Elton John ogłasza koniec kariery. Podczas ostatniej trasy koncertowej odwiedzi Polskę

Wybitny muzyk i kompozytor kończy karierę po 50 latach. Wcześniej Elton John zagra ponad 300 koncertów - jeden z nich odbędzie się w Polsce.
Elton John w Operze Leśnej Elton John w Operze Leśnej BARTOSZ BA?'KA

Elton John: to moja ostatnia trasa koncertowa

Elton John kończy karierę. W środę 24 stycznia muzyk zwołał konferencję prasową, podczas której wyjaśnił powody swojej decyzji.

- Moje priorytety uległy zmianie. Moje priorytety to moje dzieci, mój mąż i moja rodzina - powiedział.

Jednak nie martwcie się - zanim 70-letni muzyk odejdzie na emeryturę, zagra ponad 300 koncertów na całym świecie.

Elton John w Atlas Arenie, 2012 Elton John w Atlas Arenie, 2012 Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Elton John odwiedzi Polskę

- Pomyślałem, że nadszedł czas, aby podziękować wszystkim moim fanom, a potem pożegnać się i odpocząć. Ale to nie znaczy, że przestanę być kreatywny - powiedział muzyk.

Jego trzyletnia trasa koncertowa ''Farewell Yellow Brick Road'' rozpocznie się 8 września 2018 i obejmie Amerykę Północną, Amerykę Południową, Australię, Oceanię, Azję i Europę - w tym także Polskę. Już 4 maja 2019 Elton John wystąpi w krakowskiej Tauron Arenie.

Terminy wszystkich koncertów Eltona Johna >>

Elton John w łódzkiej Atlas Arenie Elton John w łódzkiej Atlas Arenie Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Za co kochamy Eltona Johna?

Elton John to jeden z najwybitniejszych artystów w historii muzyki. Piosenkarz, pianista i kompozytor nagrał ponad trzydzieści albumów studyjnych. W 2004 roku brytyjski artysta zajął 49. miejsce na liście 100 najlepszych artystów wszech czasów według magazynu ''Rolling Stone''.

Jego najbardziej znane utwory to ''Sacrifice'', ''I'm Still Standing'', ''Don't Go Breaking My Heart'' czy ''Tiny Dancer''.

Elton John w Operze Leśnej Elton John w Operze Leśnej BARTOSZ BA?'KA

Elton John zakończy karierę po 50 latach

W ciągu trwającej ponad 50 lat kariery Elton John sprzedał ponad 300 milionów nagrań, zdobył 6 statuetek Grammy, 4 Brit Awards, Złoty Glob i Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę filmową - ''Can You Feel The Love Tonight'' z "Króla Lwa'' Disneya.

3 lata po premierze bajki Elton John wraz z reżyserką Julie Taymor przenieśli "Króla Lwa" na deski teatru. Ich musical ze słowami Tima Rice'a i kompozycjami Hansa Zimmera trafił na Broadway w lipcu 1997 roku. Rok później spektakl zdobył 6 Nagród Tony, 8 nagród Drama Desk Award i statuetkę Theatre World Award.

Już w lipcu 2019 roku do kin trafi kolejna wersja bajki ''Król Lew''. Przypominamy: Znamy obsadę nowego "Króla Lwa". Beyoncé zagra Nalę, a Hans Zimmer skomponuje muzykę >>

Od końca lat 80. Elton John jest działaczem w sprawie walki z AIDS. W 1992 roku założył fundację, która pomaga dzieciom chorym na AIDS.

Elton John Elton John MATEUSZ SKWARCZEK Agencja Wyborcza.pl

Elton John: Nie zrezygnuję z muzyki

Elton John zapewnił, że nie zrezygnuje z tworzenia i ma nadzieję, że muzyka będzie towarzyszyć mu do końca życia.

Artysta zapowiedział, że stworzy muzyczną adaptację powieści Lauren Weisberger - ''Diabeł ubiera się u Prady''. Data premiery nie jest jeszcze znana, ale już wiadomo, że współtwórcą musicalu będzie amerykański dramatopisarz i scenarzysta Paul Rudnick (''Rodzina Addamsów'', ''In & Out'', ''Żony ze Stepford''). Fabuła spektaklu będzie opierać się na kultowym filmie z Anne Hathaway i Meryl Streep z 2006 roku.

Elton John - koncert w Warszawie w 2010 roku. Elton John - koncert w Warszawie w 2010 roku. Fot. Franciszek Mazur / Agencja

Elton John: czas zająć się rodziną

Podczas konferencji prasowej Sir Elton John zdradził, że zamierza skupić się na wychowaniu synów - Zachary'ego i Elijaha, których adoptował wraz z mężem Davidem Furnishem.

- Moje ostatnie tournée będzie pełne pasji i kreatywności, które sprawiały moim fanom radość przez ostatnie lata - obiecał.

Muzyk skomentował też plotki o swoim złym stanie zdrowia - Jeśli masz zamiar zrobić 300 koncertów, to nie możesz być w złym stanie - czuję się świetnie - zapewnił.

Bilety na występ Eltona Johna w krakowskiej Tauron Arenie będzie można kupić już od 9 lutego.