Od 'Dzielnicy występku' po 'Zimne ognie'. 22 książki pod choinkę

Kiedy mamy czytać, jak nie w długie, zimowe wieczory? To zapewne także dlatego książki wciąż pozostają jednymi z najczęściej kupowanych prezentów gwiazdkowych.
Jesień i Zima - okładki Jesień i Zima - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

Kiedy mamy czytać, jak nie w długie, zimowe wieczory? To zapewne także dlatego książki wciąż pozostają jednymi z najczęściej kupowanych prezentów gwiazdkowych. Co położyć w tym roku pod choinkę? Oto 22 moje typy.

Cykl "Cztery pory roku" - Karl Ove Knausgard

Cykl "Cztery pory roku" (Wydawnictwo Literackie) ukazuje nam nowe oblicze Karla Ovego Knausgarda - "literackiego wojownika" (jak piszą o nim wydawca i krytycy), autora głośnego cyklu "Moja walka". Dotychczas ukazały się dwie pierwsze części "Jesień" i "Zima".

Pomysł na książkę jest bardzo prosty: autor/narrator oczekuje czwartego dziecka, które ma się urodzić za sześć miesięcy. Zaczyna pisać do niego listy, w których opowie mu o świecie. Kluczowe jest to, jak opowiada. Bo zadajcie sobie pytanie: co ja miałbym w wieku 45 lat (jak autor/narrator i ja sam) do powiedzenia swojemu, nienarodzonemu jeszcze dziecku? Jak opisałbym świat, na którym przyjdzie mu żyć? Przestraszyłbym go, zachwycił czy może rozbawił?

Ja obawiam się, że to pierwsze. Pędząc przez życie w nieustannym stresie i pod presją trudno jest bowiem ot tak, nagle wyłączyć się, zatrzymać, spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i powiedzieć: świat jest piękny. Zachwycić się drobiazgiem, rozmarzyć. A Karl Ove to potrafi. Jego cykl jest w gruncie rzeczy hołdem oddanym życiu. Autor tego nie ukrywa i wprost pisze: "pokazując Ci świat, moja maleńka, przekonuję się, że warto żyć". Bardzo mądra, otwierająca na świat książka.

Ebooki są dostępne w Publio.pl >>

Muza - okładka książki Muza - okładka książki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

"Muza" - Jessie Burton

Jessie Burton zasłynęła dzięki "Miniaturzystce". Jej "Muza" (wydawnictwo Literackie) nie odstaje poziomem. Po jednej stronie płótna dziewczyna trzyma odciętą głowę swojej siostry, po drugiej - lew, który za chwilę poderwie się do zabójczego skoku...

Obraz, który latem 1967 roku trafia do renomowanej galerii w Londynie, elektryzuje środowisko marszandów. To może być "śpioch", dzieło młodego hiszpańskiego artysty z lat 30. XX wieku, zaginione w trakcie wojny. Stenotypistka zatrudniona w galerii, Odelle Bastie, trafia na trop fascynującej historii z Andaluzji roku 1936. Losy Harolda Schlossa, Żyda z Wiednia, który pośredniczy w sprzedaży dzieł Kokoschki, Klee i Klimta, jego pięknej żony Sary i uzdolnionej córki Oliwii, w nieoczekiwany sposób splotą się z jej własnym.

Ebook jest dostępny w Publio.pl >>

Dzielnica występku i Piękno to bolesna rana - okładki Dzielnica występku i Piękno to bolesna rana - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

"Dzielnica występku" - Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa jest jednym z tych autorów, których książek właściwie polecać nie trzeba. Wielbiciele powieści literackiego noblisty dobrze wiedzą, czego się po nim można spodziewać - pasjonujących, barwnych opowieści. Dostajemy je też w najnowszej powieści - "Dzielnicy występku" (Znak).

Wraz z jej bohaterami wędrujemy po mrocznych zaułkach Limy i pałacach burżuazji. Mamy tu wszystko - niebezpieczne związki, szantaże, afery, morderstwa, skandale, brukowce, wyższe sfery i nędzarzy... No i sporą dawkę erotyzmu, bez której trudno wyobrazić sobie książki Llosy.

"Piękno to bolesna rana" - Eka Kurniawian

Natomiast czytanie powieści "Piękno to bolesna rana" Eki Kurniawiana (Wydawnictwo Literackie) było dla mnie jak powrót do czasów, gdy zachwycałem się książkami Marqueza, Cortazara, czy Allende.

Miłość i nienawiść, wszechobecna magia, dramatyczne - choć czasem i humorystyczne - splecenie świata żywych i zmarłych, a także przeznaczenie, przed którym nie można uciec. No i wspaniała galeria bohaterów. Przede wszystkim Dewi Ayu. Pochodzi z szanowanej, holenderskiej rodziny. Większość Holendrów uciekła, gdy Jawę zajęli podczas II wojny światowej Japończycy, reszta zrobiła to po wojnie, gdy Indonezja ogłosiła niepodległość. Dewi Ayu została.

Podczas wojny trafiła do burdelu dla japońskich oficerów, a potem została w nim na całe życie. Jest legendą, najlepszą k***ą w mieście, z którą każdy mężczyzna chce się przespać. Rodzi cztery córki. Trzy są piękne, jedna paskudna (potwornością wymodloną przez matkę, bo "nie ma gorszego przekleństwa od rodzenia ładnych kobiet w świecie mężczyzn zajadłych jak goniące się psy").

Są też trzej mężczyźni, najważniejsi w mieście, którzy staną się zięciami Dewi Ayu. Szodanczo to legendarny wojskowy komendant, niezniszczalny Maman Gendeng jest wodzem miejscowych zbirów, a Kliwon przywódcą komunistów. Są też wszechobecne duchy, równie ważne jak ludzie bohaterowie powieści Kurniawana. W tle pasjonująca historia - wojna, odzyskanie niepodległości, brutalna rozprawa z komunistami.

Książka "Piękno to bolesna rana" w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

Korponinja i Rój - okładki Korponinja i Rój - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

"Korponinja" - Lars Berge

Główny bohater powieści "Korponinja" Larsa Berge (W.A.B.) Jens Jansen ma dość swojej pracy (jest brand managerem w firmie Helm Tech produkującej kaski rowerowe), a tak naprawdę to trybu życia klasy średniej. Choć od dawna już tylko markował pracę (chodząc po biurze z czystymi kartkami papieru, organizując fikcyjne narady i udając, że rozmawia przez telefon), nikt się tego nie domyślił. Pewnego dnia postanawia więc pójść krok dalej i zniknąć.

Ale jak to zrobić, żeby nikt go nie namierzył? W myśl zasady że "najciemniej jest pod latarnią", postanawia ukryć się w biurze. Dla zmylenia tropów porzuca samochód, telefon wysyła do górskiego schroniska i zaszywa się w nieużywanym schowku. Wychodzi w nocy, gdy przestrzenie biurowe stoją przed nim otworem. W dzień odsypia i podsłuchuje biurowe rozmowy telefoniczne. Wkrótce okazuje się, że nie on pierwszy postanowił tak zniknąć...

"Rój" - Laline Paull

I jeszcze ciekawa, lekko baśniowa opowieść z (nie tylko) życia pszczół: "Rój" Laline Paull (Prószyński i S-ka).

Flora 717 to robotnicą - ma przede wszystkim sprzątać i usługiwać. Okazuje się jednak, że ma też cechy, dzięki którym może zostać mamką i karmić królewskie dzieci drogocennym nektarem? Jak zmieni to jej życie? Czy wpłynie też na zmianę stosunków panujących wewnątrz całego roju?

Książka Laline Paull to tak naprawdę opowieść o opresyjnym społeczeństwie, o podporządkowaniu, posłuszeństwie, służbie, religii. Znamy to wszystko, a tu obserwujemy w trochę innej, niewątpliwie atrakcyjnej scenerii.

Ebooki są dostępne w Publio.pl

Król i Osiołkiem - okładki Król i Osiołkiem - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

Mam też kilka propozycji dla wielbicieli literatury polskiej.

"Król" - Szczepan Twardoch

Dawno nie było w polskiej literaturze takiego żydowskiego bohatera, jak Jakub Szapiro - wyrazistego, mocnego, charakternego, no i tragicznego oczywiście też. Główny bohater "Króla" Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie) jest bokserem i gangsterem. Na ringu łamie przeciwnikom szczęki, a na ulicach ściąga haracze od handlarzy i zabija tych, którzy nie chcą płacić. Gdy trzeba, jest bezwzględny, choć zdecydowanie nie głupi. Często też pomaga potrzebującym.

W międzywojennej Warszawie boją się go, ale i szanują równocześnie. Kobiety go kochają, mężczyźni i podziwiają, i nienawidzą. Jakub jest rękoma Kuma Kaplicy - starego bojownika PPS, socjalisty i król warszawskiego półświatka. To w jego imieniu ściąga długi, łamie kości i zabija. W swoim świecie kocha żonę i dwóch synów (choć też chętnie korzysta z wrażenia, jakie robi na innych kobietach), potrafi pomścić pobitą prostytutkę i wdaje się w bójkę na uniwersytecie, gdzie dla Żydów tworzone są getta ławkowe.

Nową książkę Twardocha czyta się świetnie, wciąga niczym powieść sensacyjna. Nie dodałem, że przyjemnie, bo nie jest przyjemnym dostrzeganie oczywistych podobieństw pomiędzy duszną atmosferą warszawskiej ulicy z lat 30. XX wieku a dzisiejszą, pomiędzy nienawiścią i uprzedzeniami dzielącymi ludzi wówczas i dziś, pomiędzy cynizmem i bezwzględnością manipulujących emocjami tłumów polityków - ówczesnych i współczesnych.

"Osiołkiem" - Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk kontynuuje swą podróż na Wschód. W "Osiołkiem" (Czarne) podróżujemy z nim przez Ukrainę, Rosję, Kazachstan, przez miejsca nieoczywiste, których nie znajdziemy w turystycznych przewodnikach.

Czego Stasiuk tam szuka? Przed czym albo do czego ucieka? Co go tak gna? To pytania najtrudniejsze i najprostsze zarazem. Dla mnie to podróże w poszukiwaniu tego, co naturalne, prawdziwe, pierwotne. Ale także w poszukiwaniu samego siebie, spełnienia, a czasem po prostu chwili spokoju. To oczywiście także, jak często u Stasiuka, rozprawa z naszymi narodowymi mitami i kompleksami. Pouczająca i wciągająca.

Ebooki są dostępne w Publio.pl

Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy i Langosz w jurcie - okładki Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy i Langosz w jurcie - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

"Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy" - Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz

Bardzo przyjemnym prezentem, takim do wspólnego poczytywania z ukochaną osobą, może być jedna z najbardziej uroczych i sympatycznych książek minionego roku "Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy" (Znak). To zbiór listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

Spędzili ze sobą ponad dwadzieścia lat, nigdy jednak nie zamieszkali razem. "Byliśmy końmi, które cwałują obok siebie" - mówiła Szymborska. Zapis ich wyjątkowej miłości znajdziemy w tych listach - zabawnych, lirycznych, miłosnych. Aż żal, że dziś tak rzadko się je już pisuje.

"Langosz w jurcie" - Krzysztof Varga

Już po raz trzeci - i jak zapewnia ostatni - postanowił zmierzyć się ze swoją podwójną, polsko-węgierską tożsamością Krzysztof Varga. Najpierw był "Gulasz z turula", potem "Czardasz z mangalicą", a niedawno dostaliśmy do rąk "Langosza w jurcie" (Czarne).

Tym razem Varga ofiarowuje nam zapis wędrówki po węgierskich pograniczach - objeżdża kraj dookoła, poszukując - jak zawsze - miejsc i historii nieoczywistych. Dużo w tej książce, podobnie jak i dwóch poprzednich, nostalgii, dużo też poczucia humoru, mnóstwo ciekawych historii i spostrzeżeń. Przyznaję, że mam ogromną słabość do tych jego węgierskich opowieści i mam nadzieję, że wbrew składanym deklaracjom na trylogii się nie skończy.

Książka "Langosz w jurcie" jest dostępna w Publio.pl

Pilch w sensie ścisłym i Indyk beltsville. Opowiadania zebrane - okładki Pilch w sensie ścisłym i Indyk beltsville. Opowiadania zebrane - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

"Pilch w sensie ścisłym" - Katarzyna Kubisiowska

"Pilch w sensie ścisłym" Katarzyny Kubisiowskiej (Znak) wywołał największy skandal w polskim światku literackim w mijającym roku. Autorka, do niedawna jeszcze zaprzyjaźniona z Jerzym Pilchem, postanowiła napisać jego biografię. Dostała jego błogosławieństwo i zabrała się do roboty. A kiedy już skończyła, okazało się, że bohater książki nie chce z nią rozmawiać, a niektórzy krytycy kwestionują jej prawo do pisania biografii żyjącego pisarza albo mylą ją z monografią i zarzucają autorce, że nie opisała także twórczości Pilcha.

Zarzut główny wydaje się być jednak taki oto, że Kubisiowska odarła Pilcha z magii. Nie ma wśród współczesnych polskich pisarzy autora równie autobiograficznego - Pilch zawsze otwarcie pisał o odgrywających w jego życiu ważne role kobietach i alkoholu, a w ostatnich latach także o swej chorobie. Tyle że robi to z olbrzymim wdziękiem - mitologizując, koloryzując, uwznioślając i przemilczając rzecz jasna sporo, a czasem celowo myląc tropy. Tymczasem Kubisiowska po prostu opisała życie Pilcha i życia z Pilchem (oba niełatwe).

Ja, choć zaliczam się do wyznawców Pilchowej frazy, nie wyobrażam sobie, żeby miała zrobić inaczej - próba jej podrabiania czy cytowania na potęgę nie miałaby sensu. A wydanie książki opowiadającej niełatwą, gorzką i bolesną historię po śmierci pisarza wielu zapewne uznałoby za jeszcze bardziej niewłaściwe niż zrobienie tego za jego życia.

"Indyk beltsville. Opowiadania zebrane" - Jerzy Pilch

Dla tych, którzy wolą jednak czytać Pilcha, a nie o Pilchu, mam tomiszcze "Indyk beltsville. Opowiadania zebrane" (Wydawnictwo Literackie). To czwarta część twórczości Pilcha, autora powieści, felietonów, dzienników i opowiadań właśnie, choć trzy ostatnie formy przechodzą czasem w siebie dość płynnie. Dostajemy w tej książce 56 opowiadań na 774 stronach. Przekrój czasowy - od PRL-u po XXI wiek, miejscowy - od Wisły, przez Kraków, po Warszawę, tematyczny - tego już się streścić w kilku słowach nie da.

Książka "Indyk beltsville" w formie ebooka jest dostępna w Publio.pl

Dziewiąty grób i Jasne oblicze śmierci - okładki książek Dziewiąty grób i Jasne oblicze śmierci - okładki książek materiały prasowe

22 książki pod choinkę

Nie może oczywiście zabraknąć w tym zestawie kryminałów.

"Dziewiąty grób" - Stefan Ahnhem

"Dziewiąty grób" (Marginesy) to druga część cyklu Stefana Ahnhema o Fabianie Risku, z której dowiemy się m.in. dlaczego opuścił Sztokholm i przeprowadził się do rodzinnego Helsingborga.

Mamy tu teoretycznie dwa wątki kryminalne. Pierwszy to zaginięcie w centrum miasta szwedzkiego ministra sprawiedliwości - jego sprawę bada Risk, w tajemnicy, bo oficjalnie prowadzą ją służby specjalne. Drugi to brutalne morderstwo żony pewnego celebryty - tę sprawę prowadzi Dunja Hougaard. Tropy, za którymi podążają, zaczynają się przecinać i prowadzą do ambasady Izraela. Pod jej osłoną działa jeden przestępca ale to nie on zabija kolejne osoby. Morderca jest wyjątkowo bezwzględny, a kieruje nim... miłość.

