ludzi kultury, których pożegnaliśmy

Dzień Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada, to coroczna okazja do pogłębionej refleksji oraz do wspomnień o tych, z którymi więcej się nie spotkamy. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy musieliśmy pożegnać wiele twarzy i głosów, znanych nam doskonale z ekranów kinowych i telewizyjnych czy z niezapomnianych muzycznych dźwięków. O części z nich możecie sobie przypomnieć w naszej galerii.

Katarzyna Łaniewska nie żyje. Aktorka znana z 'Plebanii' miała 87 lat Katarzyna Łaniewska nie żyje. Aktorka znana z 'Plebanii' miała 87 lat Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Katarzyna Łaniewska

Przez kilkanaście lat wcielała się w postać Józefiny w serialu 'Plebania', widzowie kochali ją też za rolę matki Kasi Solskiej w kultowej serii komediowej 'Kogel-mogel'. Katarzyna Łaniewska zmarła 7 grudnia 2020 roku w wieku 87 lat.

Piotr Machalica Piotr Machalica Fot. Łukasz Wądołowski / Agencja Wyborcza.pl

Piotr Machalica

Piotr Machalica był aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym, a także wykonawcą piosenki aktorskiej. Grał m.in. u Kieślowskiego, Zaorskiego i Żuławskiego. Machalica zmarł 14 grudnia 2020 roku w wieku 65 lat.

Ryszard Kotys Ryszard Kotys Fot. Dominik Werner / Agencja Wyborcza.pl

Ryszard Kotys

Ryszard Kotys był doskonale znany milionom widzów z roli Mariana Paździocha w jednym z najdłużej nadawanych w polskiej telewizji seriali komediowych 'Świat według Kiepskich'. Aktor zmarł 28 stycznia 2021 roku w wieku 88 lat. 

Krzysztof Kowalewski podczas 43. Festiwalu Piosenki w Opolu, 04.06.2006. Krzysztof Kowalewski podczas 43. Festiwalu Piosenki w Opolu, 04.06.2006. Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Krzysztof Kowalewski

Niezapomniany głos ze słuchowisk Teatru Polskiego Radia i odtwórca ponad 100 ról filmowych, serialowych i teatralnych. Krzysztof Kowalewski zmarł 6 lutego 2021 roku w wieku 83 lat.

Adam Zagajewski

Tłumaczony na całym świecie autor m.in. tomów poetyckich 'Komunikat', 'Ziemia ognista', 'Pragnienie', 'Niewidzialna ręka', 'Prawdziwe życie', a także książek 'Ciepło, zimno', 'Słuch absolutny' i 'Cienka kreska'. Ukazały się również eseje takie jak m.in. 'Świat nieprzedstawiony', 'Solidarność i samotność', 'Lekka przesada', 'Poezja dla początkujących i 'Substancja nieuporządkowana'. Adam Zagajewski zmarł 21 marca 2021 roku w wieku 75 lat.

Zygmunt Malanowicz odszedł w wieku 83 lat. Był znany z 'Noża w wodzie', 'Polowania na muchy' czy serialu 'Dom'. Do ostatnich chwil pracował w teatrze. Zygmunt Malanowicz odszedł w wieku 83 lat. Był znany z 'Noża w wodzie', 'Polowania na muchy' czy serialu 'Dom'. Do ostatnich chwil pracował w teatrze. Agencja Wyborcza.pl

Zygmunt Malanowicz

Zygmunt Malanowicz był aktorem filmowym i teatralnym. Rozpoznawalność przyniosła mu rola w filmie Romana Polańskiego 'Nóż w wodzie' z 1961 roku. Grał też w filmach Andrzeja Wady ('Polowanie na muchy', 'Krajobraz po bitwie') czy Bohdana Poręby (np. 'Polonia Restituta', 'Hubal'). Występował w teatrach w Poznaniu, Nowej Hucie, Łodzi oraz w Kielcach. Od 1980 roku związał się ze sceną warszawską, gdzie występował między innymi w teatrach Studio, Rozmaitości, Dramatycznym oraz Nowym Teatrze. Aktor zmarł 4 kwietnia 2021 roku w wieku 83 lat.

Zmarli w 2021 roku. Krzysztof Krawczyk Zmarli w 2021 roku. Krzysztof Krawczyk Agencja Wyborcza.pl

Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk spędził na scenie ponad 55 lat, wielkie przeboje wyśpiewywał praktycznie w każdej dekadzie. Jego muzykę kochają nie tylko jego rówieśnicy, ale także pokolenie ich dzieci i wnuków. Jeden z najbardziej znanych wykonawców polskiej estrady zmarł 5 kwietnia 2021 roku w wieku 75 lat.

Bronisław Cieślak Bronisław Cieślak Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Bronisław Cieślak

Bronisław Cieślak szczególnie zapisał się w pamięci widzów rolą porucznika Sławomira Borewicza w serialu '07 zgłoś się' - mówiono o nim wręcz 'polski Bond'. Zmarł 2 maja 2021 roku w wieku 77 lat.

Nie żyje Wojciech Karolak, wybitny muzyk, mąż Marii Czubaszek miał 82 lata Nie żyje Wojciech Karolak, wybitny muzyk, mąż Marii Czubaszek miał 82 lata Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Wyborcza.pl

Wojciech Karolak

Wojciech Karolak był multiinstrumentalistą, jednym z najwybitniejszych muzyków jazzowych w Polsce. Był też autorem muzyki do tekstów swojej żony, Marii Czubaszek. Artysta zmarł 23 czerwca 2021 roku w wieku 82 lat.

Jerzy 'Duduś' Matuszkiewicz, 2006 Jerzy 'Duduś' Matuszkiewicz, 2006 Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz

Saksofonista, jeden z najbardziej znanych muzyków jazzowych w Polsce, kompozytor muzyki filmowej i serialowej. Swoimi utworami Jerzy 'Duduś' Matuszkiewicz zilustrował m.in. 'Czterdziestolatka', 'Janosika', 'Wojnę domową', 'Zaklęte rewiry' i 'Podróż za jeden uśmiech'. Artysta zmarł 31 lipca 2021 roku w wieku 93 lat.

Wiesław Gołas na scenie - Opole 2006 Wiesław Gołas na scenie - Opole 2006 Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Wiesław Gołas

W filmografii Wiesława Gołasa znalazły się takie produkcje jak: 'Pokolenie' Andrzeja Wajdy, 'Zezowate szczęście' Andrzeja Munka, 'Żona dla Australijczyka' Stanisława Barei, 'Lalka' Wojciecha Hasa, 'Hydrozagadka' Andrzeja Kondratiuka, 'Poszukiwany, poszukiwana' Barei, 'Potop' Jerzego Hoffmana czy 'Brunet wieczorową porą' Barei. Był świetnym aktorem komediowym, współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Starszych Panów oraz Kabaretu Dudek. Aktor zmarł 9 września 2021 roku w wieku 90 lat.

Krystyna Kołodziejczyk Krystyna Kołodziejczyk FOT.CEZARY ASZKIELOWICZ/Agencja Wyborcza.pl

Krystyna Kołodziejczyk

Krystyna Kołodziejczyk dała się poznać widzom za sprawą wielu ról filmowych i serialowych ('Kogel-mogel', 'Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz', 'Czterej pancerni i pies', czy 'Zmiennicy'), a także dubbingu. W 2019 roku została odznaczona Srebrnym Medalem 'Zasłużony Kulturze Gloria Artis'. Aktorka zmarła 14 września 2021 roku w wieku 82 lat.

Krzysztof Kiersznowski Krzysztof Kiersznowski Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Krzysztof Kiersznowski

Krzysztof Kiersznowski był aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Zagrał w filmach takich jak m.in. 'Vabank', 'Kiler' i 'Cześć, Tereska'. Znany jest także ze swoich ról w serialach (m.in. 'Barwy szczęścia', 'Blondynka'). Kiersznowski zmarł 21 października 2021 roku w wieku 70 lat.

Zmarł Andrzej Zaorski Zmarł Andrzej Zaorski Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Andrzej Zaorski

Andrzej Zaorski - aktor, satyryk i współtwórca słuchowisk radiowych, m.in. kultowego 'Polskiego zoo'. Występował w wielu teatrach: m.in. we Współczesnym, Ateneum, Narodowym, Powszechnym i w teatrze Kwadrat. Artysta zmarł 31 października 2021 roku w wieku 79 lat.