G.R.R. Martin: W 2018 będzie książka o Westeros, albo nawet dwie. Ale nie ta, na którą czekacie

George R.R. Martin, autor 'Gry o tron', podał kolejną datę premiery wyczekiwanej następnej części sagi. Jednak nikt mu nie wierzy, bo autor od sześciu lat robi wszystko, żeby nie napisać nowego tomu 'Pieśni lodu i ognia'. Sprawdziliśmy, czym naprawdę zajmuje się George R.R. Martin.
George R.R. Martin George R.R. Martin Fot. MATT SAYLES/AP

G.R.R. Martin: W 2018 będzie książka o Westeros, albo nawet dwie. Ale nie ta, na którą czekacie

Po głośnej premierze siódmego sezonu serialu "Gry o tron" w sieci pojawiły się pytania o wielokrotnie zapowiadaną książkę George'a R.R. Martina - "Wichry zimy" ("The Winds of Winter"). Ci, którzy myśleli, że jej wydanie nastąpi razem z premierą serialu, po raz kolejny się zawiedli.

"George'u Martinie, czy zamierzasz coś napisać? Słyszałem, że "Wichry zimy" miały być gotowe w 2017 roku"

Fani nie ukrywają złości. Od poprzedniej książki - "Tańca ze smokami" - minęło już 6 lat, a pisarz co jakiś czas podsyca atmosferę nowymi szczegółami dotyczącymi premiery. Martin, pytany o "Wichry zimy", na początku tego roku stwierdził:

- Książka nie jest jeszcze skończona ale uczyniłem postępy. Niestety nie tak wielkie, jak myślałem. Rok temu sądziłem, że książka będzie już w księgarniach. Sądzę, że ukończę ją w tym roku - ale tak samo myślałem w zeszłym.

(Moim największym marzeniem było zrujnowanie życia moim czytelnikom i zmiażdżenie ich duszy)

Komentarz Martina pojawił się na jego blogu w styczniu tego roku i obudził kolejne nadzieje, które - jak wiemy - okazały się złudne. Pisarzowi nie przeszkadza nawet to, że serial HBO przegonił już pierwowzór książkowy. Dlaczego George R.R. Martin nie może napisać 6. części "Pieśni lodu i ognia"? Sprawdziliśmy. Okazuje się, że jest bardzo zajęty.

George Martin George Martin Fot. Gage Skidmore | wikimedia commons | CC SA BY 2.9

G.R.R. Martin: W 2018 będzie książka o Westeros, albo nawet dwie. Ale nie ta, na którą czekacie

George R.R. Martin został producentem serialu "Who Fears Death"

Nic dziwnego, że George R.R. Martin nie ma czasu na pisanie "Wichrów zimy". Okazało się, że autor "Gry o tron" właśnie został producentem serialu HBO - "Who Fears Death".

Fabuła serialu rozgrywa się w fikcyjnym świecie Sudanu, w którym obowiązuje hierarchia rasowa. Główną bohaterką jest zrodzona z gwałtu dziewczynka, która ma magiczne moce.

Współpracę na swoim Facebooku ogłosiła Nnedi Okorafor, autorka powieści, "Who Fears Death", na której opiera się serial.

Emilia Clarke - Gra o Tron, 7 sezon Emilia Clarke - Gra o Tron, 7 sezon Emilia Clarke - Gra o Tron, 7 sezon (HBO)

G.R.R. Martin: W 2018 będzie książka o Westeros, albo nawet dwie. Ale nie ta, na którą czekacie

George R.R. Martin tworzy równoległy świat Targaryenów

Podczas gdy fani czekają na kontynuację "Pieśni lodu i ognia", George Martin woli rozbudowywać wątki z poprzednich części sagi. I tak zamiast "Wichrów zimy" powstała książka "Ogień i krew", która opowiada o losach rodziny Targaryenów.

"Przeczytajcie mój post o Antologii, "Ogniu i krwi" i... tak, jest tam też informacja o #GoT".

W najnowszej książce Martin opisze dzieje rodu Daenerys - od pobytu w Westeros, aż do Rebelii Roberta - wojny bezpośrednio poprzedzającej wydarzenia z sagi "Pieśni Lodu i Ognia".

- Tom jest w większości napisany. Jako pierwszy zawiera pełną historię wojny domowej Targaryenów - zachwala swoje dzieło Martin.

Kit Harington - Gra o Tron, 7 sezon Kit Harington - Gra o Tron, 7 sezon Kit Harington - Gra o Tron, 7 sezon (HBO)

G.R.R. Martin: W 2018 będzie książka o Westeros, albo nawet dwie. Ale nie ta, na którą czekacie

Opowiadania George'a R.R. Martina znajdą się w antologii

George Martin jest tak kreatywny, że nie tylko rozbudował świat Westeros w "Ogniu i krwi", ale także napisał opowiadania do antologii fantasy. Spod jego pióra wyszły zupełnie nowe: "Księżniczka i królowa", "Książę łotrzyk" oraz "Synowie Smoka" - ostatni tytuł już niedługo ukaże się w antologii "Księga mieczy" przygotowanej przez Gardnera Dozoisa.

Opowiadanie Martina będzie jednym z szesnastu utworów zawartych w książce. Jej premierę zapowiedziano na 10 października tego roku. Poniżej prezentujemy tytuły wszystkich utworów z "Księgi mieczy":

Wstęp - Gardner Dozois

"The Best Man Wins" - K.J. Parker

"His Father's Sword" - Robin Hobb

"The Hidden Girl" - Ken Liu

"The Sword of Destiny" - Matthew Hughes

",I am Handsome Man' said Apollo Crow" - Kate Elliott

"The Triumph of Virtue" - Walter Jon Williams

"The Mocking Tower" - Daniel Abraham

"Hrunting" - C.J. Cherryh

"A Long, Cold Trail" - Garth Nix

"When I Was a Highwayman" - Ellen Kushner

"The Smoke of Gold is Glory" - Scott Lynch

"The Colgrid Conundrum" - Rich Larson

"The King's Evil" - Elizabeth Bear

"Waterfalling" - Lavie Tidhar

"The Sword Tyraste" - Cecelia Holland

"The Sons of the Dragon" - George R.R. Martin

Co z 'Grą o tron' ? Co z 'Grą o tron' ? Mat. prasowe

G.R.R. Martin: W 2018 będzie książka o Westeros, albo nawet dwie. Ale nie ta, na którą czekacie

Co z "Grą o tron"?

O nowej części "Pieśń lodu i ognia" krążą legendy, a portale plotkarskie wciąż podają sprzeczne informacje - dowiedzieliśmy się już na przykład, że George Martin nie napisał nawet jednego zdania "Wichrów zimy", albo że książka jest gotowa od dawna, a pisarz jej nie wydaje, bo nienawidzi swoich fanów.

Plotek było tak dużo, że George Martin postanowił zdementować je na swoim blogu:

 - I tak, wiem, że wszyscy chcą wiedzieć, co z "Wichrami zimy". Czytałem kilka naprawdę dziwnych informacji na temat tej książki, stworzonych przez "dziennikarzy", którzy opowiadają historie z wyssane z palca. Nie wiem, która opowieść jest bardziej absurdalna, ta, która mówi, że książka jest skończona, i siedziałem nad nią z jakichś niewiadomych powodów czy to, że nie napisałem ani słowa - skarży się Martin. I dodaje:

 - Nadal pracuję nad książką, od końca dzieli mnie kilka miesięcy (ile? dobre pytanie), mam dobre i złe dni - to wszystko, co chcę powiedzieć. Niezależnie od tego, czy tom "Ognia i krwi" trafi do księgarń jako pierwszy, to, trudno powiedzieć kiedy, ale myślę, że w 2018 roku otrzymacie książkę o Westeros... a kto wie, może dwie - zapewnia George R.R. Martin.

