Wojciech Plewiński, urodzony w 1928 roku w Warszawie, to jeden z czołowych polskich fotografów powojennych. Z wykształcenia jest architektem. Jako fotograf zasłynął przede wszystkim z portretów, zdjęć teatralnych i sesji mody. Mniej znany, choć równie ważny, jest jego dorobek reporterski.
Już w ten weekend w krakowskim Muzeum Manggha odbędzie się wernisaż wystawy "Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość".
Na wystawie zobaczymy blisko 300 archiwalnych i współczesnych odbitek, a także dokumenty pochodzące z archiwum artysty. Nie zabraknie też jego słynnych portretów.
Plewiński wyróżnia się niezwykle ciepłym podejściem do swoich bohaterów - poza nielicznymi wyjątkami w jego pracach dominuje sympatia.
Jego zdjęcia zwykle opowiadają małą historię: próżno tu szukać wielkich wydarzeń, politycznych masówek lat 50. czy 60., zdjęć ze zjazdów partyjnych czy strajków.
Prezentację rozpoczną najwcześniejsze, nigdy nie pokazywane lub pokazywane bardzo rzadko fotografie, pochodzące z prywatnego archiwum artysty.
W kolejnych cyklach język jest już dojrzalszy i wyemancypowany, własny - znakomite sekwencje zamknięte między innymi w cyklach Italia '57, Ziemie Zachodnie, Francja.
Wybór zawiera także zdjęcia późniejsze, w tym zapis pobytów w Jugosławii, krótki, lecz wstrząsający obraz typowej socjalistycznej wielkiej budowy - Huty Katowice - ukazujący wszechpanujące marnotrawstwo i bałagan, wreszcie zdjęcia najnowsze, już w kolorze.
Fotografie powstające w ostatnich latach są dowodem żywotności pasji napędzającej Wojciecha Plewińskiego od wczesnych lat 50.
Wystawa jest częścią wieloletniego projektu realizowanego przez Fundację Sztuk Wizualnych mającego na celu opracowanie, digitalizację i popularyzację dorobku Wojciecha Plewińskiego. Pierwszym etapem projektu była prezentacja archiwum reportażu, jest on dostępny na stronie wojciechplewinski.com.
Wystawa potrwa od 16 września do 4 października tego roku.
'Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość'
Kurator: Wojciech Nowicki
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha,
ul. M. Konopnickiej 26, Kraków
Czas trwania wystawy: 16.09-4.10.2017, wt-nd 10:00-18:00
Wernisaż wystawy: 15.09.2017, 18:00