"Jasne oblicze śmierci" - Aleksandra Marinina

"Jasne oblicze śmierci" Aleksandry Marininy (W.A.B.) to kolejny tom cyklu kryminalnego z Anastazją Kamieńską w roli głównej. Niepozorna, szara myszka, która potrafi perfekcyjnie przeobrazić się w kogoś całkiem innego, świetnie analizuje, a na dodatek ma kontakty w światku przestępczym (wcale jednak nie wynikające z korupcji czy robienia nieczystych interesów, a będące efektem udzielonej swego czasu pomocy) staje tym razem przed nie lada zagadką kryminalną.

Dwie piękne dziewczyny zostały zamordowane, a kolejna popełniła samobójstwo w niejasnych okolicznościach. Wszystkie dobrze znały kobieciarza i imprezowicza Władimira Strelnikowa. Ma jednak bardzo mocne alibi. Na ciele jednej z ofiar znaleziono srebrnego kupidyna. Czy ten ślad zaprowadzi Nastię do mordercy?

Książki w formie ebooków są dostępne w Publio.pl

Stalker, Szepty zmarłych i Zimne ognie - okładki Stalker, Szepty zmarłych i Zimne ognie - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

"Stalker" - Lars Kepler

Lars Kepler to tak naprawdę duet Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril. Główny bohater ich cyklu to komisarz Joona Linna, a charakterystyczny rys to hipnoza jako metoda śledcza.

Opisanego w "Stalkerze" (Czarne) dochodzenia komisarz jednak nie może podjąć - zaginął ponad rok temu i został uznany za zmarłego. A sprawa jest skomplikowana. Najpierw policja otrzymuje krótki film przedstawiający kobietę w oknie. Kilka dni później zostaje brutalnie zamordowana. Sytuacja się powtarza, a kolejną ofiarę znajduje mąż, który - będąc w szoku - sprząta miejsce zbrodni. Niewiele pamięta. Policyjny psychiatra Erik Maria Bark postanawia wprowadzić go w stan hipnozy, nie jest jednak gotowy na to, czego się dowie. Teraz musi zacząć kłamać.

Tymczasem do akcji wkracza... Joona. Aby chronić żonę i córkę ukrywał się przed niebezpiecznym przestępcą. Teraz jego koleżanka znalazła dowód, że przestępca nie żyje, Joona może oficjalnie wrócić do świata żywych i włączyć się do śledztwa, choć nie wszystkim się to podoba.

"Szepty zmarłych", "Zimne ognie" - Simon Beckett

Simon Beckett to kolejne z kryminalnych odkryć wydawnictwa Czarna Owca. Niedawno ukazały się dwie jego książki. Pierwsza z nich to "Szepty zmarłych", trzecia część cyklu z Davidem Hunterem. Ten ceniony londyński antropolog sądowy, o śmierci wie wszystko. Po kolejnym śledztwie, którego omal nie przypłacił życiem, wraca do miejsca, gdzie uczył się zawodu: Ośrodka Badań Antropologicznych, nazywanego Trupią Farmą. Tam, z pomocą Toma Liebermana, mentora i przyjaciela, ma nadzieję odzyskać spokój i pewność siebie. Tam też rozpoczyna śledztwo w sprawie koszmarnego morderstwa. Nie podejrzewa, że wkrótce ze ścigającego stanie się ściganym?

Najnowsza powieść Huntera to "Zimne ognie". Jej bohaterka, Kate to spełniona zawodowo londyńska singielka. Jest jednak bardzo samotna - niedawno rozstała się z partnerem, a jej jedynymi przyjaciółmi są Lucy i jej mąż. Marzy też o dziecku. Wkrótce poznaje przystojnego mężczyznę, z którym jest jej coraz lepiej. Gdy zachodzi w ciążę i chce mu o tym powiedzieć, on nagle znika bez śladu?

Książki w formie ebooków są dostępne w Publio.pl

Londyn - okładka Londyn - okładka materiały prasowe

22 książki pod choinkę

"Londyn" - Edward Rutherfurd

Świetnym prezentem dla podróżnika - takiego prawdziwego i tego internetowego - będzie "Londyn" Edwarda Rutherfurda (Czarna Owca). Wcześniej autor zaprosił nas do odwiedzenia Paryża i Nowego Jorku, teraz z rozmachem opisuje ponad dwa tysiące lat historii angielskiej stolicy.

Jesteśmy świadkami powstawania amfiteatru w Londynie, budynku Tower of London, Teatru Szekspirowskiego czy modnej dzielnicy West End. Dzieje miasta splatają się tu z historiami jego najsłynniejszych mieszkańców. No i jeszcze mnóstwo efektownych ilustracji. To zdecydowanie coś więcej niż tylko przewodnik po jednym z najbardziej intrygujących miast świata.

Ebook jest dostępny w Publio.pl

Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka, Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego i Kownacka. Ta od Plastusia - okładki Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka, Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego i Kownacka. Ta od Plastusia - okładki materiały prasowe

22 książki pod choinkę

A na koniec jeszcze trzy bardzo ciekawe biografie.

"Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka" - Krzysztof Tomasik

Krzysztof Tomasik, autor książek "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u", "Seksbomby PRL-u" i "Demony seksu", opisał tym razem jedną z ikon polskiej mody. W książce "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka" (Marginesy) poprzez zdjęcia, anegdoty, wypowiedzi znajomych i samej bohaterki prezentuje niezwykłe życie twórczej kobiety, przedstawicielki elity artystycznej czasów PRL-u. Grażyna Hase nie tylko wspomina życie zawodowe, ale po raz pierwszy opowiada też o swoich związkach i małżeństwach, w tym z wybitnym scenografem Wowo Bielickim oraz węgierskim piosenkarzem Pálem Szécsim.

"Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego" - Elżbieta Baniewicz

Elżbieta Baniewicz, autorka książek o Kazimierzu Kutzu, Annie Dymnej i Januszu Gajosie, tym razem na warsztat wzięła barwny życiorys autora "Antygony w Nowym Jorku". Książka "Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego" (Marginesy) to pełna zwrotów akcji opowieść o losach pisarza, którego stan wojenny zastał w Londynie i który postanowił nie wracać. Zamieszkał w Nowym Jorku.

Uznany w Polsce autor za oceanem z początku klepał biedę i walczył z przeciwnościami losu. W kilka lat zdobył uznanie. Stał się jednym z najczęściej nagradzanych dramaturgów, tłumaczonym na kilkadziesiąt języków, o którego zabiegali najwięksi reżyserzy. Elżbieta Baniewicz ciekawie opowiada o tych latach, ale stawia też pytanie: jak trzeba myśleć i pisać, by chciano cię czytać i słuchać nie tylko w ojczyźnie?

"Kownacka. Ta od Plastusia" - Olga Szmidt

I jeszcze książka Olgi Szmidt, która postanowiła przypomnieć postać autorki "Rogasia z Doliny Roztoki" i "Plastusiowego pamiętnika". Jej "Kownacka. Ta od Plastusia" (Czarne) to "opowieść o kobiecie, która nie skorzystała z wytyczonej drogi i pomimo trudności wybrała swoją ścieżkę".

Koleje życia Marii Kownackiej wpisane były w zachodzące wokół niej zmiany - dwie wojny, burzliwe lata międzywojenne, upadek kultury ziemiańskiej, przejęcie władzy przez komunistów. Najpierw panienka wychowana w dworku, potem tułająca się po rodzinie sierota, wojenna uchodźczyni, a w końcu autorka dziecięcych bestsellerów ? mimo wielu przeciwieństw Kownacka, jak podkreśla autorka, "gdzieś w głębi duszy do końca została małą dziewczynką, która kochała opowieści i przyrodę".

Książki w formie ebooków są dostępne w Publio.pl