Gorąca 20, czyli sensacyjne pewniaki na lato. Polecamy książkowe kryminały i thrillery

Jedziecie na urlop w góry? Wrzućcie do plecaka kryminał. Wybieracie się nad morze? Włóżcie do walizki thriller. Możecie też zrobić na odwrót albo zabrać obie. Gwarantuję, że polecane dziś książki połkniecie w mig.

Ta książka musiała się tu znaleźć

Jako fan Jo Nesbo muszę zacząć od "Noża" (Wydawnictwo Dolnośląskie). Ten tytułowy to oczywiście narzędzie zbrodni. Wyjątkowe, bo zabito nią miłość życia Harry'ego Hole'a - Rakel. Ktoś ugodził ją trzy razy, w jej mieszkaniu. Usunął wszystkie ślady, zabrał nawet zamontowaną na drzewie kamerę. Jeden z najbardziej wymordowanych przez życie (czytaj: swego twórcę) bohaterów kryminałów musi się więc ogarnąć (po tym, jak Rakel od niego odeszła, stoczył się ponownie prawie na dno) i zabrać do roboty. Nie tylko dlatego, że musi dopaść mordercę ukochanej, a jego główny podejrzany to wyjątkowo wstrętny i sprytny typ.

Poszlaki, a potem dowody zaczynają wskazywać, że to on sam mógł być mordercą. A tymczasem w głowie Harry'ego w zakładce "wieczór, gdy zginęła Rakel" zionie czarna dziura.

Nie spoilerując więcej, dodam jeszcze tylko, że choć Nesbo "mruga" na koniec do czytelników, to jednak nie pozostawia tym razem wątpliwości (jak się to już kilka razy zdarzyło), że ciąg dalszy nastąpi. I słusznie!

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Publicat S.A. (@publicat_sa) Cze 10, 2019 o 12:50 PDT

A może posłuchać kryminału w formie audiobooka? Oto dobre aplikacje

"Nóż" Jo Nesbo jest dostępny w formie ebooka i audiobooka w Publio.pl >>

Kryminały chadzają seriami

"Top dogg" (Marginesy) to trzecia część cyklu Jensa Lapidariusa, którego bohaterami są były gangster Teddy i adwokatce Emelie. Utworzona przez policję specjalna jednostka ma za zadanie odkryć, kto należał do szajki, wykorzystującej seksualnie nastolatki. Śledztwo utyka jednak w martwym punkcie, a jedna z wykorzystywanych kobiet, która zgodziła się zeznawać, zostaje zamordowana. Emelie zwraca się o pomoc do swojego byłego partnera i kochanka. Autor zdecydowanie trzyma poziom.

"Najwyższa sprawiedliwość" Hansa Rosenfeldta i Michaela Hjortha (Czarna Owca) to szósta część cyklu z policyjnym psychologiem i ekspertem od seryjnych morderstw Sebastianem Bergmanem w roli głównej. Vanja prowadzi w Uppsali śledztwo w sprawie serii brutalnych gwałtów. Gdy jedna z ofiar ginie, na miejsce wezwana zostaje Krajowa Policja Kryminalna, a do ekipy wkrótce dołącza także Sebastian Bergman, budzący wśród jej członków bardzo skrajne emocje (trzeba przyznać, że mocno na to w poprzednich tomach zapracował). By złapać gwałciciela, muszą zapomnieć o konfliktach i niesnaskach. Szybko odkrywają, że ofiary nie są przypadkowe.

"Najwyższa sprawiedliwość" do kupienia w formie ebooka w Publio.pl >>

Prószyński i S-ka na przemian wydaje nowe powieści Jeffrey'a Deavera o niepełnosprawnym śledczym Lincolnie Rhyme'ie i jego partnerce (a potem żonie) Amelii Sachs i wznawia wcześniejsze. Czasem trudno się w tym połapać ale i jedne i drugie warte są przeczytania. Dziś polecam dwie najnowsze. Najpierw "Pogrzebani". W środku dnia na Manhattanie porwany zostaje mężczyzna, a jedynym świadkiem zdarzenia jest mała dziewczynka. Sprawca zostawia miniaturowy stryczek ze struny instrumentu. W internecie pojawia się film sygnowany przez "Kompozytora" - porwany jest bliski śmierci, na szyi ma pętlę, a w tle słychać muzykę zmiksowaną z oddechem konającego. Okazuje się, że w małej miejscowości pod Neapolem porwano uchodźcę z Libii, którego spotkał podobny los. Lincoln i Amelia wyruszają więc do Włoch.

"Szlif" rozpoczyna się od morderstwa w salonie jubilera i szlifierza diamentów na Manhattanie - ginie on sam i para klientów. Sprawca stara się odnaleźć dwóch potencjalnych świadków zdarzenia. Okazuje się też, że "Przyrzeczennik" (jak sam się przedstawia) poluje na narzeczonych, mszcząc się na nich w imieniu. diamentów, ciętych na kawałki, żeby pasowały do pierścionków. Mimo swego szaleństwa jest jednak wyjątkowo skuteczny, a na miejscu przestępstw postępuje jak zawodowiec. Pracy Lincolnowi i Amelii nie ułatwia fakt, że w Nowym Jorku dochodzi do serii trzęsień ziemi. Ciekawe fabuły, nieoczekiwane zwroty akcji, no i para głównych bohaterów - to główne atuty książek Deavera.

"Wisząca dziewczyna" (Sonia Draga) to szósty tom cyklu duńskiego pisarza Jussiego Adlera-Olsena o Departamencie Q, specjalizującym się w dawnych, nierozwikłanych zbrodniach. Tym razem jednak ekipa Carl M?rcka dostaje zupełnie świeże śledztwo - na wyspie Bornholm znaleziono wiszące na drzewie ciało siedemnastolatki. Carl, Assad, Rose i Gordon, nowy członek ekipy, muszą udaremnić serię kolejnych morderstw. Sporym atutem serii jest trzymająca w napięciu akcja i naszkicowane z psychologiczną głębią sylwetki głównych bohaterów.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wydawnictwo Sonia Draga (@wydawnictwosoniadraga) Kwi 23, 2019 o 3:31 PDT

Gdy ilość przechodzi w jakość

"Łazarz" (Wydawnictwo Dolnośląskie) to siódmy tom świetnej serii kryminalnej, której głównym bohaterem jest były komisarz sztokholmskiej policji Joona Linna, a autorami szwedzkie małżeństwo sygnujące swe książki nazwiskiem Lars Kepler. W mieszkaniu w Oslo policja znajduje zwłoki mężczyzny, a w jego zamrażarce kolekcję trofeów ofiary, znanego profanatora zwłok. Wkrótce w różnych miejscach w Europie dochodzi do podobnych zbrodni na przestępcach. Joona Linna wpada na pomysł, co może wiązać zabójstwa. W jego teorię nikt jednak nie chce uwierzyć.

"Motyw X" (Marginesy) to czwarta książka z serii o Fabianie Risku, który właśnie udaje się na zasłużony urlop, by zająć się rodziną, a zwłaszcza leżącą w śpiączce Matildą. Ciąży mu też bardzo poczucie winy. Tymczasem w mieście dochodzi do serii morderstw. Najpierw giną mały chłopczyka z Syrii i pracownik supermarketu, a kolejne zbrodnie wskazują, że jedyny możliwy motyw mordów ma podłoże rasowe. Na pomoc zostają wezwani Fabian i jego szefowa, Astrid, która musi przerwać dopiero co rozpoczętą kurację odwykową.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wydawnictwo Marginesy (@wydawnictwo_marginesy) Lip 14, 2019 o 10:25 PDT

W tym przypadku nie podejmę się policzenia, z którym tomem serii mamy do czynienia - za przykładem pewnej sympatycznej, anglojęzycznej piosenki dla dzieci o liczeniu ziemniaków, gdzie po liczbie siedem występuje już tylko "more", czyli więcej. Muszę jednak podkreślić, że w przypadku kryminałów, których autorem jest Andrea Camilleri, ilość przechodzi w jakość. W "Grze luster" komisarz Montalbano pomaga swojej nowej sąsiadce, Lilianie Lombardo, gdy silnik jej samochodu odmawia posłuszeństwa. Okazuje się, że inteligentna i piękna kobieta ma zaciekłych wrogów, a jej zainteresowanie komisarzem niekoniecznie było bezinteresowne. Równolegle Montalbano stara się rozwiązać zagadkę bomby, która wybuchła przed opuszczonym magazynem w Vigacie. Camilieri to jeden z tych autorów, po których kolejne książki sam zawsze sięgam i szczerze je polecam.

"Gra luster" - kolejny tom o komisarzu Montalbano w Publio.pl >>

"Łowcy ognia" (Rebis) to dziewiąta już powieść Monsa Kallentofta z Malin Forse, w mojej prywatnej klasyfikacji: żeńskim odpowiednikiem Harry'ego Hole'a, w roli głównej. Malin pije, uprawia ostry seks, słyszy głosy zmarłych, zmaga się nie tylko z przestępcami, ale też, a może raczej przede wszystkim, z samą sobą. Najpierw w kontenerze na śmieci znaleziono ciało zamordowanego dziewięcioletniego chłopca z rozbitej rodziny. Potem Malin znalazła zwęglone zwłoki kobiety. Nie potrafi tego uzasadnić ale czuje, że te sprawy są powiązane. W tle płonie fabryka farb Linköpingiem. Jak zawsze - mroczna i wciągająca historia.

Dwie królowe i caryca

Podczas gdy wszyscy czekali na kontynuację cyklu powieści z Fjällbacki (to naprawdę ciekawe połączenia kryminału z. sagą), szwedzka królowa kryminałów (a także plotkarskich pisemek i portali) Camilla Lackberg uraczyła nas pierwszym tomem nowej serii - thrillerem "Złota klatka" (Czarna Owca). Faye ma wspaniałego męża, ukochaną córeczkę i luksusowy apartament w Sztokholmie. Ale to pozory. Jej życie jest tak naprawdę nieustanną próbą zadowolenia męża. Kiedy Jack i ich córka Julienne nie wracają z rejsu łodzią, a policja znajduje w mieszkaniu kałużę krwi, podejrzenie spada na męża Faye. Co przed nią ukrywa? Czy zabił własną córkę?

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wydawnictwo Czarna Owca (@wydawnictwoczarnaowca) Kwi 12, 2019 o 3:59 PDT

"Złota klatka" - w Publio.pl znajdziesz tę powieść w formie ebooka lub audiobooka >>

Islandzka królowa kryminałów Yrsa Sigurdardóttir jak niewielu potrafi budować nastrój swych opowieści. Świetnym przykładem na to są "Porachunki" (Sonia Draga). W szkolnej kapsule czasu, którą zakopano dziesięć lat wcześniej, zostaje znaleziony list zapowiadający śmierć sześciu osób. Jego autorem miało być trzynastoletnie dziecko. Śledztwo prowadzi detektyw Huldar, wspierany przez psycholog Freyja. Odkrycie listu uruchamia lawinę makabrycznych wydarzeń: w pewnym ogrodzie ktoś odkrywa ludzkie szczątki, a tuż po tym zostaje zamordowany właściciel domu. Jego inicjały - BT - widniały na liście potencjalnych ofiar.

Caryca rosyjskiego kryminału Aleksandra Marinina od kilkudziesięciu już lat dopisuje kolejne części opowieści o śledztwach prowadzonych przez Anastazję Kamieńską. Dziś chciałbym polecić dwie z nich. Pierwsza to "Sprawiedliwy oprawca" (IV Strona). Po odsiedzeniu wyroku kolonię karną opuszcza Paweł Saulak, którego wiele wpływowych osób zamierza wykorzystać jako kartę przetargową w wyścigu o fotel prezydenta. Kamieńska ma zapewnić mu ochronę w drodze do Moskwy. Wkrótce rozpoczyna śledztwo w sprawie serii zagadkowych zabójstw. Okazuje się, że kolejne ofiary są sprawcami okrutnych mordów popełnionych na samotnych starszych ludziach, młodych dziewczętach i dzieciach. Kim jest kat przestępców?

"Śmierć nadeszła wczoraj" zaczyna się od eksplozji samochodu, w której ginie dwoje pracowników popularnego programu telewizyjnego. Ktoś grozi też prezenterowi Aleksandrowi Ułanowi. Okazuje się, że zabójstwo zleciła jego żona, bez której Ułanow nie wyobraża sobie życia. Niespodziewanie mężczyzną zaczyna się interesować milicja, prowadząca równolegle śledztwo w sprawie zabójstwa pewnej wróżbitki. Okazuje się, że między tymi dwiema sprawami może istnieć powiązanie.

Wszyscy piszą kryminały

Kryminalna zagadka i pełna zwrotów akcja, piękna i mądra kobieta oraz genialny, bezwzględny ale i wrażliwy śledczy, a do tego cudowne, choć chore dziecko i galeria barwnych postaci - w "Polowaniu z Sępem" Eugeniusza Korina (Wydawnictwo Literackie) znajdziemy wszystkie składniki dobrej powieści kryminalnej.

Zaczyna się prawie jak u Hitchcocka, tylko zamiast trzęsienia ziemi mamy ucieczkę wielokrotnego mordercy, Diuny. Ucieczkę z sali sądowej, bardzo efektowną. Oskarżony dostaje nagłego ataku, jest reanimowany, a ekipa ratownicza okazuje się być podstawiona i wywozi go. gdzieś. Czyli do tajnej bazy, gdzie w podziemiach "gości" już grupę innych przestępców, którzy w ostatnim okresie uciekli z więzień, aresztów i szpitali psychiatrycznych lub zniknęli w chwili, gdy deptała im po piętach policja. Komendant główny podejrzewa, że w ucieczki może być zamieszany wysoko postawiony policjant. Powołuje zespół śledczy, który tworzą zastępca dyrektora CBŚ Bożek (legenda wydziału zabójstw) i nadkomisarz Wolin z BSW (były astrofizyk). Ich zadaniem jest nie tylko odnalezienie Diuny, a jeśli się uda to także pozostałych przestępców, ale również sprawdzenie, czy w policji nie ma "kreta".

Bohater "Spotkajmy się w raju" Bakkeida Heine (Sonia Draga), były śledczy Thorkild Aske zgadza się pomóc przy researchu do książki znanej autorce kryminałów, Milli Lind. Jej poprzedni konsultant, niegdyś również policjant, został zamordowany w trakcie zbierania materiałów do powieści, której punktem wyjścia ma być prawdziwa historia zaginięcia dwóch nastolatek, wychowanek instytucji opieki nad młodzieżą. Szybko okazuje się, że wyobrażenia Thorkilda Aske - zarówno o zaginięciu i Milli Lind, jak i o wspomnianym zabójstwie - były mylne.

Tu możesz kupić e-book "Spotkajmy się w raju" >>

Polecam też "Raport Turnera" Tima Willocksa (Rebis). Świętujący w Kapsztadzie ukończenie aplikacji adwokackiej młodzieniec niechcący powoduje wypadek, w którym ginie bezdomna dziewczyna. Jest zbyt pijany, żeby nawet to zauważyć. Jego przyjaciel oraz ojczym, były najemnik, którzy są świadkami zdarzenia, świadomie zostawiają dziewczynę na pewną śmierć. Matka chłopaka Margot Le Roux (magnatka górnicza i absolutna władczyni prowincjonalnego miasteczka) nie zamierza zdradzać synowi, co się wydarzyło tamtej nocy. Sprawą zajmuje się aspirant Turner z wydziału zabójstw kapsztadzkiej policji. Gdy przybywa do zagubionego w sercu pustyni miasteczka, szybko przekonuje się, że Margot zrobi wszystko, by ocalić syna...

Skoro wszyscy mogą pisać kryminały, swój napisała tez Katarzyna Grochola. Akcję powieści "Zranić marionetkę" (Wydawnictwo Literackie) umieściła współcześnie w Warszawie. W luksusowym apartamencie znalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą jednak zweryfikować swe założenie. Sprawę prowadzi doświadczony policjant Natan i młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wydawnictwo Literackie (@wydawnictwoliterackie) Cze 5, 2019 o 11:01 PDT

Na deser: pandemia i stalkerzy

Robin Cook, autor "Pandemii" (Rebis), jest mistrzem thrillera medycznego. Młoda kobieta traci przytomność w nowojorskim metrze i umiera w karetce wiozącej ją do szpitala. Istnieje podejrzenie, że zmarła była nosicielką niebezpiecznego wirusa. Podczas sekcji zwłok Jack Stapleton odkrywa, że kobieta miała przeszczepione serce, którego DNA jest identyczne z. jej własnym. Kiedy umierają kolejne dwie osoby, Jack podejmuje wyścig z czasem - musi odkryć przyczynę zgonu, zanim śmiercionośny wirus zacznie zbierać swoje żniwo.

I jeszcze jeden thriller, od którego zrobi się wam gorąco lub zimno (w zależności od potrzeb): "Opiekunka" Sheryl Browne (W.A.B.). Melissa i Mark Cainowie są szczęśliwi, że znaleźli Jade, opiekunkę, która ma doskonały kontakt z małymi dziećmi. Jade ma za sobą dramatyczne przeżycia - widziała, jak jej dom spłonął i potrzebuje wokół siebie kochającej rodziny. Mark pracuje jako oficer policji i całymi dniami nie ma go w domu, a Melissa zmaga się z prowadzeniem własnej firmy. Rodzina staje się coraz bardziej zależna od opiekunki. Kiedy Melissa zaczyna popadać w depresję, Jade przejmuje większość obowiązków. Mark zaczyna przyglądać się bliżej idealnej z pozoru opiekunce. Zaczyna się domyślać, o co może jej tak naprawdę chodzić.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wydawnictwo W.A.B. (@wydawnictwo_wab) Lip 12, 2019 o 1:46 PDT

A na deser powieść "Ty" (W.A.B.) Caroline Kepnes, na podstawie której Netflix nakręcił serial o tym samym tytule. Do księgarni w East Village trafia piękna początkująca pisarka, która staje się obiektem fascynacji pracującego tam mężczyzny. Joe Goldberg zapamiętuje dane z jej karty kredytowej i wyszukuje ją w internecie. Profile kobiety w mediach społecznościowych są publicznie dostępne i stają się dla Joego źródłem wielu przydatnych informacji. Mężczyzna powoli i wytrwale przejmuje kontrolę nad życiem Beck. Robi wszystko, by wpadła w jego ramiona. Staje się jej idealnym, wymarzonym chłopakiem, jednocześnie po cichu usuwając przeszkody, które stoją na drodze do ich szczęścia.

Thriller "Ty" w Publio.pl - zobacz >>

Udanych wakacji!

Więcej o: