Dzisiaj nie śpimy. Muzea liczą na rekord i otwierają się nocą

Zwiedzanie maszynowni zabytkowego szybu kopalni, nauka gry w cymbergaja albo wizyta na Giełdzie Papierów Wartościowych. W nocy z soboty na niedzielę kilkaset muzeów i galerii w całej Polsce po raz kolejny otworzy swoje podwoje. Wybór jest trudny, bo i atrakcji całe mnóstwo.
Replika amerykańskiego bombowca Liberator w Muzeum Powstania Warszawskiego Replika amerykańskiego bombowca Liberator w Muzeum Powstania Warszawskiego Fot. Grażyna Jaworska / Agencja Wyborcza.pl

Warszawa

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Impreza cieszyła się tak dużym powodzeniem, że z miejsca jej ideą zaraziły się inne metropolie. Obecnie odbywa się ona w ponad 120 miastach Europy.

 

W Warszawie nocne zwiedzanie odbędzie się po raz ósmy. Na tę okazję do godz. 1 otwartych będzie ponad 230 muzeów, galerii, urzędów i klubokawiarni. Zainteresowanych będą przewozić ogórki, czyli specjalnie na tę okazję uruchomione zabytkowe autobusy.

 

Co w tym roku? Między innymi Łazienki Królewskie ozdobione lampionami czy Pałac na Wodzie oświetlony świecami, po którym oprowadzać będą przewodnicy ubrani w stroje z epoki stanisławowskiej. W Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się projekcja filmu "Miasto ruin" w kinie 3D, a w Instytucie Adama Mickiewicza do północy wielka akcja wspólnego szycia "I, CULTURE PUZZLE". Celem warsztatu jest stworzenie gigantycznej układanki tekstylnej "I, CULTURE", której elementy zostaną kolejno uszyte przez mieszkańców 12 stolic na świecie, w ramach polskiej prezydencji w Unii.

 

Specjalną akcję przygotowują również fotografowie "Gazety", którzy o godz. 21 przed kawiarnią Skwer (filią Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny) na Skwerze Hoovera zaprezentują najlepsze prace z ostatniego roku. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Miller.

 

Przeczytaj specjalny przewodnik po muzealnych atrakcjach, a także przegląd 15 miejsc, które warto odwiedzić >>

Wrocław

Długa noc zapowiada się w Dolnośląskiem. Tutaj za darmo będzie można obejrzeć wystawy w niemal 40 instytucjach kulturalnych Wrocławia i kilkunastu w regionie. Oprócz tego wykłady, spektakle, koncerty, prezentacje, spotkania z artystami oraz gry zespołowe.

 

Hasłem wrocławskiej Nocy Muzeów jest: "Miasto. Muzea. Magia". W ratuszu i Pałacu Królewskim program poświęcony będzie teatrowi, w Arsenale średniowiecznym turniejom, w Muzeum Narodowym, a także Poczty i Telekomunikacji cofniemy się w przeszłość - zarówno medycyny, poczty, jak i religii.

 

Na noc przygotowało się też trwające Biennale Sztuki Mediów WRO - w swoim centrum, w Narodowym, jak i w Pasażu Pokoyhof?a wrocławska Akademia Sztuk Pięknych organizuje kolejny Festiwal Wysokich Temperatur na Bulwarze Dunikowskiego. Tylko w tę jedną noc w Imparcie będzie można zobaczyć również wystawę anonimowego, kontestującego nieustannie kolektywu artystów The Krasnals - wernisaż "Polki podnoszącej meteoryt z papieża" o 21.37 w Sali Kameralnej.

 

Więcej informacji na temat Nocy Muzeów we Wrocławiu >>

Gdańsk 2010, performance w wykonaniu artystow z ASP przed wejsciem na wystawę Gdańsk 2010, performance w wykonaniu artystow z ASP przed wejsciem na wystawę " Drogi do wolnosci " podczas Europejskiej Nocy Muzeów Fot. Dominik Werner / Agencja Wyborcza.pl

Trójmiasto

Trzy miasta, potrójna dawka muzealnych atrakcji. W Gdyni dowiesz się jak prowadzi się samolot bojowy MIG-21 (Muzeum Marynarki Wojennej), a w Sopocie jak i czym walczyli wojownicy z lodowatej Skandynawii (Muzeum Sopotu). Podążając wojennym tropem możesz wziąć udział w musztrze w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku albo zmienić klimat i wybrać się na koncert byłego lidera Ścianki Maćka Cieślaka (CSW Łaźnia), albo dostać gwiazdkę z nieba... na fotografii, podczas warsztatów astrofotograficznych w Centrum Hewelianum.

 

A jeśli chcesz zaliczyć wszystkie atrakcje "trzech sióstr" Trójmiasta (ale i Wejherowa, Tczewa oraz Pruszcza Gdańskiego) lepiej zajrzyj wcześniej do szczegółowego planu trójmiejskiej nocy muzealnej, a po drodze zaplanuj udział w grze miejskiej "Ciekawostki Drogi Królewskiej" przygotowanej przez biuro Gdańsk 2016 Europejska Stolica Kultury.

Poznań

Poznań był pierwszym polskim miastem, które w 2003 r. - wzorem innych europejskich metropolii - zorganizowało Noc Muzeów i zaprosiło widzów na nocne zwiedzanie. Kilka lat temu częścią składową nocy został koncert Nowe Nurty i ten szczęśliwy mariaż trwa do dziś.

Tegoroczna noc upłynie pod hasłem "Moje Muzeum" oraz egidą Muzeum Narodowego w Poznaniu, które otworzy podwoje wszystkich swoich filii i galerii. Muzycznym dopełnieniem będą tym razem siostry Przybysz (dawniej projekt Sistars), które wraz z zespołem Kamp! i specjalnie na te okazję powołanym projektem ShaKoFraKo zagrają na Dziedzińcu Urzędu Miasta o godz. 20.

Dokładne informacje co, gdzie i kiedy znajdziecie na portalu Estrada >>

Kraków

Małopolska specyfika - w związku z natłokiem wielu imprez (m.in. trwającym właśnie Festiwalem Miłosza) krakowska Noc Muzeów odbędzie się z tygodniowym poślizgiem, między 20 a 21 maja. Podobnie będzie w Wieliczce. Zgodnie z ogólnopolskim harmonogramem atrakcje na ten weekend przygotowały za to Tarnów i Zakopane.

Tak czy inaczej tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie patronuje hasło GRA, nawiązujące do "Przygód Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla. "Tym razem to przestrzenie galerii wszystkich oddziałów staną się muzealną krainą czarów, a zwiedzający odnajdą w niej nie tylko dzieła sztuki, ale również elementy szarad, zagadek i gier, w których będą mogli wziąć udział" - zapowiadają organizatorzy imprezy.

 

W programie m.in. nocny kiermasz książki muzealnej w Muzeum Narodowym, prezentacja umundurowania oraz elementów wyposażenia i uzbrojenia Wojska Polskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego i kampanii wrześniowej, a także otwarcie nowego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK przy ulicy Lipowej 4. Z kolei parking przed Gmachem Głównym zamieni się w plac gier i zabaw: warcaby, gra w klasy, kulki, guma i skakanka oraz inne gry zespołowe.

 

Co w pozostałej części regionu? W Tarnowie: otwarcie ratusza po remoncie i nocna panorama miasta z jego wieży; także wystawa poświęcona kulturze staropolskiej i degustacje potraw regionalnych. W Zakopanem: otwarcie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego. W Wieliczce: zwiedzanie wystawy i budowa gigantycznej solniczki zgłoszonej do Księgi Guinessa.

 

Zobacz szczegółowy program Nocy Muzeów w Krakowie >>

Szczecin

Zapraszają m.in. wszystkie oddziały Muzeum Narodowego. Tradycyjnie wspiąć się będzie można na wieżę MN i wybić pamiątkową monetę. W gmachu na Wałach - koncert Afrique Nouali (oryginalna muzyka ludów Mande z Zachodniej Afryki) i Baltic Neopolis Quartet.

 

Komu milsze mocniejsze brzmienia, niech się wybierze na dziedziniec Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie wystąpią szczecińskie kapele: Fortepian, No Hay Banda, Fat Belly Family i Cruentus. Stamtąd wyruszy również parada zabytkowych pojazdów kolekcjonerów, która przejedzie ulicami Szczecina.

 

Do swojej siedziby zaprasza też Instytut Pamięci Narodowej. - Tegoroczne spotkanie odbędzie się w klimacie lat 80. Zaprezentujemy pojazdy, sprzęt i umundurowanie MO. Podczas zwiedzania serwowana będzie woda sodowa z odrestaurowanego saturatora - zachęca Agnieszka Gorczyca z IPN-u.

Katowice

Sobotnią Noc Muzeów w Katowicach lepiej przemianować na Noc Sztuki i Atrakcji - apeluje katowicka redakcja "Gazety Wyborczej". Powód? W tym roku oprócz muzeów na zwiedzanie po zmroku zapraszają niemal wszystkie galerie, centra kultury, a nawet kościoły.

Warto tego wieczoru rozpocząć zwiedzanie od Muzeum Śląskiego na terenie dawnej kopalni Katowice, gdzie będzie można zobaczyć m.in. maszynownię szybu Bartosz z parową maszyną wyciągową, a w gmachu przy ul. Korfantego wideoart "Muzeum" Lecha Majewskiego. Jednym z haseł tegorocznych atrakcji jest "Zanocuj w Muzeum Śląskim" - znajdzie się ono na okolicznej przypince, która zapewnia miejsca w pierwszym rzędzie na koncercie zespołu Muariolanza.

 

Specjalne muzyczne atrakcje przygotowało również Muzeum Historii Katowic, które połączyło siły z Akademią Muzyczną (m.in. koncerty w zabytkowych wnętrzach przy ul. Szafranka), a także Centrum Kultury Katowice (warsztaty dla dzieci) czy kościół ewangelicki przy ul. Warszawskiej. Nie zapomnijcie też zajrzeć do programu przygotowanego przez inne śląskie miasta - Będzin, Gliwice, Pszczyna, Sosnowiec.


Pełny program śląskiej Nocy Muzeów znajdziecie tutaj >>

Częstochowa

Galeria Dobrej Sztuki, Pawilon Etnograficzny, Pawilon Wystawowy, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Multicentrum Zodiak, Galeria Malarstwa i Rzeźby, Rezerwat Archeologiczny - to tylko niektóre miejsca, które dzisiaj będą czynne dłużej niż zwykle.

 

Na zwiedzających w Pawilonie Etnograficznym w parku im. Staszica czeka... Boruta.

 

- "Podchody z Borutą" to zabawa terenowa przygotowana przez naszych etnografów w oparciu o wystawę "W starej wierzbie diabeł mieszka" ze zbiorów Muzeum w Łęczycy - objaśnia rzeczniczka muzeum. - Uczestnicy otrzymają wskazówki wraz z legendami o diable Borucie, które zaprowadzą do "skarbu". Rozwiązanie zagadki zapewni główną wygraną.

Bydgoszcz i Toruń

Europejska Noc Muzeów coraz większą popularnością cieszy się w Toruniu i Bydgoszczy. Tutaj będzie okazja, by zajrzeć do akt IPN-u, nauczyć się tańca lub wziąć udział w sesji zdjęciowej.

 

W Bydgoszczy najwięcej ciekawostek tradycyjnie przygotowało Muzeum Okręgowe. Początek wydarzeń o godz. 17. Poza zwiedzaniem aktualnych ekspozycji w programie m.in. spotkanie z Grzegorzem Kalinowskim - tematem spotkania będzie poezja Czesława Miłosza. Zaplanowano również pokaz tworzenia portretu z udziałem modelek w strojach z lat 20-tych i 30-tych XX wieku, a także "Wędrówkę po ostrej krawędzi", której przewodnikiem będzie Grzegorz Pleszyński = jeden ze współautorów wystawy "Rock'n'rollowa historia sztuki".

 

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej m.in. dokument poświęcony Richardowi Backminsterowi Fullerowi - jednemu z największych wizjonerów, wynalazców i architektów naszych czasów, a w Muzeum Etnograficzne po raz pierwszy prezentowana wystawa "Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe". Ekspozycja opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów barwnej ekspozycji.

Białystok

Pogoda zapowiada się bezdeszczowa, więc włóczenie się po wystawach, koncertach i spotkaniach w Białymstoku będzie przyjemnością. Ale wybór jest trudny. Wśród głównych atrakcji m.in. Śpiewająca Masa Krytyczna.

 

- Kiedy nasze babcie i prababcie doświadczały kłopotów sercowych, towarzyszyły im pieśni. Grupa Południce nauczy jednej z takich pieśni wszystkich chętnych białostoczan (i nie tylko), którzy przyjdą podczas Nocy Muzeów do Centrum Zamenhofa w Białymstoku - zachęcają organizatorzy.

Uczestnicy akcji zaśpiewają pieśń pochodzącą z podlaskiej wsi Soce "Oj puojdu ja do rieczki" (pójdę do rzeki). Wcześniej poćwiczą wymowę gwarową oraz tradycyjny sposób wydobywania dźwięków.

Wśród wystaw "DIUNA", czyli zbiór rysunków Wojciecha Siudmaka do powieści "Diuna" Franka Herberta uznawanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury science fiction, a także wystawa zdjęć "69xRenata Dąbrowska". Z koncertów - na dziedzińcu Galerii Arsenał zagrają Kristen i Etam Etamski.

 

Więcej na temat nocnych atrakcji w Białymstoku >>

Lublin

W Lublinie Noc Muzeów wprawdzie potrwa jedynie przez pięć godzin i zakończy się o północy, ale program i tak zapowiada się ciekawie.

 

Na Zamku Lubelskim będzie można posłuchać wykładów np. o fałszerstwie monet i o tym, kiedy moneta staje się pieniądzem. Opowieść o zegarach będzie snuć Barbara Czajkowska, a o obliczach zła czyli demonologii ludowej opowie Mateusz Soroka.

 

Jedną z atrakcji Muzeum Czartoryskich w Puławach jest z kolei nigdy wcześniej nie pokazywany publicznie rysunek... piętnastoletniego Matejki.

Rzeszów

Tylko raz w roku przed muzeami w Rzeszowie ustawiają się długie kolejki - ten wieczór już w sobotę. Ponad 17 tys. osób odwiedziło wszystkie rzeszowskie placówki muzealne oraz podziemia w ramach ubiegłorocznej Nocy Muzeów. Teraz muzealnicy liczą na co najmniej tyle samo, mobilizują więc siły, by zaprezentować się jak najlepiej.

 

Zwiedzający będą mieli w tym roku trudniejszy wybór, bo oferta szóstej rzeszowskiej Nocy Muzeów powiększy się o nową placówkę - Muzeum Techniki i Militariów. Otwarcie w sobotę o godz. 13 w budynku po byłym Zespole Szkół Kolejowych przy ul. Kochanowskiego. Będzie to pierwsze prywatne muzeum w Rzeszowie i raj dla miłośników militariów oraz pasjonatów techniki ubiegłego wieku. Z bliska będzie można pooglądać amerykański czołg Sherman z II wojny światowej.

 

Rzeszowskie muzea szykują niespodzianki. Będzie rekord? >>

W łódzkiej Nocy Muzeów brało udział m.in. MS2 w Manufakturze W łódzkiej Nocy Muzeów brało udział m.in. MS2 w Manufakturze Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Łódź

To już siódma łódzka Noc Muzeów. Z dotarciem do każdego z punktów - w tym roku jest ich aż 30 - nie będzie problemu. W czasie Nocy Muzeów zostaną uruchomione trzy specjalne linie komunikacji miejskiej, zaś rowerzyści będą mogli wziąć udział w zorganizowanym zwiedzaniu na rowerach.

 

Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających? Organizatorzy zapowiadają blisko 200 wydarzeń. W tej edycji do akcji dołączyły galerie, kino oraz dwie parafie ewangelickie. Będą też koncerty, projekcje filmowe, lekcje języka migowego i robienia sushi. Można wziąć udział w warsztatach origami, ceremonii parzenia herbaty.

Pokażcie nam swoją Noc Muzeów

W tym roku atmosferę Nowy Muzeów dodatkowo podgrzewa kontekst rywalizacji między Gdańskiem, Katowicami, Lublinem, Warszawą i Wrocławiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Wybieracie się? Wyślijcie nam swoje relacje i zdjęcia na Alert24.

 

Zobacz, jak było w zeszłym roku >>