Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

22 maja odszedł od nas Zbigniew Wodecki. Wybitny polski artysta zmarł w wieku zaledwie 67 lat otoczony przez kochającą rodzinę. Choć nie ma go już wśród nas, zostają z nami jego wszystkie dokonania. Wspominamy, za co najbardziej go kochamy...
Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki Fot. Rafa3 Mielnik / AG

Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

22 maja odszedł od nas Zbigniew Wodecki. Wybitny polski artysta zmarł w wieku zaledwie 67 lat otoczony przez kochającą rodzinę. Na początku maja przeszedł operację wszczepienia bypass-ów w jednym z warszawskich szpitali, po której dostał niespodziewanego udaru mózgu. Mimo starań lekarzy, nie udało się go uratować - dwa tygodnie później zmarł. Choć nie ma go wśród nas, zostają z nami jego wszystkie dokonania. Wspominamy, za co najbardziej go kochamy:

1. Za przepiękne melodie

Jego przeboje towarzyszyły nam przez ostatnich 40 lat. Był kompozytorem wyjątkowym, czego się dotknął, to musiało się stać hitem. Piosenka do ''Pszczółki Mai'', ''Chałupy Welcome to'', ''Opowiadaj mi tak''... Ale dla nas najwspanialszy zawsze był utwór ''Zacznij od Bacha'' - to, co tu się dzieje, dowodzi niezrównanego kunsztu Wodeckiego.

Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta

Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

2. Za świetny głos

Głosu pana Zbigniewa nie da się pomylić z żadnym innym. Nic też dziwnego, że jego wielki przebój ''Chałupy welcome to'' pokolenia Polaków nucą z przyjemnością pod nosem do dzisiaj.

Co ciekawe, podobno utwór został skomponowany z myślą o Irenie Santor, która odmówiła jego wykonania zgorszona tematyką nudyzmu. Można powiedzieć, że na całe szczęście - w ten sposób piosenka trafiła do Zbigniewa Wodeckiego. Prawie od razu stała się wielkim przebojem:

Zbigniew Wodecki na Festynie Dzieci Zbigniew Wodecki na Festynie Dzieci Fot. Monika Skolimowska/ AG

Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

3. Za ''Pszczółkę Maję''

Urodzeni w latach 80. bez wątpienia oglądali ''Pszczółkę Maję'' z zapartym tchem. Piosenka tytułowa to coś, co chyba każdy z nas jest w stanie o każdej porze dnia i nocy zaśpiewać. To oczywiście zasługa Zbigniewa Wodeckiego i jego pięknego głosu.

Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki RAFAŁ MIELNIK

Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

4. Za jego czuprynę

Za jego bujną czuprynę Fryzura pana Zbigniewa była niezaprzeczalnie jego cechą charakterystyczną. Dzięki bujnym i zadbanym włosom można było go rozpoznać z daleka. Co jeszcze bardziej urzekające, pan Zbigniew nie widział w tym niczego nadzwyczajnego. Jak powiedział w wywiadzie dla Onet Muzyka:

- Ale to prawda, cały ten fenomen mojej fryzury trochę mnie jednak zadziwia. Przecież ja nawet grzebienia nie noszę. A tymczasem wszyscy pytają, jakby sami włosów na głowie nie mieli.
Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki Fot: Grzegorz Skowronek / AG

Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

5. Za dystans do siebie

Zbigniew Wodecki był niewątpliwie człowiekiem wielu talentów. Grał, śpiewał, komponował i od lat zachwycał nieskazitelną fryzurą. Okazuje się, że miał też świetne poczucie humoru i bardzo dużo dystansu do siebie. Dowodem ostatecznym niech będzie to nagranie z anteny TVP. A zaczyna się tak: umiera 3 amantów i trafia do nieba...

Edyta Górniak i Zbigniew Wodecki podczas koncertu w Opolu w 2009 roku Edyta Górniak i Zbigniew Wodecki podczas koncertu w Opolu w 2009 roku Fot. Rafał Mielnik/ Agencja Gazeta /

Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

6. Za niezapomniane duety

Kiedy pan Zbigniew śpiewał z kimś w duecie, można było się rozpłynąć z zachwytu. ''Z Tobą chcę oglądać świat'' - jeden z najbardziej romantycznych polskich utworów wykonał razem z Zdzisławą Sośnicką w 1988 roku w Opolu.

Po latach zaśpiewał go również razem z Edytą Górniak:

Która wersja podoba się Wam bardziej?

Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta

Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej

7. Za ''Taniec z gwiazdami''

Przez wiele lat był jednym z ulubionych jurorów w ''Tańcu z gwiazdami''. Pamiętacie odcinki z jego udziałem? Zawsze - naprawdę, zawsze - niezależnie od występu tancerzy, miał im coś miłego do powiedzenia.

Panie Zbyszku - będziemy bardzo tęsknić!

Więcej o:
Komentarze (23)
Odszedł Zbigniew Wodecki. Za te rzeczy kochaliśmy go najbardziej
Zaloguj się
 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 50 razy 46

  Nie mogę przestać się smucić, łzy się kręcą...Jakże będzie mi Pana brakowało Panie Zbyszku...

 • yvonka sust

  Oceniono 38 razy 38

  Był ze mną od dziecka. Jego piosenki śpiewała moja mama, śpiewałam ja, dawałam do słuchania moim synom. Opowiadał swoim głosem, opowiadał tak jak nikt... Ktoś, kiedyś napisał, że Zbigniew Wodecki to polski Frank Sinatra, ja uważam, że (z całym szacunkiem dla Sinatry) był dużo lepszy, wszechstronniejszy. Czarował głosem, swobodą, poczuciem humoru. Nie wiem jaki był dla swoich najbliższych, jakim był ojcem, mężem, ale dla mnie był Gwiazdą, wielką Gwiazdą, nie chwilowym celebrytą, nie zwycięzcą konkursu na popularność. Był KIMŚ na polskiej scenie muzycznej. Będę do niego wracała. kto wie, może kiedyś przedstawię Go swoim wnukom.

 • wezyronly

  Oceniono 37 razy 37

  Jaką on miał klasę...

 • abracadabra1

  Oceniono 30 razy 30

  Ja przed chwila znalazlam " My Way" Wodeckiego na youtube . Jak pasuje do dziesiejszego dnia

 • yosemitesam

  Oceniono 27 razy 27

  "Lubię wracać tam gdzie byłem" - jak dla mnie jeden z najpiękniejszych utworów polskiej muzyki rozrywkowej. Po prostu poezja...

 • anonim_ka

  Oceniono 24 razy 24

  Będzie mi brakowało Jego i Artyzmu. Dzięki za to , że miałam okazję słuchać i podziwiać . [*]

 • andywawa1958

  Oceniono 20 razy 20

  RIP Panie Zbyszku, dziękuję...

 • lina555

  Oceniono 18 razy 18

  To Człowiek, który wiedział, czym jest śpiew, czym jest gra na instrumentach. Dziękujemy.

 • kacikacinka

  Oceniono 14 razy 14

  Wielki talent,kultura,niezwykła osobowość!Wielka strata i smutek.Panie Zbyszku,będzie nam Pana brakowało.Wyrazy współczucia dla bliskich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX