Pewniaki na długi weekend - polecamy książki dla dorosłych i dla dzieci

Wiem, wiem, że w długi weekend spędzicie zapewne na grillowaniu, leżingu i nicnierobieniu. Na wszelki wypadek zabierzcie jednak ze sobą książkę. Zwłaszcza, że może padać. A w takim przypadku książka będzie jak znalazł.

Na szybko: Nothomb i Camillieri

1. Polecam choćby taką niewielką pozycję, jak "Zbrodnia hrabiego Neville'a" Amélie Nothomb (Wydawnictwo Literackie). Książki belgijskiej autorki to tak naprawdę nowelki, na tyle jednak zręcznie i ciekawie napisane, że pozostawiają zwykle lekki tylko niedosyt. Tak jest i tym razem.

Hrabia Henri Neville urządza ostatnie wielkie przyjęcie w swym zamku, który musi sprzedać, bo bankrutuje. Od wróżki dowiaduje się, że podczas przyjęcia zabije jednego z gości. Kogo i w jaki sposób zabić, żeby nie zostało to odebrane jako niegodne i nie spowodowało wykluczenia rodziny z dobrego towarzystwa? - w rozstrzygnięciu dylematu pomaga mu córka, która logicznie dowodzi, że to właśnie ona powinna zostać ofiarą...

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

2. Do szybkiej, urywanej lektury świetnie nada się też tomik "Śmierć na otwartym morzu" Andrei Camilleriego (Noir sur Blanc).

Dla miłośników powieści, których bohaterem jest komisarz Montalbano to okazja do poznania kolejnych ośmiu, tym razem opisanych bardziej skrótowo, historyjek z jego życia. Dla osób, które z książkami Camilleriego wcześniej się nie zetknęły - okazja do poznania komisarza i towarzyszącej mu malowniczej ekipy: najbliższego współpracownika komisarza Augello (robiącego duże wrażenie na kobietach), posterunkowego Catarelli (wiecznie przekręcającego nazwiska i trzaskającego drzwiami), wiecznej narzeczonej (na odległość) Livii oraz nie przepadającej za nią, ale świetnie gotującej gospodyni - Adeliny.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

Sensacyjnie i kryminalnie: Elsberg, Ahnhem, Marinina

1. "Zero" Marka Elsberga (W.A.B.) wygląda już zdecydowanie obszerniej, ale nie przerażajcie się tym, bo czyta się je bardzo dobrze i szybko. Także dlatego, że opowiada o wydarzeniach, które wydają się być bardziej niż prawdopodobne.

Autor opowiadającej o globalnej, nieprzypadkowej awarii prądu powieści "Black Out", tym razem koncentruje się na zagrożeniach płynących z internetu, m.in. powszechnej, często przy tym dowolnej, inwigilacji. Kto stoi za tajemniczą platformą internetową Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych, obiecując w zamian milionom swoich użytkowników lepsze, obfitujące w sukcesy życie? I jaki ma cel? Czy to tylko świetny pomysł na szybki biznes, czy jednak chodzi o coś zdecydowanie bardziej fundamentalnego? Trzyma w napięciu!

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

2. "Ofiara bez twarzy" Stefana Ahnhema (Marginesy) to już jak klasyczny kryminał. Fabian Risk przez wiele lat pracował w sztokholmskiej policji. Po ostatnich niepowodzeniach musi zmienić otoczenie, dlatego wraca do rodzinnego Helsingborga. I od razu zostaje wezwany na miejsce zbrodni - w szkolnej pracowni stolarskiej znaleziono zwłoki brutalnie zamordowanego nauczyciela; obok ciała leżało stare zdjęcie klasowe z przekreśloną głową zabitego. Do tej samej klasy chodził przed laty Risk, a zamordowanego zapamiętał jako wyjątkowego brutala, nękającego słabszych.

Śledczy mają kłopoty ze znalezieniem mocnego tropu, a tymczasem giną kolejne osoby. Fabian nie ma wątpliwości, że morduje jeden z byłych kolegów, odnajduje jednak także i jego zwłoki. Czy sam także jest na liście mordercy?