Pisarz nie wyraził się jasno - "Książka o Westeros" zapowiedziana na 2018 rok może oznaczać zarówno "Ogień i krew", jak i długo oczekiwane "Wichry zimy". Gorzej, jeśli Martin przygotowuje dla nas jeszcze inną "niespodziankę".

Komentarze (39)
George R.R. Martin: W 2018 będzie książka o Westeros, albo nawet dwie. Ale nie ta, na którą czekacie
Zaloguj się
 • kocurxtr

  Oceniono 16 razy 14

  w końcu ludzie sie od Niego odwrócą i znajda sobie inna sagę...

  osobiście lubię 'grę o tron' - i książki i serial
  ale zaczynają mnie już wkurzać te przedłużyzny pomiędzy nowymi książkami i kolejnymi sezonami serialu i powoli tracę zainteresowanie

  zaczynam rozglądać się za czymś innym i skończonym - by latami nie czekać na nowe wątki fabuły i zakończenie...

 • grosz-ek

  Oceniono 13 razy 11

  Porwał się z motyką na słońce. Dzieło, jego szczegółowość, rozmach i wzajemne powiązania, po prostu go przerastają. Dodatkowo, kiedyś to go bawiło, teraz jest tylko nudnym obowiązkiem. Nic dziwnego, że podchodzi do tego jak pies do jeża.

 • esgiee

  Oceniono 12 razy 6

  Przecież on to specjalnie robi, na bank umrze zanim skończy całą książkę.

 • lahcimmichal

  Oceniono 11 razy 5

  Mam tylko nadzieję, że książka znacznie odbiegnie fabułą od serialu. Ciągle czekam jak potoczy się wątek z Catelyn Stark, co będzie z Tyrionem i szarą łuszczycą...

 • eurotram

  Oceniono 5 razy 1

  Kurna,będzie miał 70-kę,a na kolejny tom każe jeszcze czekać. Ktoś słusznie napisał,może ujmując to dość brutalnie,ale niestety trafnie: oby nie wykitował zanim w ogóle napisze ostatnią część. Martina chyba zaczyna przepełniać strach,że czytelnicy orzekną że się skończył literacko nim przestanie mu się chcieć pisać; a jest takie ryzyko po wydaniu ostatniego tomu Pieśni lodu i ognia...

 • archeus_pl

  Oceniono 8 razy 0

  Reklama na stronie. "Warto przeżyć z Leszkiem". Ale jak to, skoro jak Leszek nie przeżył. To jak z nim coś przeżyć? Dziwne te reklamy.

 • Mateusz Basaj

  Oceniono 8 razy -4

  pierwsze tomy były na prawdę fajne,ale ten ze smokami ,to porażka...

 • archeus_pl

  Oceniono 21 razy -15

  Duże korpo handlujące mediami wpadły na pomysł. Czy w taki sam sposób uda się sprzedać książkę jak konsumpcyjną kapustę typu: tanie gary, elektronika , gry video. Ruszyła kampania reklamowa HBO. Nie ma co udawać książka zawdzięcza swoją popularność serialowi. Tak jak książki o Wiedźminie popchnęła gra komputerowa.I masa nie wyrobionych literacko ludzików się na badziew rzuciła. Bo jaka skalę porównawczą mają? Z czym to taki ludzik może porównać jka nic innego w życiu nie czytał. Ewentualnie szajso fikszony. Korpo zwąchały biznes i trzepią kabzonę a owce dają się dymać i tak trzymać.

 • birmit

  Oceniono 42 razy -24

  Nie ma się czym zachwycać, książki tego Pana są potwornie nudne, taka "moda na sukces" w innej scenerii i kostiumach, kompletnie nie rozumiem tych zachwytów nad Grą o Tron.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX