Uratujmy wesela od zapomnienia! Tak wyglądały śluby sprzed lat [ZDJĘCIA]

Stare fotografie ślubne i weselne to nie tylko rodzinne pamiątki. To również żywy zapis zmieniającej się mody, obyczajów, tradycji, historii. Dzięki akcji Ośrodka KARTA i firmy HP "Wesela na pokolenia! Ratujemy zdjęcia ślubne i weselne z dawnych lat!" możemy odczytywać zapisane w kolorze sepii historie z XIX i XX wieku. A przy okazji - słowami organizatorów - "przedłużyć trwałość bezcennych pamiątek".
12.02.1956, Workuta, Komi ASRR, ZSRR  Natalia Odyńska w dniu ślubu z Olgierdem Zarzyckim.  Fot. Bernard Grzywacz. Fotografia z kolekcji ponad 400 zdjęć wykonanych przez Bernarda Grzywacza w latach 1955-1957, po zwolnieniu z łagru. 12.02.1956, Workuta, Komi ASRR, ZSRR Natalia Odyńska w dniu ślubu z Olgierdem Zarzyckim. Fot. Bernard Grzywacz. Fotografia z kolekcji ponad 400 zdjęć wykonanych przez Bernarda Grzywacza w latach 1955-1957, po zwolnieniu z łagru. Zbiory Ośrodka KARTA, kolekcję udostępniły: Hanna Grzywacz i Bogusława Matuszewska

Jeszcze pół wieku temu Polska należała do czołówki państw, gdzie zawierano najwięcej małżeństw na świecie. Tylko w 1948 na ślubnym kobiercu stanęło 320 tys. par. Później ta liczba zaczęła konsekwentnie maleć, ale wciąż zachowało się z nich mnóstwo zdjęć.

 

- Niestety, wiele fotografii, zwłaszcza wykonanych na materiałach o niskiej jakości czy nieodpowiednio przechowywanych - traci barwy i niszczeje. Dzięki digitalizacji możemy utrwalić je w obecnym stanie, a jednocześnie zachować jako dokument przemijających obyczajów. Archiwum Fotografii Ośrodka KARTA posiada w swoich zbiorach wiele takich oryginalnych lub zdigitalizowanych zdjęć z XIX i pierwszej połowy XX wieku, przekazanych bądź udostępnionych przez osoby prywatne - mówi Agnieszka Kaczmarska, kierownik działu ikonografii Ośrodka KARTA.

 

Akcja odbywać się będzie przez cały miesiąc w różnych miastach Polski. W jej ramach będzie można precyzyjnie odtworzyć oryginalne tonacje barw i wydrukować fotografie. Zeskanowane zdjęcia trafią do ich właścicieli, a następnie zostaną zarchiwizowane w Ośrodku KARTA.

 

 

Dzięki uprzejmości Ośrodka Karta prezentujemy 14 fotografii ślubnych i weselnych. Zdjęcie powyżej pochodzi z 12.02.1956 r. - Workuta, Komi ASRR, ZSRR. Natalia Odyńska w dniu ślubu z Olgierdem Zarzyckim. Fot. Bernard Grzywacz. Fotografia z kolekcji ponad 400 zdjęć wykonanych przez Bernarda Grzywacza w latach 1955-1957, po zwolnieniu z łagru.

1956, Workuta, Komi ASRR, ZSRR  Ślub pary polskich zesłańców - Podosobik i Dawidowicza, w mieszkaniu skazanych na wieczną zsyłkę.  Fot. Bernard Grzywacz. Fotografia z kolekcji ponad 400 zdjęć wykonanych przez B. Grzywacza w latach 1955-1957, po zwolnieniu z łagru. 1956, Workuta, Komi ASRR, ZSRR Ślub pary polskich zesłańców - Podosobik i Dawidowicza, w mieszkaniu skazanych na wieczną zsyłkę. Fot. Bernard Grzywacz. Fotografia z kolekcji ponad 400 zdjęć wykonanych przez B. Grzywacza w latach 1955-1957, po zwolnieniu z łagru. Zbiory Ośrodka KARTA, kolekcję udostępniły: Hanna Grzywacz i Bogusława Matuszewska

1956, Workuta, Komi ASRR, ZSRR. Ślub pary polskich zesłańców - Podosobik i Dawidowicza, w mieszkaniu skazanych na wieczną zsyłkę. Fot. Bernard Grzywacz. Fotografia z kolekcji ponad 400 zdjęć wykonanych przez B. Grzywacza w latach 1955-1957, po zwolnieniu z łagru.

1928, Augustów, Polska  I Pułk Ułanów Krechowieckich. Ślub majora z I Pułku Ułanów Krechowieckich. Zdjęcie wykonane przed kościołem garnizonowym. W drzwiach kościoła płk. Marian Słoniński. 1928, Augustów, Polska I Pułk Ułanów Krechowieckich. Ślub majora z I Pułku Ułanów Krechowieckich. Zdjęcie wykonane przed kościołem garnizonowym. W drzwiach kościoła płk. Marian Słoniński. Fot. Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie

1928, Augustów, Polska  I Pułk Ułanów Krechowieckich. Ślub majora z I Pułku Ułanów Krechowieckich. Zdjęcie wykonane przed kościołem garnizonowym. W drzwiach kościoła płk. Marian Słoniński.

Ok. 1900, brak miejsca. Fotografia ślubna Emilii i Hermana Kaul, znaleziona w walizce pozostawionej przez wysiedloną niemiecką rodzinę. Ok. 1900, brak miejsca. Fotografia ślubna Emilii i Hermana Kaul, znaleziona w walizce pozostawionej przez wysiedloną niemiecką rodzinę. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, kolekcję zdjęć przekazał Jerzy Okrzesa.

Ok. 1900, brak miejsca. Fotografia ślubna Emilii i Hermana Kaul, znaleziona w walizce pozostawionej przez wysiedloną niemiecką rodzinę.

Lata 30-te, Kuty, woj. Stanisławów, Polska Wesele komendanta placówki celnej nad Czeremoszem, przy granicy polsko-rumuńskiej, na zdjęciu m.in. Władysław Łucki; napis na tablicy Lata 30-te, Kuty, woj. Stanisławów, Polska Wesele komendanta placówki celnej nad Czeremoszem, przy granicy polsko-rumuńskiej, na zdjęciu m.in. Władysław Łucki; napis na tablicy "Placówka straży celnej". Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Stanisław Łucki

Lata 30-te, Kuty, woj. Stanisławów, Polska Wesele komendanta placówki celnej nad Czeremoszem, przy granicy polsko-rumuńskiej, na zdjęciu m.in. Władysław Łucki; napis na tablicy "Placówka straży celnej".

1921, Lwów, Polska  Ślub rodziców Danuty Kominiak - Marii Porczak i Edwarda Krysiaka. 1921, Lwów, Polska Ślub rodziców Danuty Kominiak - Marii Porczak i Edwarda Krysiaka. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Danuta Kominiak

1921, Lwów, Polska  Ślub rodziców Danuty Kominiak - Marii Porczak i Edwarda Krysiaka.

3.06.1943, Palestyna, Bliski Wschód  Ślub Alfredy Wiśniewskiej i Stanisława Jankowskiego, zawarty w kaplicy polowej Polskiego Szpitala Wojskowego nr 1. 3.06.1943, Palestyna, Bliski Wschód Ślub Alfredy Wiśniewskiej i Stanisława Jankowskiego, zawarty w kaplicy polowej Polskiego Szpitala Wojskowego nr 1. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, kolekcję Stanisława Jankowskiego udostępnił Piotr Jankowski

3.06.1943, Palestyna, Bliski Wschód  Ślub Alfredy Wiśniewskiej i Stanisława Jankowskiego, zawarty w kaplicy polowej Polskiego Szpitala Wojskowego nr 1.

1955, Biskowice, Ukraińska SRR, ZSRR (obecnie Ukraina). Wesele Marii Farbotnik (siostry Jana Farbotnika). 1955, Biskowice, Ukraińska SRR, ZSRR (obecnie Ukraina). Wesele Marii Farbotnik (siostry Jana Farbotnika). Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA (udostępnił Jan Farbotnik z Sambora)

1955, Biskowice, Ukraińska SRR, ZSRR (obecnie Ukraina). Wesele Marii Farbotnik (siostry Jana Farbotnika).

1969, Chorągiewka, pow. Inowrocław, Polska Nowożeńcy dziękują gościom. Na budynku leśniczówki plakat z napisem: 1969, Chorągiewka, pow. Inowrocław, Polska Nowożeńcy dziękują gościom. Na budynku leśniczówki plakat z napisem: "Dużo słońca i słodyczy, a za rok niech młodzież krzyczy". Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033], udostępnił Piotr Balcer

1969, Chorągiewka, pow. Inowrocław, Polska Nowożeńcy dziękują gościom. Na budynku leśniczówki plakat z napisem: "Dużo słońca i słodyczy, a za rok niech młodzież krzyczy".

1935-1939, Śmigiel, pow. Kościan, woj. Poznań, Polska  Zdjęcie ślubne Jutty i Leona Szady. Na zdjęciu rodziny Ciecińskich i Balcerów. Leon Szady był pracownikiem zakładu fryzjerskiego przyszłego teścia, zginął we wrześniu 1939 roku w Warszawie, do której dostał się wraz z oddziałami generała Tadeusza Kutrzeby. Obok młodej pary rodzice Jutty: Fryda-Joanna z pochodzenia Niemka ze Szczecina i jej mąż Paweł Cieciński - uczestnik pierwszej wojny światowej jako sanitariusz w wojsku pruskim. Na prawo ksiądz Tadeusz Gronwald, w 1944 roku zamordowany w obozie w Dachau, powyżej z prawej kawalerzysta 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich - Stanisław Szczepaniak z narzeczoną Edytą Ciecińską pracującą w kantynie wojskowej na terenie koszar. Plutonowy Szczepaniak około roku 1944 został zamordowany w obozie Dachau. 1935-1939, Śmigiel, pow. Kościan, woj. Poznań, Polska Zdjęcie ślubne Jutty i Leona Szady. Na zdjęciu rodziny Ciecińskich i Balcerów. Leon Szady był pracownikiem zakładu fryzjerskiego przyszłego teścia, zginął we wrześniu 1939 roku w Warszawie, do której dostał się wraz z oddziałami generała Tadeusza Kutrzeby. Obok młodej pary rodzice Jutty: Fryda-Joanna z pochodzenia Niemka ze Szczecina i jej mąż Paweł Cieciński - uczestnik pierwszej wojny światowej jako sanitariusz w wojsku pruskim. Na prawo ksiądz Tadeusz Gronwald, w 1944 roku zamordowany w obozie w Dachau, powyżej z prawej kawalerzysta 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich - Stanisław Szczepaniak z narzeczoną Edytą Ciecińską pracującą w kantynie wojskowej na terenie koszar. Plutonowy Szczepaniak około roku 1944 został zamordowany w obozie Dachau. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PA_033], udostępnił Piotr Balcer

1935-1939, Śmigiel, pow. Kościan, woj. Poznań, Polska  Zdjęcie ślubne Jutty i Leona Szady. Na zdjęciu rodziny Ciecińskich i Balcerów. Leon Szady był pracownikiem zakładu fryzjerskiego przyszłego teścia, zginął we wrześniu 1939 roku w Warszawie, do której dostał się wraz z oddziałami generała Tadeusza Kutrzeby. Obok młodej pary rodzice Jutty: Fryda-Joanna z pochodzenia Niemka ze Szczecina i jej mąż Paweł Cieciński - uczestnik pierwszej wojny światowej jako sanitariusz w wojsku pruskim. Na prawo ksiądz Tadeusz Gronwald, w 1944 roku zamordowany w obozie w Dachau, powyżej z prawej kawalerzysta 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich - Stanisław Szczepaniak z narzeczoną Edytą Ciecińską pracującą w kantynie wojskowej na terenie koszar. Plutonowy Szczepaniak około roku 1944 został zamordowany w obozie Dachau.

26.10.1946, Włochy. Ślub Edwarda Ruchały z Włoszką Anną. Edward Ruchała wyemigrował z Włoch do Argentyny, do Polski nigdy nie przyjechał. 26.10.1946, Włochy. Ślub Edwarda Ruchały z Włoszką Anną. Edward Ruchała wyemigrował z Włoch do Argentyny, do Polski nigdy nie przyjechał. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Barbara Ruszczyk

26.10.1946, Włochy. Ślub Edwarda Ruchały z Włoszką Anną. Edward Ruchała wyemigrował z Włoch do Argentyny, do Polski nigdy nie przyjechał.

Jesień 1943, Bukareszt, Rumunia Polscy uchodźcy w Rumunii podczas II wojny światowej. Od lewej: Leopold Unger, NN, Stanisław Wisłocki, Zofia Szelichowska i Inka Załszupin na weselu Filipowiczów. Jesień 1943, Bukareszt, Rumunia Polscy uchodźcy w Rumunii podczas II wojny światowej. Od lewej: Leopold Unger, NN, Stanisław Wisłocki, Zofia Szelichowska i Inka Załszupin na weselu Filipowiczów. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępnił Tadeusz Deszkiewicz

Jesień 1943, Bukareszt, Rumunia Polscy uchodźcy w Rumunii podczas II wojny światowej. Od lewej: Leopold Unger, NN, Stanisław Wisłocki, Zofia Szelichowska i Inka Załszupin na weselu Filipowiczów.

2.06.1891, Nagy-Becskerek (obecnie Zrenjanin w Serbii), Austro-Węgry  Zdjęcie ślubne Gizelli i Stanisława Sławikowskich. 2.06.1891, Nagy-Becskerek (obecnie Zrenjanin w Serbii), Austro-Węgry Zdjęcie ślubne Gizelli i Stanisława Sławikowskich. Fot. NN, zbiory Ośrodka KARTA, udostępniła Elżbieta Sławikowska

2.06.1891, Nagy-Becskerek (obecnie Zrenjanin w Serbii), Austro-Węgry  Zdjęcie ślubne Gizelli i Stanisława Sławikowskich.

1924-1932, Kosów Poleski, woj. poleskie, Polska Młoda para przed domem w towarzystwie rodziny i znajomych. 1924-1932, Kosów Poleski, woj. poleskie, Polska Młoda para przed domem w towarzystwie rodziny i znajomych. Fot. Feliks Drozdowski, zbiory Ośrodka KARTA, Pogotowie Archiwalne [PAF_050], udostępnił Krzysztof Drozdowski

1924-1932, Kosów Poleski, woj. poleskie, Polska Młoda para przed domem w towarzystwie rodziny i znajomych.