Polska fotografka, Magda Kuca, została niedawno nagrodzona w konkursie Your Work Here organizowanym przez portal WeTransfer. Przez kolejne trzy tygodnie jej niesamowite fotografie będą wyświetlane na stronie WeTransfer.com, co oznacza, że zobaczą je miliony ludzi z całego świata. Zebraliśmy dla Was jej najciekawsze konkursowe prace.
W konkursie organizatorzy nagrodzili artystów z całego świata w takich kategoriach jak sztuka, design, rysunek, fotografia i ruchomy obraz. W tej edycji tematem była czerń i biel.
Magda Kuca przygotowała na konkurs dwie serie fotografii - The Grandmothers (babcie), w której możemy oglądać m.in. babcię autorki, oraz The Crafters (rzemieślnicy) przedstawiającą rybaków, piekarzy i mechaników.
Spośród innych nadesłanych prac Magda Kuca wyróżniła się nie tylko wyczuciem estetyki i umiejętnościami, ale również niecodziennym, alternatywnym sposobem, za pomocą którego wykonała swoje fotografie - chodzi o XIX-wieczną metodę zwaną techniką mokrej płyty kolodionowej, ówcześnie nazywaną także 'dark arts' (czarną sztuką).
Technika stosowana przez Magdę Kucę jest zadaniem o wiele bardziej wymagającym niż tradycyjny sposób wywoływania zdjęć w ciemni. W przeciwieństwie do fotografa pracującego na kliszy, osoba robiąca zdjęcia w technice mokrej płyty robi zdjęcie przez dziesięć minut (stąd często wrażenie nienaturalności pozujących modeli), a potem ma kolejne dziesięć minut na wywołanie go. W przeciwnym razie płyta może wyschnąć i zdjęcie trzeba robić od nowa.
- Jest to bardzo praktyczna technika i wymaga ogromnej wiedzy o chemikaliach - przyznaje fotografka. Co ciekawe, Kuca swoją przygodę z fotografią zaczęła od cyfrowej, zawsze jednak chciała mieć większą kontrolę nad procesem powstawania swoich zdjęć.
Magda Kuca urodziła się w 1993 roku w Skarżysku-Kamiennej. W 2015 ukończyła kierunek fotografia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie mieszka i pracuje w Londynie.
Zachęcamy do odwiedzenia jej strony internetowej, na której można znaleźć o wiele więcej zdjęć zdolnej fotografki.