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

3. Z dużą przyjemnością sięgnąłem po kolejną powieść Aleksandry Marininy z Anastazją Kamieńską w roli głównej. "Iluzja grzechu" (W.A.B.) to jeden z ciekawszych tomów cyklu.

Ktoś morduje starszą panią, właścicielkę cennej kolekcji obrazów. Żaden jednak nie znika. Kamieńska znajduje powiązanie pomiędzy starszą panią a głośną przed kilku laty tragedią rodzinną: matka wyrzuciła przez okno trójkę dzieci, a potem próbowała popełnić samobójstwo. Dzieci i matka są nadal w szpitalach, a najstarsza córka, która nie dała się wyrzucić, pracuje ponad siły, żeby móc się nimi opiekować. Dzieci odwiedza te z regularnie tajemniczy mężczyzna, prawdopodobnie lekarz. Gdy Nastia stara się poznać jego tożsamość, zaczynają ginąć kolejne osoby...

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

Na wabia: Johnston i Ullmann

1. Trochę mylący jest opis powieści "W dół" Tima Johnstona (Marginesy). Sugeruje on bowiem kryminalny charakter samej opowieści. I rzeczywiście taki jest jej początek.

Rodzina Courtlandów spędza wakacje w Górach Skalistych. Ich 18-letnia córka Caitlin przede wszystkim trenuje tam bieganie, a towarzyszy jej na rowerze młodszy brat Sean. Pewnego dnia podczas treningu samochód potrąca brata, a siostra zostaje porwana. I od tej chwili książka staje się przede wszystkim opowieścią o poszukiwaniu, oczekiwaniu, emocjach pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny, o wzajemnym obwinianiu się i oddalaniu.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

2. I książka pod pewnymi względami podobna: "We mgle" Linn Ullmann (W.A.B.). Tu także mamy nie do końca szczęśliwe małżeństwo (odnosząca sukcesy zawodowe, choć równocześnie nieco zaburzona emocjonalnie żona i cierpiący na niemoc twórczą mąż - pisarz) oraz zagadkę kryminalną, której rozwiązanie schodzi tak naprawdę na plan dalszy.

Wakacyjny wyjazd ma stać się dla rodziny okazją do uporządkowania wzajemnych relacji. Ma im w tym pomóc, zajmując się córkami, nastoletnia opiekunka. Dziewczyna od początku budzi jednak niepokój żony i zainteresowanie męża. A potem nagle znika, a oni - oraz rodzice dziewczyny - pozostają z mnóstwem negatywnych emocji wzajemnych niedopowiedzeń.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

Krew i przymrużenie oka: Soares, Dewitt, Rogneby, Kańtoch

1. Ale dość już tych skomplikowanych, rodzinnych historii. "Xango z Baker Street" Jo Soaresa (Rebis) to opowieść z... Sherlockiem Holmesem. Mamy rok 1888. W Rio de Janeiro giną cenne skrzypce Stradivariusa, a cesarz Brazylii Piotr II wzywa na pomoc - za podszeptem goszczącej właśnie w Rio Sarah Bernhardt - angielskiego detektywa, który wyrusza w podróż z nieodłącznym doktorem Watsonem u boku. Ma do rozwiązania również drugą zagadkę kryminalną: ktoś morduje młode kobiety, a na ich zwłokach pozostawia struny ze skrzypiec. Czyżby oba przestępstwa były ze sobą powiązane?

Zręcznie i z wdziękiem napisana historia, ma też sporo akcentów humorystycznych - z jednej strony jest hołdem wobec postaci Sherlocka Holmesa, z drugiej zaś ukazuje luki w jego genialnej dedukcji.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

2. Nie mogę sobie odmówić polecenia gorącej nowości "Podmajordomus Minor" Patricka Dewitta (Czarne). Kto czytał "Braci Sisters", powinien mnie zrozumieć. Siedemnastoletni Lucien Minor otrzymuje posadę podmajordomusa w zamku tajemniczego barona von Aux. Chłopak stopniowo odkrywa jego mroczne sekrety, a równocześnie poznaje kolorowy świat pobliskiego miasteczka, gdzie spotyka Klarę, dziewczynę zaręczoną z pewnym zabójczo przystojnym żołnierzem. Lucien zakochuje się w niej bez pamięci...

Tyle streszczenia. Wydawca dodaje jednak jeszcze: "A teraz wyobraźcie sobie ekranizację tej książki: scenariusz piszą bracia Grimm, reżyseruje Wes Anderson, dialogi układa Latający Cyrk Monty Pythona...", a ja - po lekturze poprzedniej książki autora - jestem w stanie w to wszystko uwierzyć. No, może prawie we wszystko.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

3. "Leona. Kości zostały rzucone" Jenny Rogneby (Marginesy) to kolejny pełnokrwisty kryminał. Naga, zakrwawiona dziewczynka wchodzi w biały dzień do banku w centrum Sztokholmu i wychodzi z kilkoma milionami koron. Niezwykły napad budzi ogromne zainteresowanie mediów, a sprawa ląduje na biurku Leony Lindberg. Niezdolna do odczuwania emocji śledcza działa zawsze w sposób zimny i rozważny, nie waha się też sięgać po niekonwencjonalne metody. Ma też sporo problemów ze sobą samą. Książka otwiera nowy cykl, którego akcja rozgrywa się we współczesnym Sztokholmie.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

4. I jeszcze coś dla wielbicieli polskich powieści kryminalnych: "Łaska" Anny Kańtoch. W roku 1955 w lesie odnaleziono zaginioną tydzień wcześniej sześcioletnią Marysię. Była pokryta warstwą zaschniętej krwi. Co się wydarzyło? Jak udało jej się przetrwać? Nie pamiętała.

30 lat później dorosła już Maria jest nauczycielką w szkole podstawowej. Pewnego dnia nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przedstawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka - prosi ją o pomoc. Wkrótce zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi. Pojawiają się kolejne ofiary. Maria prowadzi prywatne śledztwo - ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci...

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

Opowiadanie historii: Sulińska, Dotti

1. Wielbicielom reportażu i historii PRL-u gorąco polecam "Wniebowzięte. O stewardesach w PRL-u" Anny Sulińskiej (Czarne). Bycie stewardesą w PRL-u to nie było tylko ładne wyglądanie i rozdawanie kanapek pasażerom, nocowanie w najlepszych hotelach, zarabianie w dolarach i chodzenie na rauty - przekonuje autorka. To "także praca po dwanaście godzin na dobę przez niemal trzydzieści dni w miesiącu, konieczność radzenia sobie ze zmęczeniem, z trudnymi pasażerami, z służbami bezpieczeństwa i celnikami, którzy patrzą na ręce, z chorobami, ze strachem o życie swoje i koleżanek". To także codzienne wybory - czy zapisać się do partii, czy dorobić, czyli przemycać, uciec z Polski, czy jednak zostać z rodziną?

Dodam, że na maj wydawnictwo Czarne zapowiada dwie kolejne PRL-owskie książki reportażowe: "Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego" Lidii Pańków oraz "Każdy został człowiekiem" Piotra Nesterowicza, która opowiada o wielkiej migracji ze wsi do miast w latach 40. i 50.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

 

2. Miłośnikom biografii polecam książkę Luca Dottiego "Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie" (Wydawnictwo Literackie). Syn Audrey Hepburn tworzy portret spełnionej matki i żony, doskonałej kucharki, która gotowa była porzucić czerwony dywan dla rodzinnych kolacji i przyjęć w ogrodzie.

Trzon książki stanowią przepisy kulinarne. Stają się one smakowitym pretekstem do pokazania prawdziwego życia legendy kina, poczynając od dzieciństwa spędzonego w Holandii podczas II wojny światowej, przez karierę w Hollywood, życie aktorki, matki i żony w Rzymie, aż po ostatnie lata spędzone na podróżach po świecie w roli ambasadora UNICEF. Opowieści towarzyszy 250 niepublikowanych wcześniej fotografii z domowego archiwum. Autor gościł zresztą niedawno w Polsce i opowiadał o swojej mamie.

Ebook jest dostępny w Publio.pl. Sprawdź >>

Dla malucha i starszaka: Skarżycki/Leśniak, Talko, Melin, Westendorp

1. Jeśli macie dziecko w pierwszych klasach podstawówki, spokojnie możecie zabrać na długi weekend także którąś z książek duetu Rafał Skarżycki/Tomasz Lew Leśniak o Jędrku. Dotychczas nakładem Naszej Księgarni ukazały się trzy tomy przygód zwariowanego, ostatni nosi tytuł "Hej, Jędrek! Kto tu rządzi?".

Jędrek jest fajnym łobuziakiem, ma wrednawą siostrę zwaną Wyjcem (choć czasem i ona się do czegoś przydaje) i wyjątkowo tolerancyjnych kolegów, a jego życie pełne jest przygód. Wartością dodaną jest w tym przypadku forma - w klasyczną formę opowieści autorzy zręcznie wplatają komiksowe fragmenty, co sprawia, że książeczki czyta się bardzo przyjemnie.

 

2. Szczerze polecam też dwie wydane przez Znak Emotikon książki Leszka K. Talki. "Pitu i Kudłata w opałach" to zabawna opowieść o troszkę przemądrzałym ale przy tym bardzo sympatycznym tytułowym rodzeństwie oraz ich rodzicach. Dzięki poczuciu humoru i wyobraźni autora codzienne z pozoru zmieniają się w emocjonujące przygody. Tu jednak obrazków jest znacznie mniej, a rozdziały są dłuższe, więc i potencjalni czytelnicy powinni być z rok, dwa starsi.

Leszek K. Talko jest też autorem książki "Nowe przygody Bolka i Lolka. Domowi odkrywcy". Znak kilka lat temu postanowił uwspółcześnić przygody bohaterów kultowej PRL-owskiej kreskówki, a kolejne tomy serii - pisane przez różnych autorów - potwierdzają, że była to bardzo słuszna decyzja. Jakie zwierzę lubi podkradać kanapki? Jakie skarby można znaleźć w ogródku? Do czego przydają się nowe buty? Kto może wyłonić się z jeziora? I jak sprawić, żeby nagle w lodówce pojawił się ulubiony sernik? W domu i na podwórku, w mieście i na wsi - Bolek i Lolek zawsze świetnie się bawią.

Na koniec coś dla ciut starszych i ciut młodszych

1. "Chłopak z lasu" Martena Melina to powieść dla młodszych nastolatków o pierwszym drżeniu serca, pocałunkach, młodzieńczym buncie i nieporozumieniach z rodzicami.

Mona niedługo skończy trzynaście lat. Są wakacje, więc codziennie chodzi nad jezioro popływać. Pewnego dnia na pomoście siedzi chłopak. Ma skołtunione włosy, brudne paznokcie, niewiele mówi i panicznie boi się wody. Jego intensywnie zielone, błyszczące oczy prześwidrowują Monę na wylot. Od tej pory Mona z rosnącą niecierpliwością wyczekuje każdego następnego spotkania, a chłopak pojawia się zawsze znienacka, zazwyczaj w pochmurną pogodę. Mona nie może przestać o nim myśleć?

 

2. Dla maluchów mam uroczą kartonową książkę "W domu, w dziczy, na ulicy. Rozbrykany słownik obrazkowy" z tekstem i ilustracjami Fiep Westendorp (Dwie Siostry). Ciepłe, zabawne rysunki przedstawiają miejsca, przedmioty, czynności, gry i zabawy, sposoby spędzania czasu, pory roku i święta. Każdej ilustracji towarzyszy jednowyrazowy podpis.

To perełka grafiki książkowej sprzed lat, zdecydowanie wciąż aktualna - do oglądania, poznawania nowych słów i nauki czytania.

Wiem, wiem, że trochę przesadziłem, ale może dzięki tak szerokiemu wyborowi każdy znajdzie w tym zestawie coś dla siebie?