Od 5 lipca w Warszawie będzie można oglądać wystawę sygnowaną przez Instytut Fotografii Fort. Kuratorzy wystawy (Aleksandra Jatczak-Repeć i Michał Suchora) przygotowali kilkaset zdjęć dokumentujących rozwój mody w Polsce.
Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. Magdaleny Łuniewskiej, Zuzy Krajewskiej, Soni Szóstak, Tadeusza Rolkego, Wojciecha Plewińskiego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neugebauera, Jacka Poremby, Marka Straszewskiego, duetu Wunsche&Samsel, Jacka Kołodziejskiego, Marcina Kempskiego czy fotografów Domu Mody Limanka.
- "Niebezpieczne ujęcia" to próba prześledzenia zmian, jakie na przestrzeni ostatnich 100 lat zaszły w sposobie komunikowania się za świata mody z odbiorcą za pomocą obrazu - mówi kurator wystawy Michał Suchora - Burzliwa historia naszego kraju, zmiany ekonomiczne, po-lityczne i kulturowe, to wszystko znalazło swoje odbicie w modzie i jej przedstawieniach na fotografii. Wystawa zderza ze sobą tak różne formy jak okładki kolorowych magazynów, zdjęcia z prywatnych archiwów - dodaje.
Wystawa "Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce" będzie
czynna od 5 lipca do 12 września 2019 roku w Galerii IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort), Fort Mokotów - ul. Racławicka 99, Warszawa
Aleksandra Jatczak-Repeć to historyczka mody i sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW, gdzie przygotowuje doktorat na temat historii mody w powojennej Polsce. Od 2010 roku prowadzi pracownię Historii i Teorii Mody w Katedrze Mody Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykłada, inicjuje interdyscyplinarne warsztaty i realizuje projekty międzyinstytucjonalne. Kuratorka wystaw sztuki (ze szczególnym uwzględnieniem mody) i organizatorka wydarzeń kulturalnych. Autorka artykułów naukowych i popularno-naukowych z dziedziny sztuki i wpływu historii mody na oblicze współczesnej branży (publikowane m. in. w: L'Officiel, Elle, Monitor Magazine, K-MAG i w czasopismach naukowych). Odbyła szereg zagranicznych stypendiów naukowych, poszerzając wiedzę na najlepszych paryskich (Ecole du Louvre, Sorbonne) i londyńskich uczelniach (Central S. Martins, London College of Fashion).
Michał Suchora - z wykształcenia historyk sztuki i socjolog. Od 2011 roku prowadzi (z Justyną Kowalską) galerię BWA Warszawa. Członek zarządu Stowarzyszenia Przyjaciele MNW, w którym odpowiada za sprawy Królikarni. Kurator m.in. pierwszej edycji BMW Art Club 2018 oraz cyklu edukacyjnego Art in Practice w Art Stations Foundation w Poznaniu oraz projektu fotograficznego Zuzy Krajewskiej "Imago", który w 2017 roku otrzymał główna? nagrode? KTR w kategorii Fotografii. Laureat 7. konkursu na wystawe? kuratorska? w Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej.