Zaskoczyło cię najdroższe zdjęcie świata (3,9 mln dol.)? Zobacz 14 pozostałych [ZDJĘCIA]

3,9 miliona dolarów za autoportret artystki ściskającej skrawek gazety? W 15-tce najdroższych zdjęć świata są pozycje jeszcze bardziej zaskakujące: zdjęcie zrobione przez prezydenta Rosji Miedwiediewa, akty malarki Georgii O'Keeffe wykonane przez jej męża, czy swoista "podróbka" słynnego zdjęcia z reklamy Marlboro. Zobacz je wszystkie.

5. Edward Weston, Nude (1925), 1.6 mln dol.

Jeden z najbardziej znanych aktów amerykańskiego fotografa, które uczyniły go sławnym. Powstał w Californii w 1925 roku, gdy artysta na stałe mieszkał i fotografował już Meksyku. Zachwyca prostą, piękną formą, w której jedni widzą zarys ludzkiej sylwetki, inni porównują ją do opuszczonego krajobrazu, jeszcze inni do minimalizmu i abstrakcji. Fotografia była przedmiotem zaciętej aukcyjnej walki, w końcu sprzedała się za 1,6 mln dol.

 

Edward Weston: Nazywany "mistrzem fotografii XX wieku" i jednym z największych innowatorów w tej dziedzinie. Zasłynął głównie fotografując akty, ale równie często jego tematem była natura i krajobrazy.

4. Dmitrij Miedwiediew, "Kreml w Tobolsku" (2009), 1,75 mln dol.

Prezydent Rosji zrobił fotografię warowni w Tobolsku z okien rządowego helikoptera. Czarno-białą odbitkę o rozmiarach 50 na 60 cm, licytowano na aukcji dobroczynnej rok temu, aż jej cena osiągnęła poziom 51 mln rubli (1,75 mln dol.). Zawrotną cenę zapłacił Michaił Zingariewicz z zarządu grupy celulozowo-papierniczej, w której kiedyś jako prawnik pracował prezydent Rosji. A my prezydentowi dedykujemy kolorową odbitkę jego dzieła:

Edward Steichen, The Pond-Moonlight (1904) Edward Steichen, The Pond-Moonlight (1904) fot. wikipedia.org

3. Edward Steichen, The Pond-Moonlight (1904), 2,6 mln dol.

Jedno z pierwszych kolorowych zdjęć, zrobione nad jeziorem w stanie Nowy Jork w 1904 roku, otrzymane pierwszą ręczną metodą wielokrotnego nakładania warstw koloru. Do dziś zachowały się tylko trzy odbitki, przy czym dzięki zastosowaniu tej zapomnianej techniki, każda wygląda inaczej. Jedna z nich - widoczna powyżej - sprzedała się na aukcji w 2006 roku za 2,6 miliona dol., ustanawiając ówczesny rekord cenowy za fotografię.

Edward Steichen: amerykański fotograf, malarz, ale również znany kurator i właściciel galerii sztuki. Przyjaźnił się z innym słynnym amerykańskim fotografem Alfredem Stieglitzem, z którym założył galerię fotografii "291". Długoletni kurator centrum fotografii w nowojorskim MoMA, uważany za jednego z pionierów fotografii modowej.

Andreas Gursky, 99 Cent II Diptychon (2001) Andreas Gursky, 99 Cent II Diptychon (2001) fot. buzzfeed.com

2. Andreas Gursky, 99 Cent II Diptychon (2001), 3,34 mln dol.

Jak sam tytuł zdjęcia wskazuje, powyższa praca jej dyptykiem, składa się z dwóch pojedynczych zdjęć zrobionych w supermarkecie. Ustawione na półkach towary układają się w drobiazgową, kolorową mozaikę. Gursky stworzył 6 podobnych zestawów, ale właśnie "99 cent" pobił aukcyjny rekord w 2007 roku, gdy sprzedał się na aukcji w Nowym Jorku za 3,34 mln dol.

 

Andreas Gursky: niemiecki artysta. Zajmuje się głównie wielkoformatową fotografią architektury i krajobrazu. Jego najsłynniejsze zdjęcia powstały z perspektywy "lotu ptaka".

Cindy Sherman, Untitled #96 (1981) Cindy Sherman, Untitled #96 (1981) fot. cindysherman.com

Cindy Sherman, Untitled #96 (1981), 3,9 mln dol.

Fragment całej kolekcji horyzontalnych zdjęć, o która autorka została poproszona przez publikację ArtFroum. Zainspirowana podobnym formatem z rozkładówek dla dorosłych sportretowała samą siebie na cyklu zdjęć przedstawiających różne kobiety w różnym wieku. Na autoportrecie nr. 96 Cindy gra nastolatkę. Pozornie niewinna, ściska w dłoni (to dla spostrzegawczych) skrawek gazety z anonsami dla samotnych, co ma pokazać jej budzącą się kobiecość. Krytycy nie docenili dzieła Sherman, zarzucając jej utrwalanie seksistowskich stereotypów i ArtForum odstąpiło od jej publikacji.

 

Cindy Sherman: amerykańska fotografka i reżyserka, często używająca formy portretu lub autoportretu. Skupia się na ważnych problemach społecznych m.in. roli kobiety w społeczeństwie.

 

Zobacz pozostałe 10 najdroższych zdjęć świata >>