Na stadionach "Koko Euro Spoko", a w strefach kibica alternatywa. To ich będziemy słuchać na Euro 2012

Britpopowa gwiazda Noel Gallagher w Trójmieście, zespół Duran Duran we Wrocławiu, hiphopowo-elektroniczny duet Die Antwoord w Poznaniu, a gdzieś między tym wszystkim zespół Jarzębina i jego "Koko Euro spoko". Tak będzie wyglądało muzyczne Euro 2012.

Drogie gwiazdy, niezłe koncerty

"Pamiętam, że patrzyłem bardziej na tłum niż na piłkarzy na boisku. Stamtąd, gdzie siedziałem, mógłbym pewnie doliczyć się dwudziestu tysięcy głów - tylko kibice sportowi (albo Mick Jagger czy Nelson Mandela) znają to uczucie" - pisał Nick Hornby, na co dzień szalikowiec Arsenalu Londyn, w książce "Futbolowa gorączka".

Piłka nożna, muzyka i literatura to nieodłączne elementy wyspiarskiej kultury. Euro 2012 próbuje udowodnić, że nie tylko tam. Pierwszy mecz polskiej reprezentacji w mistrzostwach odbędzie się 8 czerwca w Warszawie - Polacy zmierzą się z drużyną Grecji.

Stadion Narodowy pomieści niespełna 60 tys. kibiców, dlatego Warszawa i pozostałe miasta gospodarze (ale nie tylko - do Euro przygotowują się też m.in. Łódź i Kraków) zorganizują strefy kibica. Będzie hucznie, drogo i momentami zaskakująco alternatywnie.

Poznań

Zaledwie dwa dni temu władze Poznania poinformowały, że pierwszą zagraniczną gwiazdą tamtejszej strefy kibica będzie duet Die Antwoord. Pochodząca z RPA hiphopowo-elektroniczna formacja zagra 26 czerwca, dzień przed pierwszym meczem półfinałowym piłkarskich mistrzostw Europy.

W sumie w poznańskiej strefie kibica ma się zmieścić 30 tys. osób, dla których mają zagrać jeszcze inni polscy i zagraniczni wykonawcy. Nieoficjalnie mówi się m.in. o przyjeździe... Boba Dylana.

26 czerwca - Die Antwoord, pl. Wolności. Wstęp wolny

Koszt zorganizowania strefy kibica: 18 mln zł

Trójmiasto

Najbardziej efektownym koncertowym programem na razie może się pochwalić Trójmiasto. Z jednej strony zagrają gwiazdy muzyki hiphopowej i klubowej - Pitbull i ATB, z drugiej eksgitarzysta Oasis i gwiazda brytyjskiego britpopu Noel Gallagher oraz formacja The Vaccines, a także córka Stinga - I Blame Coco. Tutaj wszystkie koncerty, oprócz występu Coco Sumner, mają być płatne.

Podobno ściągnięcie Gallaghera do Polski w tym czasie nie było łatwe, ale zdecydowało jego zamiłowanie do... piłki nożnej. - Lider Oasis kiedyś sam próbował sił jako piłkarz, ale nabawił się kontuzji. Teraz jest kibicem zespołu Manchester City - mówił Krzysztof Guzowski z biura prezydenta Gdańska ds. sportu i Euro 2012.

7 czerwca - Pitbull, 15 czerwca - I Blame Coco, 20 czerwca - Noel Gallagher i The Vaccines, 25 czerwca - ATB, pl. Zebrań Ludowych. Bilety: 65 i 85 zł

Koszt zorganizowania strefy kibica: ok. 10 mln zł

Wrocław

Znane są też nazwiska wykonawców, który przyjadą do Wrocławia. Strefa kibica na Rynku zostanie przygotowana dla 30 tys. osób. Koncerty zagrają tam m.in. Duran Duran (to będzie jedyny biletowany występ), a także popowa reprezentacja znad Wisły: m.in. Maryla Rodowicz, Kasia Kowalska, Kombii, Patrycja Markowska czy Ewa Farna.

16 czerwca - Ewa Farna, 20 czerwca - Kasia Kowalska, Sylwia Grzeszczak, Natalia Lubrano i Patrycja Markowska, 25 czerwca - Duran Duran, 27 czerwca - Ewa Bem, Urszula, Maryla Rodowicz i Kombii, Rynek. Bilety na Duran Duran: 89 i 149 zł

Koszt zorganizowania strefy kibica: 7 mln zł

Warszawa

Największa i najdroższa (35 mln zł) strefa kibica zostanie zorganizowana w Warszawie. Wciąż jednak nie wiadomo, kto w niej zagra. Wokół Pałacu Kultury i Nauki będzie się mogło zgromadzić nawet 100 tys. ludzi. Podobno na otwarcie na pl. Defilad zaplanowano koncert dużej zagranicznej gwiazdy. Jakiej? - Szczegóły wyjawimy po długim weekendzie majowym - zapowiedziała Marta Brzegowa z biura prasowego ratusza.

Jak na razie jedynym pewniakiem pozostaje Orange Warsaw Festival, który wystartuje na stadionie Legii zaledwie dzień po ceremonii otwarcia mistrzostw. Wystąpią m.in. The Prodigy, Garbage, Linkin Park oraz De La Soul.

8-9 czerwca - Garbage, Linkin Park, The Prodigy, De La Soul, Pepsi Arena. Bilety: 89 i 150 zł jednodniowe, 159 i 270 zł dwudniowe